Херцеговина

  во

  ЕУ денеска почна преговори со Босна и Херцеговина за безвизен режим за нејзините граѓани во државите членки на Унијата.

  За таа цел БиХ треба да воведе биометриски пасоши, да ја гарантира безбедноста на границите и да ја подобри борбата против нелегалната миграција, организираниот криминал и корупцијата, изјави заменикот претседател на Европската комисија Жак Баро.

  Напоредно со ова, се очекува на 16 јуни БиХ да ја потпише Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ.
  | | веќе видена | слични

  Триумф на Русинот Дима Билан и на шампионот на мраз Евгениј Плушенко


  Рускиот евровизиски претставник Дима Билан, со песната „Беливе“, според очекувањата и прогнозите на обложувачниците, во саботата вечерта победи на најспектакуларната европска музичка манифестација „Евровизија 2008“, освојувајќи 272 поени од гласачите од 43 земји во Европа. - На оваа „Евровизија“ победи светскиот шампион во уметничко лизгање Евгениј Плушенко, кој настапи како негов сценски придружник изведувајќи импресивна точка во уметничко лизгање на мразот што беше поставен на сцената во белградска „Арена“ - беа ироничните забелешки на поголем број од новинарите, не заборавајќи да споменат дека рускиот суперстар Билан (вицешампионот на „Евросонгот 2006“), овојпат имаше просечна песна и просечна гласовна изведба. Како автор на песната е потпишан Дима и Џим Бинц, но грчките новинари откриваат дека вистински автор е грчкиот композитор Димитрис Кондтопулос, кој со својата екипа и со еден од менаџерите на Сакис Рувас пробите ги ...
  | | веќе видена | слични

  Второто учество на Евросонг, за Русинот Дима Билан и неговата тема Belive заврши со триумф. Тој победи во финалето на 53. издание на изборот што завчера се одржа пред околу 15.000 луѓе во белградска „Арена“. Голем придонес за победата на 26-годишното момче, кое сака да се фотографира и да пее на англиски, а не го владее јазикот, дадоа неговите пријатели, дадоа и олимписката лизгачка ѕвезда Евгени Плушенко и познатиот унгарски виолинист и композитор Едвин Мартон. Видно возбуден и среќен, по победата, Дима им се заблагодари на своите пријатели и на сите што гласале за него.Ова е среќна година за мене. Имам насмевка на лицето оти поминав тешки подготовки пред да дојдам во Белград, градот во кој сите имаат убави очи. Верувајте во себе и давајте љубов - порача Билан на прес-конференцијата по прогласувањето на победниците, а потоа својата тема ја отпеа на шпански, во придружба на Мартон.

  ДУЕТ СО НЕЛИ ФУРТАДО

  На второто место се пласира Украина (со 230 бода), трета беше Грција (218), четврта ...
  | | веќе видена | слични

  Судот на БиХ осуди полицаец од босанските Срби за воени злосторства на казна затвор во траење од 13 години

  25 05 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Судот за воени злосторства при Судот на БиХ во петокот (23-ти мај) го осуди Жељко Лелек, поранешен полицаец од босанските Срби на 13 години затвор. Судот го прогласи за виновен за прогување и тортура на босански муслимани во градот Вишеград и силување муслимански жени во раните 1990-ти.

  Во другите вести, Трибуналот на ОН во Хаг за воени злосторства (МКТЈ) во четвртокот условно ослободи двајца босански Срби и еден косовски новинар. Радивоје Милетиќ, поранешен висок армиски командант на босанските Срби и Љубомир Боровчанин, поранешен командант во Министерството за внатрешни работи на Република Српска (РС), добија дозвола да го поминат периодот од 26-ти до 30-ти мај во РС. Судот ќе го сослуша првиот сведок на одбраната на 2-ри јуни.

  МКТЈ, исто така, условно го ослободи Батон Хаџиу, добропознат косовски новинар. Тој ...
  | | веќе видена | слични

  Најновата партија во БиХ ќе се залага за градење мултиетничко општество

  25 05 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Најновата партија во БиХ ќе бори за градење мултиетничко општество, изјавија нејзините водачи за АФП во саботата (24-ти март). „Мораме да ги отстранивме манипулаторите од политичката сцена, да се фокусираме на животите на граѓаните и да ја забрзаме интеграцијата во Европската унија“, рече Бојан Бајиќ, водачот на Наша партија, која е формирана минатиот месец. Тој изрази уверување дека БиХ може да се оддалечи од национализмот и етничките предрасуди. Бајиќ досега успеа да привлече 3.000 членови од сите религии и сите партии во БиХ.

  Данис Тановиќ, босанскиот режисер добитник на Оскар и еден од основачите на партијата, објасни дека се вратил во БиХ по 10 години живот во странство бидејќи верува дека е можна промена. „Не можам да го прифатам тоа децата да одат во различни градинки во зависност од верската припадност на нивните родители ... и дека мора да чекаат пет ...
  | | веќе видена | слични

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Во судир на автобус во близина на северниот босански град Добој во саботата (24-ти мај) загинаа три лица, а 53 беа повредени. Автобусот, кој превезуваше хрватски аџии до римокатоличкото светилиште во Меѓугорје, јужна Херцеговина, се судри со камион. (РТРС, ПБС, ДПА, Ројтерс - 24
  | | веќе видена | слични

  Растечките цени на нафтата ги разбудија идеите за неоткриени извори на енергенсот

  Маја Томиќ

  Цените на суровата нафта на светските берзи не престануваат да растат. Деновиве барел нафта не се спушта под 130 долари. Ситуацијата со намалувањето на светските резерви на црното злато и постојаниот пораст на неговата цена во изминатата година кај некои земји ги разбуди повеќегодишните сознанија за нови, неоткриени лежишта на нафта и можноста за нивно ископување. Сите сонуваат да станат Саудиска Арабија на Балканот.

  На територијата на цела поранешна СФРЈ порано се вршеле истражувања на потенцијални извори на нафта, но никогаш не се дошло до конкретни резултати. Сега повторно се актуализира прашањето. Деновиве босански и хрватски медиуми соопштија дека голем дел од Херцеговина и Црна Гора, како и северниот дел од Албанија, „пливаат“ на нафта. Количествата се проценети на околу 500 милиони тони. На северот од Босна, пак, исто така, имало залихи на нафта, но помалку, 50 милиони тони. ...
  | | веќе видена | слични

  Селекциите во двете конкуренции ги реализираат подготовките за настапите на големите собири.

  Формата за дуелите со исланд во баражот за мундијалот во Хрватска, ракометарите ќе ја градат на трофејот Македонија.

  Најпрво во вторник и в среда во „Кале“ ќе играат со Бугарија и со Бразил, а потоа в петок во Велес и со Босна и Херцеговина, Црна Гора или пак со Египет.

  За овие натпревари селекторот Илија Темелковски повика 18 ракометари кои се во конкуренција и за мечевите со Исланд. Влатко Темелков и Бранко Ангеловски ќе го комплетираат персоналниот капацитет на селекцијата.

  Ракометарките пак, се на половина пат од четирите контролни средби на турнејата во Хрватска и во Србија која е дел од подготвителниот план за европското првенство во декември на кое ние ќе бидеме домаќини.

  Избраничките на Глигоров двапати беа поразени, но ќе имаат можност за да го поправат резултатскиот впечаток, утре против хрватките и во вторник против србинките.
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од илјада уметници, новинари, видни личности од културата од 48 земји од Европа и од Медитеранот присуствуваат на уметничкиот собир, кој за неколку години ќе ја создава светската уметничка сцена  Искуството од Бари ќе биде еден прекрасен патоказ да го организираме Биеналето на млади уметници на Европа и на Медитеранот со високо достоинство, како земја во која сите духовни вредности, цивилизациски и религиски предзнаци традиционално се присутни. Македонија, како земја на универзализмот, на сите млади од Европа и од светот ќе им приреди едно незаборавно доживување, рече Јордан Плевнеш, амбасадор на Македонија и потпретседател на интернационалната асоцијација на УНЕСКО за дијалог меѓу цивилизациите. Тој на синоќешната прес-конференција што се одржа во Бари, ја најави манифестацијата што в година ќе се одржи во Скопје.Тринаесеттото издание на Биеналето што се одржува во Бари беше отворено завчеравечер, во саемот „Фиера дел Леванте“. Повеќе од илјада уметници, новинари, видни личности од ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските претставници на Евросонг, Тамара, Врчак и Адријан, со песната „Од име на љубовта“ (Let Me Love), не обезбедија пласман на вечерашната финална вечер на манифестацијата што се очекува да ја проследат повеќе од 200 милиони луѓе. Од 19 земји, според гласовите на публиката, пласман обезбедија Украина, Хрватска, Албанија, Исланд, Грузија, Данска, Шведска, Латвија, Турција и Португалија. По завршувањето на второто полуфинале беше одржана прес-конференција, а финалистите, откако одговорија на новинарските прашања, го извлекоа редоследот за настап во финалето. Сите на посебен начин ја искажаа радоста за успехот. Кај некои од нив беше видлива и преголема возбуда поради неочекуваниот влез во последната вечер на Евровизија. Според неформалните разговори со новинарите од другите земји, најголемо изненадување е пласманот на Хрватска, Албанија и на Данска. Тие сметаат дека нивниот квалитет, од продукциска, музичка и од сценска гледна точка е за степен понизок од тој на претставниците на Бугарија, Македонија и ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските евровизиски претставници, Тамара, Адријан и Врчак, не успеаја да се пласираат на завршницата на најспектакуларната музичка манифестација во Европа, „Евровизија 2008“, чиешто финале вечерва од 21 часот ќе се одржи во белградската „Арена“. Триото, со својот настап на второто полуфинале, освои многу симпатии и комплименти, песната „Лет ме лове ѕоу“ веќе стана евровизиски хит, а некои од српските медиуми вината за непласирањето меѓу финалистите ја наоѓаат во скромниот сценски настап. Публиката, која во четвртокот вечерта гласаше за песните, најмногу гласови даде за песните кои ги испеаја претставниците на Украина, Хрватска, Албанија, Исланд, Грузија, Данска, Шведска, Латвија, Турција и на Португалија. Тие вечерва ќе им се придружат на десетте избрани од првото полуфинале на 20 мај - Грција, Романија, Босна и Херцеговина, Финска, Русија, Израел, Азербејџан, Ерменија, Полска и Норвешка, како и на петте кои влегуваат директно - пејачите од големата четворка, Шпанија, Германија, Франција и Велика ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватот обвинет за воени злосторства, Готовина, не присуствуваше на погребот на татка си

  23 05 2008

  ХАГ, Холандија -- Адвокатите кои го претставуваат Хрватот обвинет за воени злосторства, поранешниот генерал Анте Готовина, во четвртокот (22-ри мај) објавија дека не побарале негово условно ослободување, макар што таа опција е на располагање, поради смртта на неговиот татко. Миле Готовина (76) почина по инфарктот во четвртокот и беше погребан во петокот. Готовина рече дека откако ја примил веста тој ќе се моли за душата на својот татко од својата ќелија.

  Во другите вести, водачот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, во четвртокот побара од Хашкиот трибунал за воени злосторства да го ослободи од сите обвиненија, тврдејќи дека тие биле „политички мотивирани“. Шешељ е обвинет за воени злосторства против несрпските цивили во Хрватска, Војводина и Босна и Херцеговина помеѓу 1991 и 1993 година. (Javno.com, ХРТ, Макфакс, Балкан инсајт, Блиц - 22
  | | веќе видена | слични

  Претставничката на Украина, Ани Лорак, важи за еден од главните евровизиски фаворити

  Македонија не се квалификуваше, но Тамара, Адријан и Врчак остануваат во Белград

  Од нашиот известувач
  Јасминка Павловска

  БЕЛГРАД - Дури и за најиндиферентните Македонци, кога станува збор за „Евросонг“, полуфиналниот евровизиски расплет на настаните од четвртокот, 22 мај, во Белград може да се доживее како заговор, разочарување, неправда... Тамара, Адријан и Врчак, дури ни со англиска верзија на песната „Во име на љубовта“ (наречена „Let Me Love You“) не успеаја да се пласираат за вечерашното финале на техно-гламурозната сцена во белградска „Арена“. Според нашиот стар табиет, би можеле да тргнеме во лов на вештерки, па причината за потфрлувањето во годинешново евровизиско претставување да ја гледаме во: скапите чевли „прада“ на Тамара (1.200 евра), на кои не им е „утврдено потеклото“, промашената фризура, белградските љубовни заплети на Адријан, заканите со штрајк во МТВ (носител на ...
  | | веќе видена | слични

  На годинашниот избор на песна на Евровизија во втората полуфинална вечер македонските претставници Тамара, Адријан и Врчак не се пласираа во финалето кое ќе се одржи во сабота навечер.

  „Ние сме си победници бидејќи „Let me love you“ е навистина голем хит овде на сите јазици. Шведска ја издвојувам, Украина. Навивав за Босна искрено, многу ми се допадна и руската песна, многу добра балада“, рече Тамара Тодевска, поп пејачка.

  И втората полуфинална вечер не понуди голем избор на убави песни, но за разлика од првата беше подобар.

  Албанија го понудија најмладиот учесник Олта Бока која има 16 години и на својата земја и овозможи влез во финалето. Хрватска, пак, го имаа најстариот учесник во евровизиското шоу.

  Гусарите на Латвија си овозможија влез во финалето како и Шведска, Турција, Летонија, Данска, Украина, Грузија и Португалија кои ќе се натпреваруваат со финалистите од првата полуфинална вечер кои ги избра публиката и бек-ап жирито Грција, Романија, Босна и Херцеговина, ...
  | | веќе видена | слични

  Европската унија(ЕУ) планира на 16. јуни во Брисел да потпише договор за стабилизација и асоцијација со Босна и Херцеговина (БиХ), изјави висок претставник на претседателството на ЕУ.

  Унијата очекува до тој датум да бидат исполнети сите услови за превод и јазично правното формулирање на текстот на договорот.

  Според истите извори, станува збор за целосна правна доработка на текстот на договорот и негово преведување на јазиците на 27-те земји членки на ЕУ, како и на српски, хрватски и бошњачки јазик.

  Одлуката за потпишување на договорот, Советот на министри на ЕУ ја оправдува со напредокот во исполнувањето на сите услови за воспоставување на првиот договор меѓу Унијата и БиХ, притоа укажувајќи на потребата босанско херцеговските власти и политички сили во земјата да бидат и понатаму соединети во одлуката за спроведување на европските реформи.

  Функционер од словенечкото претседателство на ЕУ исто така соопшти дека европската 27-ка смета оти во „догледно време“ би можело ...
  | | веќе видена | слични

  Бебиња во БиХ вакцинирани со нетестирана вакцина за хепатитис Б

  Сараево 23 05 11:16

  Деца во Босна и Херцеговина се вакцинирани со неиспитани вакцини „Еувакс Б“(Euvax) против хепатитис Б, проект што УНИЦЕФ го реализираше во БиХ во 2002. година.

  Ова денеска го пишува загрепски „Вечерњи лист“, во изданието за БиХ, при тоа додавајќи дека децата биле „експериментални глувчиња“ за оваа вакцина.

  Шокантните фотографии на дете со тешки деформации на лицето по примањето на вакцината, ќе послужат како доказ дека опасната вакцина е тестирана врз бебињата во БиХ.

  Весникот наведува дека едно лице со високо медицинско звање на СОС телефон во Сараево јавило дека проектот на УНИЦЕФ нема целосна техничка документација и дека параметрите на ризикот по здравјето на децата не се прецизно дефинирани.

  Директорката на СОС телефонот Јагода Савиќ изјавува дека Светската здравствена организација(СЗО) дозволила во БиХ да се употребува вакцината „Еувакс Б“ против хепатитис во ...
  | | веќе видена | слични

  Огромна музичка манифестација како Избор на песна на Евровизија подразбира сериозна и опсежна организација, но и ангажман на многу луѓе. Според информациите, на манифестацијата работат повеќе од 6.000 луѓе, од кои 850 се волонтери. Интересно е што од нив, 70 отсто се девојки, најчесто студентки. Секој од волонтерите има своја работна задача во прес-центарот, а нивна главна особеност е неверојатната љубезност кон сите на фестивалот и толерантност кон медиумите и фановите. Пред одржувањето на изборот, волонтерите имале обука од два месеца. Покрај останатото, учеле како да се однесуваат кон посетителите. Меѓу волонтерките запознавме и две Македонки.- Родена сум во Македонија, но само една година по моето раѓање моите родители се преселиле во Белград. Затоа, со посебна страст навивав за Тамара, Врчак и за Адријан. Искуството на овој Евросонг е навистина прекрасно. Иако е напорно и работиме во две смени, сепак, тие обврски ни претставуваат големо задоволство. Поминуваме интересни мигови со сите учесници и фанови ...
  | | веќе видена | слични

  Дванаесет млади македонски демо-бендови се пријавија за учество на регионалниот фестивал специјализиран за вакви состави, што од 19 до 26 јули ќе се одржи на Кастеловата тврдина во Бања Лука. Нашите 12 групи се дел од 190 музички формации што пројавиле интерес за демо-фестивалот. На листата од бившите југословенски републики се и: 71 состав од Босна и Херцеговина, 54 од Србија, 37 од Хрватска, 15 од Словенија и седум од Црна Гора.Од пријавените, жири-комисијата треба да селектира само 30 бендови што ќе се натпреваруваат на фестивалската сцена. Резултатите од гласањето ќе бидат објавени на почетокот на јуни.
  | | веќе видена | слични

  Нашите претставници за Евросонг, Тамара, Врчак и Адријан не се пласира за финалната вечер

  Следните земји ќе ги гледаме во сабота навечер:
  Украина
  Хрватска
  Албанија
  Исланд
  Грузија
  Данска
  Шведска
  Латвија
  Турција
  Португалија
  и претставниците од претходната полуфинална вечер:
  Грција
  Романија
  Босна и Херцеговина
  Финска
  Русија
  Израел
  Азербеџан
  Полска
  Норвешка
  Ерменија
  | | веќе видена | слични

  Македонските претставници Тамара, Врчак и Адријан не се пласираа во финалето на годинашниот избор на песна на Евровизија.

  На второто полуфинале во „Белградската арена“ вечерва, со песната „Во име на љубовта“ настапија како 18-ти, од вкупно 19 учесници.

  Во финалето што ќе се одржи в сабота на 24 мај, пласман обезбедија Исланд, Шведска, Турција, Украина, Албанија, Летонија, Хрватска, Данска, Грузија и Португалија.

  Првите 10 финалисти на фестивалот беа избрани на првата полуфинална вечер во вторникот. Според одлуката на публиката и жирито, во финалето се пласираа претставниците на Грција, Романија, Босна и Херцеговина, Финска, Русија, Израел, Азербејџан, Ерменија, Полска и Норвешка.

  Во финалето ќе учествуваат и четирите постојани учеснички Шпанија, Англија, Франција, Германија, како и земјата домаќин Србија.

  Победникот на Евровизија ќе го избира исклучиво публиката.
  | | веќе видена | слични