Ирак

  во

  Руска самоодна хаубица напредува на позиција во село Џава кај Цхинвали во Јужна Осетија

  И Русија и Грузија вчера објавија дека ги запреле сите воени акции, но во Јужна Осетија попладнето повторно паѓаа бомби. Грузискиот претседател Михаил Саакашвили ги обвини Русите дека со авиони бомбардираат грузиски села иако уште утрото рускиот претседател Дмитриј Медведев објави дека наредил запирање на сите воени операции. Русите, пак, ги обвинија Грузијците дека тие се одговорни за огнот.Наспроти тврдењата на рускиот претседател, во овој момент руски авиони бомбардираат две грузиски села надвор од територијата на Јужна Осетија - изјави попладнето грузискиот премиер Ладо Гургениѕе.Тој оцени дека изјавата на Медведев била резултат на силниот меѓународен притисок.

  - Бараме повеќе докази, во оваа ситуација е неопходно потпишување обврзувачки договор. Додека не се случи тоа, ние ќе останеме мобилизирани, подготвени за се . Го ценам гестот на Медведев, но и денеска е направена штета на инфраструктурата и ...
  | | веќе видена | слични

  Научниците тврдат дека роботите од новата генерација нема да бидат марионети управувани од луѓето, туку ќе бидат способни самите да носат одлуки и да реагираат соодветно на ситуацијата во која се наоѓаат


  Идејата за андроиди-војници е често употребувана
  во научнофантастичните филмови

  Американската армија работи на создавање нова генерација војници, многу поинаква од вообичаените војски. Војници што не чувствуваат страв, болка, глад и жед воини-роботи.Не огладнуваат, не се плашат, не ги забораваат наредбите и воопшто не им е гајле дали соборецот до него е застрелан. Кај машините нема место за паника. Тие се совршени воини. Многу подобри од луѓето - вели Гордон Џонсон, раководител на одделот за развој на воени роботи во Пентагон.Според него за нешто повеќе од една деценија главнината на воените сили што ќе бидат директно вклучени во воените дејствија ќе бидат воени роботи, вооружени и соодветно оспособени за условите на теренот на кој се водат битките. Роботите се круцијален дел од ...
  | | веќе видена | слични

  Министрите за надворешни работи на Европската унија(ЕУ) денеска треба да одржат итен состанок за руско-грузискиот судир околу Јужна Осетија.

  Состанокот на министрите на ЕУ следи по неколкудневните борби во Јужна Осетија, кога руската војска интервенираше за да ги потисне грузиските сили кои се обидоа да ја повратат контролата врз сепаратистичката област Јужна Осетија.

  Русите ги обвинија Грузијците дека ги нападнале цивилите во Јужна Осетија, додека Грузијците ја обвинија Русија дека напаѓа суверена држава.

  Вчера во Москва престојуваше и Никола Саркози, претседател на Франција, земја претседавач со ЕУ, кој оствари средба со рускиот претседател Дмитриј Медведев.

  Рускиот претседател вчера напладне прогласи прекин на воените операции, откако, како што беше соопштено од Кремљ, биле исполнети целите на воената операција.

  Осуда на руската интервенција стигна од неколку земји, посебно од САД, кои ја обвинија Москва за прекумерна употреба на сила и обид да се промени ...
  | | веќе видена | слични

  Дипломатски дневник: Регионалните водачи се собраа во Кина на состаноци и за Олимпијадата

  12 08 2008 Голем број балкански водачи беа во Пекинг оваа недела да се состанат со кинеските официјални претставници и да присуствуваат на Олимписките Игри. Исто така во дипломатските вести оваа недела: Сирискиот претседател Башар Ал-Асад се состана со турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган.

  Претседавачот на претседателството на Босна и Херцеговина (лево) се поздравува со кинескиот претседател Ху Јинтао, додека водачите на 12 земји се состанаа на појадок изминатиов викенд во Пекинг. Getty Images

  Кина е заинтересирана за понатамошно зајакнување на своите врски со Босна и Херцеговинa (БиХ), особено во трговијата, рече во саботата (9-ти август) кинескиот претседател Ху Јинтао, по состанокот со својот колега од БиХ, Харис Силајџиќ.

  Aлбанијa и Кина имаат добрососедски односи и нивната билатерална соработка треба да продолжи, рече албанскиот премиер Сали Бериша по состанокот со својот ...
  | | веќе видена | слични

  Со кусата војна на Кавказ завршува периодот на постсоветската ера. Русија сака да биде повторно голема сила

  ВАШИНГТОН - Акцијата на руските трупи во Грузија претставува обид да се врати часовникот назад на деновите кога Москва имаше неприкосновено влијание врз она што го сметаше за свое „блиско странство“ и ја зголеми растечката тревога меѓу западните лидери.

  Дури и кога претседателот Буш најжестоко досега ги осуди руските акции, Соединетите Американски Држави и нејзините европски сојузници се соочуваат со тешки избори околу тоа како да возвратат. Тие изгледаат несигурни околу тоа како да се приспособат на новата геополитичка игра што се заканува да ги поткопа дведецениските демократски придобивки во земјите кои порано беа дел од советската сфера на влијание.

  Буш, малку повеќе од еден час по враќањето во Вашингтон од Олимписките игри во Пекинг, остро ја предупреди Русија дека нејзините воени операции и штетат на нејзината репутација и се „неприфатливи во 21 век“.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Во трката за „Златен лав“ се независните Дарен Аронофски и Гилјермо Аријага, како и јапонските волшебници Такеши Китано и Хајао Мијазаки Сунчица Уневска


  Годинешниот 65. Венециски филмски фестивал, кој ќе се одржи од 27 август до 6 септември, ќе се отвори со новото остварување на оскаровците Џоел и Етан Коен „Burn After Reading“, во кое играат Џорџ Клуни, Френсис Мекдорманд, Џон Малкович, Тилда Свинтон и Бред Пит. Станува збор за уште една црна комедија, овој пат шпионска, во која целата збрка се одвива околу мемоарите на еден поранешен агент на ЦИА кои ќе паднат во погрешни раце.

  Венецискиот фестивал по примерот на Кан и Берлин со години наназад се обидува да ги добие познатите режисери и да донесе што повеќе холивудски ѕвезди иако ако ја погледнеме годинешната програма се чини дека му остана мал избор после оние силни премиери на двата споменати фестивала. Штетата е дотолку поголема што Венеција од еден особен арт-фестивал се претвори во нешто сосем поинакво, и во трката по големите ...
  | | веќе видена | слични

  Огнот на Русија и Грузија ја продолжија војната за Јужна Осетија, а се повеќе мириса на војна и во другиот проруски бунтовнички регион - во Абхазија. Руски команданти вчера им поставија ултиматум на грузиските сили на стратегиските позиции на клисурата Кодори во Абхазија да го положат оружјето за да не бидат разбиени со сила. Грузија го отфрли ултиматумот.Русите завчера го зацврстија своето присуство во Јужна Осетија и цврсто ги контролираат нејзините граници со Грузија, но војната за овој регион и вчера продолжи со наизменични гранатирања и бомбардирања. Од Русија кон Цхинвали вчера се движела колона од тенкови „т-72“ и камиони со ракетни лансери „ураган“, а во спротивната насока заминале илјадници цивили, кои во изминатите неколку дена во визби се криеја од бомбите и гранатите.

  Во мировна мисија во Тбилиси и Москва вчера пристигна шефот на француската дипломатија, Бернар Кушнер. Грузискиот претседател Михаил Саакашвили го прифати предлогот на Французинот за повлекување на војските и за ...
  | | веќе видена | слични

  АНКАРА, Турција -- Според извештаите на медиумите, најмалку девет турски војници загинаа, а двајца се повредени во експлозијата на бомба покрај патот во провинцијата Ерзиничан во источна Турција, рано во понеделникот (11-ти август). Бомбата погодила возило што превезувало војници во близина на мостот во округот Кемах. Операциите за апсење на членовите на терористичката Курдистанска работничка партија (ПКК), кои се, наводно, причина за нападот, продолжуваат.

  Во петокот ПКК ја презеде одговорноста за експлозијата која затвори дел од нафтоводот Баку-Тбилиси-Чејхан (БТЧ) минатата недела. Командантот на ПКК Бехроз Ердал предупреди дека групата ќе продолжи со напади на други економски цели, ако турските безбедносни сили продолжат со воените операции против курдските борци во Турција и преку границата во северен Ирак. Турските власти, пак, ја минимизираа можноста за саботажа, велејќи дека проблем во нафтоводот е откриен пред експлозијата. (Доган, ББС, Заман, Ројтерс, Хуријет, новинска агенција Анадолу - ...
  | | веќе видена | слични

  Русија вели дека нејзините сили влегле во Грузија од отцепениот регион Абхазија и напредуваат кон западниот град Сенаки.

  Министерството за одбрана вели дека акцијата е преземена за да се спречат грузиските сили да се регрупираат и да извршат нови напади во Јужна Осетија.

  Очевидец видел напад од руски авиони кои потоа се вратиле кон Сухуми во Абхазија.

  Руската војска го зазела и градот Гори, блиску до Јужна Осетија.

  Според грузиски претставник, на единиците им е наредено да се повлечат за да ги зајакнат позициите во одбрана на главниот град Тбилиси.

  Рускиот претседател Медведев вели дека воената операција во отцепената грузиска област Јужна Осетија е главно завршена по заземањето на главниот град Цхинвали.

  Дописникот на БиБиСи од Москва вели дека Русија сепак испраќа нови единици и оклопни возила во воената зона.

  Премиерот Владимир Путин пак ги обвини Соединетите држави дека и помагаат на Грузија со тоа што ги враќаат нејзините сили од ...
  | | веќе видена | слични

  Грузискиот претседател Михаил Саакашвили не почувствува дека ќе ја изгуби токму во Јужна Осетија. Претседателот на некогашната советска република, која се одвои по распадот на поранешниот Советски Сојуз, го избра токму 8.8.2008, датум во кој светот ги славеше 29. Олимписки игри за напад на Јужна Осетија - парче земја за која спорат Грузија и Русија.

  Светот, разбирливо, ја осуди акцијата од двете страни, иако според очекувањето на официјален Тбилиси недостигаше поддршка во таа форма што ја очекуваше Саакашвили. Повеќе од извесно е дека претседателот на Грузија се обиде да влезе во „големата игра“ играјќи на „добитната“ комбинација дека Грузија за која се заинтересирани и НАТО, и САД, и Европа како стратегиска точка преку која не само што Алијансата и влегува под западниот прозорец на Русија туку и како дестинација преку која слободно поминуваат оние 20 милијарди кубни метри гас и нафта потребни за Запад, а без ДДВ од Русија.

  Саакашвили непотребно го почна конфликтот кога се обиде набрзина ...
  | | веќе видена | слични

  Западните земји ги помешале вистинските агресори во грузискиот конфликт, истакна денеска рускиот премиер Владимир Путин.

  Тој истовремено го обвини Вашингтон дека го помага враќањето на грузиските војски од Ирак, и се обидува да ги попречи руските воени операции.

  „За жал некои наши партнери не ни помагаат, па дури се стремат и да ни пречат. Го имам в предвид префрлувањето на грузискиот контингент од Ирак во зоната на конфликтот на Јужна Осетија“, потенцираше Путин на денешната седница на руската влада, која директно беше пренесувана на руската државна телевизија.

  Путин, меѓудругото, најави дека мировната мисија во Јужна Осетија ќе ја доведе до нејзиниот „логичен крај“.

  Русија ги предупреди западните партнери дека Грузија се подготвува за агресија. Тогаш никој не н послуша и еве го резултатот“, додаде Путин.
  | | веќе видена | слични

  Британските весници утрово најмногу внимание му посветуваат на конфликтот во Јужна Осетија кој пререасна во Руско-грузиски судир.

  ГАРДИЈАН пишува дека во Русија сегашниот премиер, а поранешен претседател на државата Владимир Путин е оној кој ја има контролата.

  Во меѓувреме, вели весникот, поплавата од бегалци од Јужна Остеија расте.

  ГАРДИЈАН го забележува предупредувањето на администрацијата на американскиот претседател Буш дека конфликтот ќе направи „значителен и долгорочен удар" врз Руско-американските односи.

  Насловот во ТАЈМС вели: „Му помагавме на Ирак, сега вие помогнете ни нам", текстот алудира на грузиското залагање во ирачката војна.

  Весникот ги пренесува анализите од дописникот на теренот кој вели дека додека Русија го присилува својот сосед да се повлече од Јужна Осетија, Грузијците сметаат дека се изневерени од западот.

  Весникот во посебен коментар вели дека НАТО не смее дозволи да биде пикнат во покорност од една супер сила. ...
  | | веќе видена | слични

  Грузиски војници по кусата радост се повлекуваат од главниот град во Јужна Осетија, Цхинвали

  Руските војници ја исчистија Јужна Осетија од грузиската армија, но Саакашвили се плаши Москва да не тргне и понатаму

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Делови од 58. руска армија во саботата во целост го исчистија Цхинвали, главен град на Јужна Осетија, од грузиските специјалци. Грузијците се повлекоа, но и понатаму го гаѓаат градот со хаубици и ракетни системи „град“, со што останува опасно движењето по улиците на тој град.

  Во текот на ноќта петок спроти сабота загинаа уште тројца руски мировници кои беа во близина на главниот град на непризнатата република Јужна Осетија. Така, бројот на загинати мировници се искачи на 15.

  Претставници на Јужна Осетија во саботата изјавија дека од грузиската артилерија и авионски бомби загинале повеќе од 1.600 цивили. Под силен артилериски оган на грузиската армија се најдоа 500 руски мировници, од кои многумина ...
  | | веќе видена | слични

  Експлозија на автомобил-бомба, во која загинаа 18 цивили, се случи синоќа во северноирачкиот град Тал Афар, јавуваат агенциите.

  Според извештаите, во атентатот се ранети 25 лица.

  Градот, кој се наоѓа на 420 километри северозападно од Багдад, е во близина на Мосул, каде ирачката војска со поддршка на американските сили, спроведува офанзива против членови на „Ал Каеда“.
  | | веќе видена | слични

  Грузија ќе го повлече целиот контингент од Ирак, составен од две илјади војници, штом американските сили ќе обезбедат превоз, соопшти денеска командантот грузискиот контингент.

  „Сите војници се враќаат дома. Чекаме американската страна да ни го обезбеди враќањето“, изјави полковник Бондо Мајсураџе.

  Тој истакна дека припадниците на грузискиот контингент во Ирак внимателно ги следат случувањата во Јужна Осетија и едвај чекаат да се вратат во Грузија.

  „Сите гледаат телевизија и сакаат да се вратат дома што е можно побрзо со цел да им помогнат на нашите војници да се одбранат од непријателите“, изјави Мајсураџе.
  | | веќе видена | слични

  Експлозија на автомобил-бомба, во која загинаа 18 цивили, се случи синоќа во северноирачкиот град Тал Афар, јавуваат агенциите.

  Според извештаите, во атентатот се ранети 25 лица.

  Градот, кој се наоѓа на 420 километри северозападно од Багдад, е во близина на Мосул, каде ирачката војска со поддршка на американските сили, спроведува офанзива против членови на “Ал Каеда“.
  | | веќе видена | слични

  Ирак ќе ја продолжи со потрагата по нови резерви нафта по 20 години санкции и војна, за време на кои истражувањата беа прекинати, соопшти ирачкото Министерство за нафта во Багдад. Според Министерството, Ирак располага со 115 милијарди барели нафтени резерви, што ја става земјата на трето место во светот по резерви на овој енергенс. Иако се трети во светот, ирачката влада смета дека резервите нафта во Ирак се трипати поголеми, што треба да се докаже со истражувањата. Портпаролот на Министерство за нафта, Асим Џихад, изјави дека Ирак до сега искористил само петтина од најмалку 500 нафтени платформи на кои се претпоставува дека има нафта, додека тим од тројца научници би требало да ги потврди овие претпоставки. - Некои значајни компании проценуваат дека ирачките нафтени резерви изнесуваат околу 350 милијарди барели. Тоа е бројка која го става Ирак пред Саудиска Арабија, која се наоѓа на прво место по резерви нафта со 260 милијарди барели - изјави Баркам Салких, заменик-министер за нафта во Ирак. На трето место ...
  | | веќе видена | слични

  САД планира да инвестира околу 2,2 милијарди долари за шпионирање на Ирак и на Авганистан. Поточно, Америка ќе ги вложи овие средства за развој на контролата на летање, извидницата и за примање информации од двете земји, јави „Си-Ен-Ен“.
  Американскиот конгрес веќе одобрил 1,2 милијарда, а дополнителни средства ќе се користат од досегашниот буџет, кој е ребалансиран по интервенција на министерот за одбрана Роберт Гејтс. Пентагон со предвидените пари ќе купи авиони, па со тоа бројот ќе се зголеми за четирипати, и наместо сегашните 12, ќе полетаат 32 шпионски авиони.
  | | веќе видена | слични

  БУКУРЕШТ, Романија -- Министерот за одбрана, Теодор Мелескану, во четвртокот (7-ми август) објави дека Романија ќе започне со повлекување на своите војници од Ирак за една година или две. Тој додаде дека Букурешт сака да започне преговори за намалување на военото присуство во Ирак што е можно побргу. Една или две години ќе бидат доволно да им се овозможи на ирачките сили постепено да ги преземаат задачите поврзани со одржувањето на безбедноста. Романија има околу 600 војници во Ирак, повеќето на југ, кои оперираат под британска команда. (Евениментул зилеи, Адеварул - 08 08 08; Агерпрес, Реалитатеа ТВ - 07
  | | веќе видена | слични

  Бројот на христијаните во Ирак денес е околу 700.000 лица, а пред војната беа 1,3 милиони

  МОСУЛ - Како и свештениците од целиот свет, и надбискупот Паулос Фараџ Рахо, лидер на калдејската црква во овој антички град, на неделната миса собира милостина. Меѓутоа, со години огромниот куп повеќебојни ирачки динари се ставаат во плик и му се предаваат на човекот кој се закани дека ќе го убие него и целата негова конгрегација. „Што друго можеше да стори?“, прашува Гази Рахо, роднина на надбискупот. „Тој се обиде да го заштити христијанскиот народ“.

  Официјални лица од американската армија сега посочуваат дека со подобрување на безбедносната ситуација во Ирак во изминатава година, 65-годишниот надбискуп престанал да плаќа рекет, што е само еден мал пример за огромната сенка на насилството и прогонот што принуди стотици илјади христијани да го напуштат Ирак.

  Таа одлука, наведуваат официјалните лица, можеби е причината зошто во февруари оваа година надбискупот беше киднапиран. Две недели ...
  | | веќе видена | слични