Херцеговина

  во

  За да продолжи дистрибуцијата на гас за украинските потрошувачи, треба да биде склучен нов договор меѓу „Газпром“ и „Нафтогаз“ по пазарна европска цена, без отстапки и со преференцијални услови. Ова му го порачал рускиот претседател Димитриј Медведев на претседателот на Украина, Виктор Јушченко ноќта меѓу средата и четвртокот во телефонски разговор. Првите луѓе на рускиот гигант за гас „Газпром“ и на украинската енергетска компанија „Нафтогаз“, Алексеј Милер и Олег Дубина, вчера двапати се сретнаа, пренесуваат светските агенции, но конечен договор околу гасот не е постигнат. Европската комисија вчера во Брисел се обиде да посредува меѓу Русија и Украина во изнаоѓањето соодветно решение за руската нафта. Рано изутрина во среда Русија го затвори последниот вентил за гасот кон Европа. Со рускиот гас Европа задоволува една четвртина од своите потреби, а од нив 80 проценти се доставуваат преку Украина. Спорот меѓу Русија и Украина околу гасот ја замрзна Европа, а особено делови од Балканот кои немаат друга ...
  | | веќе видена | слични

  Вонредна состојба ќе се прогласи во Босна и Херцеговина (БиХ), ако до понеделник не се реши проблемот на доток на природен гас, соопштија во Сараево официјални власти на БиХ.

  Состанокот ги собра членовите на Претседателството на БиХ, министри за надворешни работи и енергетика на БиХ, претставници на Федерацијата на БиХ и други.

  Според извештаите, на средбата било утврдено дека ќе се разгледа одлуката за прогласување вонредна состојба ако до понеделник не се реши ситуацијата со доток на гас.

  Вонредната состојба ќе се однесува на регионите кои енергетски зависат од снабдувањето со гас, а тоа се Кантон Сараево, Источно Сараево, Зеница, Високо и Зворник.

  Повеќе од 10 илјади домаќинства во овие градови немаат греење откако БиХ, пред два дена, остана без доток на природен гас.

  Проблеми со греењето имаат училиштата, градинките, амбулантите, а поголем број на фирми мораа да го запрат или редуцираат производството.
  | | веќе видена | слични

  Вонредна состојба ќе се прогласи во Босна и Херцеговина (БиХ), ако до понеделник не се реши проблемот на доток на природен гас, соопштија во Сараево официјални власти на БиХ.

  Состанокот ги собра членовите на Претседателството на БиХ, министри за надворешни работи и енергетика на БиХ, претставници на Федерацијата на БиХ и други.

  Според извештаите, на средбата било утврдено дека ќе се разгледа одлуката за прогласување вонредна состојба ако до понеделник не се реши ситуацијата со доток на гас.

  Вонредната состојба ќе се однесува на регионите кои енергетски зависат од снабдувањето со гас, а тоа се Кантон Сараево, Источно Сараево, Зеница, Високо и Зворник.

  Повеќе од 10 илјади домаќинства во овие градови немаат греење откако БиХ, пред два дена, остана без доток на природен гас.

  Проблеми со греењето имаат училиштата, градинките, амбулантите, а поголем број на фирми мораа да го запрат или редуцираат производството.

  Copyright 2008 makfax. Сите права се ...
  | | веќе видена | слични

  Вонредна состојба ќе се прогласи во Босна и Херцеговина (БиХ), ако до понеделник не се реши проблемот на доток на природен гас, соопштија во Сараево официјални власти на БиХ.

  Состанокот ги собра членовите на Претседателството на БиХ, министри за надворешни работи и енергетика на БиХ, претставници на Федерацијата на БиХ и други.

  Според извештаите, на средбата било утврдено дека ќе се разгледа одлуката за прогласување вонредна состојба ако до понеделник не се реши ситуацијата со доток на гас.

  Вонредната состојба ќе се однесува на регионите кои енергетски зависат од снабдувањето со гас, а тоа се Кантон Сараево, Источно Сараево, Зеница, Високо и Зворник.

  Повеќе од 10 илјади домаќинства во овие градови немаат греење откако БиХ, пред два дена, остана без доток на природен гас.

  Проблеми со греењето имаат училиштата, градинките, амбулантите, а поголем број на фирми мораа да го запрат или редуцираат производството.
  | | веќе видена | слични

  Претседателството на Босна и Херцеговина донесе решение, доколку до понеделник земјата не добие гас, да објави вонредна состојба, пишува денеска босанскиот весник “Независне новине“.

  Премиерот Неџад Бранковиќ истакнал дека гасот е стопиран во момент кога температурите паѓаат и под 15 степени, што е причина за вонредна состојба, и додал дека во Сараево гасот не бил запрен дури и за време на војната.
  | | веќе видена | слични

  Премиерот на Република Српска, Милорад Додик изјави дека српскиот ентитет во БиХ повеќе нема намера да загуби ниту една од своите надлежности и дека за него тоа е поважно и од интеграцијата во Европската Унија.

  - Меѓународната заедница направи голема грешка што не го спроведе Дејтонскиот договор, туку само „духот на Дејтон“. А кога еднаш го пуштија духот и почнаа да го бркаат низ Босна и Херцеговина, се знаеше како тоа може да заврши. Затоа сега ќе бараме одземените надлежности да ни се вратат - изјави Додик во интервју за „Вечерње новости“. Тој нагласи дека ваквиот став ќе биде основа на концептот на Бања Лука во процесот на уставните промени.

  - Никој нека не се сомнева дека во тоа и ќе успееме. Бидете сигурни, Република Српска нема повеќе да изгуби ниту една надлежност. За нас, европските интеграции не се прашање на живот или на смрт. Поважна ни е Република Српска отколку да ги бркаме процесите во кои се некој нешто ветува, а големо е прашањето што ќе биде од сето тоа - вели Додик. Тој ...
  | | веќе видена | слични

  Прекинот на дотурот на руски гас ќе предизвика сериозни економски последици за индустриските капацитети што го корис тат како најевтин и еколошки најприфатлив енергент


  Четири дена нема гас од Русија

  Неколку милиони домаќинства на Балканот веќе четврти ден се без греење среде зима, по прекинот на испорака на природен гас поради спорот за цената на енергентот меѓу Русија и Украина. Децата учат во студени училници, пациентите се смрзнуваат во болниците, а голем број фабрики го прекинаа производството.

  Кавгата меѓу Москва и Киев ја засегна и Македонија. Големите извозни фабрики „Макстил“ и Фабриката за заварени цевки „11 Октомври“ го запреа производството, а други компании, меѓу кои и „Топлификација“, се преориентираа од гас на мазут. Неразвиеноста на нашиот гасификациски систем и малата употреба на природниот гас во домовите ги спаси македонските домаќинства од смрзнување.
  Сепак, македонските власти водат интензивна дипломатска активност во координација со Европската ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарија, Унгарија, Австрија, Германија, Полска, Романија, Чешка и Турција се соочуваат со недостаток на природен гас, бидејќи руското претпријатие „Гаспром“ обезбедува поголем дел од нивниот увоз. Getty Images

  Шефовите на руското претпријатие „Гаспром“ и украинското „Нафтогас“ се состанаа во четвртокот во Москва (8-ми јануари), на разговори околу решението на спорот во врска со цените на гасот и транзитните трошоци, кој ги погоди ЕУ и балканските земји во една од најстудените зими во последниве децении.

  Генералниот директор на „Гаспром“ Алексеј Милер и неговиот колега од Нафтогас, Олех Дубина, ги одржаа своите први разговори во четири очи од почетокот на кризата на 1-ви јануари, кога Русија ги прекина испораките на гас за Украина. Москва и Киев се обвинуваат меѓусебно за прекинот.

  Русија обезбедува 25 отсто од вкупниот дотур на гас за Европа, испорачувајќи околу 80 отсто од тој дел низ гасоворите преку Украина.

  Бугарија, која зависи од Русија за 96 отсто од својот ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќето училишта во Србија се изградени помеѓу двете светски војни и не се поправани оттогаш. Владата ветува повеќе средства за решавање на проблемот.

  Од Бојана Миловановиќ за Southeast European Times во Белград -- 08 01 09

  Моментно процентот на буџетот што Србија го посветува на образованието е еден од најниските во Европа. Getty Images

  Српските трошни училишта можеби конечно ќе бидат реконструирани, ако властите ги реализираат своите планови за вложување повеќе пари во образовниот систем. Министерот за образование, Жарко Обрадовиќ, вели дека сака да ги зголеми инвестициите во образованието на 6 отсто од БДП до крајот на неговиот мандат, во 2012 година.

  „Инвестирањето во образованието е еднакво на инвестирање во иднината. Само ако ги зголемиме буџетските средства за образованието, ние ќе го забрзаме развојот на Србија и ќе создадеме подобри животни услови за сите граѓани“, рече Обрадовиќ.

  Податоците од српското обвинителство покажуваат дека поголем дел од ...
  | | веќе видена | слични

  Археолозите пронајдоа многу артефакти, вклучително и повеќе од 30 илирски бродови натоварени со римски амфори. Универзитетот во Мостар

  По неколку недели интензивно копање, археолошки тим од Универзитетот во Осло објави дека минатиот месец дошол до откритие кое може да ја промени пишаната историја на Илирите за периодот на нивното постоење.

  Илирскиот трговски центар на граничната област помеѓу Хрватска и Босна и Херцеговина (БиХ) фрла светлина на еден непознат аспект од животот на овие антички луѓе на Балканскиот полуостров.

  Водачот на археолошкиот тим кој ги откри трагите од трговскиот центар е вонредната професорка Марина Прусак. „Нашето откритие е важно за разбирање на културните индентитети на Балканот во античките времиња“, рече таа.

  Откритието -- прво од ваков вид -- се состои од руини на населба и остатоци од пристаниште кое најверојатно функционирало како трговски центар. Археолозите пронајдоа потонати бродови натоварени со вински бокали, или амфори, кои ...
  | | веќе видена | слични

  Руската енергетска компанија „Газпром" соопшти дека ќе ја обнови испораката на гас во Европа кога независните набљудувачи ќе го проверат количеството гас што влегува и излегува од украинскиот гасовод.

  Како одговор Украина вети дека ќе го гарантира транзитот на гас, доколку Русија ја снабди со доволно количество за да овозможи системот да работи.

  Изјавата на „Газпром“ доаѓа по острите разговори утринава меѓу руските и украинските директори и претставниците на Евроспката Унија.

  Последици во Европа

  Милиони луѓе во Источна и Централна Европа ги чувтсвуваат последиците од прекинот на испораката на гас од Русија.

  Најпогодени земји се Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина и Молдавија, а најмалку десетици други имаат проблеми со греењето.

  Фабриките во регионот, доколку можат, преминуваат на користење на дизел гориво.

  Стотици илјади станови во српската северна покраина Војводина сотанаа без греење, додека во Бугарија десетици училишта беа ...
  | | веќе видена | слични

  Бишчевиќ упатил писмо до руискуиот премиер Владимир Путин пренесувајќи му ја загриженоста која владее во државите од Југоисточна Европа, во однос на прекинувањето на испорака на гас и го повикал да има предвид дека тоа може да предизвика голема хуманитарна катастрофа која се наддвиснува над Балканот.
  „Му ја пренесов на премиерто Путин нашата загриженсот во поглед ба хуманитарната ситуација во државите од Југоисточна Европа, имајќи предвид дека животните условите се влошуваат и дека населението е многу погодено од сегашната ситуација“, изјавил Генералниот секретар на Советот за регионална соработка на државите од ЈИЕ.
  Хидо Бишчевиќ во писмото предложил регионот на Југоистошна Европа да биде изземен од моменталната рестрикција на испораката на гас, додека не се најде конечно решение за проблемот.
  „Исто така, загрижен сум и дека намалувањето на економските активности може да има дополнителни влијанија врз севкупната социјална ситуација и стабилноста на Југосисточна Европа. Не ...
  | | веќе видена | слични

  Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.  Поради прекинот на испораката на гас најголемиот потрошувач на тој енергент во Македонија „Топлификација“ од завчера премина на мазут. Директорот на „Топлификација“ Димитар Хаџи Мишев вели дека по завчерашниот премин на мазут нема промени, компанијата обезбедува топлинска енергија на алтернативниот начин со мазут и оти се во очекување проблемот да биде надминат.  Во Македонија гас користат 30-ина компании, а најголем проблем од прекинот на дотурот имаат „Макстил“ и „ФЗЦ 11 октомври“, чии капацитети не може да преминат на алтернативен енергент за производство и нивната работа е стопирана.  По прекинот на дотурот на гас за Балканот, Владата и бизнис-заедницата ...
  | | веќе видена | слични

  Испораката на гас за Македонија и денеска е во прекин, поради спорот меѓу Москва и Киев за цената на енергентот. Проблемот почна завчера утрото кога руската државна компанија „Гаспром" во целост ја прекина доставата и за Бугарија, Грција, Турција, Романија, Хрватска, а значително е намалена за Унгарија, Австрија, Босна и Херцеговина и Чешка.

  Поради прекинот на испораката на гас најголемиот потрошувач на тој енергент во Македонија, „Топлификација“, од завчера премина на мазут.

  Директорот на „Топлификација“, Димитар Хаџи Мишев, вели дека по завчерашниот премин на мазут нема промени, компанијата обезбедува топлинска енергија на алтернативниот начин со мазут и оти се во очекување проблемот да биде надминат.

  Во Македонија гас користат околу 30 компании, а најголем проблем од прекинот на дотурот имаат „Макстил“ и „ФЗЦ 11 октомври“, чии капацитети не може да преминат на алтернативен енергент за производство и нивната работа е стопирана.

  По прекинот на дотурот на гас за ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот на Република Српска, Милорад Додик изјави дека српскиот ентитет во БиХ повеќе нема намера да загуби ниту една од своите надлежност и дека за него прашањата за надлежностите се поважна и од ЕУ.

  - Меѓународната заедница направи голема грешка што не го спроведе „Дејтон“, туку само „духот на Дејтон“. А кога еднаш го пуштија духот и почнаа да го бркаат низ Босна и Херцеговина, се знаеше како тоа единствено може да заврши. Затоа сега ќе бараме одземените надлежности да ни се вратат, изјави Додик во интервју за „Вечерње новости“.

  Тој нагласи дека ваквиот став ќе биде основа на концептот на Бања Лука во процесот на уставните промени. - Никој нека не се сомнева дека во тоа и ќе успееме. Бидете сигурни - Република Српска нема повеќе да изгуби ниту една надлежност, додава премиерот на РС.

  - За нас, европските интеграции не се прашање на живот или смрт. Поважна ни е Република Српска, отколку да ги бркаме процесите во кои се некој нешто ветува, а големо е прашањето што ќе биде од ...
  | | веќе видена | слични

  Поради неможноста да се префрли на работа на мазут, скопски „Макстил“ целосно го прекина производството

  Ненадејно стопираната испорака на руски гас за Балканот нема да предизвика рестрикции на парното во домовите на граѓаните и во училиштата во Македонија, откако „Топлификација“ привремено се префрли на работа на мазут според одлуката од завчерашниот состанок на Владата со бизнис-заедницата. На состанокот беше решено Македонија, заедно со останатите земји од регионот, да испрати официјален протест до Русија и до Украина.

  - Од завчера „Топлификација“ работи на мазут, што значи парното во домовите ќе остане топло. Се работи за многу сложена процедура која ние успеавме да ја завршиме и да се префрлиме од гас на мазут за само 14 часа - изјави Димитар Хаџимишев, директор на „Топлификација“. Според Хаџимишев, „Топлификација“ веќе набавила мазут од скопската рафинерија „Окта“, а доколку има потреба останува можноста дополнително количество да се набави и од Макпетрол во зависност од тоа како ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобро првенство за минатата година е англиската Премиерлига, која го даде и актуелниот европски првак Манчестер јунајтед

  Македонската фудбалска Прва лига се најде на 78. место во светот според рангирањето на Меѓународната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС), за 2008 година. Според ИФФХС, македонската лига има 268 поени, што беше доволно да се најде меѓу 100-те најдобри лиги во светот за минатата година. Во 2008 година ниту еден македонски клуб не се задржа во евронатпреварувањата ниту до почетокот на есента, што значи дека беа елиминирани уште во квалификациските кола.

  Според пресметките на ИФФХС, најдобро првенство во 2008 година е англиската Премиерлига, која освои вкупно 1.192 поени. Минатата година, Премиерлигата ги даде двата финалисти во Лигата на шампионите во кое Манчестер јунајтед го победи Челси. Веднаш зад Премиерлигата е првенството на актуелниот светски првак Италија, популарното Калчо, кое доби 1.031 поен. Со над 1.000 поени е само уште и првенството на ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународниот институт за историја и статистика на фудбалот, ја објави специјалната класификација за минатата година за најдобрите првенства во светот. Според редоследот на ИХХФ , македонското првенство е на 78 место со 268 поени, е меѓу најслабите првенства во Балканот. Што се однесува на првенствата во регионот само Босна и Херцеговина е на 98 место. Албанската суперлига е позиционирана на 56 место со 297 бода. Што се однесува на фудбалот во Балканот, предводи грчкото првенство кој на светскиот редослед е на 12 место, после Турција. Според овој институт Премиер Лигата е најдоброто првенство во светот за 2008 година, додека Бундеслигата е на шестото место.
  | | веќе видена | слични

  Продолжува кризата со снабдувањето со руски гас, откако поради проблеми меѓу Москва и Киев речиси целосно е прекината испораката на руски гас преку Украина кон Европа. Од руски Газпром велат дека Украина ја запрела испораката на гас и преку четвртиот гасовод, откако вчера тоа го строила со другите три. Од украинската компанија Нафтогас, пак, тврдат дека Гаспром е тој што целосно ја запрел испораката на гас.

  Кризата се проширува на нови земји. Словачка беше принудена да прогласи вонредна состојба, откако од Русија пристигна 70 отсто помалку гас. Испораката на гас од вчера е прекината и во Србија, Македонија, Унгарија, Чешка, Хрватска, Грција и Босна и Херцеговина. Најмалку два града во Бугарија останаа без гас оставајќи илјадници домаќинства без греење на ниските температури.

  Проблеми има и во Италија, Франција и Австрија, а првите недостатоци на гас се забележани и во Германија. ЕУ ги повика Русија и Украина да се вратат на преговарачка маса и да не ги држат во заложништво на нивните ...
  | | веќе видена | слични

  Базирајќи се на бројките и на фактите, Меѓународниот фудбалски институт за статистика и историја, соопшти дека англиската Премиер лига е најсилна на светот.

  На листата која се составува според резултатите на клубовите во домашните првенства и куп натпреварувања како и на меѓународна сцена, македонската Прва лига е на 78-та позиција.

  Од регионов само онаа на Босна и Херцеговина е послаборангирана. На врвот се и италијанската Серија А и изненадувачки третопласираната аргентинска лига, пред шпанската Примера која падна од второто на четвртото место поради слабите резултати на нејзините клубови минатата сезона во европските купови.
  | | веќе видена | слични