Ѓорѓиев

  во

  Откако претседателот Пендаровски ја даде скандалозната изјава која се коси со официјалната македонска историографија, дека Гоце Делчев се изјаснувал за ...
  сите 59 | | | веќе видена

  Професорот Ванчо Ѓорѓиев, член на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовани прашања во гостување на 1ТВ откри дека уште на првата ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Професорот Ванчо Ѓоргиев од Институтот за историја при Филозофскиот факултет, кој е и член на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Заев и Борисов со меѓусебни пораки за ликот и делото на Гоце Делчев. Бугарскиот премиер бара да созрееме. Неговиот македонски колега смета дека тоа треба да е ...
  сите 84 | | | веќе видена

  Јазот помеѓу локалното население се продлабочува и наместо граѓаните да ги ползуваат понудените бенефиции за локален економски развој низ високи критериуми за ...
  сите 84 | | | веќе видена

  Ниту една надлежна институција во Македонија, досега, не реагира на објавите дека сопстевник на медиум, придружуван со високи функционери на владејачката ...
  сите 3 | | | веќе видена

  „За жал, расправата за Гоце Делчев во јавноста навистина доби една драматична димензија, што, всушност, секогаш се случува кога се отвораат вакви чувствителни ...
  сите 46 | | | веќе видена

  Полуматурантите уште денеска може да ги поднесат документите за упис во саканото средно училиште во првиот уписен рок. Вториот е на 24 и 25 јуни, а третото ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Ако бугарската страна инсистира да се напиште дека Гоце Делчев е бугарски револуционер, тогаш нема да биде постигнат никаков резултат во поглед на тоа прашање, ...
  сите 22 | | | веќе видена