Истанбул

  во

  Откако му беше забрането да слета на грчка територија во авион со националните симболи на државата којашто ја претставува, македонскиот Претседател одбра нова дестинација каде ќе ги презентира позициите за името.

  Црвенковски патува во Санкт Петербург, каде што на маргините на Економскиот форум се очекува да се сретне со рускиот колега Медведев.

  По грчката забрана за шефот на државата, Македонија ги презема сите мерки во врска со вчерашниот инцидент, кој за Владата е само уште еден начин да се спори македонскиот идентитет.

  Според владиниот портпарол, за однесувањето на Грција ќе бидат известени сите европски и светски институции од сферата на надворешните работи и на цивилното воздухопловство.

  По инцидентот од пред еден месец, кога патнички авион на МАТ беше принуден да ја смени рутата и наместо преку Грција, да замине за Кипар, слета во Истанбул, Европската комисија ја прекори Грција и побара да се придржува на европските авијациски правила.

  „Свесни сме за ...
  | | веќе видена | слични

  Ватерполо јуниорите денеска против Белорусија и со Велика Британија

  Денеска во базенот „Младост“ во Скопје ќе продолжат натпреварите во квалификациите за Европското јуниорско првенство во ватерполо што ќе се одржи од 7 до 14 септември во Истанбул. Претпладнево играат: Словенија - Шпанија (9.00 ч), Велика Британија - Украина (10.30) и Македонија - Белорусија (12.00), а попладнево: Шпанија -Белорусија (18.00), Украина -Словенија (19.30) и Македонија - В. Британија (21.00). (М.М.)
  | | веќе видена | слични

  Апелациониот суд од Скопје вторпат ја укина ослободителната пресуда за тројца Турци обвинети за шверц речиси на пет килограми хероин и сега судењето, наместо во Велес, ќе се одвива во Скопје. На ослободителната пресуда се жалеше Обвинителството, по што Апелацискиот суд ја укина пресудата и го врати предметот на повторно, трето по ред судење. За овој случај на обвинителната клупа се Ерол Латифи од Косово, Енвер Косова и Рамазан Иличе од Турција. Тие беа обвинети дека како екипаж во автобус што сообраќал на релацијата Истанбул-Приштина, на 28 февруари лани, пренесувале хероин. Дрогата била спакувана во шест пакетчиња, сместени во задниот дел од седиштата со реден број 41 и 44. На првото судење тие добија шест години затвор, но пресудата беше укината, по што тие добија ослободителна пресуда. Третото судење ќе се одржува во Скопје, во одделението за организиран криминал.
  | | веќе видена | слични

  Нови ископувања во битолската Јени џамија

  По тригодишна пауза продолжија ископувањата во подот на Јени џамија во Битола, која според првичните археолошки истражувања лежи врз темели од три цркви. Ископувањата финансиски ги помогна Министерството за култура со 1,5 милион денари за доистражување на темелите и за конзервација на ѕидното сликарството. По завршувањето на ископувањата планираме да поставиме стаклен ѕид врз подот. Ова ќе биде еден од најпримамливите културно-историски споменици во државата, каде што на фрапантен начин ќе се покаже спојот на двете цивилизации, исламската и христијанската, по примерот на „Света Софија“ во Истанбул - изјави Зоран Николовски, директор на битолскиот Завод и музеј. Активностите на терен започнаа пред пет години, но поради недостиг на средства беа стопирани. Во северниот агол на наосот на џамијата беше откриен ѓакониконот на еден објект најверојатно изграден околу 7 век. Над него се подига друг сакрален објект граден во 11 век, а по неговото рушење уште еден, ...
  | | веќе видена | слични

  Ватерполистите во трка за трето место

  Младинската ватерполо-репрезентација на Македонија (до 18 години) ќе атакува на третото место на квалификацискиот турнир за Европското првенство, кој од денеска до 8 јуни ќе се одржи на базенот „Карпош“ во Скопје. Македонските надежи, на првиот ден од турнирот, вечерва (21.15 ч.) играат против фаворитот Шпанија. Во групата се уште и селекциите на Велика Британија, Словенија, Украина и Белорусија. Најдобрите три репрезентации ќе обезбедат учество на првенството во Истанбул. Во групата има два изразити фаворита, а тоа се Шпанија и Словенија. Тие едноставно не припаѓаат тука и се многу посилни. Останатите четири селекции подеднакво ќе се борат за третото место кое води на ЕП. Затоа ние треба да се фокусираме на мечевите против В. Британија, Белорусија и Украина, но тоа не значи дека нема да го дадеме максимумот и на останатите две средби. Одигравме неколку подготвителни мечеви и верувам дека сме подготвени - вели селекторот на младинците, Стеван Нонковиќ. ...
  | | веќе видена | слични

  Парапетни плочи од олтар на ранохристијанска црква се пронајдени на почетокот од археолошките истражувања во битолската Јени џамија. Во џамијата, која е изградена во 6 век, од 2003 година до денеска се пронајдени артефакти од три цркви и од две џамии. - Очекуваме да пронајдеме и фрески од светци, а пронајдените парапетни плочи говорат за ранохристијански објект од 7 век - вели раководителот на истражувачкиот тим, кустос Гордана Филиповска-Лазаревска. Јени џамија пет децении е уметничка галерија и долги години за неа се водеше спор со Исламската верска заедница. Меѓутоа, заради нејзината архитектонска вредност и археолошките откритија, таа ќе остане во сопственост на државата. - Тука се преплетуваат убавините на ранохристијанската и исламската уметност, а наскоро Јени џамија ќе биде најубавиот музеј во Македонија по примерот на Аја Софија во Истанбул - вели Зоран Николовски, директор на Завод и музеј - Битола. Археолошките истражувања ќе продолжат во наредните три месеци.
  | | веќе видена | слични

  Во следните неколку дена Македонија ќе биде домаќин на квалификацискиот турнир за Европското првенство во ватерполо за јуниори, кое ќе се одржи во септември во Истанбул, Турција. Во базенот „Младост“ во Скопје ќе настапат шест репрезентации: Македонија, Велика Британија, Словенија, Украина, Белорусија и Шпанија. Првите три екипи од овој турнир ќе се пласираат на ЕП.

  Веќе десетина дена македонските ватерполо надежи интензивно тренираат во базенот „Младост“, имаа и неколку контролни средби со нашата „А“ репрезентација, која, исто така, во Скопје се подготвува за Европското првенство што ќе се одржи од 3 до 8 јули во шпанскиот град Малага. На стартот јуниорите вечерва во 21.15 часот ќе играат со најголемиот фаворит за првото место, Шпанија, а утре во 12 ч. со Белорусија и во 21 ч. со Велика Британија. В сабота е дуелот со Украина, а турнирот ќе го завршат против Словенија в недела од 12 ч.

  Селекторот на нашата репрезентација Новковиќ верува дека македонските ватерполисти имаат сили да го ...
  | | веќе видена | слични

  Повторено судење на шверцери на хероин

  ВЕЛЕС - Апелациониот суд во Скопје им ја укина ослободителната пресуда на Ерол Латифи од Косово, Енвер Косова и Рамазан Иличе од Турција, кои минатата година беа уапсени во земјава поради сомневање дека шверцувале 4,5 килограми хероин. Според обвинението, странските државјани беа обвинети дека како екипаж на автобусот, кој одел од Истанбул за Приштина, во шест пакетчња скриени во задните седиштата пренесувале хероин. При првото судење, тројката беше осудена на по шест години затвор, но Апелација не се согласи со одлуката и ја врати на повторно судење. На второто судење за сите тројца беше изречена ослободителна пресуда. Откако се жалеше Јавното обвинителство ќе има и трето судење, кое ќе се одржува во Скопје. (С.Ќ.Н.)
  | | веќе видена | слични

  Две џамии и три цркви на исто место во Битола

  Битола, 4 јуни (МИА) - Во централното градско подрачје, под Јени Џамија во Битола, денеска почна втората фаза од ископувањата и истражувањето на црквата „Свети Ѓорги“. Станува збор за локација на која експертите тврдат дека имало две џамии и три цркви.

  - Овој проект е финансиран од Министерството за култура со 1.500.000 денари, а обезбедени се и дополнителни средства за изработка на проект за конзервација на ѕидното сликарство во џамијата. За кусо време битолчани, но и голем број туристи ќе бидат сведоци на атрактивен објект од средновековна Битола, со стаклен под каде ќе се гледа една од црквите, односно раскошот на две цивилизации, исламската и христијанската по примерот на Аја-Софија во Истанбул, соопшти директорот на битолскиот Музеј, Зоран Николовски.

  Истражувањата во овој дел на градот се континуитет на проектот кој го почна починатиот Томе Јанакиевски, врвен експерт, кој во свое време тврдеше дека под џамијата во Битола има ...
  | | веќе видена | слични

  Турскиот писател Памук вели дека фудбалот поттикнува национализам

  02 06 2008

  AНКАРА, Турција -- Истакнатиот писател и добитник на Нобеловата награда Орхан Памук во интервјуто од неделата (1-ви јуни) за германскиот весник Дер Шпигел рече дека фудбалот во неговата татковина го поттикнува национализмот. „Фудбалот во Турција се претвори во машина за ширење национализам и ксенофобија и создавање авторитативен начин размислување“, рече Памук. Како доказ за ова, тој ги наведе квалификациите за Светскиот куп во 2006 година помеѓу Турција и Швајцарија, кои завршија со масовни тепачки во Истанбул. „Тоа беше неетичко и неприфатливо однесување, особено начинот на кој турските медиуми ги пренесоа случувањата. Вината беше префрлена на судиите и на некој вид заговори. Ужасно“, рече Памук.

  Како казна за инцидентите, ФИФА ја упати Турската Фудбалска Федерација да одржи шест домашни натпревари без публика. Федерацијата, како и бројни играчи, треба да платат висока казна. Во интервјуто Памук го ...
  | | веќе видена | слични

  Деновиве под лупата на стручната музичка јавност се најде победничката евровизиска песна „Белиеве“, на рускиот пејач Дима Билан, кој песната ја напиша заедно со Џим Бенц. а ја продуцираше светски познатиот Тимбаланд (продуцент и на албумот на Мадона „Хард Цандѕ“). На интернет-форумите наголемо се коментира дека овој руски хит неодоливо потсетува на „Њилд Њорлд“ на Кит Стивенс. Покрај тоа што првата строфа е речиси идентична на строфа од „Њилд Њорлд“, еден мотив во песната на Билан е сличен на евровизиската песна „Дие Фор Ѕоу“, со која Гркинката Хелена Папаризу се претстави во 2001 година. Дима се уште не ги коментара јавно озборувањето за правење плагијат, ниту пак организаторот ЕБУ се огласи во врска со тоа. Но, српскиот композитор и текстописец Драган Брајовиќ- Браја, по преслушување потврдил дека сличноста на првите строфи е очигледна, но дека само три такта се слични мелодиски, додека четвртиот е различен, како и метриката на композицијата. Освен оваа композиција, под лупа се најде и песната на ...
  | | веќе видена | слични

  Целокупното творештво на македонскиот поет Никола Маџиров, добитникот на наградата на СВП „Браќа Миладиновци“ за 2007 година, ќе биде претставено во рамките на 11. „Денови на браќата Миладиновци“, кои се во тек во Осиек и во Ѓаково, Хрватска. Промотор на поетскиот опус на Маџиров ќе биде Јулијана Тешија, а почесен гостин на манифестацијата е правнуката на Димитар Миладинов, Васкресија Миладинова-Панџа од Струга, која живее во Загреб. Манифестацијата „Денови на браќата Миладиновци“ во Хрватска е посветена на бискупот Јосип Јура Штросмаер, кој во 1861 година го овозможи печатењето на Зборникот на Миладинови. Никола Маџиров неодамна учествуваше на Првиот интернационален поетски фестивал во Истанбул, на кој настапија дваесетина поети од Колумбија, Литванија, САД, Франција, Канада, Германија и од Холандија, а неговите песни беа преведени на турски јазик и објавени во антологијата издадена од организаторите на фестивалот.
  | | веќе видена | слични

  Eрдоган вели дека ЕУ применува двојни стандарди во односите со Турција

  30 05 2008

  AНКАРА, Турција -- Премирот Реџеп Тајип Ердоган во четвртокот (29-ти мај) рече дека ЕУ применува „двојни стандарди“ во своите разговори за членство со Турција. „Унијата бара Турција да прави работи што никогаш не се ставени на маса за другите членки или земји-кандидатки, и ние сме сведоци дека се наметнуваат двојни стандарди за Турција“, изјави Ердоган на прес-конференцијата по повод отворањето на 19-тиот генерален состанок на Европскиот фондациски центар во Истанбул. Во истовреме, Ердоган ја потврди решеноста на Анкара за пристапување во блокот.

  Во другите вести, турската армија објави дека спровела нови воздушни напади во четвртокот против 16 сомнителни бази на терористичката Курдистанска работничка партија (ПКК) во северен Ирак. Војската објави дека користела прецизност во обид да избегне цивилни области. (новинска агенција Анадолу, Заман - 30 05 08; Ројтерс, Милијет, Хуријет, АФП, Ксинхуа - 29
  | | веќе видена | слични

  Турскиот суд го забрани единственото здружение во Истанбул за правата на хомосексуалците

  30 05 2008

  AНКАРА, Турција -- Судот во четвртокот (29-ти мај) го забрани единственото здружение за правата на хомосексуалците во Истанбул и најголемо во земјата, тврдејќи дека истото му штети на јавниот морал. ЛамбдаИстанбул објави дека ќе тужи и дека ќе го вклучи и Европскиот суд за човекови права ако биде потребно. ЛамбдалИстанбул беше основано во 1993 година и стана здружение во 2006 година. Истото ќе биде прво здружение на хомосексуалци во една земја-кандидатка за ЕУ што било забрането. Иако Турција ја дозволува хомосексуалноста, земјата нема закони за заштита на хомосексуалците од дискриминација. (Ројтерс, новинска агенција Анадолу, Биамаг - 29
  | | веќе видена | слични

  Турската ТАВ бара детали за тендерот за нашите аеродроми

  ИСТАНБУЛ - Турската компанија „ТАВ ерпорт холдинг ТАВХЛ.ИС“ бара детали за предусловите за тендерот за изградба оперирање - трансфер за аеродромите во Скопје и Охрид во Македонија, соопшти вчера компанијата. ТАВ. Исто така, во соопштението до Берзата во Истанбул наведува дека бара детали за предусловите за изградба на транспортен аеродром во Штип, Македонија. Тендерите се објавени од страна на македонското Министерство за транспорт. (Ројтерс)
  | | веќе видена | слични

  „Евросонг“ на многу пејачи им го смени животот - тука спаѓаат групата АББА, Џони Логан, Селин Дион

  ИВОНА САЗДОВСКА

  Евровизиската историја за многумина значела почеток на светска кариера. Во плејадата пејачи на кои овој спектакл им го сменил животот спаѓаат групата АББА, Селин Дион, Џони Логан... Интересен е и феноменот поврзан со победите и хитовите. Но, да тргнеме по ред.

  Во 1988 година како претставник на Швајцарија се појави Селин Дион, која и ја донесе победата на својата земја, момент што и го отвори патот кон светот.

  Дваесет години подоцна, 40-годишната пејачка е една од најпознатите светски музички ѕвезди, со над сто концерти годишно насекаде низ светот.

  Истата ситуација се повтори и со најголемиот романтичар во светот на музиката, Ирецот Џони Логан, кој дури четири пати настапи на „Евросонг“, и тоа двапати како изведувач и двапати како композитор.

  Првата победа ја однесе во 1980 година во Холандија со песната „What s another year“, а седум ...
  | | веќе видена | слични

  Во процедура е доделување пасоши на Србинот Крстовиќ на Хрватот Бркиќ

  Миодраг Мицковиќ

  Постојат големи шанси македонската ватерполо репрезентација која за првпат во својата историја ќе настапи на едно европско првенство што ќе се одржи од 4 до 13 јули во шпанскиот град Малага да биде засилена со уште двајца ватерполисти од странство кои ќе добијат македонско државјанство. Во тек е процедурата за државјанството на Македонија на поранешниот ватерполист на Црвена звезда и Партизан, Мирослав Крстовиќ, кој последниве две години играше во Грција и на Едо Бркиќ од Хрватска, член на клубот Шибеник, кој долги години играше во Италија. Македонските ватерполисти ќе се соберат на 1 јуни во Скопје кога ќе започнат подготовките за европскиот шампионат. Се уште не е познато дали до почетокот на првенството во Шпанија нашите ватерполисти ќе одиграат и некој пријателски меч бидејќи во моментот се играат натпреварите на Светската лига и повеќето репрезентации од Европа се зафатени околу овие термини. Но, ...
  | | веќе видена | слични

  Нивото на водата во вештачките акумулации во реонот на Истанбул е на најниско ниво во последните пет години, објави денеска турскиот весник „Милиет“.

  Според турските експерти, доколку во наредниот период нема нови врнежи од дожд, Истанбул ќе има вода само за уште 172 дена.

  „Милиет“ наведува дека нивото на водата во акумулациите само во последните неколку дена е намалено на околу 40% од оптимално ниво.

  Во 2003 година во текот на летните месеци нивото на водата во вештачките акумулации во Истанбул изнесуваше 95,5% од оптималното, во 2004 - 91%, во 2005 - 87%, во 2006 - 91%, а во 2007 - 45%.

  Во моментот во истанбулските акумулации има вкупно 345 милиони кубни метри вода, а дневните потреби на градот изнесуваат околу два милиона кубни метри.
  | | веќе видена | слични

  Дипломатски дневник: Состанок на хрватскиот и турскиот министер за надворешни работи

  27 05 2008 Медитеранскиот проект се најде на врвот од агендата на разговорите во Анкара. Исто така оваа недела: претседателот на претседателството на БиХ, Харис Силајџиќ, ги посети Соединетите Држави, и папата Бенедикт Шеснаесетти се состана со бискупите од Албанија.

  Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Јандроковиќ (лево), и неговиот турски колега, Али Бабаџан, одржаа прес-конференција по нивниот состанок во Анкара во петокот (23-ти мај). Getty Images

  Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Јандроковиќ, во петокот (23-ти мај) во Анкара се состана со својот турски колега, Али Бабаџан. Тие разговараа за проектот за Медитеранска унија и го разгледаа напредокот на разговорите за пристап во ЕУ што Хрватска и Турција го започнаа во 2005 година. На заедничката прес-конференција по состанокот, Бабаџан рече дека Турција има позитивна перцепција за Медитеранската унија, но с уште не ...
  | | веќе видена | слични

  На владејачката партија и се припишува противуставно исламистичко дејствување

  ИСТАНБУЛ - Турскиот премиер Таип Ердоган изјави дека обидот на обвинителството да ја забрани владејачката АК партија е одење по работ од нож и дека несигурноста ги спречува странските инвестиции, објавија вчера весниците. Уставниот суд во март се согласи да го разгледа случајот за забранување на партијата со исламистички корени по обвиненијата за антисекуларни активности. Финансиските пазари оттогаш се несигурни во врска со веројатноста од одолжувана политичката несигурност.

  „Овој процес продолжува да се движи по работ на сечилото. Се уште не е јасно што ќе се случи“, објави весникот „Милиет“, цитирајќи ја изјавата на Ердоган дадена пред група новинари при враќање од Либан. „Сакаме колку што е можно поскоро да ставиме крај на случајот. Да не дозволиме Турција да биде оштетена или пак економијата да биде вознемирена“, изјави тој.

  Јавниот обвинител во следните неколку дена треба да излезе со одговор за ...
  | | веќе видена | слични