Италија

  во

  Ватерполо репрезентацијата на Црна Гора е новиот европски првак, откако во финалето на шампионатот во Малага со 6-5, дури по продолженија, славеше против Србија. Третото место го освои Унгарија, која во малото финале со 15-14 ја победи Хрватска по продолженија. Македонија која првпат играше на едно ЕП во ватерполо, настапот го заврши на осмото место и обезбеди директно учество на Светското првенство во Рим, следната година.Дебитантот Црна Гора во првиот настап на едно големо натпреварување стигна до тронот. Сепак репрезентацијата на Црна Гора во своите редови има ватерполисти што и порано освојувале најсјајни одличија на големите натпреварувања, но под знамето на Србија и Црна Гора, односно СР Југославија. Овој пат Црногорците во финалето ги победија токму довчерашните соиграчи од националниот дрес, Србите.

  - Ова едноставно е фантастично. Не можам да верувам. Не смееме многу да уживаме во овој триумф, бидејќи не очекуваат Олимписките игри во Пекинг. И таму треба да одиме на висок пласман - вели ...
  | | веќе видена | слични

  Силно невреме ја погоди Словенија

  Четири лица се полесно повредени, а причинета е и огромна материјална штета во силното невреме што завчера ја зафати Словенија, јави МИА.Според словенечките медиуми, невремето предизвикало хаос во централните и во североисточните делови од земјата. Четири лица се повредени кога дрво паднало на еден автомобил во Камник во централниот дел на Словенија. Штетата на куќите и инфраструктурата е огромна.Во местата Медводе и Водице, околу 120 куќи останале без покрив, а десетици дрва се откорнати. Невремето го зафати и Прекомурје, во североисточниот дел од земјата, кој е еден од главните земјоделски региони во Словенија. Околу 80 отсто од житните растенија се уништени од градот.

  Во Мурска Субота силниот ветер ги однесе покривите на околу 50 куќи, додека голем број домаќинства останаа без електрична енергија. Словенечката агенција за животна средина предупреди дека може да се очекуваат уште посилни бури. Невремето не го одмина ни северниот дел на Италија, каде што ...
  | | веќе видена | слични

  Ватерполо-репрезентацијата на Црна Гора направи историски подвиг и во своето прво големо натпреварување стигна до шампионската титула. Црна Гора во финалето на ЕП во Малага успеа дури по продолжение да ја совлада Србија со 6-5. До пред три години, ватерполистите на Црна Гора и на Србија играа во една репрезентација и владееја на светскиот ватерполо-трон. Во нивниот прв дуел како две независни држави, победата им припадна на Црногорците. Финалниот дуел ги оправда очекувањата, имаше беспоштедна борба на двата краја од базенот, полна со исклучувања и со прекршоци. Првата четвртина им припадна на Црногорците со 2-1, додека во втората, бранителот на титулата, Србија, ја покажа својата сила правејќи серија од 3-0. Во вториот дел, дебитантот се врати во игра, успеа да израмни и мечот да го однесе во продолженија. Во дополнителното време, Црна Гора со голот на Никола Вукчевиќ дојде до 6-5, резултат што успеа да го задржи до крајот. - Ова е фантастично, не можам да поверувам. Единствено оваа титула ми фалеше за да ја ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот репрезентативец Милиќ со 18 гола втор стрелец на ЕП

  Роберт Димитриевски

  Со второто место на листата на стрелците, Небојша Милиќ на најубав начин го заокружи големиот успех на ватерполо репрезентацијата на Македонија, која во своето деби го освои осмото место на 28. Европско првенство во Шпанија. Црногорецот со македонски пасош постигна 18 гола, пет помалку од Србинот Александар Шапиќ, кој со третото признание во низа се израмни со шпанската ватерполо легенда Мануел Естиарте, досега единствениот со ваков хет-трик. Шест од своите погодоци Милиќ ги постигна во победата од 10:6 над Романија на отворањето на првенството, а Шапиќ осум гола и даде токму на Македонија во мечот во кој Србите славеа со 23:6. Трет на листата на голгетерите во Малага е Романецот Козмин Раду со 16 гола, еден повеќе од Шпанецот Фелипе Пероне и од Црногорецот Млаѓан Јановиќ.

  Црна Гора влезе во историјата на еврошампионатите како прв дебитант што ја освоил круната, односно како прва селекција што ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот Ким Кирхен, собра сили за да ја одржи предноста во генералниот пласман

  Рикардо Рико (24) од тимот на Соние Дувал е победник во деветтата етапа на Тур де Франс возена од Тулуз до Бажере до Бижоре во должина од 224 километри. До втората победа за само три дена тој стигна со време од 5:39,28 часа. Втор беше Русинот Ефимкин ( 1:04 мин.), а трет Французинот Десел ( 1 :17 мин.).

  Рико на импресивен начин триумфираше во првата пиринејска етапа на годинашниот Тур на кој дојде со прокламирана цел - остварување на барем една победа. Но, по славјето во Монт Бесесе и сега во Бажере де Бижоре, стручњаците се се поубедени дека наследникот на покојниот му идол, Марко Пантани може дури и до конечна победа на една од најпрестижните велосипедски трки во светот.

  Лидерот Ким Кирхен, и покрај големите проблеми, во финишот сепак собра сили за да ја одржи предноста во генералниот пласман. Заврши на 12 позиција, но и тоа беше доволно да го остави зад себе Кејдел Еванс на второто место и ...
  | | веќе видена | слични

  Вејн Руни и Колин се откажаа од втора свадба поради финансии...

  Вејн и Колин Руни се откажаа од плановите за втора прослава на венчавката во Ливерпул која беше планирана по првата во Италија на која потрошија пет милиони фунти. Токму и парите се причината за тоа. Наводно, Руни бил во „црвен минус“ од милион фунти, а згора на тоа двојката била изморена од многуте шетања и во Лас Вегас, па сакала да се врати на работа што е можно побргу.

  „Сите се веселеа на големата венчавка кога Вејн и Колин се вратија, но ни кажаа дека од планираната венчавка нема да има ништо. Венчавката во Италија беше интимна, па многумина не можеа да присуствуваат, но ни кажаа дека ќе има друга прослава. Малку сме разочарани“, изјави извор од поширокото семејство на Руни.

  Сколари бара од играчите на Челзи да го почитуваат  Бразилскиот стручњак Луис Фелипе Сколари изјави дека нема да ги толерира несогласувањата во тимот. Тој на клупата на Челзи го замени Аврам Грант, кој имаше такви ...
  | | веќе видена | слични

  Промакедонски натписи на грчки плакати во Италија

  Атина - Со натписи „Македонија не е грчка“, осамнаа рекламни материјали, кои ја промовираат Грција во Италија.

  Натписите, според грчката телевизија Нет, биле испишани на огромни фотографии кои се дел од изложба организирана од Грчката туристичка организација во Рим.

  Натписите, на кои освен „Македонија не е грчка“, пишувало и „Ослободете ја Македонија, сопрете го нарушувањето на човековите права во Грција“ осамнаа вчераутро на шест од 32-те фотографии.

  Текстот бил напишан на англиски и на италијански јазик, а чинот веќе го осуди Министерство за туризам, кое побара осуда и од Македонија.

  Изложбата во февруари во Милано ја отвори грчкиот министер за туристички развој, а од минатата недела таа е преместена во Рим и во Неапол. (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на Европската Унија на состанок во Кан ја поддржаа идејата за формирање европски полициски станици во туристичките градови и по повод на големи настани. Првите такви станици ќе се воспостават во август во Италија и во Франција. Италијански полицајци ќе бидат испратени од 1 август во Париз, Версај и во Ница, каде што често престојуваат италијански туристи, најави италијанскиот министер за внатрешни работи Роберто Марони. Уште една европска полициска станица би можела да биде експериментално отворена во Лорде, по повод претстојната посета на Папата на Франција во септември, изјави француската министерка Мишел Алио-Мари.

  Овие полициски станици ќе им овозможат на туристите да се потпрат на полицајци од своите земји и кои го говорат нивниот јазик во случај да имаат проблеми. Ако бидат на пример ограбени, би имале на располагање некој што го зборува нивниот јазик и кој може да им ги објасни чекорите што треба да ги преземат, да им ги објасни нивните права ...
  | | веќе видена | слични

  Ветото од Русија и Кина за Зимбабве ги стаписа САД и Британија


  Вашингтон и Лондон не успеаја да издејствуваат санкции против Зимбабве бидејќи Русија и Кина со вето во Советот за безбедност ја спречија иницијативата.Предлогот на САД и Британија опфаќаше забрана за извоз на оружје во Зимбабве и забрана на патувањата на режимот на Роберт Мугабе. Иницијативата ја поддржале Франција, Белгија, Хрватска, Италија, Костарика, Панама и Буркина Фасо, додека против биле Кина, Русија, Јужна Африка, Либија и Виетнам. Во образложението на своето вето, Москва и Пекинг наведуваат дека санкциите на ОН кон Зимбабве се непотребни затоа што состојбите во таа земја не се закана за меѓународната ситуација.По ветото, американскиот амбасадор во ОН, Залман Халилзад, побара да се преиспита членството на Русија во групата осум најразвиени земји.Шефот на британската дипломатија, Дејвид Милибанд, изјави дека ветото е неразбирливо зашто Русија навестила дека ќе поддржи таква резолуција во ОН.

  - Неразбирливо за ...
  | | веќе видена | слични

  Со натписи „Македонија не е грчка“, осамнаа рекламни материјали, кои ја промовираат Грција во Италија.

  Натписите, според грчката телевизија „Нет“, биле испишани на огромни фотографии кои се дел од изложба организирана од Грчката туристичка организација во Рим.

  Натписите, на кои освен „Македонија не е грчка“, пишувало и „Ослободете ја Македонија, сопрете го нарушувањето на човечките права во Грција“ осамнаа вчераутро на шест од 32-те фотографии.

  Текстот, бил напишан на англиски и италијански јазик, а чинот веќе го осуди министерство за туризам, кое побара осуда и од Македонија.

  Изложбата во февруари во Милано ја отвори грчкиот министер за туристички развој, а од минатата недела таа е преместена во Рим и Неапол.
  | | веќе видена | слични

  Од крајбрежјето на преубавото езеро се разбуди и воздигна македонската национална преродба , која преку своите најголеми претставници ги постави столбовите на македонската самобитност, во која е содржан идентитетот и достоинството на македонскиот народ - рече претседателот Бранко Црвенковски

  Воатмосферанавозбуда одединствената средба со интерпретацијата на светската оперска дива Џеси Норман, со палење на фестивалскиот факел пред повеќе од три илјади почитувачи на уметноста во преполниот охридски Антички театар, завчеравечер почна уште едно ново издание на најголемиот фестивал кај нас, Охридско лето. Под платната со мотиви од грчки амфитеатри, во крајно сиромашна и неинвентивна сценографија првпат во Македонија настапи американската ѕвезда со светска слава. А во публиката - министри, претседателот на Собранието, поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, кого публиката го поздрави со голем аплауз, Вилма Трајковска со сопругите на двајца американски сенатори, амбасадори во нашата земја, ...
  | | веќе видена | слични

  Наспроти овој свет во кој живееме, постои еден друг, виртуелен, што неговите креатори го нарекле „Second Life“ или „Втор живот “ (www.second.life.com). Жителите во овој „свет“ може да живеат онака како што немаат можност во реалниот свет. Во таков „втор живот“, сакам барем еднаш вонредни парламентарни избори во Македонија да се прават не за да се дојде до власт или за да се зацврсти власта, туку за да се подобри позицијата на работниците! Какви тогаш кампањи ќе водат политичките партии?! Какви програми од 1001 чекор би предложиле, како што предлагаа за да ја „доустоличат“ на подолг рок власта или да стигнат до неа? Вработениот, работникот, би бил во центарот на секој нивен чекор, а Македонија ќе ја направат и нарекуваат „Работничка“ Македонија! (Тогаш нема ни со Грците да имаме проблем поради името, а не се работи ни за плагијат - со такво име - држава нема во светот! )Преродбеничките чекори (кои до неодамна ги нарекуваа транзициски), на пример, би тргнале со посебни фондови за здравствено осигурување на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската ватерполо-репрезентација заврши на 8. позиција на Европското првенство кое синоќа заврши во Малага, Шпанија. Со пласманот на 8. место, Македонија обезбеди директно учество и на завршницата на Светското првенство кое следната година ќе се одржи во Рим, Италија. Македонија беше дебитант на едно вакво големо натпреварување, а со игрите и пласманот покажа дека во иднина може да биде редовен учесник на големите европски и светски завршници. Историското 8. место и директниот пласман на Мундијалот за следната година, Македонија го обезбеди по триумфот над Русија (13-11). Тоа беше меч кој решаваше дали ќе играме за 7. или за 9. место. Доколку загубевме од Русија, Македонија ќе мораше да игра квалификации за СП 2009, бидејќи само првопласираните 8 на евро шампионатот се директни учесници на планетарниот собир.

  Македонија дури по продолжение стигна до триумф против Русија. По вторпат на ова првенство, овие две репрезентации одиграа нерешено, овој пат 10-10. Сепак, за разлика од мечот во фазата ...
  | | веќе видена | слични

  Припадниците на растафаријанската вера во Италија може да поседуваат какво било количество марихуана, зашто пушењето на „светата трева“ е составен дел на нивната религија, пресуди Касацискиот суд во Рим.Судот ја укина казната на 44-годишен растафаријанец од Перуџа, кој беше осуден на 16 месеци затвор поради поседување стотина грама марихуана во својот автомобил. Обвинетиот се бранеше дека мора да пуши по десетина грама марихуана на ден за да си ја спаси душата. Касацискиот суд заклучи дека растафаријанците може да поседуваат марихуана, зашто верниците може да ја користат и како медицинска и како медитациска тревка.По одлуката, се претпоставува дека во Италија значително ќе зајакне заедницата на растафаријанците, чии главни белези се регето, суканата коса и големите волнени капи во боите на етиопското знаме. Препознатливиот имиџ на растафаријанците низ светот го рашири реге-легендата Боб Марли.Низ светот има регистрирано повеќе од еден милион растафаријанци. Оваа постхристијанска афроцентричка религија се ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот Апелациски суд во Милано ја потврди пресудата и затворската казна од четири месеци за Паоло Берлускони, братот на премиерот Силвио Берлускони, пренесува МИА. Паоло (59) беше осуден од Првостепениот суд за фалсификување фактури. Потоа Касацискиот суд ја поништи пресудата, по што следуваше жалба од Главното обвинителство на Италија. Престапот за кој е суден Паоло Берлускони е направен во периодот 1993-1995 година. Тој, додека беше претседател на фирмата „Синтек“, со фалсификување фактури незаконски стекнал 2,5 милиони евра.
  | | веќе видена | слични

  Капитенот на Рома, Франческо Тоти, најави враќање во репрезентацијата на Италија, откако Марчело Липи се врати на селекторската функција. Тоти се повлече од италијанската репрезентација по победата на Светското првенство во 2006 година, со образложение дека има проблеми со повредите и не може да го издржи дополнителниот напор со „аѕурите“. Сепак, на претставувањето како селектор, Марчело Липи најави враќање на Тоти и Алесандро Неста во репрезентацијата. - Липи рече нешто за што јас се согласувам. Ние двајца многу добро се почитуваме меѓусебно, како на теренот така и надвор од него, а за тоа често разговараме и телефонски. Досега не сме разговарале за можно враќање, но во блиска иднина и таа тема ќе ја отвориме - изјави Тоти. Сепак, капитенот на Рома, нема да брза со враќањето во репрезентацијата, бидејќи прво треба да заздрави од повредата на лигаментите на коленото. - Последните контроли покажаа добар напредок. Ми недостига топката, но последните неколку денови почнав полека да играм со неа. Дури пробав да ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската ватерполо-репрезентација го освои осмото место на Европското првенство во Малага. Ватерполистите во своето деби на големите континентални натпреварувања ја изненадија европската јавност и во вистинско светло ја презентираа Македонија. Избраниците на селекторот Љубиша Мечкиќ во последниот натпревар, во борбата за седмата позиција загубија од Шпанија со 15-5 (2-5, 1-2, 1-4, 1-4). Најпрецизен во нашата репрезентација беше Небојша Милиќ со два постигнати гола. - Пред тргнувањето за Малага кажав дека Македонија ќе биде хит и тоа се оствари. Иако имавме малку време за подготовки, направивме голем резултат и покажавме дека имаме потенцијал и за поголеми работи. Загубивме од Шпанија бидејќи ватерполистите беа преморени - изјави селекторот Мечкиќ. Македонија на ЕП во Малага успеа да оствари две победи, на стартот ја изненади Романија со 10-6 и во борбите за пласман беше совладана Русија со 13-11 по продолженија. Со рускиот тим имаме и нерешен натпревар. - Направивме историски успех, за прв пат Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  Две лица загинаа, а околу 300 се евакуирани вчера поради невремето кое го зафати северниот дел на Италија.

  Двете жртви се татко и син, кои загинале во околината на Милано откако врз нив паднало дрво и ги турнало во реката.

  На италијанско-швајцарската граница поради лошите временски услови се евакуирани околу 300 луѓе, чии домови се уништени од настанатите калливи свлечишта.
  | | веќе видена | слични

  Тендерот за медицински материјали, кој го распиша Градскиот завод за здравствена заштита, е нерегуларен и со него е прекршен законот за јавни набавки.

  Ова обвинување доаѓа од фирмата „Фарма пет“, која иако била најевтина на тендерот, не ја добила набавката за брисеви.

  Откога 50.000 бриса нарачале од Италија, пред два дена преку интернет дознале дека им е одземена набавката.

  „Брисевите, за кои веќе ние ја направивме нарачката од Италија, да стигне, за да бидеме добри трговци, да ја дадеме робата навреме, одеднаш ги нема никаде“, изјави Љубомир Петровски, сопственик на „Фарма пет“.

  „Нормално е дека треба да реагираме, затоа што 50.000 бриса сметаме дека сме ги добиле, тие на поништениот тендер набавуваат 100.000 бриса. Не знаеме кој ги набавил и по која цена“, додаде Петровски.

  Кога побарале објаснување во Заводот, им одговориле дека поради непредвидени и објективни околности во тендерот е поништена само ставката за брисеви.

  Во оваа фирма, која пред ...
  | | веќе видена | слични

  Ватерполистите на Црна Гора, во својот деби настап како независна држава станаа нови шампиони на Европа.

  Во финалето до титулата на 28-от континентален шампионат дојдоа после продолженија и тешка победа над неодамнешните соиграчи од селекцијата на Србија со резултат 6:5 (2:1, 0:3, 2:0, 1:1, 1:0, 0:0).

  Ватерполистите на Унгарија го освоија бронзениот медал со победата над Хрватска со резултат 15:14 (3:1, 2:4, 5:5, 3:3, 0:1, 2:0) по продолженија во возбудлив натпревар за третото место, кој претставуваше реприза на финалето од Светското првенство.

  Победникот беше одлучен на три секунди пред крајот намечот, по контрата во која на одбиената топка прв стигна Денеш Варга. Најдобриот играч на мечот со својот четврти гол обезбеди бронзен медал за својата репрезентација.

  На женскиот дел од турнирот, Русија со победата од 9:8 над Шпанија дојде до титулата, а Унгарија го зазеде третото место откако славеше над Италија.
  | | веќе видена | слични