Горан

  во

  Силвана ЈовановскаПарична помош за сертифицирање на своите производи со најновите стандарди ИСО и ХАСАП бараат стопанствениците и в година. Во изминативе две години, Министерството за економија на компаниите им надоместуваше дел од трошоците за добивање меѓународен сертификат. Според информациите од Стопанската комора на Македонија, за следната година не се предвидени пари. Од Министерството за економија велат дека сите фирми што ги применуваат овие стандарди може да побараат враќање на дел од трошоците, најдоцна до први декември годинава. Пари се даваат само за сертификат, што значи дека не ги добиваат фирмите што не го сертифицирале производството, туку само тие што го имплементирале системот ХАСАП, што, пак, е доволно за инспекциските контроли. - За следнава година пари не се предвидени за надомест на трошоците за сертифицирање на производите на компаниите затоа ние како здружение на стопанствениците бараме државата и годинава да продолжи да им помага на фирмите што ќе воведат сертификат за производство ...
  | | веќе видена

  Еден од најстарите турнири во историјата на тенисот, Отвореното првенство на Австрија што 65 години наназад се одржуваше во Кицбил, од следната сезона нема да се најде во календарот на АТП турнири. Турнирот згаснува поради тоа што локалните власти ја загубија правната битка околу сопственоста на тенискиот комплекс. По објавувањето на судската одлука, АТП веднаш реагираше и во календарот за 2010 година го вметна турнирот во Ница со кој е потпишан петгодишен договор. Турнирот во Кицбил поради големата традиција секогаш ги привлекуваше големите тениски имиња, а меѓу победниците се наоѓаат Пит Сампрас, Томас Мустер, Горан Иванишевиќ и Хуан Мартин дел Потро. Ова е втор пат во последниве неколку години Австрија да остане без тениски турнир откако од ВТА календарот отпадна настанот во Пертшах.
  | | веќе видена

  ЕДНА ПЕСНА - ЕДНА ПРИКАЗНА: ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ „Скопје“ и „Чукни во дрво“ се потпишани од познатиот гитарист, кој вели оти првата е инспирирана од нашата метропола, а втората од романсата со неговата сопруга Едни од најголемите хитови на „Леб и сол“, со кои групата долго ги затвораше концертите низ поранешна Југославија, се „Скопје“ и „Чукни во дрво“. Авторот на песните, гитаристот Влатко Стефановски, вели дека првата е посветена на нашиот главен град, а настанала во треската на создавањето на плочата „Као какао“. - Беше тоа многу значаен албум и беше прашање на опстанок на групата „Леб и сол“. Покрај другите љубовни и рефлексивни песни, се роди идејата и за оваа нумера. Иако идејата беше моја, текстот го напиша Горан Стефановски, кај кого редовно одев кога ќе заглавев со прашањето на стиховите. А самата музика долго се крчкаше во моето домашно студио и во студиото „М2“ на тогашната Радио-телевизија „Скопје“ денешна Македонска телевизија. За среќа, песната беше доволно духовита и весела и веднаш беше ...
  | | веќе видена

  Вардар 2000 по драматичната победа на гости против Плејмејкер Кубус од 72-70, дното на табелата во Првата кошаркарска лига му го препушти на МЗТ Скопје . Малку фалеше „плејмејкерите“ да го направат веројатно најголемиот пресврт во историјата на македонската кошарка. На 4 ипол минути до крајот вардарци имаа сигурно водство од 68-47, но дури тогаш се разбудија домашните кои набрзина со неверојатна серија од 23-2, по тројката на Марко Трајковски на 12 секунди до крајот изедначија на 70-70. Најприсебен кај збунетите гости беше капитенот Ѓорѓи Кочов кој погоди на две секунди до крајот за конечни 72-70. Тренерот на Плејмејкер Кубус, Горан Крстевски, побара тајм-аут, но по уфрлената топка од страна домашните играчи се сплеткаа и не успеаја да упатат шут. Томче Стојчевски со 26 поени (шест тројки од седум обиди) и Бојан Крстевски со дабл-дабл од 16 поени и 12 скока, беа најрасположени за игра во победничкиот тим. Кај Плејмејкер Кубус кој остана со само една победа дома, четворица играчи имаа двоцифрен број на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Македонската етно-рок група „Анастасија“ до крајот на месецов ќе го пушти во продажба своето новото цеде со материјал снимен во живо, јавува МММ. Изданието, именувано Anastasia - 1994 Ливе 2001, содржи девет теми, реализирани претходно на нивните проекти - саундтракот за „Пред дождот“, „Мелоургија“ и „Ноктурнал“. Снимките што се на овој албум ги реализираа членовите на „Анастасија“: Зоран Спасовски, Златко Ориѓански и Горан Трајкоски. На концертите ги придружуваа: Валентино Скендеровски и Петар Ѓорѓиевски, а инженер на звукот е Брацо Зафировски. Албумот е издание на „Литиум рекордс“ и е поддржано од Министерството за култура на Република Македонија.
  | | веќе видена

  Иран има намера да изгради 10 нови постројки за облагородување ураниум. Рeакции на загриженост во светот. Дали заканите се само пропаганда и зошто ефектот на предупредувањата од страна на Западот е мал? На најавата од Техеран за градење нови постројки за облагородување ураниум дојде веднаш и соодветна реакција од американскиот Стејт департмент. Со тоа Иран ги крши меѓународните обврски што ги презел, имено да престане со сите активности за збогатување на ураниум. Загриженост стигна и од официјален Берлин, каде се нагласува дека Иран мора да соработува со Меѓународната агенција за атомска енергија. Најавата на иранските власти за градење 10 нови атомски постројки би можела да биде и своевидна реакција на најновата осуда на Меѓународната агенција за атомска енергија со седиште во Виена упатена на адреса на Техеран. Иран претходно најави дека ќе уследи остар одговор на осудата содржана во Виенската резолуција. Пропаганден потег? Но, колку и да се крупни упатените закани од официјален Техеран, тие веројатно ќе ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Во вчерашното финале „Нова Македонија“ славеше над „Време“ со 3-1 и врза два трофеја по ред на традиционалниот турнир на печатените медиуми, по дебитантскиот триумф лани Екипата на дневниот весник „Нова Македонија“ ја одбрани титулата во мал фудбал на традиционалниот турнир помеѓу печатените медиуми во организација на „Спортското радио 90,3“. Во вчерашното финале „Нова Македонија“ го совлада тимот на „Време“ со 3-1 (2-0), со двата гола на Андреа Андреевски и едниот на лидерот на тимот, Благоја Недановски. Така „Нова Македонија“ врза две титули оти лани во финалето славеше против „Вечер“ со 2-1. На патот кон годинешниот трофеј, „Нова Македонија“ прво славеше со 9-0 над „Крема“, потоа во саботата во полуфиналето совладан беше „Вест“ со 4-0, па така, со финалните 3-1 тимот на најстариот дневен весник во Македонија оствари и импресивна гол-разлика 16-1. „Време“, пак, до финалето стаса со две победи на пенали, над „Дневник“, односно над „Вечер“. За „Нова Македонија“, под водство на Ратко Лазаревски и Марјан ...
  | | веќе видена

  "Стринг форсис" ја докажаа својата уникатност По три годишна апстиненција од домашната сцена, "Стринг форсис" во петокот го промовираа своето ново издание албумот "Редуцтио ад абсурдум" во клубот "Хавана" во Скопје. Концертот беше уживање за сите сетила. Дизајнирана сцена со расфрлани кукли, визуелизации во функција на музиката од визуелниот уметник Горан Костовски - Инд.о.г, и звукот на бендот, доста поразличен од сe што направиле досега, презентираа концепт кој докажа зошто бендот важи за една од најуникатните појави на домашната независна сцена. Александра Кузман на виолина, Александра Мангаровска - Миличевиќ на вокали и флејта, Лазар Дарковски на тапани и Доријан Јовановиќ на стик и електроника на концертот настапија засилени од Паскал Краповски на електрично чело. Настапот почна со "Прегратка" (Ембраце) од новиот албум, песна која горе-долу беше вовед во куп прегратки, како од старите антологиски "Јас сум ти", "Скриена убавино, "Илјада бои", така и од новиот малку потежок, поцврст и, во исто време, ...
  | | веќе видена

  Самобор го празнува Рацин По 70 години од издавањето на збирката, отпечатено е реиздание и откриена биста, изработена од академик Томе Серафимовски На крајот на минатата недела во Самобор, Хрватска, на свечен начин беше одбележано реизданието на стихозбирката "Бели мугри" од Кочо Рацин, град каде што збирката пред 70 години е за првпат печатена, а беше откриена и биста од Рацин, изработена од академик Томе Серафимовски. Претседателот на МАНУ Георги Старделов книгата ја нарече патоводителка за Македонците, а авторот ненадминат поет генијалец. Поетот и стихозбирката ги сплотија македонскиот и хрватскиот народ и тоа пријателството е нераскинливо со децении, рекоа градоначалниците на Велес и на Самобор Горан Петров и Крешо Белан. "Посебно сум горд вечерва. Идејата за репринтот на стихозбирката 'Бели мугри' и поставувањето на новата биста на Кочо Рацин потекнуваат од лани, кога ја одбележавме 100-годишнината од раѓањето на поетотт, рече Ангел Митревски, претседател на Заедницата на Македонците во Хрватска, ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Швајцарците на референдум решија да се забрани градењето минариња. Наспроти апелите на владата, 57,5% од избирачите позитивно се изјаснија за иницијативата што ја поддржа конзервативната Швајцарска народна партија. Швајцарската политика е изненадена од јасниот исход на референдумот за забрана на минарињата во земјата. Изјаснувањето на граѓаните беше повеќе од јасно особено во кантоните каде се зборува германски јазик. Само во некои од западните кантони од француското говорно подрачје, како и во градот Базел, населението се изјасни против иницијативата на политичарите од деснопопулистичката Народна партија. Иницијаторите се многу задоволни од исходот и нагласуваат дека добро го процениле расположението во земјата: „Сакаме едноставно да спречиме политичкиот ислам потполно да се етаблира во Швајцарија, како што тоа делумно се случи во други европски држави. Овој процес кај нас е уште на почетокот и затоа сакаме да го спречиме“, вели политичарот на Народната партија, Валтер Вобман. Стравот од исламот бил ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Дали македонските општини ќе добијат европски лик? Новиот Закон за градба предвидува во период од две години сите граѓани кои на своите објекти немаат фасада, тоа да го сторат во законски предвидениот рок. Истото ќе треба да го направат и општинските власти, на објектите кои се наоѓаат во нивна сопстеност. Помеѓу градоначалниците поделени ставови дали овој дел од законот ќе може да се имплементира во реалноста. Дел од нив сметаат дека сепак ќе бидат потребни одредени корекции за истиот да може да заживее. „Јас искрено не знам како тоа ќе се имплементира, на каков одѕив ќе наиде посебно што многу од постоечките објекти кои немаат фасада се со сопственици кои не живеат во Македонија, а кои направиле објекти во фаза на карабина и ги оставиле. Јас ќе предложам до советот овие законски измени да се имплементираат со тоа што советот ќе донесе програма и ќе ги обележи деловите од градот каде фасадите ќе треба да имаат амбиентално значење“ вели Горан Петров, градоначалник на Велес. Пред неколку години со странска ...
  | | веќе видена

  По седумдесет години во хрватското градче Самобор повторно се родија Рациновите Бели Мугрии. Како и во 1939 година, Самобор повторно го објави будењето на слободната мисла на Македонскиот народ. Во ова градче викендов се собраа почитувачите на основоположникот на современата македонска поезија Кочо Солев Рацин. Покрај поставувањето на биста и промоцијата на реизданието на стихозбирката "Бели Мугрии беа повод почитувачите на делото на Рацин уште еднаш да му оддадат почит за сето она што го направи за Македонија и македонскиот народ. -"Бели Мугри" се еден од најголемите паметници на македонската поезија и тоа така ќе остане, вели академик Ѓорги Старделов, претседател на МАНУ. Рациновите Бели мугри" од нивното излегување во 1939 година до денес, засекогаш ги сплоти Македонскиот и Хрватскиот народ. Рацин пееше за маката и на Македонецот и на Хрватот. -Рациновиот Велес го посетив кога учев во основно училиште и со Велес ме врзуваат убави спомени. Сакам и нашите деца да стекнуваат такви пријателства кои ќе им ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Јубилејното 10. издание на сосема со право најреномираниот домашен фолк-фестивал Роса мина перфектно. Без ниту една грешка, со одлични хитови и музички имиња во фестивалот освен гледачите пред малите екрани, благодарение на директниот пренос на Сител, уживаа и оние кои ја наполнија Универзална. Полната сала, пак, докажа дека времето на фолкот и убавата македонска песна се враќа и дека можеби фолкерите станаа поинтересни од останатите естрадњаци, кои неодамна докажаа дека се помалку атрактивни и без капацитет да ја наполнат најпознатата домашна концертна сала. Како и да е, организаторите од истоименото радио кое емитува исклучиво македонска фолк-музика, го исполнија даденото ветување и понудија вистинско двочасовно аудио и визуелно уживање. А пејачите, тие, се чини, за првпат вистински се имаа потрудено околу севкупното претставување. Со исклучок на два-тројцата, кои со оглед на тоа дека за вкусовите не се коментира нема да ги споменеме, останатите добро повнимавале и на сценските настапи и на гардеробата. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Николче Новески и Мајнц остануваат најдобар тим во Бундес-лигата кога станува збор за настапи на домашен терен, откако одиграа 1-1 против фаворитот Хамбургер. Искусниот интернационалец на оваа средба го доби својот прв жолт картон сезонава, иако ова му беше 13 настап во одбраната. Ги играше сите 90 минути. Од седум меча пред своја публика, Мајнц има пет победи и два нерешени средби, односно 17 бода. Тимот на нашиот дефанзивец е единствениот во Бундес-лигата со пет победи како домаќин. Екипата на македонскиот репрезентативец останува на шестата позиција по 14 кола со 23 бода, четири помалку од водечките Вердер и Баер Леверкузен. Голманот Томе Пачовски со Жерминал Бершот со 3-0 го прегази Роселаре. Тимот на нашиот репрезентативец има суперсерија од пет победи по ред. Третопласираниот тим и натаму се бори за втората позиција со три бода зад Бриж. Победа забележа Горан Попов, кој со Херенвен славеше со 3-1 против последнопласираниот Валвијк. Нашиот лев бек учествуваше при отворањето на резултатот во 40 минута ...
  | | веќе видена

  ФОЛК-ФЕСТ „РОСА“ Десеттото јубилејно издание на фолк-фест „Роса“, што се одржа во петокот на 27 ноември, фрли зраци на надеж за поинаков, модерен третман на новосоздадената народна песна, по речиси цела деценија апатија и безидејна имитација во овој музички жанр. Блескавата, „техно“-сценографија на Универзална сала уште во самиот почеток навестуваше „нешто сменето“ во визијата на фолкот, што можеше (погрешно) да наведе дека можеби и музички песните ќе застранат во крајна техно турбоваријанта. Сепак, по отслушувањето на 23-те песни на десеттата „Роса“, може да се констатира дека е најдена вистинската мерка во стилизирањето на македонската новосоздадена народна песна. Оливер Глигоров, Тајчи, Милован Секуловски, „Легато бенд“, Душко Георгиевски, групата „Виртус“, Руса Андонова, Дарко Стојановски, Катерина Тодорова со „Блезери“, Благоја Грујовски, Јасмина Гуњова, групата „Хармонија“, Анета Наковска, Марјан Коцев со „Дрим тим“, Кате и „Нели ти реков“, Јордан Митев, „Пицикато“, Нино Величковски, Зуица Лазова, ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Со промоција на репринтот на „Бели Мугри“ и откривање на биста на Коста Солев Рацин, во хрватскиот град Самобор се одбележуваат 70 години од издавањето на стихозбирката. „Белите Мугри“ повторно го видоа светлото на денот. Заедницата на Македонците во Хрватска е иницијаторот за издавањето на оригиналното дело, кое во 1939 година беше испечатено во овој град. Според промоторот, академик Васил Тоциновски, прославувајќи се себе си, Рацин ја прослави Македонија. „Покажува дека и ден денеска тој останува актуелен“, рече Тоциновски. Претседателот на МАНУ Ѓорѓи Старделов вели дека колку повеќе времето одминува, толку повеќе ја спознаваме големината на поетот. „Еден од најголемите паметници на македонската поезија, и тоа така ќе остане“, изјави академик Старделов. Во ова мало гратче на северот од Хрватска има многу обележја кои потсетуваат на издавањето на една од најважните книги во македонската историја. Рацин ги спои Велес и Самобор. Токму печатењето на „Бели Мугри“ во хрватскиот град е причина за збратимувањето ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Здравата храна од реонот на Малешевијата е прогласена за најдобра на Меѓународниот саем на Еко храна што неодамна се одржа во Виена. Фирмата „ Здравје Самарџи" од Берово првото место го освои за боровиот сируп и мед. Чистиот воздух, незагадената почва  и планинската вода  во изобилство  ја прават Македонија  еколошка земја  како главен предуслов  за еколошки  здрава храна. А колку сето  тоа  е искористено,  објаснува Горан Колев, земјоделски експерт  и  врвен стручњак   за еколошки и органски здрава храна.Тој ги појаснува овие два термина, еколошки и органски здрава храна.  „Органската храна е храна произведена според принципите на органското производство кои се дефинирани и регулирани со европската регулатива за  органско производство, а во Македонија со закон за органско производство.Тое се правила коишто производителот треба  да ги почитува и да обезбеди соодветна документација како доказ дека вистина се придржувал кон  нив  за да може да пласира еколошки здрава храна на пазарите. Додека еколошка храна е ...
  | | веќе видена

  Во паркот на Музејот во Самобор денеска свечено беше откриена нова биста на македонскиот поет и револуционер Коста Солев - Рацин, дело на академик Томе Серафимовски. Пред голем број присутни членови на Заедницата на Македонците во Хрватска и бројни гости, како што јави известувачот на МИА, бистата ја открија градоначалниците на Самобор и на Велес, Крешо Белјак и Горан Петров, кои одржаа пригодна беседа. До присутните се обрати и Амбасадорот на Македонија во Хрватска Данчо Марковски, кој потсети дека Рацин е нишката која ги поврзува двата пријателски народи низ историјата до денес и во иднина. Академик Ѓорги Старделов претседател на МАНУ говорејќи пред бистата на Рацин потсети дека Хрватска е многу важна за Македонците бидејќи тука биле промовирани Зборникот на браќата Миладиновци и поетската антологиска збирка на Кочо Рацин „Бели Мугри“.  - Се додека постои поезијата на Рацин и дури постои македонската народна песна како највисока духовна вертикала која Македонците ја создале, ние Македонците постојано ќе се ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Македонскиот репрезентативец Дарко Тасевски по неуспешниот обид да ја напушти Бугарија ова лето повторно е на метата на Холандкси тимови... Менаџери на неколку странски клубови присуствуваа на дербито во Софија, меѓу Левски и Литекс во одложената средба од 3. коло на групата "А" на бугарското првенство, што заврши со драматично реми - 2:2 и четири црвени картони. Емисарите беа дојдени специјално за да ја следат играта на македонскиот репрезентативец Дарко Тасевски и на Бразилецот Жоазињо, пишува бугарскиот Спорт. Името на Тасевски постојано е поврзувано со трансфери надвор од Бугарија целата година. Иако повеќе пати Македонецот потврди дека сака да остане со "сините", голема е веројатноста полудефанзивецот да биде продаден во зимскиот преоден рок. Во средата тој беше "под лупа" на украински и холандски менаџери. Летоска интерес кон него имаше од Херенвен, но не дојде до трансфер и не му стана соиграч на македонскиот репрезентативен крилен играч Горан Попов, бидејќи сумата од 800.000 евра, што ја даваа ...
  | | веќе видена

  САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Вирус вето Тие божем ќе нe примат во ЕУ, а ние божем ќе го смениме името 1 Прво ни даваа прашалници. Па ние одговаравме на нив. Потоа нe караа дека заостануваме со реформите. Па после нe фалеа дека успешно сме ги остварувале реформите, ама треба да продолжиме. После ептен нe фалеа и ни викаа дека многу добро ни оди, толку добро што ни сами не сме свесни за тоа. Па ни ставија некакви рокови. И викаа дека сега му е мајката за решение. Дошло време да се зграпчи моментумот. Ако не сега - тогаш којзнае кога, или никогаш. Во меѓувреме, ни се заканија дека ќе дигнат раце од нас и дека сами треба да си го решиме проблемот. А решението е на дофат. И што научи Македонија од оваа приказна? Дека и богатите и силните, ама и помалку богатите и послабите, кога треба да си го заштитат сопствениот интерес, подготвени се да ги преземат сите мерки кои им стојат на располагање. Не се сомневам во нивната добра волја да ни помогнат и им верувам дека навистина нe сакаат. Ама знам дека, пред сe ...
  | | веќе видена