Индијан Велс

  во

  Динара ита кон врвот, нејзиниот брат Марат тоне во сивило Динара Сафина ита кон врвот на светската ранг-листа, а нејзиниот брат Марат се повеќе тоне во сивило. Динара е топ-носителка на турнирот во Индијан Велс, а сака да биде и најдоброрангирана светска тенисерка, за што и' е потребно најмалку финале на турнирот. Дотаму ја делат 2 чекори по триумфот од 7-5, 6-4 над домашната тенисерка Жил Крајбас, а следна пречка ќе и' биде Викторија Азаренка. Иако помалата сестра Динара призна дека поголемиот брат Марат секогаш ќе биде главна тениска марка од семејството Сафин, на тениските терени е сосема спротивно.Марат кој моментно е 25. на светот загуби на истиот турнир во Индијан Велс од Џон Ајзнер со 4-6, 4-6 и одново остана без шанса да го прекине 4-годишниот пост без титула. За последен пат тој освои трофеј на Австралија опен во 2005 година. Ако направи подвиг и ја смени Серина Вилијамс на врвот на светската ранг-листа, Динара ќе придонесе семејството Сафин да биде единствено што имало 2 претставници кои биле ...
  | | веќе видена | слични

  Топ носителите недопирливи на АТП Мастерсот во Индијан Велс. Барем до почетокот на осминафиналната програма. Вечерва се играат сите мечеви од четвртиот круг во кои не чекаат многу интересни дуели. Фернандо Вердаско и Филип Колшрајбер отвораат,а на ТВ Пет плус ќе ги гледаме и мечевите на Федерер против Гонзалез и на Ѓоковиќ против Вавринка. Од синоќешната програма, најдобриот светски тенисер Рафаел надал избори осминафинале со лесен триумф против Дмитри Турсунов. Истото го направи и бранителот на насловот Новак Ѓоковиќ и домашниот фаворит Енди Родик. Надал за 78-ум минути рутински со 6-3, 6-3 го архивираше русинот Турсунов. Покажа дека е подготвен да оди до самиот крај во Индијан Велс. На свој сервис, Шпанецот загуби само три поени. Во осминафиналето ќе игра со Давид Налбандијан кој исто така загуби само шест гема против Виктор Троицки. Новак Ѓоковиќ го елиминираше Томи Хас со 2-0 во сетови и оди на осминафинален дуел со Станислав Вавринка, 16-ти носител. Енди Родик е меѓу 16-те најдобри по триумфот над ...
  | | веќе видена | слични

  Федерер: Тениските „бомби“ на Карловиќ најопасни Иво Карловиќ има најсилен прв сервис, пред Енди Родик, а најкомплетен сервер е Пит Сампрас, вели Роџер Федерер. Првиот сервис на Иво е недофатлив. Можете и да ја погодите страната на која ќе сервира и пак да немате можност да го удрите топчето. Огромната височина му дава природна предност и за мене тој е тенисер со најдобар прв сервис - рече Федерер, токму по мечот со Карловиќ во кој победи со 7-6 (4), 6-3 во 3. коло од турнирот во Индијан Велс. За сервисот на Карловиќ кој е висок 208 сантиметри, интересен коментар пред неколку години имаше и Родик. Американецот кој високо котира на листата на Федерер по силината на сервисот, за хрватскиот џин рече дека „кога сервира ви се чини како топчето да доаѓа од вториот кат на некоја зграда“. За Федерер најкомплетен сервер против кого играл е Сампрас.- Пит имаше одличен прв сервис и што е мошне важно најдобро се снаоѓаше кога беше под притисок да сервира за да добие важни поени. Во тенисот и вториот сервис може да биде ...
  | | веќе видена | слични

  Иво Карловиќ има најсилен прв сервис, пред Енди Родик, а најкомплетен сервер е Пит Сампрас, вели Роџер Федерер. Првиот сервис на Иво е нед офатлив. Можете и да ја погодите страната на која ќе сервира и пак да немате можност да го удрите топчето. Огромната височина му дава природна предност и за мене тој е тенисер со најдобар прв сервис - рече Федерер, токму по мечот со Карловиќ во кој победи со 7-6 (4), 6-3 во 3. коло од турнирот во Индијан Велс. За сервисот на Карловиќ кој е висок 208 сантиметри, интересен коментар пред неколку години имаше и Родик. Американецот кој високо котира на листата на Федерер по силината на сервисот, за хрватскиот џин рече дека „кога сервира ви се чини како топчето да доаѓа од вториот кат на некоја зграда“. За Федерер најкомплетен сервер против кого играл е Сампрас.

  - Пит имаше одличен прв сервис и што е мошне важно најдобро се снаоѓаше кога беше под притисок да сервира за да добие важни поени. Во тенисот и вториот сервис може да биде огромен адут, а за да се комбинира ...
  | | веќе видена | слични

  Бранителот на титулата на тенискиот Мастерс во Индијан Велс, Србинот Новак Ѓоковиќ и светскиот број еден Рафаел Надал вечерва ќе се борат за место во осминафиналето на собирот во Калифорнија. Пречка за Ѓоковиќ ќе биде Хас, а за Надал Турсунов. Вечерва во Индијан Велс ќе се комплетира третото коло и ќе бидат познати сите двојки меѓу најдобрите 16. Осмина-финалист ноќеска стана вториот турнирски носител Роже Федерер кој славеше над Иво Карловиќ во два сета, 7-6 и 6-3.. Следен противник на Федерер ќе биде Фернандо Гонзалес кој го елиминираше Џејмс Блејк. Во осминафиналето мина и Фернандо Вердаско славејќи во три сета над Ришар Гаске, а ќе игра утревечер против Патрик Колшрајбер кој беше подобар од Николас Лапенти. Уште две осминафинални двојки беа формирани во вчеравечер, Енди Мареј - Томи Робредо и Иван Љубичиќ - Иван Андреев. Случувањата од Индијан Велс гледајте ги на програмата на 5 плус телевизија, стартот вечерва е од 21 часот.
  | | веќе видена | слични

  Динара Сафина го продолжи атакот на светскиот врв со победа над Шуаи Пенг на турнирот во Индијан Велс, но тешко излегува од сенката на својот брат Марат. Сафина се проби во 4. коло на турнирот со награден фонд од 4,5 милиони долари и ако стаса до финалето ќе биде најдоброрангирана светска тенисерка. Сепак завчера руската тенисерка уште еднаш призна дека нејзиниот постар брат е број еден во тениското семејство Сафин. Тоа и го потврди и група навивачи кои ја препознаа како сестра на Марат.

  - За мене Марат секогаш ќе биде поголемиот брат. Тој не прослави во светот. Јас по се изгледа се уште сум позната како сестрата на Марат. По мечот со Шуаи ме сретна група на луѓе и ме прашаа дали си ти сестрата на Марат Сафин. Им одговорив потврдно, а следното прашање беше дали и јас играм тенис. Се збунив, но им одговорив некако дека и јас ја играм истата игра како и Марат. Тоа веројатно никогаш нема да се промени и брат ми секогаш ќе биде главна тениска марка во семејството - рече Сафина. Следна противничка на ...
  | | веќе видена | слични

  Динара Сафина во сенка на братот Динара Сафина го продолжи атакот на светскиот врв со победа над Шуаи Пенг на турнирот во Индијан Велс, но тешко излегува од сенката на својот брат Марат. Сафина се проби во 4. коло на турнирот со награден фонд од 4,5 милиони долари и ако стаса до финалето ќе биде најдоброрангирана светска тенисерка. Сепак завчера руската тенисерка уште еднаш призна дека нејзиниот постар брат е број еден во тениското семејство Сафин. Тоа и го потврди и група навивачи кои ја препознаа како сестра на Марат.- За мене Марат секогаш ќе биде поголемиот брат. Тој не прослави во светот. Јас по се изгледа се' уште сум позната како сестрата на Марат. По мечот со Шуаи ме сретна група на луѓе и ме прашаа дали си ти сестрата на Марат Сафин. Им одговорив потврдно, а следното прашање беше дали и јас играм тенис. Се збунив, но им одговорив некако дека и јас ја играм истата игра како и Марат. Тоа веројатно никогаш нема да се промени и брат ми секогаш ќе биде главна тениска марка во семејството - рече Сафина. ...
  | | веќе видена | слични

  На тенискиот Мастерс во Индијан Велс Калифорнија фаворитите за освојување на пехарот сигурно чекорат кон посакуваната завршница. Синоќа пласман во 3 коло обезбедија бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ, првиот светски тенисер Рафаел Надал и високо рангираните Дел Потро, Родик, Налбандијан и Ферер. Актуелниот шампион на Индијан Велс Србинот Новак Ѓоковиќ имаше успешен старт на Мастерсот во Калифорнија. Во 2 коло Ѓоковиќ потешко од очекувањата го совлада Аргентинецот Мартин Агуељо со 2-0 по сетови 7-5 /6-4. Првиот светски рекет Шпанецот Рафаел Надал без проблеми со фуриозна игра во двата сета го декласираше Германецот Берер со 2-0. Берер во мечот против мастер силниот Надал успеа да освои само 3 гема во двата сета. Во другите мечеви, Дел Потро се намачи во дуелот со домашниот тенисер Светинг, Ферер во два сета славеше победа над квалификантот Видом, Налбандијан со на двапати по 6-4 беше подобар од Кендрик, а миленикот на Индијан Велс Енди Родик со 6-1 и 7-6 го победи Австриецот Куелер. Виза за следната рунда ...
  | | веќе видена | слични

  Деветиот носител Гаел Монфилс е елииниран во второто коло на Индијан Велс од американецот Џон Иснер со 6-7, 6-2 и 6-4.Првиот фаворит Рафаел Надал во својот прва настап на турнирот прикажа импресивна игра во дуелот со квалификантот Михаел Берер совладувајќи го со 6:2 и 6:1. Марат Сафин обезбеди место во третото коло откако го победи Николас Масу од Чиле со 2-0, додека Хуан Мартин Дел Потро se врати од еден сет негатива во дуелот со домашниот тенисер Рајан Свитинг. Понатаму пласман обезбедија Енди Родик, Виктор Троицки, Давид Налбандијан и Дмитри Турсунов.Кај жените денот мина без поголеми изненадувања. Во дуелот кој беше пократок од очекувањата, На Ли со 7:5 и 6:2 ја елиминира французинката Амели Морезмо.Топ фаворитката Динара Сафина со 7:5 и 6:4 беше подобра од Шуаи Пенг од Кина, Азаренка со 2:0 ја помина Веснина, додека Шахар Пер обезбеди пласман во третото коло елиминирајќи ја Ана Чакветдзе од Русија.
  | | веќе видена | слични

  Второ коло без изненадувања. Во следниот круг пројдоа фаворитите Ферер, Ѓоковиќ, Фернандо Гонзалез. Тенискиот турнир го следиме на 5 плус телевизија. DJOKOVIC n. (SRB) - VASSALLO a. M. (ARG) 7-5 6-4 SEPPI a. (ITA) - WAWRINKA s. (SUI) 1-6 3-6 KIEFER n. (GER) - REYNOLDS B. (USA) 6-4 6-2 CHARDY J. (FRA) - fish M. (USA) 7-6 7-6 FERRER D. (ESP) - WIDOM T. (USA) 6-4 7-5 HEWITT L. (AUS) - GONZALEZ F. (CHI) 6-4 2-6 3-6 BLAKE J. (USA) - NIEMINEN J. (FIN) 6-3 6-7 6-3 Simon G. (FRA) - LU Y-h. (TPE) 5-7 6-4 6-4 GICQUEL M. (FRA) - FEDERER R. (SUI) 6-7 4-6 KARLOVIC I. (CRO) - STAKHOVSKY s. (UKR) 6-4 6-2 BELLUCCI T. (BRA) - VERDASCO F. (ESP) 5-7 1-6 GABASHVILI T. (RUS) - TSONGA J-W. (FRA) 5-7 3-6
  | | веќе видена | слични

  Поранешната најдобра тенисерка на светот Марија Шарапова со пораз во меч во двојки го означи враќањето на теренот по седум месеч ната пауза поради повреда. Таа играше во двојки на турнирот во Индијан Велс и заедно со сонародничката Елена Веснина беа поразени од Екатерина Макарова и Татијана Пучек со 2-1 во сетови.
  Без разлика на поразот Шарапова вели дека е задоволна и среќна што се вратила на теренот.

  - Дојдов за да се проверам. Почнав со тренинзи пред неколку месеци и сметав дека треба да се проверам во меч пред полни трибини, изјави Шарапова.Таа нема да настапува во поединечна конкуренција во Индијан Велс и смета дека нејзиното рамо иако е „добро“ ќе треба време пред целосно да се врати на тенисот. Шарапова го пропушти турнирот во Австралија, ланските ЛОИ во Пекинг и УСА Опен.
  | | веќе видена | слични

  Шарапова со пораз се врати на теренот Поранешната најдобра тенисерка на светот Марија Шарапова со пораз во меч во двојки го означи враќањето на теренот по седум месечната пауза поради повреда. Таа играше во двојки на турнирот во Индијан Велс и заедно со сонародничката Елена Веснина беа поразени од Екатерина Макарова и Татијана Пучек со 2-1 во сетови. Без разлика на поразот Шарапова вели дека е задоволна и среќна што се вратила на теренот. - Дојдов за да се проверам. Почнав со тренинзи пред неколку месеци и сметав дека треба да се проверам во меч пред полни трибини, изјави Шарапова.Таа нема да настапува во поединечна конкуренција во Индијан Велс и смета дека нејзиното рамо иако е „добро“ ќе треба време пред целосно да се врати на тенисот. Шарапова го пропушти турнирот во Австралија, ланските ЛОИ во Пекинг и УСА Опен.
  | | веќе видена | слични

  Јелена Докиќ вели оти не знае што да прави на тенискиот терен, а психолошкиот проблем на 25-годишната Австралијка, со српско потекло, го искористи ветеранката Жил Крајбас (34). Тенисерката од САД ја победи Докиќ со 6-4, 6-2 на стартот од ВТА-турнирот во Индијан Велс, вреден 4,5 милиони долари.

  - Страдам на психолошки план. По настапот на Австралија опен се чувствувам празно. Ми треба време да ги средам емоциите и одново да бидам конкурентна на тениските терени - вели Докиќ. Во дел од мечот против Жил се чувствував како вишок на теренот - додаде поразената тенисерка.

  Јелена имаше долга пауза поради многу проблеми од лична природа, но на спектакуларен начин се врати на почетокот од сезонава. На Австралија опен со блескава игра Докиќ се проби до четврт-финалето и потсети на времињата од почетокот на овој милениум кога беше 4. рангирана светска тенисерка.Таа најави дека ќе игра и на следниот ВТА-турнир во Мајами (од 25 март), со идентичен награден фонд како и овој што е во тек.
  | | веќе видена | слични

  Докиќ не знае што бара на тениските терени Јелена Докиќ вели оти не знае што да прави на тенискиот терен, а психолошкиот проблем на 25-годишната Австралијка, со српско потекло, го искористи ветеранката Жил Крајбас (34). Тенисерката од САД ја победи Докиќ со 6-4, 6-2 на стартот од ВТА-турнирот во Индијан Велс, вреден 4,5 милиони долари.- Страдам на психолошки план. По настапот на Австралија опен се чувствувам празно. Ми треба време да ги средам емоциите и одново да бидам конкурентна на тениските терени - вели Докиќ.  Во дел од мечот против Жил се чувствував како вишок на теренот - додаде поразената тенисерка.Јелена имаше долга пауза поради многу проблеми од лична природа, но на спектакуларен начин се врати на почетокот од сезонава. На Австралија опен со блескава игра Докиќ се проби до четврт-финалето и потсети на времињата од почетокот на овој милениум кога беше 4. рангирана светска тенисерка.Таа најави дека ќе игра и на следниот ВТА-турнир во Мајами (од 25 март), со идентичен награден фонд како и овој што е ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија доживеа вистински дебакл од 0-5 на гости во Јоханесбург кај Јужна Африка во 1. коло од Дејвис-купот. Домаќините во „Царската пал ата“ на бетонска подлога беа пресилни, ни препуштија само 37 игри во 5 меча и не испратија во битка за опстанок против поразениот од дуелот Италија - Словачка. Поразот во далечниот Јоханесбург ќе треба да не отрезни од домашните проблеми што подолго време тлеат меѓу тенисерите и федерацијата. Следниот меч за да го задржиме статусот во Првата евроафриканска зона ќе го играме од 18. до 20. септември.


  - Рик де Вост е класа играч и се наоѓа во одлична форма, а Ајзак ван дер Мерве е тенисер што знае да игра на брзи подлоги. Добро го отворивме мечот, Русевски го освои првиот сет, но немаше среќа во следниот кога во неколку шанси имаше предност. Во тој дуел ни фалеше малку среќа за добар резултат што ќе го зголемеше притисокот врз домаќините. Можеби немаше да победиме, но отпорот сигурно ќе беше посилен. Не е алиби, но условите за игра овде се многу специфични. И ...
  | | веќе видена | слични

  Тенис - Дејвис-куп Во Јужна Африка сакавме чудо, добивме лекција Македонија доживеа дебакл од 0-5 на гости во Јоханесбург, во 1. коло Македонија доживеа вистински дебакл од 0-5 на гости во Јоханесбург кај Јужна Африка во 1. коло од Дејвис-купот. Домаќините во „Царската палата“ на бетонска подлога беа пресилни, ни препуштија само 37 игри во 5 меча и не' испратија во битка за опстанок против поразениот од дуелот Италија - Словачка. Поразот во далечниот Јоханесбург ќе треба да не' отрезни од домашните проблеми што подолго време тлеат меѓу тенисерите и федерацијата. Следниот меч за да го задржиме статусот во Првата евроафриканска зона ќе го играме од 18. до 20. септември. - Рик де Вост е класа играч и се наоѓа во одлична форма, а Ајзак ван дер Мерве е тенисер што знае да игра на брзи подлоги. Добро го отворивме мечот, Русевски го освои првиот сет, но немаше среќа во следниот кога во неколку шанси имаше предност. Во тој дуел ни фалеше малку среќа за добар резултат што ќе го зголемеше притисокот врз домаќините. ...
  | | веќе видена | слични

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои завршниот турнир во сезоната, Мастерс-купот во Шангај, откако во финалето го победи Николај Давиденко од Русија со 6-1,7-5. Ѓоковиќ, кој беше трет носител, го поправи впечатокот од лани, кога во дебито на купот доживеа фијаско со 3 порази. Во финалето 21-годишниот белграѓанец одново го победи Давиденко, по триумфот со 2-1 во фазата по групи. Сега беше експресно, за еден час и 42 минути, со што Ѓоковиќ ги освои титулата и наградата од 1,34 милион долари. Србинот ќе остане на 3. место на светската ранг-листа, но сега има само десет поени помалку од Роџер Федерер.

  - Многу сум среќен. Ова е големо достигнување за мене. Да бидеш најдобар во конкуренција на елитата е огромен успех. Триумфот ми влева самодоверба дека в година можам да стигнам до првото место на АТП-листата - изјави Ѓоковиќ.

  Тој ја заврши тениската година со биланс од 61 победа и 16 порази, а заработи 9 милиони долари. Ѓоковик ја почна сезоната со деби-титула на гренд-слем турнирите, откако ...
  | | веќе видена | слични

  Французинот Жил Симон вчера доцна попладне играше против Енди Мари од Шкотска во финалето на тенискиот турнир од мастерс серијата во Мадрид. Мари во првото полуфинале го совлада 2. носител Роџер Федерер со 3-6, 6-3, 7-5, а по него Симон го надигра најдобриот светски тенисер, Рафаел Надал со 3-6, 7-5, 7-6. Мечот траеше неверојатни три часа и 22 минути.

  - Одиграв одлично и покажав дека можам да се борам за секој поен. Да го победиш Надал во Мадрид не е мала работа - изјави Симон.Французинот кој ја брка четвртата титула во кариерата, во Мадрид на четири од вкупно пет меча, го губеше првиот сет и секогаш во тие дуели победуваше во тај-брејк во решавачкиот сет. Симон спаси 17 брејк поени, вклучувајќи ги решавачките седум во третиот сет. Надал загуби само втор пат во 73 натпревари откако водел во првиот сет.Првото полуфинале помеѓу Федерер и Мари беше реприза од финалето на САД опен, но тогаш Швајцарецот славеше.

  - Против Федерер доволно е само да си го поставиш прашањето, дали да ја искористам ...
  | | веќе видена | слични

  Заедно со другите земји во регионот, Албанија го прослави Денот на Европа на 9-ти мај. Исто така во вестите: Новак Ѓоковиќ победи во финалето на Рим мастерс и Албанија беше домаќин на првиот натпревар на Мотор рели.

  Албанскиот претседател Бамир Топи (во средината) се подготвува да вози велосипед со децата по главниот булевар во Тирана во саботата (9-ти мај) по повод одбележувањето на Денот на Европа. Голем број локални жители возеа велосипеди наместо да возат автомобил, поддржувајќи ја темата „Европа без смог“. Getty Images

  Аспирантката за ЕУ Aлбанијa , заедно со другите земји во регионот, го прослави Денот на Европа во петокот (9-ти мај). На тој ден во 1950 година Роберт Шуман го претстави својот предлог за организирана Европа. Неговиот план, познат како „Декларацијата на Шуман“, подоцна беше признаена како почеток на денешна ЕУ.

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ победи на финалето на Рим мастерс во неделата (11-ти мај), поразувајќи го непласираниот на светската листа Станислас ...
  | | веќе видена | слични

  Ѓоковиќ го освои Вечниот град

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ (20) е освојувач на Мастерс-турнирот што се одржа во Рим, што за него е 10. АТП-титула во кариерата. Откако сезонава напредуваше во играта на терени со тврда подлога, треторангираниот тенисер на светот покажа дека може да доминира и на бавна подлога каква што е земјената. Во финалето на мастерсот во Вечниот град, Ѓоковиќ го совлада Станислас Вавринка со 4-6, 6-3, 6-3. Трофејот за освоениот турнир му го додели Аргентинката Габриела Сабатини, поранешна четирикратна освојувачка на турнирот. Мастерсот во Рим и гренд-слемот „Ролан Гарос“ ми беа главни приоритети за оваа сезона на земјените терени. Сега имам поголема самодоверба и кога играм на земја, исто како на побрзите подлоги - изјави популарниот Ноле. Ѓоковиќ во јануари на Австралија опен дојде до својата прва гренд-слем титула во кариерата, а пред римскиот, го освои и Мастерс-турнирот во Индијан Велс. Годинава Новак има биланс од 25-5, а на земја 8-1.

  Динара Сафина (22) го ...
  | | веќе видена | слични