Ѓорче Петров

  во

  19 бебиња биле родени изминатото деноноќие во Гинеколошко-акушерската клиника, во „Ре-медика“ и во „Мала богородица“. Во Гинеколошко-акушерската клиника имало 14 новороденчиња, од кои осум биле машки, а шест женски. Две машки бебиња биле родени во „Ре-медика“, а три женски во „Мала Богородица“

  358 тони отпад собрале екипите на јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Од контејнерите покрај улиците биле собрани 235 тони ѓубре, 107 тони од кантите во домаќинствата, 16 тони индустриски и еден и пол тон медицински отпад. Во чистењето на градот биле вклучени 68 возила на претпријатието.

  24-часовното физичко обезбедување на општината Ѓорче Петров во сите градинки и училишта, за да се отстранат проблемите со кршење на прозорците и крадење на бистите, дало резултати, соопштуваат оттаму. Надлежните велат дека штетите што биле нанесувани во училиштата скапо ја чинеле општината, но дека со обезбедувањето се намалеле собирањата на младите во дворовите, како и оштетувањето на металните огради и ...
  | | веќе видена | слични

  За само една недела екипите на ЈП „Комунална хигиена“ подигнале вкупно 180 кубни метри смет од неколку диви депонии на повеќе локации во градот. Расчистени биле депониите во општина Аеродром, на улицата Тодор Чангов, потоа во Шуто Оризари во близина на автобуската постојка на последна деветнаесетка. Расчистување на отпад имало и во општините Центар, Карпош и во Ѓорче Петров.
  | | веќе видена | слични

  Познатите имиња ја заобиколуваат Македонија

  Зимскиот преоден рок не донесе промени во клубовите што би предизвикале поголем интерес кај публиката


  Само гласот за неговото доаѓање во црвено-црните предизвика голем интерес: несудениот вардарец Даниел Љубоја (лево)

  Ѓорѓи Христов во Вардар, Роберт Петров, Бојан Марковски (се чека реализација), Дош Сантош Вандеир во Работнички и Игор Кралевски , кој го засили лидерот Македонија Ѓорче Петров, се најзвучните имиња во зимскиот преоден рок што беа ангажирани од македонските прволигаши. На нашите терени мајсториите во продолжението од првенството повторно ќе ги презентираат и Боби Божиновски, Сашко Пандев, Пепи Божијанов, играчи што имаат искуство од настап во странските лиги.

  Главна звезда на домашната сцена беше Јовица Трајчев, кој од Милано мина во Работнички, иако беше речиси сигурно засилување на Вардар. Време за пазарење пред продолжението од првенството на 1 март веќе нема, освен за исклучителни случаи како што се ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската јавност во последниве неколку месеци е нем сведок на бавната смрт на еден од најголемите спортски брендови во нашава земја.

  Ракометниот гигант кој во 2002 завладеа со Европа, во 1999 и во 2005 им пркосеше на големите европски клубови се до финалето полека умира. Ѓорче Петров, до септември познат како Кометал стана синоним за вртоглавиот подем, но и уште поекспресниот пад.

  Во оваа сезона паралелно со неочекуваните резултати, ја следиме агонијата на ракометарките на овој клуб кои во добар дел се и македонски репрезентативки. Гордана Нацева Бошева, легендата на македонскиот ракомет и лојална на Ѓорче Петров во најголем дел од кариерата сега вели мачно и е воопшто и да зборувам за сегашната состојба на клубот.
  | | веќе видена | слични

  Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседаваше секој ден речиси цела недела за да одлучи кого да кандидира за градоначалници на скопските општини. Конечната одлука е донесена вчеравечер, непосредно пред да истече рокот за поднесување на кандидатурите до Државната изборна комисија(ДИК).

  Спорни биле општините Аеродром, Центар, Карпош и Гази Баба. Партиски извори велат дека до последен момент се одлучувало кои да бидат кандидатите за градоначалници на овие општини. Врвот на партијата инсистирал да го кандидира Влатко Чингоски, директор на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) за градоначалник на Аеродром. Чингоски ја одбил понудата со образложение дека градоначалничката функција ја доживува како уназадување. Според извори од партијата, Чингоски бил подготвен дури и да биде сменет од директор ама да не се кандидира за градоначалник на Аеродром. Извршниот комитет сепак го прифатил неговото одбивање, иако партиските анкети покажале дека токму со Чингоски ВМРО-ДПМНЕ би имале најголем успех. ВМРО-ДПМНЕ вчера за ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот шампион Ѓорче Петров ги заврши настапите во европските купови со победа од 21-20 над Баер Леверкузен. Триумфот не беше доволен за елиминација на Германките од Купот на куп-победниците (КПК), чијашто предност од првиот меч изнесуваше десет гола (31-21). Публиката за последен пат сезонава го поздрави некогашниот европски шампион, кој по откажувањето на спонзорот „Кометал“ падна во финансиска криза и чиешто понатамошно егзистирање е под знак прашалник. - Секоја победа е драга, па и да е изразена со еден гол. Успеавме достојно да се простиме од европските купови. Задоволен сум од залагањето на сите ракометарки кои дадоа се од себе за да бидеме горди на настапот на стариот континент сезонава - изјави Владимир Глигоров, тренер на „ѓорчепетровки“.
  Гостите од Леверкузен допатуваа со одлична предност, но уште на стартот покажаа дека немаат намера да остават трошка надеж за изненадување. Во 15. минута Баер водеше со 8-3 и даде до знаење кој ќе оди во четврт-финалето во Купот на победниците на ...
  | | веќе видена | слични

  Масовно труење кучиња-скитници, кое постојано се случува низ Скопје, во последниов период е забележано во Ѓорче Петров. Усмртувањето со ставање отров во храна фрлена покрај контејнерите, низ парковите, па дури и во околината на зградите не може да го реши проблемот со бездомните животни, а е крајно нехумано и небезбедно за целата околина. - Тие што ги вршат овие грозоморни дела не размислуваат за сериозноста на своите постапки. Отровот ги загрозува животите на децата кои играат надвор, на домашните миленичиња, а тоа е и најнехуман начин да се реши проблемот - вели Ивана Петровска од Ѓорче Петров. Според неа, бездомни кучиња има премногу низ градов, но за тоа решение треба да најдат надлежните служби. Трујачите најчесто отровот го ставаат во леб или во месо, со што се привлекува животното да го изеде. Во зависност од видот на отровот, кучето може да се усмрти за половина час или да се мачи со часови. Имаше и случаи на труење на кучињата со ставање нервни отрови во храната. На тој начин се доведуваат во ...
  | | веќе видена | слични

  Овој голем хуманитарен концерт го органзира здружението на децабез родителска грижа „Градиме иднина„ а под мотото „Помогни и ти„ со цел да се соберат средстав за опремување на 102 стана наменети за ранлива група граѓани, меѓу кои и за децата без родителска грижа, во населбата Ѓорче Петров. На хуманитарниот концерт ќе настапат 35 изведувачи и глумци, меѓу кои и Калиопи, Ламбе Алабаковски, Борис Трајанов, Елена Ристеска, Врчак, Тамара, Јован Јованов, Адријан Ѓаџа, Есма, Ноне, Дани, Некст Тајм, Тон Зен, Нокаут, Наум Петрески, Елвир, Гоце Арнаудов, Влатко Илиевски, Ристо Самарџиев, Александра Пилева, Бојана Атансовска, Кристина Арнаудова и други.
  | | веќе видена | слични

  Владимир Тодоровиќ, сопственикот на маркетите „Тинекс“, е кандидат за градоначалничкото место во скопската општина Центар, реши владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Во Гази Баба кандидат за градоначалник е дипломираниот машински инженер Тони Трајковски, во Аеродром актуелниот директор на Јавното претпријатие за станбен и деловен простор Ивица Коневски, во Чаир државниот секретар во Министерството за труд и социјала Душко Миновски.

  За уште еден мандат во Ѓорче Петров и Бутел ќе се борат актуелните градоначалници Сокол Митревски и Петре Латиновски, а во Карпош в.д. градоначалникот Сашо Димиќ. Владејачката партија во Кисела Вода ќе трча со Марјан Ѓорчев, поранешен градоначалник и министер за земјоделство.
  | | веќе видена | слични

  Со почит кон историските контексти, во ова време се чини само во спортот победата може да има горчлив вкус.

  Ракометарките на Ѓорче Петров на кале го совладаа Баер, но претрпеа елиминација од КПК. И дотука се е спортски, и победата и поразот се составен дел од него, впрочем како и во животот.

  Но, пред некогашниот европски ракометен првак, пред најголемиот спортски македонски бренд е уште една, не потешка, туку најтешка битка.

  Како да се одбрани местото на интернационалната ракометна карта!? Спонзор нема, парите се проблем, посакуваме само да не бидат отепувачка за македонскиот женски ракомет.
  | | веќе видена | слични

  Комбинациите завршија на полноќ истече рокот за доставување на претседателските и градоначалничките кандидатури до Државната изборна комисија. До последен момент се тактизираше со имињата за први луѓе на скопските општини. ВМРО ДПМНЕ денеска излезе со нивните фаворити кои ги утврдуваше до вчера вечер - предлогот за центар е сопственикот на „Тинекс“ маркетите, Владимир Тодоровиќ, за „Аеродром“, Ивица Коневски, актуелниот директор на јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, за Гази Баба, тони Трајковски, сегашен претседавач на општинскиот совет, за Карпош, Сашо Димиќ, во моментов вршител на должноста градоначалник.

  Марјан Ѓорчев, по неколку години, повторно ќе се бори на за градоначалничката фотелја на Кисела Вода. Во Чаир во игра влегува државниот секретар од Министерството за труд и социјала душко Миновски. За ново стар мандат претендираат Сокол Митровски за Ѓорче Петров и Петре Латиновски за Бутел. Советничката листа за Скопје ќе ја предводи Владо Поповски.

  - ...
  | | веќе видена | слични

  Нашиот најтрофеен колектив на меѓународната сцена европскиот ракометен шампион од 2002 Ѓорче Петров вчера со минималниот триумф од 21 20 над германскиот Баер Леверкузен во реванш осмина финалето од купот на националните куп победници и стави крај на најлошата своја сезона во евро куповите.

  Без разлика што ја одиграа најслабата сезона во европските купови избраничките на Глигоров заслужуваа честитки за односот кон играта посебно во дуелите од лигата на шампионите и вчерашниот реванш во кале. Со ваква тешка финансиска ситуација сигурно ништо подобра не би се снашол и многу посилен и искусен ракометен колектив од Европа, нашите шампионки да не заборавиме се веќе 4 месеци без плата и спонзор, но и покрај тоа беа достоен презентер на македонскиот женски ракомет на меѓународната сцена.

  Симпатизерите на Ѓорче петровки со вчерашната поддршка од трибините во Кале покажаа дека и понатаму се со своите миленички и дека клубот заслужува да застане повторно на здрави нозе и да има нов финансиер кој ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Со сопственикот на „Тинекс“ маркетите Владимир Тодоровиќ, владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бие битката за градоначалникото место во скопската општина Центар.

  Во Гази Баба кандидатот за градоначалник е дипломираниот машински инженер Тони Трајковски, во Аеродром ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи со актуелниот директор на јавното претпријатие за станбен и деловен простор Ивица Коневски, во Чаир со државниот секретар во Министерството за труд и социјала Душко Миновски.

  Во Ѓорче Петров и Бутел за уште еден мандат ќе се борат актуелните градоначалници Сокол Митревски и Петре Латиновски, а во Карпош в.д. градоначалникот Сашо Димиќ.

  Во Кисела Вода владејачката партија ќе трча со Марјан Ѓорчев, поранешен градоначалник и министер за земјоделие.

  Кандидати на ВМРО-ДПМНЕ Центар

  Владимир Тодоровиќ Гази Баба

  Тони Трајковски Аеродром

  Ивица Коневски Чаир

  Душко Миновски Ѓорче Петров

  Сокол Митревски Карпош

  Сашо Димиќ Кисела Вода ...
  | | веќе видена | слични

  Двете најголеми политички партии во Македонија денеска ги објавија своите градоначалнички кандидати.

  Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални кандидати ќе настапи со следниве кандидати:

  Кандидат за градот Скопје е Коце Трајановски, за општина Гази Баба Тони Трајковски, за Центар Владимир Тодоровиќ, за Кисела Вода Маријан Ѓорчев, за Карпош Сашо Димиќ, за Аеродром Ивица Коцевски, за Бутел Петре Латиновски,за општина Чаир предложен е Душко Миновски и за Ѓорче Петров Сокол Митровски.

  На овие кандидати ќе им се спротивставаат кандидатите од опозициската СДСМ, кои ги предложија следниве кандидати:

  Кандидат за градот Скопје е Тито Петковски, за општина Центар е Мирослав Вуиќ, за Гази Баба е Милентија Јаневски, за Аеродром Тихомир Илиевски, за Бутел е Миодраг Цениќ, за Карпош е Стевче Јакимовски, за Чаир е Љупчо Пацковски, за Кисела Вода е Благоја Симовски и за Ѓорче Петров е Мирко Симоноски.

  Во останатите поголеми градови во трката за ...
  | | веќе видена | слични

  23 бебиња биле родени изминатиот викенд во Гинеколошко-акушерската клиника, во „Ре-медика“ и во „Мала Богородица“. Во Гинеколошко-акушерската клиника имало 17 новороденчиња, од кои десет биле машки, а седум женски. Три женски и две машки се родиле во „Ре-медика“, а едно женско во „Мала Богородица“.

  5 локации биле исчистени од ѓубре во населбата Ѓорче Петров, соопштуваат од јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Се собрал отпадот кај претставништвото на „Орбит“ на улицата 338, кај гимназијата на улицата Македонска војска, на улицата Ѓорче Петров, на улицата Ѓурчин Кокале, како и кај фирмата „Супериор“ на улицата Лука Геров. Во акцијата екипите на претпријатието собрале 21 кубен метар отпад.

  9 лица биле погребени вчера јавуваат од АД „Бутел“. Шест погреби биле извршени на градските гробишта во населбата Бутел, два на муслиманските гробишта и еден на тие во населбата Ѓорче Петров.


  500 метри ќе биде долга дополнителната сообраќајна лента, која ќе се изгради со проширувањето ...
  | | веќе видена | слични

  Хуманитарен концерт под мотото „Помогни и ти“, на кој ќе настапат повеќе познати македонски музички имиња, ќе се одржи на 28. февруари во салата „Борис Трајковски“ во Скопје. Влезниците за концертот се пуштени во продажба и ќе чинат 150 денари за партер, 200 денари за седишта на трибини, а ќе има и ВИП-влезници по цена од 500 денари. Целта е собирање средства за опремување на социјалните станови во скопската населба Ѓорче Петров. На концертот ќе настапат „Нокаут“, Влатко Лозановски, Ѓоко Таневски, „ДНК“, Јован Јованов, Елвир Мекиќ, „Некст тајм“, Дани, Калиопи, Влатко Илиевски, Адриан Гаџа, Тони Зен, Александар Белов, Тамара Тодевска, Туна, Врчак, Елена Ристеска, Александра Пилева, Ламбе Алабакоски, Роберт Билбилов, Есма, Гоце Арнаудов, Борис Трајанов, Ристо Самарџиев, Наум Петрески и други. Во салата ќе бидат присутни спортисти, актери, политичари и многу други јавни личности.
  Организаторот на концертот е Здружението на деца и младинци без родители од детските домови и дом-семејства на Република ...
  | | веќе видена | слични

  Во реваншот од осмина финалето од купот на куповите, македонскиот шампион го совлада Баер Леверкузен со 21:20, доволно само за достоинствено простување од европската сцена.

  Заврши 15-та европска сезона за Ѓорче Петров, сега надвор од теренот, парите ќе ја решаваат судбината на некогашниот првак на „Стариот континент“.

  Ракометарките своето го одработија. Победа за простување, како подарок за верната публика без разлика што триумфот од 21:20 против Баерн значи елиминација во 1 8 финалето во Купот на Куповите, поради минусот од десет голови од Леверкузен.

  Шеесетте минути во „Кале“ вистински ја отсликаа оваа сезона на Ѓорче Петров, од осцилации до блескави моменти.

  Поведе гостинот со 0:4 и со највисоки 3:8 во 15-та минута, тогаш Владимир Глигоров ја промени одбраната и постави „фластер“ на најефикасната со седум гола, Штајнбах.

  До крајот на полувремето Ѓорчепетровки израмнија, а во второто полувреме благодарение на борбеноста, мотивираноста и навивачите успеаја ...
  | | веќе видена | слични

  Ракометарките на македонскиот првак Ѓорче Петров го завршија годинашниот настап во европските купови. Вечерва во кале тие го совладаа Баер од Леверкузен со 21-20 во реваншот од осминафиналето во купот на победниците на куповите но Германките одат понатаму заради огромната победа од 10 гола во првиот меч.

  Иако беше илузорно да се размислува дека Ѓорче Петров може да направи сензација и да анулира 10 гола, Германките сепак уште на стартот ги разбија сите надежи кога поведоа со 3-0 и до пред 4 минути до крајот на полувремето имаа комплетна контрола над резултатот и играта. Македонскиот првак во финишот направи серија од 4-0 и на полувреме замина со негатива од само еден гол. Во вториот дел домашните ракометарки покрај веќе извесната елиминација успеаја да најдат мотив и во 47 минута за прв пат минаа во водство што го задржаа до крајот.
  | | веќе видена | слични

  Пеплосан кров, уништен мебел. Неподносливата миризба од чад се уште се чувствува во куќата на семејството Заковски од скопско Волково. 3 часа по полноќ додека сите биле во длабок сон, се запалил кровот на куќата. Во оваа соба спиеле четиригодишно и осумгодишно дете. Постоела опасност кровот целосно да се урне врз собата, но за среќа пукотниците од горењето ги разбудиле Заковски и успеале да се извлечат.

  - Среќа прво децата ги спасивме. Прво одма кај нив отидовме, рече Киро Заковски,

  Во пресрет на Заковски им излегле соседите и пријателите. Се јавиле и во општината Ѓорче Петров. Од таму им рекле дека ќе испратат екипа да изврши увид на штетата, но до моментот до кога екипата на Канал 5 беше таму, тоа не се случи. Куќата била доградена со парите на синот Илчо што ги заработил како војник во мировната мисија во Ирак. Тешко е да прифатиш дека нешто што си градел 40 години, може да се уништи за само 10 минути вели Заковски.

  Што ми се случи? Како се случи ова? Толку време да градиш и ...
  | | веќе видена | слични

  Ракометарките на Ѓорче Петров се пред невозможна мисија. Против Баер Леверкузен треба да анулираат минус од 10 гола, за пласман во 1 4-финалето на Купот на куповите.

  Високиот пораз во Германија ги доведе пред европска елиминација, финансискиот колапс одамна им е ривал повеќе, така што, во мечот што ќе го гледате на А1 од 17 часот, само теоретска е можноста за чудо како против Икаст, ако се суди по атмосферата што владее во клубот.

  „Не им е сеедно ни на една девојка, дека буквално, ете така, изгубивме 10 гоа разлика, но, самата ситуација си го прави своето. Секоја девојка мора да си најде своја мотивација, повеќето девојки, едноставно, не можат повеќе да најдат мотивација и си имаат некои други планови, така да не можам јас ни да ги судам, ниту да ги правдам зошто е сето тоа така“, рече Драгана Пецевска, капитен на РК Ѓорче Петров.

  „Остваривме еден негативен резултат којшто ни приближно не ја дава реалната слика во квалитетот помеѓу двете екипи. Ќе биде тешко во секој сличај, ...
  | | веќе видена | слични