Гостивар

  во

  Околу 9,5 отсто е одзивот на прегласувањето на парламентарните избори што денеска се одржува на 15 избирачки места во првата и шестата изборна единица, каде право на глас имаат вкупно 14.551 граѓани.

  Прегласување има во три избирачки места во Брвеница, на по две места во Гостивар и Желино и на четири во Тетово, сите во шестата изборна единица, како и на четири избирачки места во Сарај во првата изборна единица.

  Портпаролот на Државната изборна комисија Зоран Таневски соопшти дека краток прекин на гласањето имало само во две избирачки места во Бојане, општина Сарај, но гласањето продолжило и таму.

  Во првото избирачко место до прекин на гласањето дошло откако еден непознат сторител на подот ги фрлил гласачките ливчиња. Откако претставници на Државната комисија утврдила дека ливчињата не се оштетени прегласувањето продолжило.

  Во второто избирачко место гласањето било прекинато околу еден час поради најави за групно гласање.
  | | веќе видена | слични

  Прегласување на парламентарните избори денеска се одржува на 15 избирачки места во првата и шестата изборна единица.

  Право на глас на местата каде се повторува гласањето имаат вкупно 14.551 граѓани.

  Прегласување има на три избирачки места во Брвеница, на по две места во Гостивар и Желино и на четири во Тетово, сите во шестата изборна единица, како и на четири избирачки места во Сарај во првата изборна единица.

  Портпаролот на Државната изборна комисија, Зоран Таневски за Макфакс изјави дека краток прекин на гласањето имало единствено во избирачкото место во Бојане, но прегласувањето и таму е продолжено. крај с ил
  | | веќе видена | слични

  Утре во земјава повторно ќе се гласа. 15.000 граѓани ќе се обидат од трет пат да ги прераспределат преостанатите три пратенички мандати, еден од првиот и два од шестиот изборен регион.

  Во единицата ќе се прегласува на четири избирачки места, сите во Сарај. Во шестката, пак, ќе се прегласува на 11 избирачки места - четири во Тетово, три во Брвеница и по две во Гостивар и Желино.

  За разлика од партиите од албанскиот блок, кои очекуваат уште по некој мандат, македонските партии веќе почнаа да ги сумираат резултатите од предвремените парламентарни избори.

  Додека Груевски го чека исходот на утрешното прегласување, за да одлучи која партија да ја покани во Владата, опозицијата во обид да се консолидира.

  СДСМ со помош на претседателот Црвенковски деновиве интензивно бара излез од лидерската криза, во која западна по оставката на Шеќеринска. Решение засега нема на повидок.

  Внатрешни превирања по изборниот дебакл има и во Либералната партија. Се подготвува конгрес на ...
  | | веќе видена | слични

  Собир на моторџии во Гостивар

  Меѓународен моторџиски собир на кој е најавено присуство на повеќе од 300 моторџии ќе се одржи денеска во Гостивар. Организатор и домаќин на собирот е мотоклубот „Го бајкерс“.На собирот присуство најавија членови на 20 мотоклубови од Македонија, а очекуваме и претставници на сојузи, федерации и клубови од Албанија, Бугарија, БиХ, Хрватска и Србија - изјави Зоран Николоски, еден од организаторите на собирот.Свеченото отворање ќе биде во 12 часот на големиот паркинг спроти Центарот на културата - АСНОМ. Во целодневната програма, предвидено е дефиле на учесниците по гостиварските улици и посета на изворите на Вардар во Вруток. Во попладневните часови, покрај дружењето со гостите, предвидени се наградни игри и забава на која може да се видат и моторџиски вештини како горење гума, брзо пиење пиво, бавно возење, тегнење јаже и друго. Собирот ќе биде проследен со музички хепенинг и свирка во живо и забава до утринските часови.
  | | веќе видена | слични

  „Певец“ ќе отвори продажбен центар во Скопје

  Хрватската групација „Певец“ ќе гради продажбен центар во Скопје, во општина Чучер-Сандево. Од компанијата најавија дека центарот ќе се простира на површина од 150.000 квадратни метри, од кои 25.000 се продажбен простор.Се очекува градежните работи да почнат есенва, а отворањето на центарот е предвидено за крајот на 2009 година. Во него ќе бидат вработени 200 луѓе и ќе нуди производи за градежништво, алати, машини и бела техника. Според најавите, скопскиот центар на „Певец“ ќе биде најголемиот продажбен простор на оваа хрватска компанија, која веќе поседува 14 центри низ Хрватска и еден во Гостивар, кој беше отворен во минатата недела. Групацијата „Певец“ е основана во 1990 како мала семејна фирма со само двајца вработени, кои во гаражата на куќата во Бјеловар продавале земјоделска опрема. Денес компанијата има над 3.000 вработени, промет од 400 милиони евра и годишен раст од 20 отсто.
  | | веќе видена | слични

  Десетина хектари во Горни Полог спасени од поплави

  ГОСТИВАР - Десетина хектари засеани со кромид, пченка и грав во атарот на гостиварското село Здуње беа спасени од поплава откако попушти каналот за наводнување и се излеа многу вода. Тоа се случи вчераутро во период кога не е предвидено наводнување. Селаните што учествуваа во санацијата на каналот не знаеја да кажат кој бил толку неодговорен што ја пуштил водата.

  „Во сета несреќа имавме и среќа, бидејќи уривањето на каналот се случи кога луѓето се во полето. Штетите се минимални“, изјави Енвер Мустафи, претседател на МЗ на с. Здуње.

  „Каналот Здуње Пирок е изграден пред повеќе од четириесет години, а последнава деценија воопшто не е одржуван“, вели Даут Изети, претседател на Водната заедница „Шарски води“. (К.К.)
  | | веќе видена | слични

  За четири месеци во земјава се регистрирани околу 4 илјади помалку невработени

  Маја Томиќ

  Опаѓа бројката на невработените во земјава. Крајот на минатата година заврши со 357.166 невработени лица, а од почетокот на годинава до крајот на април, според последните податоци на Агенцијата за вработување, имало 354.174 лица без работа. Или за четири месеци бројката на невработени се намалила за 3.892. Додека во првиот месец од годинава е регистриран пораст на лицата без работа и се евидентирани 360.739 невработени, опаѓачки тренд, според показателите на Агенцијата, започнува од февруари, кога имало 359.275 лица што бараат работа. Ако последните податоци за април се споредат со истиот месец минатата година, бројот на невработените е помал за 16.760 лица.

  Како градови со најголема невработеност и понатаму се: Скопје со 84.484 лица без работа во вкупната бројка невработени, потоа Куманово со 31.024, Тетово со 29.747, Прилеп со 24.248, Битола со 19.562 и Гостивар со 16.721 невработен. ...
  | | веќе видена | слични

  Телевизиите и радиостаниците генерално не успеаја правично, избалансирано и непристрасно да ги следат парламентарните избори и предизборната кампања, е финалната оценка на Советот за радиодифузија. Најчесто електронските медиуми ги надминале дозволените лимити за политичка реклама, одвојувале повеќе време на одредени политички партии во еден рекламен блок, злоупотребувале интервјуа за политичка пропаганда и несоодветно објавувале предизборни анкети. - Дел од медиумите покажаа јасна наклонетост кон одредени политички партии. Сепак, радува фактот што се на се немаше голема тенденција за прекршувања на правилата и што најголем дел од медиумите секојдневно се јавуваа во Советот за да се информираат како да ги следат изборите - вели Зоран Стефановски, претседател на Советот за радиодифузија. Пропорционално, според кандидатските листи, во целост известувале само радио Канал 77 и ТВ Менада од Тетово. Во вестите, пак, баланс постигнале ТВ А1 и ТВ Канал 5 од националните, ТВ БТР и ТВ ЕРА од регионалните, како и ТВ ...
  | | веќе видена | слични

  Доделени 10 дозволи за локални телевизии и шест дозволи за радио

  Советот за радиодифузија додели десет дозволи за вршење радиодифузна дејност за емитување и пренос на телевизиски програмски сервис на локално ниво и шест дозволи за вршење радиодифузна дејност за емитување и пренос на радиопрограмски сервиси на локално ниво.

  По една дозвола за вршење радиодифузна дејност за емитување и пренос на телевизиски програмски сервис на локално ниво се доделени за Делчево, Кратово, Струга, Кочани, Берово, Кавадарци, Крива Паланка, Прилеп, Гостивар и за Општина Долнени. Дозволи за вршење радиодифузна дејност за емитување и пренос на радиопрограмски сервиси на локално ниво се доделени за Берово, Свети Николе, Неготино, Делчево, Пласница и Македонски Брод.

  Советот за радиодифузија на вчерашната седница донесе одлука да објави нов конкурс за доделување две дозволи за вршење радиодифузна дејност за емитување и пренос на радиопрограмски сервиси на локално ниво (П.Р.)
  | | веќе видена | слични

  Учениците најавуваат бојкот на наставата од 1 септември

  ГОСТИВАР - Нелегитимното менување на името на гостиварското ЦОУ „Братство и единство“ во „Башкими“ беше причина поради која 1.150 основци Македонци од прво до осмо одделение не ги примија сведителствата за штотуку завршената учебна година. Ако не се врати старото име, тогаш учениците - Македонци категорично најавуваат дека на 1 септември ќе ја бојкотираат наставата. Револтот од промената на името на училиштето го изразија неколку стотици ученици и родители со мирен протест.

  За директорката Фатмире Камбери тврдат дека ги дели учениците по национална и етничка припадност. Директорката вовела иста практика и со наставниците. Имено, Камбери за денеска закажала два одвоени наставнички совета, прво со одделенските и предметните наставници - Албанци, а потоа и со Македонците. Тоа е спротивно на Статутот на училиштето, но и на законските прописи од областа на образованието, велат упатените.

  „Сакам да учам во Братство и единство “, ...
  | | веќе видена | слични

  Вкупно десет дозволи за вршење радиодифузна дејност за емитување и пренос на телевизиски програмски сервис на локално ниво, додели денеска Советот за радиодифузија.

  Воедно Советот за радиодифузија додели и шест дозволи за емитување и пренос на радио програмски сервиси на локално ниво.

  Согласно одлуката на Советот за радиодифузија нови локални телевизија добиваа Делчево, Кратово, Струга, Кочани, Берово, Кавадарци, Крива Паланка, Прилеп, Гостивар и Долнени.
  Нови радиостаници ќе има во Берово, Свети Николе, Неготино, Делчево, Пласница и Македонски Брод.

  Истовремено Советот за радиодифузија донесе одлука за распишување на конкурс за доделување на уште четири лиценци за локални телевизии кои се наменети за Дебар, Македонска Каменица, Ресен и Кочани, како и две дозволи за радио станици во Кратово и Македонска Каменица.
  | | веќе видена | слични

  Се уште е нејасно што се случило во затворскиот тоалет

  Владата вчера побара детаљна истрага за смртта на новинарот Владимир Таневски, кој се уби во тетовскиот затвор откако беше приведен под сомнение дека е четирикратниот сериски убиец од Кичево. На консултации во Владата биле повикани директорот на Институтот за судска медицина, Алексеј Дума и директорите на Управата за извршување на санкции и на затворот во Тетово. Таневски се удавил во пластична кофа со вода во ќелијата, а оставил и проштално писмо. Според првичните информации од обдукцијата, тој починал од давење со вода, а на неговото тело немало траги од насилство.Според владиниот портпарол Ивица Боцевски, од Дума било побарано да каже што му е потребно на Институтот за натамошно професионално и соодветно спроведување на истрагата.

  - Директорот Дума не запозна дека тој почнал со своите истражни дејства и спомена дека во наредниот период овие истражни дејства ќе ги врши согласно со утврдените стандарди на неговата професија на ...
  | | веќе видена | слични

  На протестот на родителите и учениците имаше повеќе транспаренти со незадоволство поради промената на името на училиштето

  Околу 1.000 гостиварски основци од прво до седмо одделение не ги зедоа свидетелствата, поради што нивните родители вчера во дворот на ОУ „Башкими“ на протестен собир го искажаа револтот од одлуката на училишната управа за преименување. Родителите на 1.150 ученици, кои следат настава на македонски јазик, одбија да ги земат сведителствата. Дел од учениците истакнаа транспаренти на кои пишуваше „Директорката ја даваме, името не“, „Сакаме да учиме во братство-единство“, „Европа е за мултиетничко општество, а ние не“.На средбата во Министерството ни кажаа дека свидетелства нема да се издаваат се до конечната одлука од Уставниот суд. Се надеваме дека таа одлука ќе ја почитува и училишната управа - изјави Мино Маркоски, член на Иницијативниот одбор за зачувување на името.Според некои родители, во целиот случај е спорна процедурата и се сомневаат во фалсификување на документите.
  ...
  | | веќе видена | слични

  За Кондово,Сарај,Чаир,Тетово,Гостивар,Струга,се разбира и за други места,исто така ќе треба виза,ако не и нешто што е над виза.Нашиве решавачи на проблемите,откако ќе поуживаат во сласта на власта,нормално,си заминуваат во друга држава,но добро„ нафатирани“.
  | | веќе видена | слични

  Конфекционерките го блокираа работењето на гостиварски „Декон“

  ГОСТИВАР - Станиша Јосифовски и Дивна Милевска, работници во гостиварската конфекција „Декон“, добија отказни решенија со образложение дека се иницијатори и организатори на штрајкот. Тоа беше непосреден повод од вчера конфекционерките да стапат во генерален штрајк, а на менаџментот не му дозволуваат влез во фабриката. Штрајкувачите бараат отказите да бидат поништени, а во најкраток можен рок да им се исполнат барањата. И тоа исплата на три заостанати плати, пет хранарини и патни трошоци за 18 месеци на дел од вработените. Ќе продолжат со работа кога ќе бидат исполнети барањата, велат штрајкувачите. Според Руска Трпеска, претседател на УО и директор на „Декон“, активностите што ги преземаат работниците се незаконски. (К.К.)
  | | веќе видена | слични

  Неплаќачите си тераат по старо, ЕВН пак масовно исклучува

  „ЕВН-Македонија“ започна со засилени мерки за наплата на електричната енергија во повеќе села и региони во државата, во кои во последните две години не е забележан значителен напредок во однос на намалување на загубите на електрична енергија, како и зголемувањето на наплатата.

  Како што информираат од ЕВН-ЕСМ, мерките започнаа во текот на вчерашниот ден, кога триесетина села во Липковскиот регион беа предупредувачки исклучени од струја неколку часа. Вчера, исто така, беше исклучено и селото Баница, Струмичко.

  Во наредните денови од компанијата најавуваат дека ќе им биде прекинато снабдувањето со електрична енергија на селата Св. Петка, Арачиново, Кондово, Студеничани, делови од Чаир и од Сарај, делови од Гостивар, Тетово, Велес и од Прилеп. Прво исклучувањата ќе бидат предупредувачки во траење од четири часа, а доколку ситуацијата не се подобри значително, електричната енергија ќе биде прекината во подолго.

  Пред ...
  | | веќе видена | слични

  Револтирани од начинот на преименување на училиштето од „Братство - единство“ во „Башкими“, илјада гостиварски ученици од македонска настава учебната година ја завршија без свидетелства.

  Тие со нивните родители одбија да ги земат.

  „Доколку има поинаква разрешница овој случај, сите родители и иницијативниот одбор сме сложни дека ниедно друго име на ова училиште нема да се прифати и соодветно наставата во септември нема да започне“, изјави Мино Маркоски, родител.

  „Можело да се направи превод или некоја друга варијанта, да се разговара и да се најде компромис. Меѓутоа, очигледно дека е насилно, со демонстрација на сила и по пат на надгласување донесено и со тоа ние не се согласуваме“, рече Предраг Јефтоски, родител.

  Директорката Фатмире Камбери и денеска непријатна со новинарите. Не сакаше да објасни како ќе се реши проблемот

  Според Министерството за образование, Уставниот суд ќе го има конечниот збор, дали била испочитувана процедурата за менување на името . ...
  | | веќе видена | слични

  На 29 јуни, в недела, на второто прегласување за парламентарните избори 14.551 избирачи ќе гласаат на 15 избирачки места. Од нив 11 се во шестата изборна единица и од кои три во Брвеница, по две во Гостивар, Желино и во Тетово. Во првата изборна единица ќе се прегласува на четири избирачки места во скопската општина Сарај. По враќањето на пратеничкиот мандат, на местото на струмичкиот градоначалник Зоран Заев, ДИК за пратеник од редовите на СДСМ го предложи партискиот портпарол Емилијан Станковиќ. Претседателот на ДИК, Јован Јосифовски, не сакаше да го коментира барањето за оставка од претседателот на ДПА Мендух Тачи и рече дека не одговара на лидери од одредени политички партии. Јосифовски не сака да коментира ниту дали ќе се повлече ако Груевски го побара тоа од него. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, завчера најави дека ќе бара оставка од претседателот на ДИК Јован Јосифовски и одговорност од Врховниот суд затоа што повеќе од 85 проценти од поништените гласачки ливчиња биле неосновани.
  | | веќе видена | слични

  Кофата во која се удавил притворениот Владо Таневски

  Кичевскиот новинар Владо Таневски (56), осомничен за убиството на сограѓанките Живана Темелкоска (65) и Митра Силјановска (61), се самоубил вчераутро во тетовскиот затвор. Според официјалните информации, Таневски се удавил во пластична кофа со вода во ќелијата. Тој оставил и проштално писмо во кое напишал дека е горд на своето семејство и дека не е убиец на кичевките. Танески во затворот бил две ноќи и, според затворската управа, се однесувал нормално и со ништо не навестувал дека ќе се реши да си го одземе животот. По апсењето на Таневски, од МВР рекоа дека постојат индиции дека осомничениот ја убил и Љубица Личоска ( 56), како и Горица Павлеска (78) исто така од Кичево, која од мај 2003 година е пријавена за исчезната, но досега не е пронајдена. Сите три кичевки биле убиени на идентичен начин, а убиецот сексуално се изживувал врз нив. Кичевките беа пронајдени голи, врзани со телефонски кабел, задавени и завиткани во најлонски кеси, а потоа ...
  | | веќе видена | слични

  Коритото на Вардар во Гостивар четврти ден е речиси без вода. Повеќето гостиварци реагираат поради вакавата состојба и реата што се шири од реката, бидејќи, како што велат, тоа што тече се само отпадни води од канализацијата што се влева во Вардар. Според информациите од дирекцијата на ХЕЦ „Маврово“, една од причините за нискиот водостој е запирањето на водата, која од хидроцентралите „Вруток“ и „Равен“ се влева во Вардар. Од Сојузот на водни заедници „Гостиварско Поле“ побараа во петокот и во саботата да ја запреме водата што се влева во Вардар. Во дописот се посочува дека откако ќе завршат градежните работи на зафатот кај селото Здуње, ќе не известат. Веројатно им било потребно повеќе време да ги завршат работите - изјави Зоран Јосифоски, директор на ХЕЦ „Маврово“.Овој хидроенегетски систем има обврска во периодот на наводнување да обезбедува по пет кубни метри вода во секунда.
  | | веќе видена | слични