Илинденски

  во

  Илинденското востание во 1903 и Првото заседание на АСНОМ во 1944 година, се два најголеми историски моменти за Република Македонија кои се имаат случено на 2 ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Охрид, 10. август 2020 (ИНПРЕС) – На Инфективното одделение во охридската Општа болница моментално се хоспитализирани осум пациенти позитивни на коронавирусот, ...
  сите 79 | | | веќе видена

  Тројца позитивни на ковид 19 кои биле на забавите во Охрид за продолжениот илинденски викенд, дознава Канал 5 од болнички извори. Заразените се со благи ...
  сите 79 | | | веќе видена

  Од самиот почеток на пандемијата што ја предизвика опасниот Ковид-19, па и за време на изминатиов Илинденски продолжен викенд, Општина Дојран и Кризниот штаб ...
  сите 51 | | | веќе видена

  По три пати на ден се чистат улиците и јавните површини низ Охрид оти туристите зад себе оставаат големи количини отпад. Од ЈП „Охридски комуналец“ велат дека ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Охрид, 6. август 2020 (ИНПРЕС) – Од над 30 капалишта кои ги има во регистарот на Охридското крајбрежје, само 16 се безбедни, согласно Правилникот за видот и ...
  сите 134 | | | веќе видена

  Охрид, 4. август 2020 (ИНПРЕС) – 10 правни субјекти заработија глоба од по 7.000 евра по обиколката на испекциските служби на плажи, угостителски објекти и ...
  сите 164 | | | веќе видена

  Дел од тетовските планинарски клубови организираа мали празнични илинденски тури до врвовите на Шар Планина. Освојувањето на врвовите од страна на помал број ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Дел од тетовските планинарски клубови организираа мали празнични илинденски тури до врвовите на Шар Планина. Освојувањето на врвовите од страна на помал број ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Повици за заедништво и за надминување на поделбите, истакнување членството во НАТО и плановите за интегрирање во ЕУ, економските предизвици, напорите за правна ...
  сите 66 | | | веќе видена

  Големиот дефект, кој неколку часа го остави источното охридско крабрежје без струја во саботата попладне, е саниран, изјавија за САКАМДАКАЖАМ.МК од ЕВН ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Настанатата тепачка, ноќеска во Крушево на местото викано Гумење предизвика остри реакции од јавноста и општина Крушево. Во демант на информациите кои ги ...
  сите 3 | | | веќе видена