Хамлет

  во

  “Преку овој централен карактер, познат по неговиот апсурдно инфантилен однос кон светот и алчна потреба по низа задоволства, авторот ни ја презентира неговата ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Текстот стар 122 години, „Крал Иби“ од Алфред Жари, утревечер во 20 часот во Драмски театар, премиерно ќе се изведе како експериментална и современа поставка, ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Ниту планетарно познатите личности не размислуваат премногу пред да дадат изјави и потоа тие звучат навистина смешно. Но, има и такви кои толку многу ќе Ве ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Ниту планетарно познатите личности не размислуваат премногу пред да дадат изјави и потоа тие звучат навистина смешно. Но, има и такви кои толку многу ќе Ве ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Наместо Збогум до Љубиша Георгиевски (1937 – 2018) Јордан Плевнеш Истиот ден кога Љубиша Георгиевски Го напушти овој свет „Долината на солзите“ На 6 декември ...
  | | веќе видена

  На денешен ден 29 декември 2018 – Меѓународен ден на биолошката разновидност 1170.- Кентерберискиот надбискуп Томас Бекет бил погубен во катедралата во ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Иако современите филмови добиваат номинации за „оскар“ за најдобра костимографија, ретко освојуваат Колку е важна костимографијата за еден филм најдобро говори ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Третото издание на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“ од Скопје ќе се одржи утре и задутре во Кинотеката на Македонија. Фестивалот, кој го организира ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Третото издание на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“ од Скопје ќе се одржи утре и задутре во Кинотеката на Македонија. Фестивалот, кој го организира ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Третото издание на фестивалот на филмската монтажа „Синематик“ од Скопје ќе се одржи утре и задутре во Кинотеката на Македонија. Фестивалот, кој го организира ...
  сите 21 | | | веќе видена