Градскиот

  во

  Во многу делови од Македонија природата не ја штедела својата дарежливост, исцртала единствени и уникатни пејзажи, подигнала грандиозни планини, оформила ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Шест приградски населби во Куманово веќе седум години се со недефиниран статус, бидејќи не се села, а не можат да бидат ни градски населби затоа што ги нема во ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Наскоро луѓето кои се движат по улиците на Копенхаген нема да има потреба да купуваат грицки. Тие ќе можат да си наберат свежо овошје од дрвата кои наскоро ќе ...
  сите 8 | | | веќе видена

   Една од групите на Фејсбук која со задоволство ја посетуваме и следиме е “. Овде, без исклучок ќе најдете интересни теми, спомени, сеќавања, фотографии од ...
  | | веќе видена

  Одбележувањето на празникот Свети Јован Крстител како Ден на рибарите во Охрид продолжи и денеска. Оваа традиција започнала кон средината на минатиот век, во ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Англиските статистичари дојдоа до заклучок дека ако Премиерлигата продолжи во ова темпо, Ливерпул може да дојде до титулата во март. Во моментов тимот од ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Со традиционалното капење на рибарите во Охрид се прославува празникот Свети Јован Крстител Празникот Водици и Богојавленските чествувања во Охрид продолжуваат ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Охрид, 20. јануари 2020 (ИНПРЕС) – Како што налага традицијата, денот по Богојавление Водици се одбележува како Ден на рибарите. Така ќе биде и годинава. На ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Празникот Водици и Богојавленските чествувања во Охрид продолжуваат и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Езерото. како ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Светиот богојавленски крст денеска е на градскиот плоштад во Кавадарци. Дваесет и шест годишниот Александар Ристески од Прилеп, кој повеќе години живее во ...
  сите 294 | | | веќе видена

  Постојано се восхитуваме на природата ширум светот, а ја забораваме природната убавина на нашата татковина. Ви ги прикажуваме дел од села во Македонија, кои ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Како продолжение на веќе воспоставената традиција на тој начин да се одбележува завршувањето на забраната за риболов на Охридското Езеро после зимскиот мрест. ...
  сите 25 | | | веќе видена