Интер

  во

  Тренерот на Интер, Жозе Мурињо, конечно објави колку изнесува неговата годишна заработувачка. На прес-конференцијата пред натпреварот со Вердер, провокацијата на еден новинар, кој инсистирал Мурињо да го открие составот, се преточи во признание. Имено, Мурињо му рекол на новинарот самиот да го направи составот за натпреварот со Вердер, на што добил одговор дека би го направил тоа, но само ако заработува 9 милиони, колку и Мурињо. - Како прво, не се 9 туку 11 милиони евра, а уште 3 заработувам од реклами, значи вкупно 14 милиони евра годишно - изјавил Мурињо.
  | | веќе видена | слични

  Дебитантските бодови на романски Клуж и кипарски Анортозис пред две недели силно одекнаа во фудбалскиот свет. Клуж среде Рим ја победи Рома, а Анортозис успеа да одигра реми без голови кај Вердер, бундеслигашот, кој на последните два првенствени меча (Барен и Хофенхајм) постигна десет гола (по пет на двата меча). Две недели по тие историски успеси, двата клуба сега првпат ќе организираат мечеви од елитната Лига на шампионите, ќе им овозможат на своите навивачи да бидат дел од европската аристократија, а двата тима заедно имаат едвај 35.000 седишта на стадионите, колку еден просечен фудбалски храм на Стариот континент.

  Во романската провинција Трансилванија на реновираниот стадион „Д-р Константин Радулеску“ пред 25.000 гледачи, Клуж ќе го пречека европскиот вицешампион Челси. Од 25 милиони евра, колку што е буџетот на романскиот првак, половина беа потрошени за инфраструктурата на и околу стадионот, па „Сините“ сега ќе ја откријат провинцијата позната по грофот Дракула.

  Во Клуж доаѓаат на ...
  | | веќе видена | слични

  Тимот се одликува со дисплиплина во играта, одлична физичка подготвеност и борбеност

  Сашко Ѓ. Димовски

  За десетина дена македонската фудбалска репрезентација по втор пат ќе гостува во Рејкјавик каде ќе ја има третата пресметка со селекцијата на Исланд. Билансот е на нашата страна. Во единствените два меча со тимот од далечниот остров на европскиот север Македонија има поволен биланс, реми и победа. На први јуни во 1996 година во Рејкјавик одигравме 1:1 (стрелец на погодокот беше Неџмедин Мемеди), а една година подоцна во Скопје славевме со 1:0 со голот на Ѓорѓи Христов. Искрено се надеваме дека на 15 октомври ќе ја продолжиме традицијата во дуелите со Исланѓаните, оние фудбалските се разбира, бидејќи Исланд буди кошмари во нашите ракометни соништа за пласман на европските и светски првенства. Посебно сега кога нашата земја е во еуфорична фудбалска атмосфера по одличниот старт на квалификациите за СП 2010 во кој нашиот тим во септември на Градски ја совлада Шкотска (1:0) и загуби во добра ...
  | | веќе видена | слични

  Интер вечерва во ЛШ ќе има тешка задача против Германците, кои во последните два меча постигнаа 10 гола

  Жозе Мирињо и Интер уште вечерва ќе имаат шанса да го заборават неделното дерби во Серија А и поразот од Милан 0:1. Италијанскиот шампион по победата во првото коло од групата Б од Лигата на шампионите над Панатинаикос во Атина од 2:0, на свој терен го пречекува Вердер, кој киксираше во тоа прво коло против Анортозис во Бремен 0:0.

  Интер против Милан имаше сериозни проблеми во средниот ред, па Мансини, Кварезма сосе Ибрахимовиќ беа тотално изолирани. Италијанските новинари по натпреварот остро ја критикуваа играта на Интер, кој под палката на бившиот тренер Роберто Манчини играше во формација 4-4-2. „Кога ќе победи играчите се фантастични, а кога ќе загубиме тогаш тоа е моја грешка. Да, загубивме од Милан, но не гледам причина за загрижена атмосфера“, им врати самоуверениот Мурињо на новинарите.

  Од друга страна Вердер во последните два меча во Бундеслигата против Баерн и ...
  | | веќе видена | слични

  Возбудувањата во Лигата на шампионите продолжуваат денеска со натпреварите од сегментот „А-Д“.

  Најинтересен ќе биде дуелот од групата „Б“ меѓу Интер и Вердер на „Џузепе Меаца“. Во вториот натпревар Анортозис го пречекува Панатинаикос во грчко - кипарската пресметка.

  Во „А“ конкуренцијата Клуж по триумфот над Рома има вистински испит против Челзи на свој терен. „Римјаните“ ќе бараат поправен во Франција против Бордо.

  Во групата „Ц“, Барселона патува во Доњецк кај Шахтјор, а Спортинг е фаворит против Базел. Ливерпул против ПСВ и Атлетико Мадрид во дуел со Олимпик Марсеј ги чинат двојките од „Д“ друштвото.
  | | веќе видена | слични

  Дебитантите Клуж и Анортозис ќе се обидат да направат ново изненадување, овој пат на домашен терен, против редовните учесници во Лигата на шампионите, Челси, односно Панатинаикос, во денешните мечеви од 2. коло во елитното натпреварување. Романскиот шампион Клуж имаше почеток од соништата во Рим, каде што ја скроти „римската волчица“ Рома со победа од 2-1. Адути за нова сензација на некогашниот тим на македонскиот репрезентативец Славчо Георгиевски се офанзивците Коне и Кулио, кој беше двоен стрелец во Рим.

  - Челси е посилен од Рома и ќе треба да играме многу подобро ако сакаме да останеме непоразени. Чест ќе ми биде да играм против фудбалски големини како Лампард, Тери и моите сонародници Калу и Дрогба. Саломон (Кал н.з.) веднаш ми се јави по мечот со Рома за да ми честита - изјави Јусуф Коне, напаѓачот на Клуж, по потекло од Брегот на Слоновата Коска. Како загревање за историскиот меч на романскиот шампион, прв во ЛШ на домашен терен, во Клуж гостуваше Стеауа. Дербито заврши мирољубиво 1-1, а ...
  | | веќе видена | слични

  Челзи и Ливерпул ги бркаат вторите победи во Лигата на шампионите, во средбите од групите од А до Д. Лондонските „сини“, по триумфот над Бордо, со голем оптимизам патуваат во Романија кај Клуж, кој во првото коло приреди сензација на „Олимпико“ совладувајќи ја Рома. Полесна задача би требало да има Ливерпул, кој на „Енфилд роуд“ ќе го пречека ПСВ. По победата во Марсеј, „црвените“ сакаат што е можно побрзо да завршат со европските обврски и да и се посветата на Премиер-лигата. Холандскиот шампион на почетокот доживеа висок пораз од 0-3 пред своите гледачи и сезонава е бледа сенка на тимот што пред неколку сезони стигна до полуфиналето на најелитното натпреварување. Луис Фелипе Сколари, менаџерот на Челзи, вети голема битка за секоја топка на гостувањето во Трансилванија кај Клуж. Романците во првото коло ја изненадија Рома, поради што бразилскиот стратег ги презеде сите мерки неговиот тим да ја избегне истата судбина. Тој на навивачите не им вети бразилски фудбал и самба, туку цврста фудбалска битка, како во ...
  | | веќе видена | слични

  Прометот на Берзата минатата недела се намали за 60 проценти во однос на претходната, што покажува дека Македонската берза не беше во фокусот на инвеститорите. Се истргува капитал од 1,8 милион евра. Индексот на десетте најликвидни компании се намали за 2,9 проценти. Најтргувани беа акциите на Комерцијална банка, со промет од 330.000 евра. Пазарно акцијата на банката чини 5.304 денари, а книговодствено 2.415 денари. Од „Алкалоид“ се истргува капитал од 260.000 евра. Пазарната вредност на акција е 6.200 денари, а книговодствената 3.720. Од „Макстил“ се продадоа акции во вредност од 131.000 евра. Пазарно акцијата чини 390 денари, а книговодствено 59 денари. Добитник е акцијата на РЖ „Интер-транс-шпед“. Вредноста се зголеми за 38,8 проценти. Пазарната вредност на акцијата е 100, книговодствена 128 денари. Вредноста на акцијата на РЖ „Институт“ се зголеми за 25,7 проценти. На дното на листата се акциите на „Скопски пазар“, „Жито лукс“ и винарска визба „Тиквеш“. Сите се со пад поголем од 7 проценти. Светските ...
  | | веќе видена | слични

  Прометот на Берзата минатата недела се намали за 60 проценти во однос на претходната, што покажува дека Македонската берза не беше во фокусот на инвеститорите. Се истргува капитал од 1,8 милион евра. Индексот на десетте најликвидни компании се намали за 2,9 проценти. Најтргувани беа акциите на Комерцијална банка, со промет од 330.000 евра. Пазарно акцијата на банката чини 5.304 денари, а книговодствено 2.415 денари. Од „Алкалоид“ се истргува капитал од 260.000 евра. Пазарната вредност на акција е 6.200 денари, а книговодствената 3.720. Од „Макстил“ се продадоа акции во вредност од 131.000 евра. Пазарно акцијата чини 390 денари, а книговодствено 59 денари. Добитник е акцијата на РЖ „Интер-транс-шпед“. Вредноста се зголеми за 38,8 проценти. Пазарната вредност на акцијата е 100, книговодствена 128 денари. Вредноста на акцијата на РЖ „Институт“ се зголеми за 25,7 проценти. На дното на листата се акциите на „Скопски пазар“, „Жито лукс“ и винарска визба „Тиквеш“. Сите се со пад поголем од 7 проценти. Светските ...
  | | веќе видена | слични

  ИТАЛИЈА: Горан Пандев го продолжи гол-шоуто во италијанската Серија А, постигнувајќи го четвртиот гол во петтото коло. Македонскиот репрезентативен напаѓач погоди во 30 минута, најавувајќи ја победата на Лацио на гостувањето против Торино (1-3). И на овој меч проработи тандемот Пандев-Зарате. Во 30 минута, Зарате се проби по десната страна, одлично додаде до Пандев, кој од неколку метри биеше прецизно покрај немоќниот Серени. Пандев пред крајот на првото полувреме доби и жолт картон поради приговор.

  Ова е негов втор жолт картон сезонава. Во второто полувреме Зарате ја потврди победата на „небесносините“, постигнувајќи два гола. Пандев во 69 минута беше повлечен од игра. Лацио со оваа победа се искачи на чело на табелата и го очекуваше расплетот од синоќешното градско дерби помеѓу Милан и Интер.

  - За мене ова е одличен период, но мора да продолжам да работам напорно, а посебно треба да ја подобрам играта со глава. Не сакам да зборувам за освојување на Скудетото, но се надевам дека Рома на ...
  | | веќе видена | слични

  Гренобл го освои „Паркот на принцовите“

  Франција, 7. коло

  Резултати: Олимпик Лион - Нанси 2:1, Оксер - Ле Авр 3:0, Каен - Нант 3:0, Сошо - Лориен 1:1, Рен - Ница 1:0, Ле Ман - Олимпик Марсеј 1:1, ПСЖ - Гренобл 0:1. Табела: Олимпик Лион 19, Олимпик Марсеј 13, Гренобл 13, Каен 11, Ле Ман 11, Тулуз 11 (-1), итн...

  Шпанија, 5. коло

  Резултати: Бетис - Реал Мадрид 1:2, Еспањол - Барселона 1:2, Спортинг Хихон - Вилјареал 0:1. Табела: Вилјареал 13, Реал Мадрид 12, Барселона 10, Валенсија 10 (-1), Атлетико Мадрид 9 (-1), Севилја 8 (-1), итн...

  Италија, 5. коло

  Резултати: Фиорентина - Џенова 1:0, Сампдорија - Јувентус 0:0. Табела: Интер 10 (-1), Лацио 9 (-1), Јувентус 9, Аталанта 9, Наполи 8, Удинезе 7, итн...

  Холандија, 4. коло

  Резултати: Вилем 2 - АЗ Алкмар 2:5, ПСВ Ајндховен - Волендам 1:0, Твенте - Де Графшап 3:0, НАК Бреда - Херенвен 4:2. Табела: ПСВ Ајндховен 9, НАК Бреда 9, Твенте 8, Гронинген 7 (-1), Херенвен 7, Ден Хаг 6 (-1), ...
  | | веќе видена | слични

  Викендот е традиционално богат со фудбалски возбудувања, а на овој посебен шмек му даваат градските дерби пресметки.

  Евертон и Ливерпул за честа на градот на Битлси, Интер и Милан во вечната борба за Милано.

  Македонија Ѓорче Петров и Вардар за скопскиот престиж, но и за место погоре во Првата македонска лига. Секој спектакл има достојна увертира па така беше денеска на „Градски“ каде се сретнаа последните два македонски шампиона.

  Сепак изостана победничкото славје, Работнички - Победа 2:2.

  Четири гола на „Градски“, но распоредени така што вредеа само по еден бод за Работнички и за Победа.

  И двете екипи имаат причини и за задоволство но и за жалење. Работнички ќе се кае што водеше само со 1:0 пред одморот благодарение на Кировски кој погоди за разлика од Лазаревски, Крстевски и Милошевиќ.

  Победа направи пресврт на почетокот на вториот дел. Прво Дамески се прослави на сметка на катастрофалната грешка на домашниот голман Наумовски, а потоа и Деилсон ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски репрезентативец Горан Пандев се најде во најдобриот тим на 4. колото од италијанската Серија А. Напаѓачот на Лацио диригираше со својот тим за победа против Фјорентина (3-0). Пандев одигра маестрално. Приреди гол-шоу на „Олимпико“, во Рим. Постигна гол, асистираше и беше предводник на Лацио во третата победа сезонава.

  Струмичанецот во 76. минута беше повлечен од теренот, а навивачите со аплаузи го испратија најдобриот играч на средбата. Покрај погодокот и одличните продори, Пандев заработи и жолт картон поради протест за една судиска одлука. Ова е негова прва јавна опомена и нема опасност да не игра во следното коло на гости против Торино. Позитивни критики за играта на Пандев имаше во сите италијански весници, а задоволен од настапот на македонскиот репрезентативец беше и тренерот на „небесносините“, Делио Роси. Според Роси, Пандев прерасна во еден од најдобрите интернационалци во лигата.

  - Многу сум задоволен од играта на тимот. Пандев многу напредуваше и сега е ...
  | | веќе видена | слични

  Јувентус потфрли на домашен терен со Катанија и освои еден бод, а Интер и Милан стигнаа до полн погодок во 4. коло од Серија А. „Старата дама“ во последните 30 минути играше пред голот на гостите, но повторно покажа голема неефикасност. - Ваков меч мора да дојде порано или подоцна. Добро е што е почеток на сезоната. Се обидовме се, но гол не можевме да постигнеме - рече Клаудио Раниери, тренерот на Јувентус. Актуелниот шампион Интер во дуелот со Лече успеа, во финишот од мечот, да стигне до значајна победа преку Аргентинецот Хулио Круз. По двата пораза од почетокот на првенството од Болоња и од Џенова, Милан нанижа две победи со Лацио и со Реџина, а на овој меч се повреди Марко Бориело, стрелецот на првиот гол. Диего Милито, повратникот во Џенова, беше фатален за Рома, постигнувајќи два гола во победата од 3-1 на неговиот тим. Резултати: Аталанта - Калјари 1-0, Болоња - Удинезе 0-3, Киево - Торино 1-1, Џенова - Рома 3-1, Интер - Лече 1-1, Јувентус - Катанија 1-1, Реџина - Милан 1-2, Сиена - Сампдорија 0-0, ...
  | | веќе видена | слични

  Горан Пандев е избран во тимот на колото во Италија. Тој го постигна третиот гол за Лацио во новата сезона во Серија А. Во 55. минута од дуелот со Фиорентина, Пандев со солоакција ја надмудри противничката одбрана и го совлада голманот Себастијан Фреј, доведувајќи ги римјаните во водство од 2-0. Македонскиот репрезентативец на теренот мина 76 минути и со овации од навивачите беше испратен во соблекувалната. Македонскиот напаѓач имаше неколку прекрасни асистенции, две одлични шанси за гол и е прогласен за играч на натпреварот. Тоа беше доволно да се најде во тимот на 4. коло, во кој се наоѓаат: Бизари (Калјари), Легротаље (Јувентус), Маџо (Наполи), Кордоба (Интер), Џовинко (Јувентус), Хамшик (Наполи), Ѕанкета (Лече), Маури (Лацио), Пандев (Лацио), Пато (Милан), Милито (Џенова). - Оваа година одлучивме да настапиме со нешто поинаков тим и резултатите се видливи. Задоволен сум од резултатот и од играта на Лацио. Пандев израснува во вистински лидер на екипата. Се развива многу брзо како фудбалер и наскоро ...
  | | веќе видена | слични

  Нашиот репрезентативец го постигна вториот гол во победата над Фиорентина со 3:0

  Лацио ја декласира Фиорентина со 3:0 (Пандев го постигна вториот гол во мечот, негов трет во оваа сезона во Серија А), Милан нешто потешко од очекувањата стигна до нови три бода, токму како и Интер, Јувентус е казнет поради бројните промашувања во дуелот со Катанија и новата бламажа на Рома, се карактеристиките во четвртото коло во италијанското фудбалско првенство.  Лацио ги задржа трите бода во Рим во дуелот со „виолетовите“ благодарение на извонредната партија во второто полувреме. Лацијалите го „збришаа“ гостинот од Фиренца и за само осум минути го решија победникот во натпреварот. Маури погоди во 51 минута, Пандев во 55, а Сивилја ја дотолче Фиорентина во 59 минута за конечни 3:0. Чистка десетка за играта заслужи и нашиот интернационалец, Горан Пандев, кој заедно со Зарате прераснуваат во еден од најдобрите напаѓачки тандеми во калчото.

  Рома доживеа нова бламажа во Серија А. „Римската ...
  | | веќе видена | слични

  Берлускони очекува победа против Интер

  Претседателот на Милан, Силвио Берлускони, кому в недела му е роденден, очекува победа на својот Милан против градскиот ривал Интер. Дербито се игра на 28 септември, а тој ден ми е роденден. Како подарок за роденденот очекувам победа против Интер - вели Берлускони, кој изјави дека клубот летово не примил понуда вредна 150 милиони евра за преселба на Рикарду Кака од „Сан Сиро“. Немаше таква понуда за Кака. Тоа беа само озборувања. Дури и да имаше, немаше да ја прифатам и Кака ќе останеше во Милан - вели Берлускони.
  | | веќе видена | слични

  Кога станува збор за Македонците на меѓународната спортска сцена нема сомнение прво е името на Горан Пандев.

  Македонскиот репрезентативец вечерва повторно во лов на голови. Лацио ја пречекува Фиорентина во дерби - натпреварот од четвртото коло во италијанската серија А.

  Неделниот дебакл во Милано беше првиот пораз за римјаните во новата сезона откако стартуваа со две победи.

  Со шест бода Лацио е третопласиран, а Горан Пандев вечерва ќе го брка третиот првенствен погодок.

  Вечерва во 20:30 часот играат: Аталанта - Каљари Болоња - Удинезе Киево - Торино Џенова - Рома Интер - Лече Јувентус - Катанија Лацио - Фиорентина Наполи - Палермо Реџина - Милан Сиена - Сампдорија
  | | веќе видена | слични

  Нашата идеја е концертите да бидат зачеток кон формирање концертна агенција, вели Тодор Светиев

  „Задоволни сме од финансиската поддршка што годинава ни ја даде Министерството за култура, за разлика од лани, за да можеме да ја реализираме годишната концертна програма која ја замисливме“, велат од Сојузот на музичките уметници на Македонија. Годинава, во организација на СМУМ ќе бидат реализирани вкупно 12 солистичко-камерни концерти кои, како што истакна претседателот на Сојузот проф. Тодор Светиев на вчерашната прес-конференција, ќе значат многу за музичката култура во земјава, со оглед на недостигот од богат и плоден концертен живот.

  Иако, соработката на музичките уметници со Салонот 19 19 при КИЦ, кој до лани беше место за континуирано одржување на солистичко-камерните концерти, е прекината, Светиев вели дека СМУМ сега има можност да креира сопствена програмска политика. „Салонот 19 19 сега има своја концепција, но за нас е позитивно што ни се отвора можност не само да креираме своја ...
  | | веќе видена | слични

  Жозе Мурињо прави циркус и на Апенинскиот Полуостров

  Тренерот на Интер, Жозе Мурињо, не сакаше да даде интервју за телевизијата „Скај“ се додека во студиото беше присутен тренерот на Јувентус, Клаудио Раниери. По неделните натпревари од Серија А, телевизијата „Скај“ ја збогатува својата програма со разговори со тренерите, но Португалецот не сакаше да биде во програмата со човекот со кого влезе во конфликт веднаш по пристигнувањето во Италија. И Мурињо и Раниери во минатото го предводеа Челзи, а Португалецот имаше многу повеќе успех, освојувајќи две титули во Премиер-лигата. По преземањето на Интер, Мурињо изјави дека не се плаши од Раниери бидејќи се работи за човек кој нема освоено ништо позначајно кариерата, што беше вовед во вербална војна. „Љубовта“ ја искажаа и во неделата. Водителот на телевизијата „Скај“ решил прв соговорник да му биде Раниери, кој во студиото пристигнал пред Мурињо. Во тој момент Португалецот ги оставил слушалките и изјавил: - Многу сум жеден, ќе одам нешто да се напијам, ...
  | | веќе видена | слични