Градскиот

  во

  Средбата на „Градскиот стадион“ во Скопје меѓу Вардар и Македонија ЃП е дербито на 18. коло, последно од есенската полусезона. Битката на најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија и на лидерот може да се проследи низ директен пренос на телевизија А2. На почетокот на првенството се очекуваше главниот збор за шампионската титула да го води Вардар, особено по одличниот почеток и по стабилизирањето на финансиската ситуација. Македонија ЃП, според прогнозите, требаше да се бори за висок пласман, но никој не очекуваше дека ќе биде есенски првак. По 17 одиграни кола ситуацијата се измени. Трифун Костовски најверојатно ќе ги напушти „црвено-црните“, па сега им се заканува финансиски колапс. Големиот број повредени фудбалери, финансиската несигурност, слабата серија во која на осум последни натпревари немаат забележано победа, го прават Вардар аутсајдер во овој дуел.
  Од друга страна, Ѓорчепетровци се на првата позиција. Ненаметливо собираа бодови и дома и на гости и како резултат на тоа имаат цели 10 бода ...
  | | веќе видена | слични

  Дваесет метри висока елка, две бини, паркиран трамвај, ѕвездено небо, се дел од новогодишниот декор со кој дури од понеделник, на само две недели пред празниците, ќе бидат разубавени градскиот плоштад и улицата Македонија. И додека секаде во светот уште од пред еден месец блескаат метрополите, кај нас деновиве завршуваат последните подготовки за украсувањето, по што центарот на Скопје треба да светне во розова боја. Ниту многубројните дедомразовци се уште не се излезени по улиците да ги радуваат најмладите. Освен накитените излози на продавниците, во центарот на градот ништо не најавува дека се ближи Нова година.
  И скопските општини се уште се подготвуваат за празниците. Само украсените улици во дел од Гази Баба веќе неколку дена ја најавуваат претпразничната атмосфера.
  - Годинава нема да купуваме нови новогодишни украси бидејќи ги почитуваме препораките на Владата да нема ненаменско трошење средства. Во целост ги искористивме тие што ги набавивме минатата година и тие веќе се поставени на улиците ...
  | | веќе видена | слични

  Хотелските аранжмани за дочекот на Нова година во Охрид речиси се целосно исполнети, а голем број резервации се потврдени и во приватното сместување. Најголем број од странските гости што Нова година ќе ја дочекаат крај Охридското Езеро се од Србија, како и од Бугарија и Албанија. Тридневен аранжман со полупансион и свечена вечера за Нова година чини меѓу 200 и 250 евра. Кревет во приватното сместување чини од 300 денари нагоре, додека цената на апартманите се движи помеѓу 20 и 50 евра за ноќ. Цената за дочекот на Нова година во хотелите и во рестораните се движи од 2.000 до 3.000 денари, а во кафулињата, клубовите и во дискотеките од 1.000 до 3.000 денари.Во градот веќе се подготвува новогодишниот амбиент. Во тек е украсувањето на улиците, а градскиот плоштад ќе се кити со нови реквизити. Деновиве се дефинира програмата за дочекот на Нова година на градскиот плоштад.

  - Нема да влегуваме во трка со другите градови како што е Скопје или како што беше лани со Куманово. Ако тие за настапот на Владо ...
  | | веќе видена | слични

  Млада двојка била ограбена додека седела на клупа во Градскиот парк во Скопје. Станува збор за О.Ј. (28) и Ф.Н. (25), кои биле нападнати од Азен Ф. (19), Емир П. (19) и Буњамин О. (19). Разбојници ги нападнале момчето и девојката со нож и им украле два мобилни телефона, 37.000 денари и 52 американски долари. Ограбената двојка веднаш го пријавила случајот во полиција. По извршената истрага разбојниците биле фатени и против нив е поднесена кривична пријава за разбојништво. Истражен судија им одредил 30-дневен притвор.
  | | веќе видена | слични

  Неколку универзитета и училишта во Грција и денеска се окупирани од студентите, шести ден од протестите кои што избија по убиството на 15 годишно момче во Атина од страна на полицијата.

  Во близина на Политехничката школа во центарот на Атина, околу 40 млади утринава фрлале камења кон полицајците, кои возвратиле со солзавец. Три лица се повредени.

  Според полицијата, се уште се окупирани 15 универзитета и околу 100 гимназии во Атина и Солун, кои што младите ги зазедоа на почетокот од оваа недела во знак на протест за смртта на Алексис Григоропулос, кој во саботата беше убиен од полицаец.

  Во Солун е заземен градскиот универзитет. Неколку професори за медиумите изјавија дека канцелариите им се демолирани, а архивата уништена. Според законите, полицијата во Грција не смее да интервенира на универзитети.

  Студентите денеска треба повторно да се соберат и да одлучат дали ќе продолжат со окупација на универзитетите. Нови студентски демонстрации се планирани за вечерва, соопшти ...
  | | веќе видена | слични

  Центарот треба да го контролира оптоварувањето на улиците, да ја зголеми безбедноста и да го спречи создавањето тесни грла


  Контролата на сообраќајот сега се врши со стари семафори

  Проблемите со големиот метеж на скопските раскрсници ќе ги решава центар за управување и контрола на сообраќајот. Тој треба да биде формиран и опремен со компјутерска мрежа во наредниве четири години. За таа цел градските власти, според планот до 2011 година, ќе одвојат 1,7 милион евра. Центарот треба да ги намали трошоците за одржување на светлосната сигнализација, да го регулира сообраќајот според оптоварувањето на улиците, да го намали загадувањето, да ја зголеми безбедноста и да го спречи создавањето на таканаречените тесни грла.

  Сегашната контрола и водење на сообраќајот се врши со стари семафори, чии можности за приспособување се ограничени. Во Градскиот комитет за сообраќај објаснуваат дека идниот центар ќе биде опремен со техника која ќе ги диктира сигналните планови - должината на ...
  | | веќе видена | слични

  Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ известува дека несовесни граѓани го оштетиле новиот мост (копија на Камениот мост), кој неодамна ова претпријатие го реконструираше и го обложи со камен травертин.Од „Паркови“ велат дека минатиот месец почнале со реконструкција на мостовите во Градскиот парк, но завчера на се уште недоправениот мост кај кафеаната „Езерце“ со графити и чкртаници некој го оштетил мостот.

  - Овој мост се обложува со травертин за да изгледа поприродно и да се вклопи во просторот. Тој ќе биде еден од порепрезентативните мостови во паркот. Ваквиот вандалски чин ќе го одолжи завршувањето на работите, затоа што на претпријатието ќе му треба дополнително време и средства за да ги исчистат чкртаниците од травертинот, велат од „Паркови“ и додаваат дека Градскиот парк е јавна површина наменета за сите граѓани.
  | | веќе видена | слични

  Во пресрет на најлудата ноќ, во сместувачките капацитети и угостителски објекти на Охридската ривиера веќе речиси и да нема слободни места.

  Според изјавите на тур-операторите и сопствениците на агенциите во градот, и оваа Нова година најбројни ќе бидат гостите од Србија и Бугарија, но ќе има и значаен број туристи од Албанија и Косово, како и oд Турција, Шпанија и од Грција.

  Инаку, цената на тридневен аранжман на база полупансион со свечена вечера за самиот пречек на новата 2009 година се движи меѓу 200 и 250 евра. Нешто поевтини се аранжманите за хотелите на струшката ривера, каде тридневен престој со пречек на Новата година чини меѓу 135 и 200 евра.

  Приватното сместување односно кревет чини од 300 денари па нагоре, додека приватните апартмани меѓу 20 и 50 евра по ноќ, зависно од категоријата и понудата.

  Само пречекот на Новата 2009 односно свечената вечера во охридските хотели, ресторани и клубови чини меѓу 2.000 и 3.000 денари, но и тука веќе бројот на останати ...
  | | веќе видена | слични

  Неколку универзитета и училишта во Грција и денеска се окупирани од студентите, шести ден од протестите кои што избија по убиството на 15 годишно момче во Атина од страна на полицијата.

  Во близина на Политехничката школа во центарот на Атина, околу 40 млади утринава фрлале камења кон полицајците, кои возвратиле со солзавец. Три лица се повредени.

  Според полицијата, се уште се окупирани 15 универзитета и околу 100 гимназии во Атина и Солун, кои што младите ги зазедоа на почетокот од оваа недела во знак на протест за смртта на Алексис Григоропулос, кој во саботата беше убиен од полицаец.

  Во Солун е заземен градскиот универзитет. Неколку професори за медиумите изјавија дека канцелариите им се демолирани, а архивата уништена. Според законите, полицијата во Грција не смее да интервенира на универзитети.

  Студентите денеска треба повторно да се соберат и да одлучат дали ќе продолжат со окупација на универзитетите. Нови студентски демонстрации се планирани за вечерва, соопшти ...
  | | веќе видена | слични

  Осумнаесет годишниот Емир П. неговиот врсник Азем Ф. И две години постариот Буњамин О.,од страна на полицијата се пријавени за разбојништво. Истражен судија им одредил мерка притвор во траење од 30 дена.

  Пријавените се осомничени дека 25 ноември, во Градскиот парк во Скопје, ги нападнале О.Ј. (28) и Ф.М. (25). Им одзеле два мобилни телефони, 52 американски долари и 37.000 денари.
  | | веќе видена | слични

  Мајските финалисти и водечки екипи во минатата сезона, Работнички и Милано, заедно со второлигашот Шкендија му се придружија на есенскиот шампион Македонија ЃП во полуфиналето на националниот куп, по вчерашните реванш-средби од четврт-финалето.

  Тоа што сега го привлекува вниманието е можноста на 25 декември на ждрепката (хотел „Александар палас“, 18.30 часот) во двете полуфиналиња да гледаме репризи на две финалиња во последните три години. Македонија ЃП и Шкендија играа во финалето во 2006 година, во кое во инфаркт-меч триумфираа „Лавовите“ со 3-2 со голот на актуелниот интернационалец Филип Ивановски во судиското дополнување. Второто полуфинале може да биде реприза на годинешното мајско финале, Работнички - Милано, кое го добија дебармаалци за својот прв куп-трофеј со 2-0.

  Актуелниот бранител на „двојната круна“, Работнички, го искористи Градски за да ја победи Ренова со 1-0 во реваншот вчера, откако претходно во Охрид дебармаалци успеаја да одиграат реми без голови против незгодната ...
  | | веќе видена | слични

  Поевтинувањето на нафтата за 7,4 отсто и на дериватите за 5 отсто нема да ја намали цената на билетите за превоз на патници ниту во градскиот, ниту во приградскиот или во меѓународниот превоз. - Засега, не размислуваме за поевтинување на цената на билетот затоа што имаме убедливо најевтин превоз во регионов. Поевтини сме од ЈСП, а исто така имаме и современ начин на плаќање - со електронска картичка која чини 210 денари за 10 возења, со што едно возење чини само 21 денар. Од тоа поевтино, здравје! - вели Ленин Јовановски, директор на приватното превозно претпријатие „Слобода превоз“. Од ЈСП велат дека цената на билетот зависи од одлуката на Градот, но засега немаат никакви навестувања од скопскиот градоначалник дека билетот за превоз ќе поевтини. И од „Македонија сообраќај“ велат дека немаат намера да ја намалат цената на билетот во меѓународниот превоз. Падот на цената на бензините само ги ублажува загубите што ги претрпеа за време на порастот на цената на нафтата и на нејзините деривати, велат тие. ...
  | | веќе видена | слични

  Два месеци трае молкот за параваните поставени на кејот на Вардар зад Градскиот трговски центар во Скопје. По се изгледа нема институција во државава која ќе ги тргне оттаму. Пред она што за граѓаните е очигледно, власта ги затвора очите. Сите наводно преземаат нешто, меѓутоа резултати нема. Антикорупциската комисија, која најави привремена мерка за шеталиштето да се врати во првобитната состојба, најверојатно ќе расправа следната недела. Во Јавното правобранителство, пак, нема ништо ново. Урбаната мафија е над власта, и на локално и на централно ниво, над ВМРО-ДПМНЕ, над СДСМ. Очигледен пример за тоа е зградата на плоштадот која ќе се протега на дел од кејот, како и узурпацијата на скопското шеталиште, за кое скопјани одамна се изјаснија дека лимените паравани мора да се тргнат. Но, нивното мислење досега никој не го почитува. Дека узурпацијата на кејот е нелегална, покажуваат и Генералниот урбанистички план за Скопје и ДУП на општина Центар. Уште во 2002 година, кога е усвоен ГУП, предвидено е на кејот да ...
  | | веќе видена | слични

  Неколку универзитета и училишта во Грција и денеска се окупирани од студентите, шести ден од протестите кои што избија по убиството на 15 годишно момче во Атина од страна на полицијата. Во близина на Политехничката школа во центарот на Атина, околу 40 млади утринава фрлале камења кон полицајците, кои возвратиле со солзавец. Три лица се повредени.

  Според полицијата, се уште се окупирани 15 универзитета и околу 100 гимназии во Атина и Солун, кои што младите ги зазедоа на почетокот од оваа недела во знак на протест за смртта на Алексис Григоропулос, кој во саботата беше убиен од полицаец.

  Во Солун е заземен градскиот универзитет. Неколку професори за медиумите изјавија дека канцелариите им се демолирани, а архивата уништена. Според законите, полицијата во Грција не смее да интервенира на универзитети.

  Студентите денеска треба повторно да се соберат и да одлучат дали ќе продолжат со окупација на универзитетите. Нови студентски демонстрации се планирани за вечерва, соопшти грчкото ...
  | | веќе видена | слични

  Неколку универзитета и училишта во Грција и денеска се окупирани од студентите, шести ден од протестите кои што избија по убиството на 15 - годишно момче во Атина од страна на полицијата.

  Во близина на Политехничката школа во центарот на Атина, околу 40 млади утринава фрлале камења кон полицајците, кои возвратиле со солзавец. Три лица се повредени.

  Според полицијата, се уште се окупирани 15 универзитета и околу 100 гимназии во Атина и Солун, кои што младите ги зазедоа на почетокот од оваа недела во знак на протест за смртта на Алексис Григоропулос, кој во саботата беше убиен од полицаец.

  Во Солун е заземен градскиот универзитет. Неколку професори за медиумите изјавија дека канцелариите им се демолирани, а архивата уништена. Според законите, полицијата во Грција не смее да интервенира на универзитети.

  Студентите денеска треба повторно да се соберат и да одлучат дали ќе продолжат со окупација на универзитетите. Нови студентски демонстрации се планирани за вечерва, ...
  | | веќе видена | слични

  МИРЕН ПРОТЕСТ ПОД МОТОТО "МИРЕН ДОМ-МИРЕН СОН- ЖИВОТ БЕЗ НАСИЛСТВО"

  Расте бројот на семјените насилства во општините од североисточниот регион во државава. "Пет до дванаесет" е алармираа преку мирен протест денеска на градскиот плоштад во Куманово претставничките на женскиот центар "Жена на 21 век".

  - Целта на протестот е да се подигне свеста на јавноста на ваквиот општествен проблем кој што е застапен во регионот - изјави Виолета Петревска, кооридинатор на женскиот центар "Жена на 21 век".

  Иако во помал обем семејното насилство застапено е и кај албанската популација:

  - Ваквото насилство се прикрива, не се повеќе е изразено т.н. економско насилство поради невработеност по што настануваат и причини за насилството - вели Дија Арифи, претседателка на Здружение на интелектуалната жена Албанка од Куманово.

  Институциите се повеќе придаваат значење на овој проблем. Годинава кумановскиот центар за социјални работи регистрираше 30-тина случаи на семејно насилство, а ...
  | | веќе видена | слични

  По околу една деценија, конечно може да се почувствува мирисот на кислород во Миладиновци и во околните села. Неработењето на рафинеријата „Окта“ поради дефект речиси целосно го прочисти воздухот во овој реон. Ако досега жителите на селата доаѓаа во Скопје да го вдишуваат градскиот смог за да си ги прочистат белите дробови, сега скопјани можат да одат таму и да се релаксираат на чистиот воздух, и покрај тоа што местото беше симбол на системското загадување.

  Жителите велат дека разликата од претходниот период е очигледна и дека состојбата се движи во нагорна линија, но проблем им биле мобилните екипи за прегледи, кои не доаѓале редовно. Во сите села има околу осум илјади жители, но од Републичкиот завод за здравствена заштита досега прегледале 533 лица, а од Здравствениот дом Скопје околу 150.

  - Нашите прегледи траеја од 26 до 28 ноември. Земавме и 22 мостри вода од различни бунари. Микробиолошките испитувања покажаа дека таа е неисправна, а се уште се чекаат резултатите од хемиските ...
  | | веќе видена | слични

  Со хотелски апартмани кои имаат сопствени дворови, мензи и кафетерии, градинка со дневен центар, сали за фитнес и за аеробик, простории за културни и деловни настани, но и здравствена установа со општ лекар или стоматолог, Градскиот трговски центар, со надоградбата на трет кат, треба да заличи на големите светски центри. Со ваква идеја архитектите Јован Ивановски, Владимир Десков, Дејан Ивановски, Елена Пазарџиева и Ана Ивановска го изработија проектот што победи на конкурсот за доградба на ГТЦ. Во него се задржани основите од постојната градба, односно содржините се групирани во шест пресеци, а преземена е и главната средишна патека. Кон Водно ќе гледа угостителскиот дел составен од мензи, ресторани за брза храна и кафетерии и еден видиковец на покривот каде што посетителите ќе може да уживаат во погледот додека јадат сендвич. До него е просторот наменет за културни активности, промоции, изложби и деловни канцеларии за краткорочно закупување, сали за состаноци и за прес-конференции, а над нив е предвидено ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе македонски дневни весници имаат свои известувачи од безредијата во Грција, конкретно од Солун, каде групи анархисти се судрија со полицијата.

  На неколку македонски телевизии, пак, вчера се известуваше од косовските градови Приштина и Митровица, од почнувањето со работа на мисијата на Европската Унија ЕУЛЕКС.

  Денешен Дневник пренесува повеќе коментари за изјавата на шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер, кој прашан за визната либерализација, изјави дека Македонија „тропа на погрешна врата“, и треба да го реши спорот со Грција.

  Радмила Шекеринска, поранешната вицепремиерка за европски прашања, за Дневник вели дека изјавата на Кушнер го побива тврдењето на македонската Влада дека има поддршка од Франција за укинувањето на визниот режим.

  Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, пак, е цитиран како му се заблагодарува на Кушнер за искреноста.

  Повеќе весници, пак, одвојуват простор за оценките на претседателот Бранко Црвенковски дадени во интервју за ...
  | | веќе видена | слични

  Кафулињата покрај Вардар викендов стигнаа до самиот ѕид на Кејот, па пешаците ако мораа да поминат, се провираа помеѓу масите


  Македонската метропола остана без шеталишта. На нивно место се распослани маси, столици, луксузен мебел и фрижидери за сладолед... Центарот е сардисан од летните тераси на кафулињата.
  Кафулињата покрај Вардар викендов стигнаа до самиот ѕид на Кејот, па пешаците ако мораа да поминат, се провираа помеѓу масите.
  - Да можат ќе го избетонираат и коритото на Вардар и ќе ги продолжат масите до таму. Никој ништо не им може на угостителиве - реагираат минувачите.

  Сликата е иста и на улицата Македонија. Некои кафеанџии пешачкиот дел го заградиле со жардињери, па минувањето е невозможно, а оние на кои им пречеле луксузните полукружни клупи за седење и скапите дрвја од шеталиштето, зеле пила и ги исекле!? Овој вандализам остана незабележан само од инспекторите и на еколозите. Сликата е иста и во Градскиот парк. И таму летните тераси на кафеаните се распослани на ...
  | | веќе видена | слични