Индира Кастратовиќ

  во

  По двомесечна пауза, македонскиот женски ракометен првак Вардар в петок продолжува со настапите во Лигата на шампионите. На ред е втората групна фаза во која ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Најдобрата ракометарка која некогаш постоела во историјата на македонскиот ракомет откри за камерата на „Ексклузив“ кој натпревар и бил најтежок во кариерата. ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Некогаш најдобрата ракометарка, а сега тренер на женската екипа на Вардар во Скопје, Индира Кастратовиќ зборуваше отворено за приватниот живот. „Секогаш мојата ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Една од најдобрите македонски ракометарки, дел од златната шампионска генерација на РК „Кометал- Ѓорче Петров, која во на 19 мај во 2002 година ја освои ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Знаеме каква репрезентација ќе имаме спроти нас и што можеме да очекуваме. Верувам дека имаме квалитет и сила да го задржиме континуитетот од настапи на ...
  сите 177 | | | веќе видена

  Поминаа точно 16 години од неверојатниот успех на една легендарна екипа собрана во еден тим со едно единствено име Кометал Ѓорче Петров. Овој состав ја освои ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Ретко кој денеска во СЦ „Јане Сандански" остана рамнодушен...Морници ни поминуваа низ телото, солзите едвај ги задрживме...ЖРК Вардар за последен пат во најсилен состав го видовме во Скопје, бајката завршува во Будимпешта, а од следната година само ќе го враќаме филмот... Наидовме на Индира Кастратовиќ која беше со „црвено-црните“ од самиот старт на проектот. Таа најдобро знае како се чувствуваат ракометарките, како е да бидеш дел од европскиот шлаг, а потоа да згаснеш...Вардар сите ги потсетува на Кометал Ѓорче Петров, а синомин за него е токму Индира. „Секако дека ме потсетува на времето на Кометал Ѓорче Петров, но емотивна сум и за Вардар. Јас бев дел од овој проект од самиот старт" - прокоментира Индира Кастратовиќ, која растреперена и со солзи во очите го следеше последниот поздрав на вардарки од ВИП ложата во "Јане Сандански". Колку за постетување Кастратовиќ ги водеше Вардарки три сезона во низа на фајнл-фор завршниците во Будимпешта.
  сите 88 | | | веќе видена

  Арпад Штербик е српски ракометен голман со унгарско потекло, кој моментално игра за РК Вардар. Во својата кариера, Штербик ги бранел и боите на репрезентацијата на СР Југославија. Во 2005 година, Штербик бил прогласен за најдобар голман во Унгарија, а ИХФ го прогласила за најдобар светски ракометар. Потоа, Штербик играл во шпанската АСОБАЛ лига, каде настапувал за тимовите на Сиудад Реал, РК Атлетико Мадрид и РК Барцелона. Притоа, од 2006 до 2010 година, пет пати по ред бил прогласуван за најдобар голман во лигата, а во 2006 година бил прогласен за најкорисен играч (МВП) на лигата. Во јуни 2014 година, Штербик потпишал четиригодишен договор за РК Вардар од Скопје. Во соработка со порталот "Дерби" , дознаваме за неговото искуство во тимот на Вардар, како и детали од неговиот професионален, но и приватен живот. Во продолжение, погледнете го интервјуто на Арпад Штербик: Точка: Прво што доаѓа на програмата е СЕХА лига. Брест е организатор, дали има шанса тие да изненадат затоа што се на домашен терен или мислиш ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Кугларите на Макпетрол со победата (6-2) над ГТЦ Мусандра во последното 15-то коло во Македонската кугларска лига, наедно и ја одбранија ланската титула во националното првенство. Тоа и не е нешто ново во домашното куглање, но ново е тоа што „нафташите“ годинава, со освојувањето на 18-та домашна титула (период 2001-2018), го надминаа рекордот на некогашниот европски првак во ракомет за жени Кометал Ѓорче Петров, а го израмнија оној на Кометал Ѓорче Петров по бројот на освоени титули во низа (17). Поранешниот европски првак беше неприкосновен цели 17 години во домашниот шампионат (1993-2009), предводен од Индира Кастратовиќ, Гордана Нацева, Милева Велкова, Мирјана Чупиќ, Наталија Тодоровска и другите... Ѓорчепетровки во 2002 година триумфираа и во Лигата на шампионките (ЛШ), победувајќи го во финалниот двомеч унгарски ХЕРЦ, а уште двапати (2000 и 2004) играа во големото финале на ЛШ. На третото место според бројот на титули во низа во домашните шампионати е скопскиот машки одбојкарски клуб Работнички. ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Како започна запознавањето и предавањето македонски на Шпанците во црвено-црниот дрес? „Целата приказна датира од поодамна. Јас претходно имав многу добра соработка со сите странци кои беа во Вардар. Не знам колку се сеќавате, некаде во 2012-та во ФК Вардар дојде Хорхе Хименез, кој стана првиот Шпанец кој заиграл за македонски клуб. Излезе тој да се пресели во станот до една другарка на брат ми која му раскажала дека до неа се доселиле многу фини луѓе, Шпанци, но иако се многу комуникативни, англиски не знаат и тешко се разбираме. Ни раскажа дека таа се труди да им раскаже нешто за градот, каде има продавничка, нешто најосновно, но гледа дека не ја разбираат. И се сетила дека јас студирам шпански, а јас тогаш уште втора година на факултет, што се вика уште јазикот не сум го ’скршила’. Првата средба со нив беше во едно кафуле на кејот каде беа воодушевени и пресреќни што некој зборува шпански јазик. Шпанците немаат култура на пречесто излегување од својата земја, и тоа за нивната поширока фамилија беше шок. ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Шраубата на Стојанче Стоилов на мечот со Германија е избран за (досега) најубавиот гол на тековното Европско првенство во Хрватска.Стоилов стана специјалист за вакви удари, дури и досаден е веќе (никогаш), а ова беше само шлагот на тортата.Меѓутоа, пред многу години, години кои дел од денешнава младина не ги памети, имавме и еден друг Столе Стоилов со очи на тилот. Се викаше Индира Кастратовиќ.Кога Кастратовиќ даде сличен ваков гол, тоа беше во СРЦ „Кале“, 2001 година, кога Кометал Ѓорче Петров стана клупски ракометен шампион. Моментот е некаде од 0:28 во видеото:Е сега, не сме многу суеверни, ама да не сака некој нешто да ни каже со голов на Столе? Да не пробува универзумов да ни пушти спојлер дека на крајот… можеби… Македонија… ќе биде прва?
  сите 21 | | | веќе видена

  Поранешната ракометарка Индира Кастратовиќ секогаш со задоволство раскажува за деновите во „Кометал“, за шампионската титула, за успесите што ги постигна со ЖРК „Вардар“. Во моментов таа е координатор на помладите тимови во клубот. Кога помислува на „Кометал – Ѓорче Петров“, таа се сеќава на 2002 година кога клубот ја освои Лигата на шампиони. „Таа година беше и успешна и тешка, имаше и успеси и падови, но ете, таа наша европска шампионска титула ќе остане запишана во историјата“, вели Индира. И денес се дружи со девојките од клубот. Во мај годинава тие организирале прослава по повод 15 години од освојувањето на титулата. „Се собраа сите девојки што можеа да дојдат. Од Романија дојде Луминица Дину, а од Русија допатуваа Ања Андрушенко и Лариса Кисељева. Бевме и ние што сме тука: Гордана Нацева, Милева Велкова, Наталија Тодоровска, Ленче Златановска, Анжела Платон, Андријана Будимир, Мими Чупиќ, Валентина Радуловиќ… Пред две години имавме традиција да се собереме сите во сала и да играме ракомет рекреативно. ...
  | | веќе видена

  Пред две години, имавме некоја традиција, се собиравме сите во сала да играме ракомет рекреативно. Така си баравме причина и оправдување да се видиме и да се подружиме. Игравме „ракомет“, под наводници, не можевме ни да трчаме како што треба а камо ли да играме ракомет Една од најдобрите македонски ракометарки, дел од златната шампионска генерација на РК „Кометал – Ѓорче Петров, која во на 19 мај во 2002 година ја освои титулата во европската „Лига на шампиони“ со победа над унгарскиот „Херц“ во Скопје. Индира Кастратовиќ е вљубена во ракометот од својата 15 година, кога во родниот Приједор, Босна и Херцеговина го забележале нејзиниот голем талент. На 18 години го потпиша својот прв професионален договор за екипата „Халас Јозеф“ од Ада, по следуваат екипите на играше на „Југоинспект“ од Нови Сад и „Вождовац“ од Белград. „Мојата работа подразбира контрола на тренерите и играта на тимовите. Јас сум тука да видам дали е се во ред, да им укажам во играта. Не сум веќе тренер, но не престанав да работам на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Арпад Штербик по завршувањето на оваа сезона си заминува од таборот на Вардар и се враќа во Веспрем за да ја заврши својата кариера. За секој играч амбиентот во салата навистина многу значи, а во салата Јане Сандандиски е навистина пеколна атмосферата. -Последните неколку години додека бев во Барселона го изгубив тоа чувство, бидејќи годишно имавме еден натпревар кога беше полна салата, кога ќе дојдеше некој клуб од рангот на Кил. Во Скопје навистина се гледа ракомет и се чувствува дека луѓето го сакаат овој спорт, а за тоа секако има заслуга и репрезентацијата на Македонија. Навивачката група „Комити“ не следи насекаде и навистина е огромна нивната поддршка, им се заблагодарувам и на сите останати навивачи на Вардар за поддршката која ни ја даваат и која многу ни значи. Кога атмосферата е “пеколна“ не е ни потребно да се загрееш, веќе се е некако загреано, вели Штербик. Тој за Скопје вели дека е убав град за живеење, не е голем, за кратко се стигнува до сите релации. -Веќе 4 години живееме во Скопје и ...
  сите 65 | | | веќе видена

  ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (76): ИНДИРА КАСТРАТОВИЌ (2) По првото загубено финале против Хипо од Виена во Лигата на шампионките (поранешен КЕШ) во 2000 година, Кометал Ѓорче Петров, и покрај едногодишната суспензија од европските терени, со несмален интензитет продолжува понатаму. Целта е јасна - ново учество во финалето на престижното европско натпреварување и освојување на титулата.- По моето породување со Сара, повторно ѝ се приклучив на екипата, во која немаше неколку квалитетни ракометарки од претходниот состав, но затоа, пак, имаше нови исто така квалитетни девојки подготвени за најголеми подвизи. Тука беше и спонзорот Трифун Костовски, во кого многу верувавме. Тој ни обезбедуваше максимални услови за работа и ги исполнуваше сите обврски кон ракометарките. Никогаш не отстапуваше од договореното, па сето тоа позитивно дејствуваше на нас и бевме подготвени да дадеме сѐ од себе, да поминеме низ сите неизвесности само да се искачиме на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (75) Да се зборува за македонскиот женски ракомет и за неговите успеси не е можно да не се спомене името на Индира Кастратовиќ. Таа е дел од најубавите мигови на нашиот ракомет, честопати и творец на многу значајните победи на Кометал Ѓорче Петров и на репрезентацијата. Со нејзиното име се поврзани и триумфите во шампионатите на Македонија, а и оној најзначаен триумф на Кометал Ѓорче Петров во Лигата на шампионките во 2002 година.Меѓутоа, интересен е ракометниот пат на големата спортистка, за која многумина ќе кажат дека е родена да биде шампионка. И навистина е така. Индира Јакуповиќ, подоцна Кастратовиќ, својата кариера ја почна уште во училиштето во Приедор, за да ја продолжи во родната Бања Лука. Уште во првите моменти кога зачекори на ракометниот терен ги истакнуваше своите квалитети и најавуваше дека ќе се развие во голема ракометарка. Во секоја екипа во која настапуваше во тие училишни денови - победуваше.Таа беше ...
  сите 2 | | | веќе видена

  ФТЦ Будимпешта беше противникот на ЖРК Вардар и на стартот на ланската сезона, но тој напревар кој се одигра на 14 октомври во Јане Сандански заврши 27:27, а Индира Кастратовиќ заработи отказ. Дека се работи во разлика на класи, македонскиот шампион покажа и на ланскиот реванш во Унгарија каде славеше со +13 и на вечерашната средба која ја доби со 34:31 . Резултатот не е оној што очекувавме дека на крајот ќе го видиме на семафорот бидејќи на 10 минути до крај предноста беше +10. Гостинките ја казнија максимум што можеа недисциплината на избраничките на Дибирова кои не ја сочуваа високата предност и од 48-ма минута па се до звукот на сирената направија серија од 9:2. ЖРК Вардар практично средбата ја реши во првиот дел кој го одигра моќно и го доби со 20:11. Клучниот период на мечот беше од 17-та до 25-та минута кога го торпедираа ФТЦ и направија серија од 8:0. Најпрецизни ракометарки на средбата беа Цвијиќ и Лекиќ со по 7 погодоци, а Пенезиќ и Лакрабеле по 6. Вардарки ќе се обидат по петти пат во низа да се ...
  сите 168 | | | веќе видена

  Прославената ракометна репрезентативка на Македонија, Индира Кастратовиќ откако ја напушти клупата на ЖРК Вардар, сега има нова улога. Таа и понатаму е во „црвено-црниот“ табор но сега како координатор на сите женски младински селекции во Вардар. Сепак популарната Инди беше отворена и посочи дека главниот проблем со кој што се соочува е тоа што во нашата држава, иако има талентирани деца, тие немат доволно височина. „За да играат натпревари со вториот тим на Вардар, тие веќе мора да имаат техника на високо ниво, а нормално сакаме и високи деца, но во Македонија немаме толку високи деца. Во втората екипа е потешко, зашто многу повеќе се работи, тренинзите се понапорни, а и натпреварите се потешки, но гледам дека од ден на ден девојките се вклопуваат и стануваат како тим“, изјави Кастратовиќ во интервјуто за клупската страна. Кастратовиќ напомена дека сезонава особен акцент ќе стави на работата со селекцијата на генерацијата родени 2004/2005 година.
  сите 2 | | | веќе видена