Ирак

  во

  Се проценува дека најмалку 500 илјади луѓе го загубиле животот во Ирак, Авганистан и Пакистан од почетокот на војната против тероризмот која што ја ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Малку се знае за првиот брак на Садам Хусеин и Саџида Талфах – нивниот брак бил договорен од страна на нивните родители кога тие имале само 10 години. ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Кога во април 2003. година американските војници прв пат влегле во Багдад, крадците на големо ги празнеле трезорите на Централната банка на Ирак, зградата ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Најмалку 200 масовни гробници се пронајдени во деловите на Ирак, што до минатата година беа под контрола на џихадистичката група Исламска држава (ИД), се ...
  сите 25 | | | веќе видена