Хитлер

  во

  Една исповедна, автобиографска книга на германскиот нобеловец Гинтер Грас (1927-2015) се вика „Лупење кромид“ (2007). Во таа книга знаменитиот писател ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Односите меѓу Италија и ЕУ се сè постудени, а најновиот вербален судир меѓу Пијере Московичи, европски комесар за економски и финансиски прашања, и ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини жестоко го нападна економскиот претставник на ЕУ, Пјер Московици, велејќи му да си ја измие устата, по забелешката на ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Volkswagen во јули 2019 година ќе прекине да го произведува легендарниот модел Буба. Германската компанија порача дека производството ќе го заврши во нивната ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Највисокиот економски функционер на Европската унија изјави во четвртокот дека стравува оти „мали Мусолини“ може да ја преплават Европската унија, со што ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Во неделата десетина неонацисти и ултранационалисти маршираа во центарот на Софија во знак на протест по повод годишнината од формирањето на комунистичката ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Со фотографии од Хитлер и Мусолини, екстремистите бараат ревизија на границите. Десетина неонацисти и ултра националисти во неделата марширале во центарот на ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Група неонацисти и ултра националисти, во неделата марширале во центарот на Софија во протест по повод годишнината од воспоставување на комунистичката власт во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во неделата, десетина неонацисти и ултранационалисти маршираа во центарот на Софија во знак на протест по повод годишнината од формирањето на комунистичката ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Еден од првите закони што Хитлер го донел е оној од 1933 година односно "Законот за поттикнување на брак". Според тој закон, државата позајмувала 1.000 марки, ...
  | | веќе видена

  Како и во се’ друго во животот, нацистите многу добро знаеле што сакаат од своите жени дури не се либеле тоа директно да го кажат и бараат. Најважната улога на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Во неделата, десетина неонацисти и ултранационалисти маршираа во центарот на Софија во знак на протест по повод годишнината од формирањето на комунистичката ...
  сите 6 | | | веќе видена