Истанбул

  во

  AНКАРА, Турција -- Грција сака да го реши својот нерешен спор околу името со Македонија, рече грчкиот премиер и министер за надворешни работи Јоргос Папандреу, во петокот (9-ти октомври) во Истанбул, каде што присуствуваше на состанокот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (СЕЕЦП). Тој истакна дека Македонија и Грција делат заеднички интереси. Во Истанбул новиот премиер се состана и со својот турски колега, Реџеп Тајип Ердоган. Двајцата разговараа околу билатералните односи, кипарското прашање, нарушувањата на грчкиот воздушен простор од страна на турските воени авиони и перспективите на кандидатурата за членство на Турција во ЕУ. (Новинска агенција Анадолу, Нафтемборики, БТА - 09/10/09)
  | | веќе видена | слични

  Молк во државниот врв, дали се подготвува терен за промена на името. Ниту по три дена од објавените информации во дневниот печат, дека пакетот за промена на името бил готов, а се чекале само позитивни сигнали од новата грчка власт, за да се постигне компромисот, освен писмениот демант на владината прес-служба, нема јавна изјава од државното водство. И шефот на државата Ѓорѓе Иванов, и  премиерот Никола Груевски бегаат од коментар дали и што од ваквите пишувања е вистина. И денеска на свеченоста по повод празникот, обезбедувачите веројатно така инструирани не им дозволија на новинарите да им се доближат.Затоа пред микрофоните застана првиот македонски претседател Киро Глигоров. Но, не за да го коментира последниот развој на настаните поврзани со проблемот со името. Камерите ја регистрираа и неколкуминутната конверзација од нога на претседателот Иванов и премиерот Груевски со американскиот амбасадор Филип Рикер. Амбасадорот денеска во интервју за радиото Слободна Европа, порача дека по изборите во Грција и ...
  | | веќе видена | слични

  Молк во државниот врв, дали се подготвува терен за промена на името. Ниту по три дена од објавените информации во дневниот печат, дека пакетот за промена на името бил готов, а се чекале само позитивни сигнали од новата грчка власт, за да се постигне компромисот, освен писмениот демант на владината прес-служба, нема јавна изјава од државното водство. И шефот на државата Ѓорѓе Иванов, и  премиерот Никола Груевски бегаат од коментар дали и што од ваквите пишувања е вистина. И денеска на свеченоста по повод празникот, обезбедувачите веројатно така инструирани не им дозволија на новинарите да им се доближат. Затоа пред микрофоните застана првиот македонски претседател Киро Глигоров. Но, не за да го коментира последниот развој на настаните поврзани со проблемот со името. Камерите ја регистрираа и неколкуминутната конверзација од нога на претседателот Иванов и премиерот Груевски со американскиот амбасадор Филип Рикер. Амбасадорот денеска во интервју за радиото Слободна Европа, порача дека по изборите во Грција и ...
  | | веќе видена | слични

  Млади луѓе од Европа, во март наредната година по третпат ќе патуваат на Блискиот Исток за да ги прошират своите знаења и да ги надминат предрасудите кои се поврзуваат со овој дел од светот. Со тивка ориентална музика и јордански чај на масата, младиот Ијад започнува да зборува за проектот којшто го организира. „Екскурзија на Блискиот Исток“ е она што му ги окупира мислите на Ијад од Јордан, студент на политички науки на универзитетот во Бон, сакајќи да им покаже на своите пријатели од Европа дека Блискиот Исток има што да понуди за туристите од светот. „Ние го организираме ова патување свесни дека така приближувањето меѓу исламот и западниот свет ќе се зголеми. Преку патувањето се обидуваме да ги надминеме предрасудите и стереотипите при што воспоставуваме контакт меѓу различни култури", вели Ијад. И Мохамед, по потекло од Курдистан, е дел од тимот кој работи на проектот „Екскурзија на Блискиот Исток“. Според него едномесечното патување, што треба да започне на почетокот на март наредната година, има две ...
  | | веќе видена | слични

  Вака американскиот државен секретар Хилари Клинтон и секретарот за одбрана Роберт Гејтс ги оценија меѓународните разговори со Иран што во минатата недела се одржаа во Женева. На заедничкото интервју за Си Ен Ен, државниот секретар Хилари Клинтон и секретарот за одбрана Роберт Гејтс прецизираа дека разговорите резултирале со три договори кои ќе им дадат повеќе време на Соединетите држави за да видат дали Иран е сериозен во врска со преговорите за неговата нуклеарна програма. Клинтон додаде дека Вашингтон ќе продолжи да подготвува дополнителни санкции против Техеран доколку не преземе чекори за запирање на збогатувањето ураниум. Гејтс, изразувајќи уверување дека Иран има намера да дојде до атомско оружје и на мислење оти се уште постои можност таа земја да биде убедена дека таквото оружје ќе биде контрапродуктивно за неа. Претходно, шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Мухамед ел Барадеи имаше средба во Техеран со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад Ни треба транспарентност од Иран. ...
  | | веќе видена | слични

  Турската полиција ги растерува демонстрантите за време на митингот против ММФ и Светската банка во Истанбул во вторникот (6-ти октомври). Водачите и креаторите на политиката од 186 земји, во вторникот (6-ти октомври) и средата се собраа во Истанбул, на годишните состаноци на ММФ и Светска банка, со цел наоѓање „излезни стратегии“ од глобалната економска криза. Главни теми на разговорите беа реформирањето на ММФ, најголемиот светски заемодавач, и социјалните влијанија на финансиската криза. Управниот комитет за политиката на ММФ постигна согласност во врска со смелите реформи кои ќе го трансформираат Фондот во нов мандат, за да биде поефикасен во спречувањето на финансиските кризи, да им даде поголема доверба на позајмувачите и да им даде поголеми гласачки права на земјите со помала застапеност. Одлуките од Истанбул, исто така, предвидуваат пофлексибилни кредити за развој на земјите и ново мултилатерално набљудување на светскиот финансиски систем. Фондот не успеа да ја спречи светската финансиска ...
  | | веќе видена | слични

  Торанадо се движи низ поцрнетото небо во Никозија во една неочекувана бура на 18-ти септември. Бури, поплави, пожари, земјотреси -- повеќето земји од Југоисточна Европа (ЈИЕ) беа погодени најмалку од една ваква катастрофа летово. Повеќе од триесет луѓе ги загубија животите, а многу повеќе беа повредени или пак погодени од неодамнешните природни катастрфи кои, исто така, предизвикаа и огромна материјална штета. Ретко торнадо ја погоди Никозија Најмалку 11 луѓе беа повредени од неочекуваното торнадо кое опустоши делови од главниот град на Кипар, Никозија, на 18-ти септември. Откорнати дрва паѓаа на автомобилите и на земјата и блокираа некои улици во градот. Пропратено со силен дожд и град, торнадото ги прекина електричните линии, откорна покриви и билборди. Разлетаните рушевини ги искршија прозорците на продавниците и куќите. Панајотис Кипријану, градоначалникот на предградието на Никозија Лација, кое беше најсилно погодено од бурата, рече дека биле уништени 200 куќи. Еден локален продавач на електрични ...
  | | веќе видена | слични

  Тој истакнал дека позицијата на Грција во спорот со Македонија е позната и дека тоа е вистинскиот пат за изнаоѓање на едно взаемно прифатливо решение Меѓу Атина и Скопје постои еден нерешен проблем-спорот за името, кој Грција сака да го реши, изјави во Истанбул, грчкиот премиер и министер за надворешни работи Јоргос Папандреу, објави електронското издание на грчкиот весник „Навтемборики“. Папандреу истакнал дека позицијата на Грција во спорот со Македонија е позната и дека тоа е вистинскиот пат за изнаоѓање на едно взаемно прифатливо решение. Грчкиот премиер истакнал дека Македонија и Грција делат заеднички интереси и дека Атина има искрена намера и ќе се обидува постојано да бара евентуални варијанти за наоѓање на решение во спорот. Папандреу го повторил и предлогот за прием на сите земји од Западен Балкан во Европската унија до 2014 година, со навршувањето на 100 години од почетокот на Првата светска војна.
  | | веќе видена | слични

  Министрите за финансии и гувернерите на централните банки на 186 земји, кои учествуваа на дводневното заседание на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, кое заврши вчера во Истанбул, договорија широка рамка за трајно закрепнување од светската економска криза Тие сепак предупредија дека закрепнувањето на светската економија е слабо и може да запре поради растот на невработеноста и сериозните проблеми, кои се уште го оптоваруваат финансискиот систем. Двете финансиски институции се обврзаа да спроведат сеопфатни реформи, кои ќе ја зголемат транспарентноста на нивното дејствување и ќе го зголемат влијание на земјите во развој. - Доколку земјите во развој се дел од решението на проблемот, тие мораат да бидат вклучени во донесувањето на одлуките, изјави претседателот на СБ Роберт Зелик. Комитетот за развој, кој ја одредува политиката на ММФ, побара од Фондот на земјите во развој да им обезбеди дополнителни најмалку пет проценти од гласовите, како што препорача Групата 20 ...
  | | веќе видена | слични

  Бразил прв пат ќе му позајми финансиски средства на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), што е историски чекор за земјата која некогоаш беше меѓу најголемите должници Бразилскиот министер за финансии Гидо Мантега рече дека Бразил, кој е најголема економска сила во Латинска Америка, ќе купи обврзници од ММФ во вредност од 10 милијарди долари. Бразил зеде голем кредит од ММФ во 2002 година, за да го спречи финансискиот хаос во земјата, но го отплати во 2005 година пред рок, бидејќи земјата доживеа економски процвет. Мантега најавата за позајмување на ММФ ја објави на годишниот состанок во Истанбул. Бразилската економија најверојатно оваа година ќе биде во застој, но се очекува наредната година да доживее силен раст.
  | | веќе видена | слични

  Добитникот на Нобеловата награда за економија, професорот Џозеф Стиглиц вчера оцени дека „шансите економијата на САД да се нормализира во 2011 година, кога завршуваат стабилизациските програми на администрацијата на претседателот Барак Обама, се многу мали“ Стиглиц, кој учествува на годишното заседание на Меѓународниот монетарен фонд и Светска банка во Истанбул, како најголем проблем на тековната фаза на глобалната финансиска и економска криза ги наведе затворањето на работните места и порастот на невработеноста. Тој истакна дека силниот пораст на светскиот пазар на капитал во претходните шест месеци укажува дека инвеститорите се во „еуфорија“ кога се во прашање перспективите за оживување на светската економија. Стиглиц, меѓутоа, предупреди дека светот „го очекуваат бројни ризици и тешки моменти“, сместувајќи ги во „кризни“ сектори на светската економија ситуацијата на пазарот со станови и комерзијални недвижности и неспособноста на потрошувачите да ги подмират долговите на ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска соопшти дека ќе го проучи достапот на најсиромашните луѓе во светот до финансиските услуги, за да даде совети за политиката на намалување на соромаштијата Извршниот директор на ММФ Доминик Штрос-Кан и холандската принцеза Максима, поранешна аргентинска банкарка, на годишното собрание на Фондот во Истанбул потпишаа спогодба за формирање фонд, финансиран од Холандија, што ќе собира статистички податоци за достапот, информираат агенциите. Над две милијарди лица во светот немаат достап до "основни финансиски услуги", а само 20 отсто од населението на планетата имаат сметка или влог, објасни принцезате Максима. Штрос-Кан го подвлече успехот и користа од микрокредитирањето, но предупреди на опасноста од "балон", ако процесот не се држи под контрола. Проектот предвидува ММФ редовно да собира податоци од земјите членки за заемите, депозитите и долговите, за да може да определи каква политика да се води, за да се прошири достапот до финансиските ...
  | | веќе видена | слични

  Потребите за дополнително финансирање во новите стопанства на Европа и централна Азија достигнаа највисоко ниво во светот, оцени потпретседателот на Светската банка за овој регион Филип ле Уру Зборувајќи на брифингот пред годишниот состанок на СБ и Меѓународниот монетаран фонд во Истанбул, тој предупреди дека „она што почна како финансиска криза се претвори во социјална и хуманитарна криза“, пренесе СБ на својата Интернет страница. - Како што банките беа под притисок, така сега семејствата се под сериозно оптеретување, затоа што се соочени со тоа што нивните хранители остануваат без работа и имаат проблеми со плаќањето сметки, рече Ле Уру. Потпретседателот на Светската банка потсети дека економската и финансиската криза следела после кризата со храна и гориво, кои веќе ја ослабнаа куповната моќ на населението во регионот на Источна Европа и централна Азија. Истакнувајќи дека целиот регион е тешко погоден, тој оцени дека некои земји, како Полска, поуспешно од другите се борат со ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународниот монетраен фонд (ММФ) во следните две години на најсиромашните земји во светот ќе им додели осум милијарди долари безкаматни кредити, соопшти денеска во Истанбул извршниот директор на оваа финансиска институција Доминик Строс-Кан Тој потсети дека во текот на 2009 година ММФ додели четирипати повеќе средства на име кредити за сиромашните земји во споредба со лани. Минатиот месец, ММФ соопшти дека прибрал 500 милијарди долари дополнителни средства, ветени на самитот на Г-8 во Лондон во април годинава, кои се наменети за кредитирање на државите или за купување на обврзници. - Расотот на невработеноста во богатите земји фрла сенка врз заздравувањето на глобалната економија, нагласи Строс-Кан, повторувајќи дека светското стопанство почна да излегува од рецесијата, но дека се уште не може да се смета дека кризата поминала. Во својот последен извештај објавен вчера, ММФ предвидува раст на невработеноста во 2010 во најразвиените земји и тоа до 10,1 отсто во САД и до речиси 12 ...
  | | веќе видена | слични

  Ја поздравуваме новата клима за преговори на Хрватска и овој пример покажува колкав може да биде придонесот на дијалогот Во деновите што доаѓаат Република Македонија го очекува извештајот за напредокот на ЕК, којшто се надеваме ќе биде во тонот на нашите постигнувања и оти ќе резултира со одлука на Советот на ЕУ за почеток на преговори за членство, истакна министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во обраќањето на неформалниот состанок на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. Шефот на дипломатијата притоа додаде дека се надева дека нашите соседи-членки на ЕУ, Грција и Бугарија, ќе го препознаат својот интерес и оти ќе настојуваат да добиеме позитивна одлука од Советот, потврдувајќи ја на тој начин декларативната поддршка. - Ја поздравуваме новата клима за преговори на Хрватска и овој пример покажува колкав може да биде придонесот на дијалогот. Искрено се надеваме дека Турција ќе направи исто така пресврт во преговорите со ЕУ, рече Милошоски и додаде оти Македонија е ...
  | | веќе видена | слични

  Изложбата на Балаќ, насловена „Игра - присутно на отсутното“, содржи слики од последниот циклус дела изработени во 2007/2008 година, на платно во маслена техинка Во галеријата „Назим Хикмет Санатгалериси“ во Истанбул, утревечер ќе бидат отворени самостојни изложби на академските сликарки Маријета Сидовски и Тања Балаќ, кои ќе претстават по 20 слики. На изложбата на Сидовски, насловена „Чудесниот свет на ангелите“, ќе бидат претставени платна во комбинирана техника со акрил од последниот циклус на слики, избаботени во 2008/2009 година. Изложбата на Балаќ, насловена „Игра - присутно на отсутното“, содржи слики од последниот циклус дела изработени во 2007/2008 година, на платно во маслена техинка. Двете изложби ќе бидат поставени во рамки на 10. Истанбулско биенале, а утревечер ќе ги отвори конзулот на Македонија во Турција Игор Попов. Посетителите ќе може да ги видат до 31 октомври.
  | | веќе видена | слични

  Во Истанбул почнува годишното Собрание на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд На состанокот на Комитетот на Светската банка шефовите на овие финансиски институции изјавија дека ќе продолжат да им помагаат на најсиромашните и покрај економската криза. Претседателот на Светската банка Роберт Зелик на состанокот го достави планот со кој се предвидува основање на нов Фонд за помош на жителите на 79 најсиромашни земји, во вкупен износ од 20 милијарди американски долари. - Во позиција сме да тргнеме напред, секако ако се оди според планот до средината на следната година. Меѓутоа, секако ќе имаме некое огранчување и ќе мораме да се фокусираме на најсиромашните земји, објасни Зелик. Финансиските средства ќе бидат користени во време на кризата за набавка на храна и за отпочнување земјоделско производство, каде тоа е возможно. И покрај најавите дека пазарите полека се опоравуваат и дека најлошото помина во земјите во развој, крајот на кризата не се гледа. - Ризиците и понатаму се ...
  | | веќе видена | слични

  Изложбата ќе ја отворат Весна Борозан, амбасадор на Република Македонија во Австрија и Манфред Мацка, претседател на Парламентот на Австрија Музејот на современата уметност од денеска до 30 октомври во Парламентот на Австрија во Виена ја организира изложбата „Синестезија“ на која ќе бидат застапени 16 македонски автори. Посетителите ќе имаат можност да ги видат делата на Томе Аџиевски, Тони Мазневски, Жанета Вангели, Искра Димитрова, Благоја Маневски, Јован Шумковски, Станко Павлески, Велимир Жерновски, Ѓорѓе Јовановиќ, Вана Урошевиќ, Јане Чаловски, Исмет Рамиќевиќ, Јован Балов, Отец Методиј Златанов и групата ОПА (Слободанка Стевческа и Денис Сарагиновски). Изложбата ќе ја отворат Весна Борозан, амбасадор на Република Македонија во Австрија, Манфред Мацка, претседател на Парламентот на Австрија, и Елиза Шулевска, директор на Муејот на современа уметност. Планирано е „Синестезија“ да се презентира во повеќе држави - за идната година се во тек преговорите со Прага и Истанбул, а ...
  | | веќе видена | слични

  Добитникот на Нобеловата награда за економија, професорот Џозеф Стиглиц оцени дека „шансите економијата на САД да се нормализира во 2011 година, кога завршуваат стабилизациските програми на администрацијата на претседателот Барак Обама, се многу мали“ Стиглиц, кој учествува на годишното заседание на Меѓународниот монетарен фонд и Светска банка во Истанбул, како најголем проблем на тековната фаза на глобалната финансиска и економска криза ги наведе затворањето на работните места и порастот на невработеноста. Тој истакна дека силниот пораст на светскиот пазар на капитал во претходните шест месеци укажува дека инвеститорите се во „еуфорија“ кога се во прашање перспективите за оживување на светската економија. Стиглиц, меѓутоа, предупреди дека светот „го очекуваат бројни ризици и тешки моменти“, сместувајќи ги во „кризни“ сектори на светската економија ситуацијата на пазарот со станови и комерзијални недвижности и неспособноста на потрошувачите да ги подмират долговите на кредитните ...
  | | веќе видена | слични

  Зголемувањето на гласачкиот удел на земјите во развој во Меѓународниот монетарен фонд за пет проценти, а во Светската банка за три отсто ќе биде една од главните теми на дводненото годишно заседание на двете меѓународни финансиски институции, кое почна денеска во Истанбул Оваа реформа во гласачкото тело на двете организации би требало да претставува одраз на се поголемото значење на земјите во развој во глобалната економија. - Оваа реформа ќе го зголеми нашиот легитимитет, оцени во воведното излагање на собирот директорот на ММФ Доминик Строс Кан. Претседателот на СБ Роберт Зелик ги повика учесниците на собирот квотата да ја зголемат за уште три проценти, со веќе усвоените 47, на точно 50 отсто. - На меѓународниот систем му е потребна СБ, која е одраз на меѓународната економска реалност на 21. век, истакна тој, додавајќи дека поголем глас во СБ особено треба да има Африка. Главна задача на собирот во Истанбул е трасирање на патот за излез од светската економска криза, а учесниците ...
  | | веќе видена | слични