Италија

  во

  Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера истакна дека по катастрофалниот земјотрес обновувањето на областа Абруцо ќе се спроведе во облик на 100 проекти, а секој еден од нив ќе биде управуван од една од вкупно 102-те италијански покраини. Процесот ќе го набљудува италијанската Влада. Во вторникот Берлускони ја прифати и помошта од Вашингтон за обновување на уништеното од земјотресот културно наследство на Абруцо. Италијански економисти сметаат дека поради обновувањето на покраината од земјотресот ќе пропаднат неколку големи инфраструктурни проекти. Според Франко Бруни, економист од Универзитетот „Бокони“ во Милано постои веројатност Берлускони засега да се откаже од реализација на проектот за изградба на мост меѓу Јужна Италија и Сицилија над Месинскиот теснец и да ја употреби првата сума од 1,3 милијарди евра, доделена за започнување на проектот, за активности поврзани со обновувањето на Абруцо. Во оваа област оштетени се 15.000 згради, меѓу кои приватни куќи, училишта, историски споменици, ...
  | | веќе видена | слични

  Поп-кралицата Мадона ќе подари половина милион долари на земјата на нејзините предци - Италија, за луѓето и местата зафатени од катастрофалниот земјотрес, кој се случи во понеделникот.

  Фернандо Капарсо, градоначалникот на планинското италијанско гратче Пачентро, разговарал со менаџерот на Мадона и дознал дека пејачката ќе подари 500.000 долари за луѓето и местата што се најтешко зафатени од потресот.

  Портпаролката на Мадона, Лиз Розенберг, потврди дека пејачката на областа Абруцо ќе и подари значителна сума пари.

  Мадона има италијански корени. Нејзините баба и дедо се родени во гратчето Пачентро, кое се наоѓа на околу 100 километри од Аквила. Во потресот во понеделникот на гратчето не му беа нанесени сериозни материјални штети.
  | | веќе видена | слични

  Поп-кралицата Мадона ќе подари половина милион долари на земјата на нејзините предци - Италија, за луѓето и местата зафатени од катастрофалниот земјотрес, кој се случи во понеделникот. Фернандо Капарсо, градоначалникот на планинското италијанско гратче Пачентро, разговарал со менаџерот на Мадона и дознал дека пејачката ќе подари 500.000 долари за луѓето и местата што се најтешко зафатени од потресот. Портпаролката на Мадона, Лиз Розенберг, потврди дека пејачката на областа Абруцо ќе и подари значителна сума пари. Мадона има италијански корени. Нејзините баба и дедо се родени во гратчето Пачентро, кое се наоѓа на околу 100 километри од Аквила. Во потресот во понеделникот на гратчето не му беа нанесени сериозни материјални штети.
  | | веќе видена | слични

  Нов силен вторичен земјотрес ноќеска ја потресе централно италијанската област Абруцо, јавија денеска западните медиуми.

  Земјотресот бил со интензитет од 5,2 степени според Рихтер и е почувствуван дури во Рим. Тој се случил во 2,53 часот по локално време, околу два часа откако вторичен земјотрес со интензитет од 4,3 степени го потресе реонот меѓу градовите Аквила и Пицоли.

  Засега нема информации за евентуални жртви и разрушувања во овој вторичен потрес.

  Според последните податоци, објавени синоќа од италијанскиот премиер Силвио Берлускони, бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес од 6 април изнесува 272, од кои најмалку 17 се деца. Меѓу повредените 1.179 жители на областа Абруцо, 100 се наоѓаат во критична здравствена состојба. За исчезнати се водат 11 луѓе, а околу 28.000 лица се останати без покрив над главата и се наоѓаат во шатори, а некои и во хотели долж јадранското крајбрежје.

  Спасувачките операции ќе продолжат до недела, откако првично беше предвидено тие ...
  | | веќе видена | слични

  09.04.2009, 09:44ОЦЕНКА на експерти Земјотресот во Италија причинил штета во вредност меѓу два и три милијарди евра Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера истакна дека по катастрофалниот земјотрес обновувањето на областа Абруцо ќе се спроведе во облик на 100 проекти, а секој еден од нив ќе биде управуван од една од вкупно 102-те италијански покраини. Процесот ќе го набљудува италијанската Влада. Во вторникот Берлускони ја прифати и помошта од Вашингтон за обновување на уништеното од земјотресот културно наследство на Абруцо. Италијански економисти сметаат дека поради обновувањето на покраината од земјотресот ќе пропаднат неколку големи инфраструктурни проекти. Според Франко Бруни, економист од Универзитетот „Бокони“ во Милано постои веројатност Берлускони засега да се откаже од реализација на проектот за изградба на мост меѓу Јужна Италија и Сицилија над Месинскиот теснец и да ја употреби првата сума од 1,3 милијарди евра, доделена за започнување на проектот, за активности поврзани со обновувањето на ...
  | | веќе видена | слични

  09.04.2009, 09:50мадона хуманитарката Мадона ќе подари 500.000 долари за гратчето на нејзините претци, настрадано во силниот земјотрес во централна Италија Фернандо Капарсо, градоначалникот на планинското италијанско гратче Пачентро, ја потврди информацијата дека поп кралицата Мадона ќе подари стотици илјади долари на областа Абруцо, настрадана на 6 април од катастрофалниот земјотрес, пренесоа американските медиуми. Капарсо разговарал со менаџерот на Мадона и дознал дека пеачката ќе подари 500.000 долари за луѓето и местата што се најтешко зафатени од потресот во понеделникот утрината. Италијанските медиуми вчера ја споменаа сумата од 750.000 долари, кои Мадона има намера да го подари. Портпаролката на Мадона Лиз Розенберг, пак, само кажа дека пеачката на Абруцо ќе му подари значителна сума пари. Мадона има италијански корени. Баба и`и дедо и`се родени во гратчето Пачентро, кое се наоѓа на околу 100 километри од Аквила. Во потресот во понеделникот на гратчето не му беа нанесени сериозни материјални штети.
  | | веќе видена | слични

  Нов силен вторичен земјотрес ноќеска ја потресе централно италијанската област Абруцо, јавија денеска западните медиуми. Земјотресот бил со интензитет од 5,2 степени според Рихтер и е почувствуван дури во Рим. Тој се случил во 2,53 часот по локално време, околу два часа откако вторичен земјотрес со интензитет од 4,3 степени го потресе реонот меѓу градовите Аквила и Пицоли. Засега нема информации за евентуални жртви и разрушувања во овој вторичен потрес. Според последните податоци, објавени синоќа од италијанскиот премиер Силвио Берлускони, бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес од 6 април изнесува 272, од кои најмалку 17 се деца. Меѓу повредените 1.179 жители на областа Абруцо, 100 се наоѓаат во критична здравствена состојба. За исчезнати се водат 11 луѓе, а околу 28.000 лица се останати без покрив над главата и се наоѓаат во шатори, а некои и во хотели долж јадранското крајбрежје. Спасувачките операции ќе продолжат до недела, откако првично беше предвидено тие да завршат денеска. Во вторникот ноќта ...
  | | веќе видена | слични

  Во вторникот Берлускони ја прифати и помошта од Вашингтон за обновување на уништеното од земјотресот културно наследство на Абруцо.

  Италијански економисти сметаат дека поради обновувањето на покраината од земјотресот ќе пропаднат неколку големи инфраструктурни проекти. Според Франко Бруни, економист од Универзитетот „Бокони“ во Милано постои веројатност Берлускони засега да се откаже од реализација на проектот за изградба на мост меѓу Јужна Италија и Сицилија над Месинскиот теснец и да ја употреби првата сума од 1,3 милијарди евра, доделена за започнување на проектот, за активности поврзани со обновувањето на Абруцо.

  Засега италијанската Влада одобри 30 милиони евра за специјална помош, а Министерството за образование, исто така, додели 16 милиони евра за обнова на разрушените образовни установи.

  Историјата покажала дека Италија има потрошено 46 милијарди евра за обновување на земјата од три земјотреси, кои се случоја од 1976 година досега. На пример во 1997 година, ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанските власти денеска објавија дека бројот на загинати од земјотресот во Аквила се искачи на 275. Според нив спасувачите откриле уште три тела на настрадани под урнатините на четирикатен студентски дом.Како што пренесуваат агенциите во градот во централна Италија кој постојано го тресат помали повратни потреси 10 лица се уште се водат за исчезнати. Властите сместија 18.000 од жителите кои останаа без домови во шатори, а 10.000 се сместени привремено во хотели.
  | | веќе видена | слични

  Се поголем бројот на загинати од понеделничкиот земјотрес што ја погоди Аквила, централна Италија. Според тамошните медиуми се до сега се пронајдени 275 лица загинати од земјотресот. Утрото под урнатините во една куќа биле пронајдени три безживотни тела на студенти. Исто така синоќа овој дел на Италија го потресе нов земјотрес со јачина од 5,2 степени според рихтеровата скала. Земјотресот бил почувствуван и во главниот град Рим.
  | | веќе видена | слични

  Покриени ќе бидат сите трошоци за транспортирање на телата на загинатите, а на оштетените семејства ќе им бидат доделени по 2.000 евра. Оваа одлука ја соопшти вицепремиерот Абдилаќим Адеми.

  - Владата упати инструкции и до македонската Амбасада во Рим да се контактираат оштетените семејства и да се покријат сите трошоци за транспортирање на телата на загинатите. За секој загинат ќе се доделат по 3.000 евра, а по 2.000 евра ќе добие и секое македонско семејство кое претрпе каква било штета од земјотресот во Италија, изјави Адеми.

  Сите постапки ќе се одвиваат во координација со Министерството за надворешни работи и Амбасадата на Македонија во Рим.

  Вицепремиерот Адеми од името на Владата им изрази сочувство на сите семејства кои настрадаа во земјотресот.

  Македонската Влада, информриа Адеми, во знак на солидарност кон Владата и граѓаните на Италија ќе донира 50.000 евра.
  | | веќе видена | слични

  Турски и грчки воени тимови одржуваат денеска заедничка вежба за спасување со цел подобро да се подготват за евентуални земјотреси. Вежбата во Анкара е знак на соработка на традиционалните ривали по земјотресот што во 1999 ги погоди Турција и Грција. Американскиот геофизичар Том Парсонс рече дека трагедијата во Италија го подвлече значењето на обезбедувањето на дотраените згради. Според последните податоци, бројот на настрадани во Италија достигнал до 250 лица. Научниците посочуваат дека Истанбул во наредните 30 години би можел да биде погоден од земјотрес од седум степени по Рихтер или можеби уште посилен./крај/бе/амп
  | | веќе видена | слични

  Италија денеска се обрати до Европската унија(ЕУ) со барање за финансиска помош за ликвидирање на последиците од катастрофалниот земјотрес. Како што јавуваат медиумите, повикувајќи се на соопштение од пресслужбата на Европската комисија(ЕК), Италија во следниот период треба да достави податоци за точниот размер на штетите, причинети од земјотресот. Финансиските средства ќе бидат исплатени од Фондот за солидарност на ЕУ, формиран во 2002. година за укажување помош на земјите членки на Унијата, кои се соочиле со природни катастрофи. Средства од Фондот се издвојуваат доколку штетите се поголеми од 3,4 милијарди евра или 0,6% од БДП на настраданата земја. Фондот располага со годишен буџет од една милијарда евра. Според најновите податоци, бројот на загинатите во земјотресот во Италија се искачи на 260 лица. /крај/фк/ст
  | | веќе видена | слични

  Тончи Хулиќ, член на жирито на реалното шоу „Операција триумф“, кој е и познат хрватски композитор, изјави дека тој и Горан Бреговиќ ќе бидат во тимот што ќе ги прави песните за албумот што Аднан Бабаиќ ќе го објави на светскиот пазар. Победникот на шоуто на овие простори ќе издава за „Мелоди мјузик“, додека за неговиот пробив надвор ќе се погрижи издавачката куќа „Јуниверзал рекордс“ што застапува ѕвезди како Ријана, Фифти сент, Еминем, Мараја Кери и многу други.

  - Деновиве ја довршуваме првата песна што Аднан ќе ја промовира на 19 април на концертот во белградскиот центар „Сава“. Мелодијата ми е речиси готова, а кон крајот на неделава ќе почнеме да работиме и на аранжманот - истакна Хулиќ за „Јутарњи лист“. Покрај него и Бреговиќ, како композитор се споменува и Дино Мерлин, а останатите соработници ќе бидат од странство. Работата на албумот на Аднан нема да ја забави соработката на Хулиќ и на Бреговиќ на новиот албум на сплитскиот музички автор.

  - Никаде не ни се брза. Би сакале да го ...
  | | веќе видена | слични

  Еден од градовите што беа разурнати во земјотресот во централна Италија бил родно место на бабата и дедото на Мадона. Пејачката затоа донира половина милион долари во гратчето Пачентро, каде што нејзините предци живееле до 1919 година.

  - Секогаш сакам да помогнам, а особено во овој случај, кога се работи за лулката на моето семејство. Потресена сум за сите фамилии што настрадаа во оваа трагедија - изјави Мадона Луиза Чиконе.
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација продолжува со падот на светската ранг-листа на ФИФА и се најде на 64. место на априлското рангирање. Македонија има негативни 18 поени и сега има вкупно 507 поени, што беше доволно за пад од три места за еден месец. На 1 април Македонија убедливо со 0-4 загуби на гостувањето со Холандија, во меч од квалификациите за Светското првенство во Јужна Африка. „Лалињата“, кои се на третото место на светската ранг-листа, им одржаа лекција по фудбал на „црвено-жолтите“ момчиња. Од останатите ривали на Македонија во квалификациите за СП, Шкотска напредуваше 4 позиции и сега е на 24. место, Норвешка е на 46. позиција (пад за едно место), а Исланд е единствен што е зад Македонија. Островјаните назадуваа дури 18 места и сега се на 93. позиција со 386 поени.

  На чело на ранг-листата останува европскиот првак Шпанија, која е во серија од 31 меч без пораз. Оваа низа на непобедливост на „црвената фурија“ и донесе доминација на листата. Тие имаат дури 367 поени пред втората ...
  | | веќе видена | слични

  За Берлускони трагедијата е „излет во природа“

  Имаат се што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони во разурнатиот град Лаквила


  Берлускони направи с што требаше за да им помогне на настраданите, но с фрли во вода со непромислената изјава

  Чувствувајте се како на излет на викенд, им порача италијанскиот премиер Силвио Берлускони на 17-те илјади луѓе што ги изгубија домовите во катастрофалниот земјотрес во централниот регион Абруцо, во кој загинаа повеќе од 250 луѓе.

  - Имаат се што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони за германската телевизија „НТВ“ во разурнатиот град Лаквила.Италијанците, особено опозициската левица, жестоко го осуди Берлускони за „духовитата забелешка“, еден од најгрубите гафови во неговата богата кариера.

  - Срам ...
  | | веќе видена | слични

  Набљудувачката мисија на ОБСЕ констатира дека цензусот од 40 проценти во комбинација со проблемите со избирачкиот список, во иднина може да претставува опасност


  Независно од бојкотот на претседателските избори во неделата, партиите на Албанците инсистираат да има цензус

  Цензуот од 40 проценти за избор на шеф на државата треба да остане, иако на изборите во неделата до последен момент не се знаеше дали тие ќе бидат успешни или не, оценуваат експертите. Според нив, ризик да не успеат изборите постои, но ова зло е помало од тоа да избираме шеф на државата со помал демократски легитимитет. Тие се единствени дека партиите од албанскиот блок во никој случај не би се согласиле да се намали или укине цензусот, со што автоматски не би биле политички фактор.

  Набљудувачката мисија на ОБСЕ оценувајќи ги изборите, констатира дека цензусот од 40 проценти во комбинација со проблемите со избирачкиот список, во иднина може да претставува опасност за успешни избори.

  АЛБАНЦИТЕ ...
  | | веќе видена | слични

  Зголемен е интересот на странските универзитети за привлекување на македонските студенти на нивните факултети. Ова го покажаа големиот број штандови на странски високообразовни институции на Скопскиот саем, кој беше отворен вчера. На саемот учествуваат 41 домашни и странски институции од високото образование, кои ќе ги претстават своите студиски програми. Од нив, 23 штанда се на македонските високообразовни институции и еден на Министерството за образование. На саемот се претставуваат 18 приватни и државни универзитети од земјите на Европската Унија и други европски држави.

  СЕ НУДАТ СТИПЕНДИИ

  Претставниците на универзитетите од Холандија, Италија, Унгарија, Словенија и други велат дека бројот на македонските студенти кај нив е многу мал и дека тоа е причината зошто се одлучиле да вршат промоција во нашата земја

  Годишните цени за студии во странство се движат од 800 до 8.000 евра за додипломски студии. За Универзитетот во Милано студентите плаќаат од 800 до 3.300 евра. На ...
  | | веќе видена | слични

  Нов гаф на италијанскиот премиер За Берлускони трагедијата е „излет во природа“ Имаат се' што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони во разурнатиот град Лаквила Берлускони направи с’ што требаше за да им помогне на настраданите, но с’ фрли во вода со непромислената изјава Чувствувајте се како на излет на викенд, им порача италијанскиот премиер Силвио Берлускони на 17-те илјади луѓе што ги изгубија домовите во катастрофалниот земјотрес во централниот регион Абруцо, во кој загинаа повеќе од 250 луѓе.- Имаат се' што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони за германската телевизија „НТВ“ во разурнатиот град Лаквила.Италијанците, особено опозициската левица, жестоко го осуди Берлускони за „духовитата забелешка“, еден од најгрубите гафови во неговата богата кариера.- Срам да ти е! - извикала ...
  | | веќе видена | слични