Григор Димитров

  во

  Американецот Марди Фиш, кој денови го освои турнирот во Атланта, со ист ритам победува и на АТП тенискиот турнир во Лос Анџелес. Фиш кој е овде прв носител го победи Жил Милер од Луксембург со 7:6 (1), 6:1. Четвртиот носител Томаш Белучи од Бразил му даде само еден гем во вториот сет на Алехандро Фаља од Колумбија. На Игор Куњицин му требаа два тајм брејка да го елиминира домашниот тенисер Рајан Свитинг. Во првиот брејк Свитинг освои 4 поени, а во вториот 6. Единствен носител за кого натпреварите завршија во второто коло е Бугаринот Григор Димитров. Него го победи Американецот Алекс Богомолов Џуниор со 6:4, 6:3 крај/макфакс/м.н.
  сите 3 | | | веќе видена

  *„Салса камп фестивал“, Локација: Плажа „Куба либре“ во Охрид, Концерт на Пердито Калвио Џуниор (Куба) + Диџеј Рамос (Куба), Диџеј Индио (Унгарија), Диџеј Димче СДН *Избор на „Мис на Македонија 2011“, Локација: Клуб „Дуомо“ во Скопје, 21 ч. *„Охридско лето“, Локација: Св.Софија во Охрид, 21 ч. Најџел Кенеди – виолина (Британија) *Промотивна техно-забава за фестивалот „Риворкс“, Локација: Летен клуб „Сектор 909“ во Скопје, 00 ч. „Агорија“ (Франција), Диџеј Исон (Грција), Диџеј Флудер *„Охридско лето“, Локација: Долни Сарај во Охрид, 21:30 ч. Театар „Вера Комесаржевска“ (Русија) Едуардо Кинтеро - „Мили Ангели“ во режија на Александар Морфов *Целовечерен настап на поп пејачката Верче Пандиловска, Локација: Пливалиште Струга, 21 ч. *„Пивофест“, Локација: Центар во Прилеп, 20 ч. Главна бина: Здравко Чолиќ (БиХ), Влатко Илиевски, Ламбе Алабаковски Алтернативна бина: „Д Џон“, Диџеј Нино Наумов *„Скопско лето“, Локација: Македонски народен театар во Скопје, 21 ч. Премиера на театарскиот проект „Мејд ин Маседониа“ ...
  | | веќе видена

  На АТП тенискиот турнир Кембел Хол Оф Фејм во Њупорт со награден фонд од 338 илјади долари првото коло мина без изненадувања, но во првите мечеви од четвртфиналето отпаднаа тројца носители. Во последните мечеви од првото коло вториот носител Бугаринот Григор Димитров го победи Аргентинецот Брајан Дабул со 6:2, 6:4, а Алекс Богомолов од САД (5) беше поуспешен од Германецот Миша Зверев и го победи со 4:6, 6:3, 6:1. Во четвртфиналето натпреварите завршија за вториот носител Ренди Рам, третиот носител Андре Бегеман и за четвртиот носител Грег Улет. Резултати: 1 коло: Григор Димитров (2) – Брајан Дабуи 6:2, 6:4 Матијас Бачингер – Дастин Браун 7:6 (7), 6:7 (5), 6:1 Алекс Богомолов (5) – Миша Зверев 4:6, 6:3, 6:1 Оливер Рохус (6) – Грег Џонс 6:4, 7:5 Доналд Јанг – Пол Капдевил 6:2, 6:1 Рубен Бебелманс – Денис Гремелмаер 6:4, 6:2 Четвртфинале: Алекс Богдановиќ (8) – Марк Верит 6:4, 7:5 Џими Ванг – Грег Улет (4) 6:2, 6:2 Ричард Блумфилд (5) – Ренди Рам (2) 6:7 (4), 7:6 (2), 6:3 Мајкл Јани ...
  сите 3 | | | веќе видена

  На АТП тенискиот турнир Кембел Хол Оф Фејм во Њупорт со награден фонд од 338 илјади долари првото коло мина без изненадувања, но во првите мечеви од четвртфиналето отпаднаа тројца носители. Во последните мечеви од првото коло вториот носител Бугаринот Григор Димитров го победи Аргентинецот Брајан Дабул со 6:2, 6:4, а Алекс Богомолов од САД (5) беше поуспешен од Германецот Миша Зверев и го победи со 4:6, 6:3, 6:1. Во четвртфиналето натпреварите завршија за вториот носител Ренди Рам, третиот носител Андре Бегеман и за четвртиот носител Грег Улет. Резултати: 1 коло: Григор Димитров (2) – Брајан Дабуи 6:2, 6:4 Матијас Бачингер – Дастин Браун 7:6 (7), 6:7 (5), 6:1 Алекс Богомолов (5) – Миша Зверев 4:6, 6:3, 6:1 Оливер Рохус (6) – Грег Џонс 6:4, 7:5 Доналд Јанг – Пол Капдевил 6:2, 6:1 Рубен Бебелманс – Денис Гремелмаер 6:4, 6:2 Четвртфинале: Алекс Богдановиќ (8) – Марк Верит 6:4, 7:5 Џими Ванг – Грег Улет (4) 6:2, 6:2 Ричард Блумфилд (5) – Ренди Рам (2) 6:7 (4), 7:6 (2), 6:3 Мајкл Јани - Андре Бегеман (3) 6:4, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Жо-Вилфред Цонга направи вистинска сензација во четвртфиналето на овогодинешното издание на Отвореното првенство во тенис на Велика Британија со победата над Роџер Федерер. Цонга го деклсираше Федерер со 3-6, 6-7 (3/7), 6-4, 6-4, 6-4 откако претходно го победи и ракетот број еден на Бугарија Григор Димитров. 29-годишниот Федерер загуби за прв пат во својата кариера натпревар од турнирите на гренд слем, откако водеше со два сета. (Крај)
  сите 4 | | | веќе видена

  Бојана Атанасовска по долгата пауза од музичката сцена најавува камбек со настап на фестивалот Врњачка Бања во соседна Србија, кој ќе се одржи од 10 до 12 јули. За повторно да се врати на музичката сцена ги оставила сите други обврски, па дури ја откажала и работата во една туристичка агенција. По неколкуте променети музички стилови како за "Во дилема" со Билбилов, која беше спакувана во р'н'б ритам, или денс парчето "Ќе полудам", овој пат вели дека се одлучила за малку поинаков призвук, поточно, снимила рок-балада. "Се работи за убава рок-балада која е многу поразлична од песните кои досега сум ги испеала", вели Бојана за промената на стилот и додава: "Според мене, секој изведувач минува низ неколку фази на созревање во кариерата, па така и јас конечно сфатив што сакам и ќе се потрудам моите желби да станат реалност". За настапот на фестивалот да биде комплетен деновиве го подготвува и стајлингот, а иако се уште не е дефинитивно како ќе изгледа, открива, дека единствено е сигурна оти ќе се појави во долг ...
  | | веќе видена

  На четвртиот натпреварувачки ден, денеска на турнирот во Вимблдон, во центарот на вниманието се мечовите на Новак Ѓоковиќ со Кевин Андерсон и на Роџер Федерер со Адријан Манарино. Денот на централниот терен го отвораат Робин Содерлинг и Лејтон Хјуит, а по нив во женска конкуренција силите ќе ги одмерат На Ли и Сабине Лисицки. По дуелот Ѓоковиќ-Андерсон, се среќаваат Бугаринот Григор Димитров и Жо Вифрид Цонга, како и Лора Робсон и Марија Шарапова. Телма ќе врши директен пренос од натреварите Ѓоковиќ - Андерсон и Федерер - Манарино. Распоред на мечевите од четвртиот ден: Централен терен (почеток 14.00 час): Робин Содерлинг – Лејтон Хјуит На Ли – Сабине Лисицки Адријан Манарино – Рожер Федерер ТВ ТЕЛМА Терен број 1 (14.00): Кевин Андерсон – Новак Ѓоковиќ ТВ ТЕЛМА Григор Димитров – Жо-Вилфрид Цонга Лора Робсон – Марија Шарапова Терен број 2 (13.00): Симона Халеп – Серена Вилијамс Давид Ферер – Рајан Херисон Каролина Вознијацки – Виржин Резано Елена Балтача – Шуаи Пенг Терен број 3 (13.00): ...
  сите 4 | | | веќе видена

  На турнирот во Минхен за награда од 68.500 долари и најнов модел на БМВ прв и втор носител се Михаил Јужни и Станислас Вавринка. Во првото коло Русинот Јужни со 7:5, 6:2 го елиминира квалификантот Матијас Бачингер од Германија. Денис Истомин од Узбекистан при 2:5 во првиот сет го предаде мечот на Украинецот Сергиј Стаковски. Четвртиот носител Маркос Багдатис од Кипар со 7:6 (2), 6:3 го совлада Французинот Жилиен Бенето. За влез во третото коло негов опонент ќе биде Бугаринот Григор Димитров кој што лесно се справи со квалификантот Андреас Бек од Германија (6:1, 6:4.). Во прекуокеанското дерби Аргентинецот Хорацио Цебалос во два сета со по 6:4 го елиминира Американецот Роберт Кендрик и за противник во второто коло го чека подобриот од мечот меѓу Хрватот Марин Чилиќ и Симоне Болели од Италија.
  сите 3 | | | веќе видена

  На турнирот во Минхен за награда од 68.500 долари и најнов модел на БМВ прв и втор носител се Михаил Јужни и Станислас Вавринка. Во првото коло Русинот Јужни со 7:5, 6:2 го елиминира квалификантот Матијас Бачингер од Германија. Денис Истомин од Узбекистан при 2:5 во првиот сет го предаде мечот на Украинецот Сергиј Стаковски. Четвртиот носител Маркос Багдатис од Кипар со 7:6 (2), 6:3 го совлада Французинот Жилиен Бенето. За влез во третото коло негов опонент ќе биде Бугаринот Григор Димитров кој што лесно се справи со квалификантот Андреас Бек од Германија (6:1, 6:4.). Во прекуокеанското дерби Аргентинецот Хорацио Цебалос во два сета со по 6:4 го елиминира Американецот Роберт Кендрик и за противник во второто коло го чека подобриот од мечот меѓу Хрватот Марин Чилиќ и Симоне Болели од Италија.
  сите 3 | | | веќе видена

  На турнирот во Минхен за награда од 68.500 долари и најнов модел на БМВ прв и втор носител се Михаил Јужни и Станислас Вавринка. Во првото коло Русинот Јужни со 7:5, 6:2 го елиминира квалификантот Матијас Бачингер од Германија. Денис Истомин од Узбекистан при 2:5 во првиот сет го предаде мечот на Украинецот Сергиј Стаковски. Четвртиот носител Маркос Багдатис од Кипар со 7:6 (2), 6:3 го совлада Французинот Жилиен Бенето. За влез во третото коло негов опонент ќе биде Бугаринот Григор Димитров кој што лесно се справи со квалификантот Андреас Бек од Германија (6:1, 6:4.). Во прекуокеанското дерби Аргентинецот Хорацио Цебалос во два сета со по 6:4 го елиминира Американецот Роберт Кендрик и за противник во второто коло го чека подобриот од мечот меѓу Хрватот Марин Чилиќ и Симоне Болели од Италија.
  сите 3 | | | веќе видена

  Двајцата највисоки играчи ќе се сретнат во четвртфиналето на АТП тенискиот турнир во Хјустон. Иво Карловиќ (208 см) од Хрватска за противник ќе го има четвртиот носител Американецот Џон Изнер којшто е само 2 сантиметри понизок. Карловиќ се пласира во четвртфиналето по победата над Русинот Игор Куњицин со 6:4, 6:1, а Џон Изнер го совлада Аргентинецот Хорасио Цебалос со 7:5, 6:3.. Во четвртфиналето се пласираа и Темјураж Габашвили (Русија) по победата над Бугаринот Григор Димитров (8) од 7:6 (4), 6:3 и Рајан Свитинг (САД) кој што го изненади вториот носител сонародникот Сем Квери 3:6, 7:6 (5), 6:3 Tweet
  сите 6 | | | веќе видена

  Двајцата највисоки играчи ќе се сретнат во четвртфиналето на АТП тенискиот турнир во Хјустон. Иво Карловиќ (208 см) од Хрватска за противник ќе го има четвртиот носител Американецот Џон Изнер којшто е само 2 сантиметри понизок. Карловиќ се пласира во четвртфиналето по победата над Русинот Игор Куњицин со 6:4, 6:1, а Џон Изнер го совлада Аргентинецот Хорасио Цебалос со 7:5, 6:3.. Во четвртфиналето се пласираа и Темјураж Габашвили (Русија) по победата над Бугаринот Григор Димитров (8) од 7:6 (4), 6:3 и Рајан Свитинг (САД) кој што го изненади вториот носител сонародникот Сем Квери 3:6, 7:6 (5), 6:3.
  сите 2 | | | веќе видена

  Двајцата највисоки играчи ќе се сретнат во четвртфиналето на АТП тенискиот турнир во Хјустон. Иво Карловиќ (208 см) од Хрватска за противник ќе го има четвртиот носител Американецот Џон Изнер којшто е само 2 сантиметри понизок. Карловиќ се пласира во четвртфиналето по победата над Русинот Игор Куњицин со 6:4, 6:1, а Џон Изнер го совлада Аргентинецот Хорасио Цебалос со 7:5, 6:3.. Во четвртфиналето се пласираа и Темјураж Габашвили (Русија) по победата над Бугаринот Григор Димитров (8) од 7:6 (4), 6:3 и Рајан Свитинг (САД) кој што го изненади вториот носител сонародникот Сем Квери 3:6, 7:6 (5), 6:3
  сите 3 | | | веќе видена

  Двајцата највисоки играчи ќе се сретнат во четвртфиналето на АТП тенискиот турнир во Хјустон. Иво Карловиќ (208 см) од Хрватска за противник ќе го има четвртиот носител Американецот Џон Изнер којшто е само 2 сантиметри понизок. Карловиќ се пласира во четвртфиналето по победата над Русинот Игор Куњицин со 6:4, 6:1, а Џон Изнер го совлада Аргентинецот Хорасио Цебалос со 7:5, 6:3.. Во четвртфиналето се пласираа и Темјураж Габашвили (Русија) по победата над Бугаринот Григор Димитров (8) од 7:6 (4), 6:3 и Рајан Свитинг (САД) кој што го изненади вториот носител сонародникот Сем Квери 3:6, 7:6 (5), 6:3
  сите 4 | | | веќе видена

  Со награден фонд од 442.000 долари започна АТП турнирот во Хјустон. Во првото коло се одиграни само три мечеви. Игор Андреев од Русија го победи Американецот Мичел Расел со 6:2, 6:3, седмиот носител Пабло Куевас од Уругвај го совлада Рикардо Мело од Бразил со 6:2, 6:0 и Григор Димитров (8) од Бугарија го елиминира Рајнер Шатлер од Германија со 6:0, 6:2. Со оглед на скромниот награден фонд (80 илјади долари за победникот) најдобрите тенисери на АТП листата одмораат за АТП Монте Карло, а за прв и втор носител се поставени Марди Фиш и Сем Квери од САД.
  сите 4 | | | веќе видена

  Со награден фонд од 442.000 долари започна АТП турнирот во Хјустон. Во првото коло се одиграни само три мечеви. Игор Андреев од Русија го победи Американецот Мичел Расел со 6:2, 6:3, седмиот носител Пабло Куевас од Уругвај го совлада Рикардо Мело од Бразил со 6:2, 6:0 и Григор Димитров (8) од Бугарија го елиминира Рајнер Шатлер од Германија со 6:0, 6:2. Со оглед на скромниот награден фонд (80 илјади долари за победникот) најдобрите тенисери на АТП листата одмораат за АТП Монте Карло, а за прв и втор носител се поставени Марди Фиш и Сем Квери од САД. Tweet
  сите 3 | | | веќе видена

  Со награден фонд од 442.000 долари започна АТП турнирот во Хјустон. Во првото коло се одиграни само три мечеви. Игор Андреев од Русија го победи Американецот Мичел Расел со 6:2, 6:3, седмиот носител Пабло Куевас од Уругвај го совлада Рикардо Мело од Бразил со 6:2, 6:0 и Григор Димитров (8) од Бугарија го елиминира Рајнер Шатлер од Германија со 6:0, 6:2. Со оглед на скромниот награден фонд (80 илјади долари за победникот) најдобрите тенисери на АТП листата одмораат за АТП Монте Карло, а за прв и втор носител се поставени Марди Фиш и Сем Квери од САД.
  сите 3 | | | веќе видена

  Со награден фонд од 442.000 долари започна АТП турнирот во Хјустон. Во првото коло се одиграни само три мечеви. Игор Андреев од Русија го победи Американецот Мичел Расел со 6:2, 6:3, седмиот носител Пабло Куевас од Уругвај го совлада Рикардо Мело од Бразил со 6:2, 6:0 и Григор Димитров (8) од Бугарија го елиминира Рајнер Шатлер од Германија со 6:0, 6:2. Со оглед на скромниот награден фонд (80 илјади долари за победникот) најдобрите тенисери на АТП листата одмораат за АТП Монте Карло, а за прв и втор носител се поставени Марди Фиш и Сем Квери од САД.
  сите 4 | | | веќе видена

  Иво Карловиќ кој што само пред неколку дена за малку ќе го елиминираше Рафаел Надал на АТП во Индијан Велс во четвртфиналето, на вториот турнир во Мајами загуби уште на стартот. Атомскиот разорен сервис на Хрватот не му помогна во дуелот со Флоријан Маер. Германецот победи со 6:4, 7:6 (6). Резултати од останатите дуели од првото коло: Кеи Нишикори – Џереми Шарди 7:6 (5), 6:2 Фелицијано Лопес – Рикардас Беранкис 4:6, 7:6 (5), 6:3 Андреас Сепи – Миша Зверев 6:2, 6:7 (9), 6:1 Тејмураж Габашвили – Даниел Брандс 6:2, 7:6 (5) Радек Степанек – Фабио Фоњини 6:3, 7:6 (5) Сергиј Стаковски – Григор Димитров 6:2, 6:4 Оливер Рохус – Блаж Кавчич 3:6, 6:4, 7:5 Јанко Типсаревиќ – Робин Хас 6:4, 7:6 (5) Рајнер Шутлер – Рајан Харисон 7:5, 6:2.
  сите 2 | | | веќе видена

  Иво Карловиќ кој што само пред неколку дена за малку ќе го елиминираше Рафаел Надал на АТП во Индијан Велс во четвртфиналето, на вториот турнир во Мајами загуби уште на стартот. Атомскиот разорен сервис на Хрватот не му помогна во дуелот со Флоријан Маер. Германецот победи со 6:4, 7:6 (6). Резултати од останатите дуели од првото коло: Кеи Нишикори – Џереми Шарди 7:6 (5), 6:2 Фелицијано Лопес – Рикардас Беранкис 4:6, 7:6 (5), 6:3 Андреас Сепи – Миша Зверев 6:2, 6:7 (9), 6:1 Тејмураж Габашвили – Даниел Брандс 6:2, 7:6 (5) Радек Степанек – Фабио Фоњини 6:3, 7:6 (5) Сергиј Стаковски – Григор Димитров 6:2, 6:4 Оливер Рохус – Блаж Кавчич 3:6, 6:4, 7:5 Јанко Типсаревиќ – Робин Хас 6:4, 7:6 (5) Рајнер Шутлер – Рајан Харисон 7:5, 6:2. Крај/макфакс/м.н.
  сите 2 | | | веќе видена