Холандија

  во

  СПРОТИ ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ В НЕДЕЛА Бугарија чека спасител За да ја врати довербата од ЕУ, Софија ќе мора да покаже дека и криминалните босови одговараат пред законот Дваесетина години по колапсот на комунизмот жителите на Бугарија чекаат спасител кој ќе ја исчисти земјата од корупцијата, непотизмот и самовластието на локалните моќници, се вели во анализата на Ројтерс.Враќањето на кралот Симеон Сакскобурготски, кој беше премиер од 2001 до 2005 година, не смени многу во општеството. Пристапувањето кон ЕУ две години подоцна, исто така, даде слаби резултати во засилувањето на правната држава.Анкетите покажуваат дека носталгијата по минатите времиња расте, а бугарските државјани, заедно со жителите на Зимбабве, Хаити и Египет, се најголеми песимисти во светот. Сепак, домашните медиуми јавуваат дека јавноста гледа нова надеж во Бојко Борисов, градоначалник на Софија и поранешен полициски генерал. - Ќе гласам последен пат и тоа за Борисов, бидејќи вети дека ќе расчисти со организираниот криминал и со ...
  | | веќе видена | слични

  ФИФА ранг листа Македонија се искачи на 53. место Македонската фудбалска репрезентација се искачи на 53. место на ранг листата на ФИФА, чиешто јулско издание беше објавено вчера. Тоа е скок од 11 места во однос на минатомесечното рангирање, што е најголем напредок за нашиот национален тим од ноември 2007 година, кога скокнавме 16 места. Ова подобрување се должи на победата над Исланд од 2:0 и ремито без голови со Норвешка во квалификациите за СП 2010. Наш најдобар пласман воопшто бешќе 46. место во октомври минатата година. Од нашата квалификациска група, највисоко котира Холандија на третата позиција, пред Шкотска на 24. место и Холандија на 50. место. Зад нас на листата е само Исланд, кој се најде на 93. место по поразот во Скопје. Со победата на Купот на конфедерациите, Бразил се врати на првото место, симнувајќи го европскиот шампион на второто место. Јужноамериканските последен пат беа на врвот во август 2007 година, позиција на која се искачуваат шести пат во својата историја. На следните три места се ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбал Македонија го подобри рејтингот Нерешениот резултат со Норвешка и победата над Исланд во квалификациите за СП 2010 година, ја искачија Македонија на 53. место на светската ранг-листа. По неколкумесечната стагнација и пласман на 64. позиција, „рвено-жолтите“ направија резултати што значеа голем напредок. Четирите бода освоени од овие два натпревари, според ФИФА, значеа нови 74 поени, скок од 11 места и 53. место во конкуренција на 206 земји во светот. Интересно е што сите четири репрезентации што се во деветтата група за пласман на СП, Холандија, Шкотска, Норвешка и Исланд го расипаа својот пласман. Холандија, која беше второпласирана, падна едно место подолу и сега е трета, а две места подолу е и Шкотска, која се најде на 24. позиција. Норвешка е сега 50. и е само на три чекори пред Македонија, а пад од едно место доживеа и најслаборангираната репрезентација во групата девет, Исланд, која се најде на 93. позиција во светот. Има измени и меѓу првите десет селекции. По освојување на Интерконтиненталниот ...
  | | веќе видена | слични

  По претресот во неговиот дом во југоисточниот дел од државата била откриена и печатницата за фалсификувани пари. Полицијата соопшти дека пронашла производствена линија за фалсификување пари од 100 злоти и 50 евра, како и машини за офсет печат и недовршени банкноти во различна фаза од изработката. Вкупната сума на фалсификувани пари во Полска во изминатите години се проценува на неколку милиони злоти. На приведените им се заканува казна од по 25 години. Полската полиција разби во април голема мрежа на лица кои внесувале во држави од ЕУ фалсификувани банкноти од 50 и 100 евра. Вкупно 32 лица беа приведени тогаш во Полска во операција координирана од Европол. Групата воглавно растурала фалсификат банкноти во Франција, Шпанија, Италија како и во Германија и Холандија. По претресот во неговиот дом во југоисточниот дел од државата била откриена и печатницата за фалсификувани пари. Полицијата соопшти дека пронашла производствена линија за фалсификување пари од 100 злоти и ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија скокна 11 места на ФИФА-листата Македонската фудбалска репрезентација скокна за 11 места на најновата ранг-листа на ФИФА и сега е на 53. позиција со 589 поени. Напредокот на Македонија е благодарение на победата против Исланд (2-0) и ремито без голови против Норвешка во квалификациите за Светското првенство 2010 година. Триумфот и ремито, во кои Македонија не прими ниеден гол, им донесоа 74 поени на избраниците на новиот селектор Мирсад Јонуз. Македонија во наредниов период нема да одигра ниеден меч, а следен на програмата за „црвено-жолтите“ треба да биде пријателскиот дуел против Шпанија на 12 август, меѓутоа овој дуел се' уште не е потврден. Сите противници на Македонија во квалификациите за Мундијалот имаат пад на последното рангирање. Холандија е на третото место со 1.379 поени (пад за едно место), Шкотска е 24. со 837 (-2), Норвешка е 50. со 606 поени (-3) и Исланд е на 93. место со 358 поени (-1). Промени има и на врвот на листата. Најтрофејната фудбалска репрезентација Бразил, која ...
  | | веќе видена | слични

  ИК банка ќе ги поддржува малите и средните фирми ИК банка со нова кредитна линија од мнозинскиот акционер ДХБ банка од Холандија, во износ од 5 милиони евра, ќе ги поддржува малите и средните претпријатија. Како што информира раководството на банката на вчерашната прес-конференција, ќе бидат поддржувани одржливи и профитабилни проекти на малите и на средните претпријатија. Условите под кои ќе ги добиваат кредитите според нив се конкурентни, рокот на отплата е до пет години, а просечната каматна стапка девет отсто годишно. Претпријатијата може веќе да поднесуваат барања до ИК банка за користење на средствата од оваа кредитна линија. „ИК банка има огромно искуство во кредитирањето на малите и на средните претпријатија и натаму ќе продолжи да ги поддржува нивните активности“, рече претставникот на ДХБ банка Јуксел Инан и додаде дека ќе продолжат со подобрување на услугите и со зголемување на мрежата во целата земја, со цел во наредните неколку години да станат една од првите пет банки во Македонија. ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија 11 места погоре на листата на ФИФА, сега е 53. Репрезентацијата на Македонија го подобри својот пласман за 11. места на најновата ранг листа на ФИФА и сега е 53 со 589 бода, пред Венецуела и зад Финска. Напредокот се должи на последната победа во квалификациите за СП 2010 година против Исланд во Скопје и нерешениот резултат неколку дена пред тоа со Норвешка, исто така во Скопје. Од противниците во нашата група Холандија падна за едно место, и сега е трета, Шкотска има за две места послаб пласман и е 24.. Норвешка е 50. (минус од три позиции), а Исланд падна за едно место и сега е 93. Инаку, најдобриот пласман Македонија го имаше во октомври 2008 година, кога беше 46. Инаку, ранг листата претрпе неколку промени. Така на пример Бразил прв пат по 2007, благодарејќи на титулата на Купот на конфедерации стана, барем на хартија, најдобра светска селекција, престигнувајќи ги Шпанија, Италија, Германија. На втората позиција, како што кажавме, падна Шпанија наедно прекинувајќи ја импресивната низа од 35 ...
  | | веќе видена | слични

  НА РАНГ-ЛИСТАТА НА ФИФА ЗА ЈУЛИ Македонија се искачи 11 места Избраниците на Мирсад Јонуз сега го заземаат 53. место со 589 бода Победата над Исланд (2:0) и ремито без голови со Норвешка во Скопје од квалификациите за Светското фудбалско првенство во 2010 година и донесоа дополнители 74 бода на Македонија и ја искачија 11 места на ранг-листата на ФИФА. "Црвено-жолтите", кои ова го остварија под водство на новиот селектор Мирсад Јонуз, во рангирањето за месец јули го заземаат 53. место со 589 бода, што е исто како во мај 2007 г. Овој ранкинг е само за седум места послаб од досега најдобриот пласман на Македонија на историското 46. место во октомври 2008 г. На континенталното рангирање Македонија е на 30. место во Европа. И натаму најдобропласиран од нашите противници во 9. квалификациска група е лидерот на табелата Холандија, која остана во топ 10, но сега едно место подолу, како трета. Пад забележаа и другите наши конкуренти - Шкотска за две места, заземајќи ја 24-та позиција со 837 бода. Норвешка се лизна ...
  | | веќе видена | слични

  Избраниците на селекторот Мирсад Јонуз по ремито со Норвешка и триумфот над Исланд во Скопје во рамките на квалификациите за светскиот шампионат во Јужна Африка се единствената селекција од нашата 9 група која забележа позитивна промена во рангирањето на листата на ФИФА. Црвено жолтите во однос на минатомесечното рангирање направија скок од цели 11 позиции и на јулската ранг листа со 589 поени што е за 74 бодови повеќе во однос на јуни се наоѓаат на 53 место. Од ривалите во групата 9 лидерот Холандија го задржа одличното 3 место, Шкотска падна за две позиции и сега е 24, Норвешка е на 50 место а популарните рибари од Исланд се дури на 93 позиција. Инаку досега најдобар пласман на нашиот национален тим на листата на ФИФА е 46 место во октомври минатата година. Јулската ранг листа на ФИФА ја предводи освојувачот на купот на конфедерации Бразил. Одличниот резултат во Јоханесбург на популарните кариоки им овозможи да направат голем скок на врвот и тоа за 4 позиции прескокнувајќи ги селекциите на Шпанија, ...
  | | веќе видена | слични

  Во квалификациите за СП 2011 Девојките во група со Норвешка Македонската женска фудбалска репрезентација беше извлечена во група со Холандија, Норвешка, Белорусија и Словачка на вчерашната ждрепка за квалификаците за Светското првентсво 2011 година во Германија. Четириесет и една европска репрезентација беа поделени во осум групи. Победниците од секоја група се пласираат во баражите, кои ќе ги дадат четирите патници на завршницата. Поразените од баражите ќе се борат меѓусебе за дуел со тим од регионот КОНКАКАФ за уште едно место на Мундијалот во Германија. Квалификациите почнуваат на 19 септември следната година и ќе завршат до 25 август.
  | | веќе видена | слични

  Репрезентацијата на Македонија забележа скок од дури 11 позиции во најновата ранг листа на ФИФА. По победата против Исланд во рамките на квалификациите за Светското првенство 2010, Македонија сега со 589 бодови се наоѓа на 53-та позиција, станувајќи прва репрезентација во деветтата елиминаторна група која забележала напредок. Најдоброто место за Македонија досега беше 46-та позиција и тоа во октомври 2008 година. Албанија забележа пад од три места и сега се наоѓа на 95-то место. „Црвено –црните“ минатиот месец во Тирана загубија од Португалија со 2-1, а во меѓувреме не успеаја да победат ниту на пријателскиот натпревар со Грузија. Во најновиот редослед на ФИФА Бразил ја премести Шпанија на второто место, додека Холандија е на третото. Добриот пласман на Бразил доаѓа како резултат на освојувањето на Купот на конфедерациите што се одржа во Африка.
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација направи скок од 11 места на ФИФА ранг листата. Македонската репрезентација со ремито против Норвешка и победата над Исланд во јунските квалификации за Светското првенство во Јужна Африка се пробија на 53 позиција со 589 бодови или 74 повеќе од минато месечното рангирање. Противниците на нашата репрезентација во групата 9 бележат пад. Холандија е трета (-1), Шкотска падна за две места и сега е 24, Норвешка е на 50.место (-3), а Исланд е на 93.место (-1). Со освојување на Купот на Конфедерации, Бразил изби на чело на ФИФА листата со 1672 бода, пред Шпанија и Холандија. Италија ја задржа четвртата позиција (1229 бода), Германија падна за две позиции и сега е петта, Русија се искачи за три места и се наоѓа на шестата позиција, а Хрватска е десетто пласирана со пад од две позиции.
  | | веќе видена | слични

  Напредокот се должи на последната победата против Исланд и нерешениот резултат против Норвешка во јунските квалификациски дуели за Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка. Во јуни Македонија освои 74 бода и сега има вкупно 589. Од противниците во нашата квалификациона група, Холандија падна за едно место и е трета со 1379 бодови, Шкотска има две места послаб пласман и се наоѓа на 24 место со 837 бода, Норвешка е 50-та со 606 или три места подоле, а Исланд е едно место послаборангиран од претходниот месец и се наоѓа на 93-тата позиција со 358. Најдобриот пласман на Македонија досега беше 46 место во октомври во 2008 година. На врвот на ФИФА листата дојде до смена. Прв е Бразил кој ја потисна Шпанија на второто место.   Напредокот се должи на последната победата против Исланд и нерешениот резултат против Норвешка во јунските квалификациски дуели за Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка. Во јуни Македонија освои 74 бода и сега има вкупно 589. Од противниците ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија се искачи 11 места на ФИФА рејтинг листата Репрезентацијата на Македонија го подобри својот пласман за 11 места на рејтинг листа за месец јули која денеска ја објави Светската фудбалска федерација (ФИФА) и сега е на 53-тото место. Напредокот се должи на последната победата против Исланд и нерешениот резултат против Норвешка во јунските квалификациски дуели за Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка. Во јуни Македонија освои 74 бода и сега има вкупно 589. Од противниците во нашата квалификациона група, Холандија падна за едно место и е трета со 1379 бодови, Шкотска има две места послаб пласман и се наоѓа на 24 место со 837 бода, Норвешка е 50-та со 606 или три места подоле, а Исланд е едно место послаборангиран од претходниот месец и се наоѓа на 93-тата позиција со 358. Најдобриот пласман на Македонија досега беше 46 место во октомври во 2008 година. На врвот на ФИФА листата дојде до смена. Прв е Бразил кој ја потисна Шпанија на второто место.
  | | веќе видена | слични

  Репрезентацијата на Македонија го подобри својот пласман за 11 места на рејтинг листа за месец јули која денеска ја објави Светската фудбалска федерација (ФИФА) и сега е на 53-тото место. Напредокот се должи на последната победата против Исланд и нерешениот резултат против Норвешка во јунските квалификациски дуели за Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка. Во јуни Македонија освои 74 бода и сега има вкупно 589. Од противниците во нашата квалификациона група, Холандија падна за едно место и е трета со 1379 бодови, Шкотска има две места послаб пласман и се наоѓа на 24 место со 837 бода, Норвешка е 50-та со 606 или три места подоле, а Исланд е едно место послаборангиран од претходниот месец и се наоѓа на 93-тата позиција со 358. Најдобриот пласман на Македонија досега беше 46 место во октомври во 2008 година. На врвот на ФИФА листата дојде до смена. Прв е Бразил кој ја потисна Шпанија на второто место.
  | | веќе видена | слични

  Резултати бадминтон Четири порази на Инекс Македонскиот бадминтон-тим Инекс со катастрофален резултат од четири порази и без триумф ги заврши настапите на Европското клупско првенство во бадминтон, кое се одржа во Софија, Бугарија. Инекс, кој беше во четвртата група во првото коло, загуби од германскиот Сарбрикен со 0-7, а идентичен резултат имаше и со Остерсунд од Белгија и тимот од Холандија, Зујдервелд. Во последното петто коло, македонскиот тим успеа да земе еден сет, но, сепак, загуби со 6-1 од Фидербал од Луксембург.
  | | веќе видена | слични

  Концерт на “Скопско лето“ Квартетот на Даутовски на „Марков манастир“ „Скришно место“ е насловен концертот на „Драган Даутовски квартет“, кој ќе се одржи вечерва од 20.30 часот во дворот на „Марков манастир“, во рамките на манифестацијата „Скопско лето“. Квартетот е оформен во 2000 година, во обид, како што велат неговите членови, да се втурнат во богатата ризница на македонскиот музички фолклор, користејќи ја традицијата како „билет“. Нивната музика е синтеза на традиционалното со модерното, базирана врз автентичниот амбиент што го прават традиционалните инструменти кавал, тамбура, гајда, тапан. „Драган Даутовски квартет“ ја претставувал македонската музичка култура на многубројните фестивалски сцени (Холандија, Русија, Италија, Португалија, Германија, Белгија, Грција, Шпанија, Австралија, Србија, Црна Гора, Хрватска и др.). Водачот на групата, Драган Даутовски, е професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје каде што предава народни инструменти и музички фолклор. - Народниот инструментариум е симбол ...
  | | веќе видена | слични

  Понуда од обвинителствата на Србија, Бугарија, Хрватска и Холандија Јоциќ ќе биде заштитен сведок На српскиот криминален бос Сретен Јоциќ, кој на почетокот на јуни беше уапсен под обвинение дека го порачал и платил убиството на хрватскиот новинар Иво Пуканиќ, ќе му биде понуден статус на заштитен сведок ако ги открие имињата на актерите во цела низа нерасветлени убиства што последниве 15 години се случија во Србија, Хрватска, Бугарија и во Холандија, дознава српскиот весник „Блиц“. Според наводите во весникот, списокот на барањата што озлогласениот Јоца Амстердам ќе мора да ги исполни е содржан во договор склучен меѓу полициите на овие четири држави. - Првиот услов е Јоциќ да го разоткрие врвот на злосторничката организација што го наредила убиството на Пуканиќ. Иако е првообвинет во овој случај, постојат сериозни показатели дека тој не е главниот наредбодавец. Јоциќ, преку неговиот кум Слободан Ѓуровиќ наречен Кардинал го организирал бомбашкиот напад во кој, покрај Пуканиќ, загина и неговиот колега Никица ...
  | | веќе видена | слични

  Најрестриктивни се Ирска и Велика Британија, кои веќе забранија пушење на сите јавни места, како и во баровите и рестораните. Слична забрана ќе биде воведена и во Буграија од јуни 2010 година. Италија, Малта, Франција, Шведска, Финска, Летонија, Словенија и Холандија прифатија да формирање на пушачки зони во баровите и рестораните. Во Грција, каде 42 проценти од населението се пушачи, од утре стапува на сила забраната за пушење на сите јавни места, но предвидено е да има и посебни делови за пушачите. ЕК се залга за целосна забрана на пушењето на јавни места. Најрестриктивни се Ирска и Велика Британија, кои веќе забранија пушење на сите јавни места, како и во баровите и рестораните. Слична забрана ќе биде воведена и во Буграија од јуни 2010 година. Италија, Малта, Франција, Шведска, Финска, Летонија, Словенија и Холандија прифатија да формирање на пушачки зони во баровите и рестораните. Во Грција, каде 42 проценти од населението се пушачи, од утре стапува на сила ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарките се селат во Охрид Женската репрезентација на Македонија, која од 6 до 15 јули во Охрид ќе биде домаќин на ЕП за кошаркарки до 20 години Б дивизија, денеска се сели во градот крај Охридското Езеро, каде што ќе тренира до почетокот на шампионатот. До вчера девојките тренираа во Скопје. Селекторот Александар Петровиќ мораше да го скрати списокот и со себе во Охрид ќе носи 12 кошаркарки. - Задоволен сум од односот, девојките добро тренираат, се залагаат. Секако дека имаме некои недостатоци, пред се' кратко е времето за подготовки, но тоа е тоа. Мора да исфрлиме некои навики што ги имаат девојките кога играат во напад. Моравме да се одлучиме за 12 играчи, нијанси одлучуваа кои да настапат на првенството. Најподготвените ќе играат, но од оние 16-17 кошаркарки кои тренираа, за жал ќе мора пет да отпаднат. Повредена е само Агич, која е добар играч, но не тренира една недела и најверојатно ќе биде изземена од составот - вели Петровиќ. Македонија е во групата Б со Холандија, Словачка, Израел и Романија. ...
  | | веќе видена | слични