Гостивар

  во

  Желби за здравје, среќа, успеси во работата ќе се изговараат вечерва на полноќ во земјава и светот кога ќе настапи Новата 2009 година. Градски плоштади, хотели, ресторани, туристички центри, семејни домови ќе бидат места каде што ќе се прославува вечерва заминувањето на „старата“ и доаѓањето на новата година. Извештаите од градовите покажуваат дека славењето годинава ќе биде значително поскромно во споредба со претходните години. Најголемиот број граѓани новогодишната ноќ ќе ја пречекаат во своите домови, а значително е намален и бројот на граѓаните што преодот од една во друга година ќе го пречекаат надвор од границите на нашата земја.

  Скопје, Прилеп, Штип, Берово, Куманово, Битола, Велес... се само дел од градовите каде што вечерва ќе се прославува на плоштадите. На плоштадот Македонија во Скопје вечерашната забава ќе ја прават рок-групата „Ареа“ и шведската атракција „Арајвал АББА“ која ја има лиценцата да ги изведува песните на АББА. Нивната свирка ќе трае до полноќ кога ќе се приреди ...
  | | веќе видена | слични

  Боксерот од Гостивар попознат како „албанскиот Тајсон“, Нури Сефери, во анкетата направена од Интернет страницата „Боксалб“ е прогласен за најдобар боксер за 2008-та година Од вкупно 441 глас, тој освои 115 или 26 отсто. Енвер Муриќ освои половина процент помалку. На третото место се најде Крешник Ќато од Драч со 18 отсто. Сефери годинава успеа да ја одбрани титулата светски шампион во верзијата ГБУ совладувајќи го Хрватот Јосип Јалусиќ. На 4-ти јули следуваше дуелот со поранешниот светски шампион во тешка категорија Херби Хајд, меч каде Сефери потврди дека се работи за боксер од светска класа, совладувајќи го противникот уште во првата рунда. Потоа следуваа уште два меча проследени со победи и тоа врз Мухамед Али Дурмаз и Владимир Идрањин. По нив тој се покачи на 18-та позиција на европската категорија „Крузер“.
  | | веќе видена | слични

  Одделението за недозволена трговија при СВР Скопје пресече внатрешен канал за шверц и незаконска продажба на пиротехнички средства. Од страна на ОНТ до надлежното ОЈО Скопје ќе поднесе кривична пријава против А.Х.(46) од Тетово, Р.Ј.(39) од Скопје и фирмата “Пиротехника Мирновец ДООЕЛ Скопје, поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело „Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачи материи“ по член 396 од КЗ на РМ.

  При реализацијата на случајот, пронајдени се и одземени околу два тона, односно 141120 парчиња петарди.

  Имено, по претходно преземени мерки и активности за сузбивање на црниот пазар со пиротехнички средства, врз база на добиени сознанија, Министерството за внатрешни работи го следеше работењето на две фирми поради основано сомнение дека едната, која има дозвола за увоз на пиротехнички средства, спротивно на законот продавала поголеми количини на друга фирма која нема овластување за бавење со таква дејност. Вчера, 28.12.2008 година ...
  | | веќе видена | слични

  Ова го изјави Илија Димовски, претседател на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, како одговор на барањето на пратеникот Никола Ќуркчиев од СДСМ оваа точка да биде ставена на дневен ред на денешната седница.  Членовите на Комисијата не го изгласаа барањето на Ќуркчиев. - Имаме меѓусебен договор и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски до формирањето на комисијата за лустрација да не излегуваме во јавност, изјави Димовски додавајќи дека и тој исто така смета дека ваква комисија треба што поскоро да биде формирана.  Членовите на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ги изгласаа предлог-одлуките за намалување на платите на пратениците Хисен Џемаили и Даут Реџепи за неоправдано отсуство. За шест неоправдани отсуства во ноември на пратеникот Џемаили јануарската плата ќе му биде скратена за 30 проценти, додека на Даут Реџепи Лека за четири недоаѓања на работа 20 проценти.  Комисијата го изгласа составот на ...
  | | веќе видена | слични

  ИАКО СЕ УШТЕ НЕМА ОПШТ КОНСЕНЗУС МЕЃУ ПАРТИИТЕ

  НА ПОВИДОК КОМИСИЈАТА ЗА ЛУСТРАЦИЈА

  Петте парламентарни партии се близу до постигнување договор за формирање собраниска комисија за лустрација, но засега нема општ консензус меѓу нив. Комисијата ќе биде формирана пред изборите.

  Ова го изјави Илија Димовски, претседател на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, како одговор на барањето на пратеникот Никола Ќуркчиев од СДСМ оваа точка да биде ставена на дневен ред на денешната седница.

  Членовите на Комисијата не го изгласаа барањето на Ќуркчиев. - Имаме меѓусебен договор и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски до формирањето на комисијата за лустрација да не излегуваме во јавност, изјави Димовски додавајќи дека и тој исто така смета дека ваква комисија треба што поскоро да биде формирана.

  Членовите на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ги изгласаа предлог-одлуките за намалување на платите на пратениците Хисен Џемаили и ...
  | | веќе видена | слични

  Предновогодишната еуфорија за пиратки, годинава и донесе полни раце работа на полицијата, која со организирани акции немилосрдно ги лови шверцерите на пиротехнички средства. Завчера, во две одделни акции на полицијата, запленети биле околу 150.000 парчиња петарди и светлечки ракети. Најголемиот улов досега, полициските екипи го забележаа завчера, кога беа запленети вкупно 141.120 парчиња или околу два тони пиратки и светлечки ракети. Против двајцата шверцери, А.Х. (46) од Тетово и Р.Ј (39) од Скопје и против скопската фирма Пиротехника Мирновец, полицијата поднесе кривична пријава за недозволено изработување и тргување со оружје и распрскувачки материјали.

  Според информации од полицијата, акцијата вклучувала и следење на две скопски фирми, од кои едната имала дозвола за увоз на пиротехнички средства, кои пак ги препродавала на друга фирма која немала дозвола за ваква дејност. Пиратките биле откриени во комби, марка Форд Транзит, кое сообраќало на Булеварот Србија, а со кое управувал скопјанецот ...
  | | веќе видена | слични

  Петте парламентарни партии се близу до постигнување договор за формирање собраниска комисија за лустрација, но засега нема општ консензус меѓу нив. Комисијата ќе биде формирана пред изборите.

  Ова го изјави Илија Димовски, претседател на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, како одговор на барањето на пратеникот Никола Ќуркчиев од СДСМ оваа точка да биде ставена на дневен ред на денешната седница.

  Членовите на Комисијата не го изгласаа барањето на Ќуркчиев. „Имаме меѓусебен договор и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски до формирањето на комисијата за лустрација да не излегуваме во јавност“, изјави Димовски додавајќи дека и тој исто така смета дека ваква комисија треба што поскоро да биде формирана.

  Членовите на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ги изгласаа предлог-одлуките за намалување на платите на пратениците Хисен Џемаили и Даут Реџепи за неоправдано отсуство. За шест неоправдани отсуства во ноември на пратеникот Џемаили ...
  | | веќе видена | слични

  Околу два тона петарди биле запленети викендов во Скопје, соопшти МВР. Станува збор за 141.120 парчиња петарди, откриени во комби, сопстве ност на А.Х.(46) од Тетово. Против тетовецот и Р.Ј. (39) од Скопје, кој го возел комбито, е поднесена кривична пријава за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачи материи. Кривична пријава за истото дело добила и фирмата „Пиротехника Мирновец“ од Скопје.

  Полицијата подолго време се сомневала дека фирмата „Пиротехника Мирновец“, која имала дозвола за увоз на пиротехнички средства, незаконски и препродавала поголема количина пиротехнички средства на тетовската фирма „Хари компани“, сопственост на пријавениот А.Х., а која немала овластување за продажба на петарди.

  Петардите биле запленети во неделата на булеварот Александар Македонски, кога полицијата запрела комби „форд транзит“, сопственост на А.Х., а управувано од Р.Ј. Во возилото биле пронајдени 98 пакети петарди. Тетовецот изјавил дека во изминатиот месец во два наврата ...
  | | веќе видена | слични

  Околу два тони односно 141.120 парчиња петарди запленила полицијата на Скопје. За недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјали ќе бидат пријавени 46 годишниот А.Х. до Тетово, Р.Ј. (39) од Скопје и фирмата “Пиротехника Мирновец“, Скопје.

  При контрола извршена вечера на товарно возило “форд транзит“, на булеварот Србија во Скопје, биле најдени 98 пакети со по 40 кутии петарди. Тетовецот А.Х. бил однесен во станица, каде изјавил, дека е сопственик на фирма “Хари компани и дека изминатиов месец во два наврати купувал петарди од фирмата “Пиротехника Мирновец“.

  Во друга акција, МВР при рутинска контрола во Голф со италијанска национална ознака, на автопатот Гостивар-Тетово кај клучката „Неготино“, управувано од М.М.(32), од Гостивар, пронашла 10.000 петарди-пиратки, 22 големи петарди и 86 светлечки ракети.
  | | веќе видена | слични

  МАЛКУ МИР ЗА НОВОГОДИШНАТА НОЌ

  ПОЛИЦИЈАТА ЗАПЛЕНИ ДАВА ТОНА ПЕТАРДИ

  СВР Скопје пресече внатрешен канал за шверц и незаконска продажба на пиротехнички средства при што се пронајдени и одземени околу два тона петарди или вкупно 141.120 парчиња.

  Во врска со случајот кривична пријава ќе биде поднесена против А.Х.(46) од Тетово, Р.Ј.(39) од Скопје и фирмата „Пиротехника Мирновец ДООЕЛ Скопје, поради основано сомнение дека сториле кривично дело „Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачи материи“.

  По претходно преземени мерки и активности за сузбивање на црниот пазар со пиротехнички средства и добиени сознанија, МВР го следеше работењето на две фирми поради основано сомнение дека едната, која има дозвола за увоз на пиротехнички средства, спротивно на законот продавала поголеми количини на друга фирма, која нема овластување за бавење со таква дејност.

  Вчера, околу 9.30 часот, на бул.„Србија полициски службеници сопреле товарно моторно ...
  | | веќе видена | слични

  МЕПСО се заканува со полиција на сопственик на земјоделско земјиште каде треба да се гради далновод. Во исчекување да се реши проблемот околу изградбата на далноводот со висок напон во Гостивар, сопственикот на земјоделското земјиште каде тој треба да се гради, Рухи Османи вели дека вработени од МЕПСО му се заканиле со полиција. Тој не се согласува со нивниот предлог дел од земјиштето кое ќе го користат да му се плати по 10 евра за квадратен метар.

  Османи бара да му се плати целото земјиште, а не само делот кој ќе го користи МЕПСО.
  Генералниот директор на компанијата ЕМО, која е задолжена за изградбата на новиот далновод, Коста Димитров, вели дека Османи со неколку други луѓе ја спречува изградбата на далноводот.

  „Нешто е вистина. Во мое лично присуство, на мојот адвокат, и на градоначалникот на општината тие ми се заканија дека можат и со полиција да го постават далноводот“ рече Османи.

  „Беше децидно кажано за столбно место број 16 дека додека судот не ...
  | | веќе видена | слични

  Двајца вооружени разбојници го ограбиле салонот за забавни игри „Аристократ“ вчера утрото, во Гостивар, соопшти МВР. Според полицијата, грабежот се случил околу 7.30 часот во казиното на улицата Илинденска, кога во играчницата влегле разбојниците. Едниот од нив, маскиран со качулка и шал на главата, дошол на шанкот каде што бил вработениот Б.Ѓ. (23) и му се заканил со пиштол. Вториот разбојник останал пред влезната врата да чува стража. Насилникот неколкупати го удрил Б.Ѓ. со тупаници, но вработениот успеал да му се оттргне на напаѓачот и да избега од казиното. Разбојникот во меѓувреме обил една од фиоките зад шанкот и украл околу 130.000 денари, по што двајцата избегале.
  | | веќе видена | слични

  Првите три пливачки базени во акцијата на Агенцијата за млади и спорт треба да се градат во Прилеп, Битола и во Штип. Ова беше кажано на прес-конференцијата во АМС вчера. АМС планира да изгради вкупно девет покриени олимписки базени, а ќе градат и во Скопје, Куманово, Струмица, Охрид, Гостивар и во Тетово. АМС упати повик до сите заинтересирани понудувачи, градежни компании од земјата и од странство, да се вклучат во постапката за доделување договор за изградба на базените, според критериумите за утврдување на способност на кандидатите.Олимписките базени ќе се градат според проектната документација подготвена од проектната куќа „Тетрактис“ и ревидирана од Студио 2000. Базените се според највисоките стандарди на ФИНА со вкупна површина од 9.300 квадратни метри, со трибински простор за 500 гледачи.
  | | веќе видена | слични

  Агенцијата за млади и спорт, го презентираше проектот за изградба на 9 олимиски базени. Првите три базени ќе се изградат во Штип, Прилеп и Битола, така што нивната избградба ќе почне кон средината на 2009 година за шесте други олимписки базени кои треба да се изградат во втората фаза нималку не се зборуваше кога ќе почне реализацијата на овој план, од како власта не покажа интерес за комплетирање на документациите за изградба.

  По прогласувањето на тендерот за изградба на три олимписки базени Агенцијата за Млади и Спорт го презентира проектот за изградба на овие базени. Оваа агенција во соработка со владата на Република Македонија предвидела да изгради 9 базени. Во првата фаза на нивната изградба поради големата спремност на локалната власт првите три базени ќе се изградат во Битола, Прилеп и Штип.

  „Базените се во рамките на највисоките сцетски станбдарди по ФИНА стандардите со вкупна површина од 9.300 кубни метри со капацитет за 500 гледачи и овозможуваат одржување на сите пливачки ...
  | | веќе видена | слични

  На денешната прес - конференција директорот на АМС Драган Ѓурчевски упати повик до сите заинтересирани понудувачи - градежни компании од земјата и странство да се вклучат во постапката за доделување договор за нивната изградба.  - Изборот да се почне со градба во овие три општини е во согласнот со одлуката на Владата на РМ да се инвестира во изградба на девет олимписки базени во Скопје, Куманово, Штип, Струмица, Битола, Прилеп, Охрид, Гостивар и Тетово и ажурноста на локалните власти за обезбедување на градежна документација, рече Ѓурчевски.  Изградбата на олимпските базени ќе се врши според проектната документација изготвена од проектантската куќа Тетрактис - Скопје и ревидирана од Студио 2000 - Скопје.  Базените кои ќе бидат дадени под надлежност на локалната самоуправа каде што се изградени се во рамки на највисоки светски стандарди на ФИНА со вкупна површина од 300 метри квадратни, капацитет од 500 гледачи и овозможуваат одржување на сите ...
  | | веќе видена | слични

  СОБРАНИЕТО ЈА ПРОДОЛЖИ ДЕБАТАТА ЗА ПРЕДЛОГ- БУЏЕТОТ

  ПРЕДЛОГ - БУЏЕТОТ ЗА 2009 ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ

  Собранието на Република Македонија денеска го одржува второто продолжение на 41-та седница на чиј дневен ред е второто читање на дополнетиот Предлог-буџет на Република Македонија за 2009 година.

  Според Предлогот, буџетот на Република Македонија за 2009 година е 164 милијарди и 215 милиони денари. Приходите се проектирани на 153 милијарди и 215 милиони денари, а дефицитот е 11 милијарди и 584 милиони денари што е 2,8 отсто во однос на планираниот БДП.

  Во вкупните приходи најголемиот дел 59 проценти се планирани од даночните приходи кои се предвидени на повисоко ниво од 9,3 проценти. Во рамки на расходите предвидени се 4,2 милијарди денари за исплата на субвенции на земјоделците, 20 милиони евра дополнителни средства за изградба на повеќе патни правци, 18,2 милиони евра за образованието... Проектираниот дефицит ќе се финансира со странско задолжување.

  Овој предлог- ...
  | | веќе видена | слични

  Жител на гостиварското село Србиново се обидел со нож да го убие својот соселанец поради расправија за имотот. Станува збор за Ќ.М. (53) и за А.А. (48), кој завршил во Медицинскиот центар во Гостивар со убодни рани во градниот кош и телото. Против гостиварецот полицијата поднесе кривична пријава за обид за убиство.
  | | веќе видена | слични

  Бранко Црвенковски пред да држи трибини низ градовите ги посетува партиските простории на СДСМ и присуствува на партиските состаноци. Притоа се вози во државни возила, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ. Кабинетот на Црвенковски соопшти дека претседателот ќе се сретне и со претставници на ВМРО-ДПМНЕ доколку изразат таква желба, а во контекст на неговата обврска да комуницира со граѓаните.

  ВМРО-ДПМНЕ побара Црвенковски да поднесе оставка од функцијата претседател на државата затоа што ја злоупотребува позицијата и го прекршува Уставот.

  - Пред две недели голем број граѓани од Велес ни се обратија да ни укажат дека пред одржувањето на неговата трибина во Велес, Црвенковски бил присутен во официјалните партиски простории во СДСМ. Тој бил и на партиски состанок на локалниот разгранок на СДСМ во Велес. За тоа сведочеле и државните возила со кои се вози Црвенковски, паркирани пред седиштето на СДСМ во Велес - рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски.
  Според него, истото завчера се случило ...
  | | веќе видена | слични

  Ако дојдеме до компромис со кој се гарантира дека името на нашиот народ е македонски, дека името на нашиот јазик е македонски, тогаш привремената референца може да ја замениме со трајна која содржи географска одредница, изјави претседателот на државата Бранко Црвенковски на трибина во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар. - За ова се залагам, не затоа што ми е мило туку на тој начин ќе се обезбеди подобра иднина на нашиот народ и нашата држава - рече претседателот Црвенковски. Тој порача дека Македонија треба да се обиде да дојде до фер компромис за името, што би и овозможило продолжување на евроатлантската интеграција и би имало поволни ефекти врз животот на луѓето и економијата. - Треба да покажеме мудрост и умешност во водењето на државната политика. Сметам дека низ преговори треба да го решиме спорот - рече Црвенковски.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на државата Бранко Црвенковски да понесе неотповиклива оставка побара вчера ВМРО-ДПМНЕ затоа што, според партијата, тој ја злоупотребил функцијата за партиски цели и го прекршил Уставот со тоа што се појавил на партиски состаноци во Велес и во Гостивар. - Бранко Црвенковски, од позицијата на која се наоѓа, остварува партиски посети и извршува партиски обврски во корист на политичката партија СДСМ. Тој го прави тоа со државни пари и со државни ресурси, кои ги троши само за партиските активности на СДСМ - изјави вчера на прес-конференција портпаролот на партијата Александар Бичиклиски. Очигледно е, според него, дека и официјално Црвенковски ја презел функцијата шеф на СДСМ. На новинарска забелешка дека и премиерот оди со владини возила на партиски средби, Бичиклиски изјави оти најодговорно тврди дека лидерот Никола Груевски на тие средби оди со партиски или со приватни возила.
  | | веќе видена | слични