Ѓорче Петров

  во

  Има недостиг од нови градинки, општините немаат пари да градат Нови капацитети за градинки се бараат во сите општини, а најмногу во Аеродром и во Кисела Вода Снежана Калабакова Згрижувањето на најмладите во предучилишните установи е потреба на секое младо семејство, а во последниве неколку години во општините евидентни се бројни барањата на граѓаните за отворање нови капацитети. Така е во Ѓорче Петров, Карпош, Чаир, Гази Баба, а особено во општините Аеродром и Кисела Вода, каде што има голем број новоизградени станбени објекти во кои живеат млади брачни двојки. „Се соочив со сериозен проблем кога дојде ред да го запишам детето во градинка, бидејќи во најблиската немаше место, а другата е прилично далеку од мојот стан. Дури и таа градинка беше со полн капацитет, па едвај успеав да го запишам детето. Несфатливо е како е можно покрај толку нови згради во Расадник да не се изгради и една нова градинка, бидејќи 90 проценти од жителите на населбата се брачни парови со мали деца. Тоа е навистина голем проблем“, ...
  | | веќе видена | слични

  ПРОЕКТОТ НА МВР И ЃОРЧЕ ПЕТРОВ Заедно за помалку кражби Министерството за внатрешни работи, секторот за внатрешни работи на град Скопје- одделението за превенција во соработка со ОБСЕ и Општината Ѓорче Петров, вчера промовираа нов проект под наслов: "Заштитете го домот од кражби". Целта на овој проект е да се подигне свеста на граѓаните се со цел подобри личната безбедност, градење и зајакнување на партнерството помеѓу граѓаните и полицијата заради навремено превземање на интервенции и спречување на криминалот во општината, начин и мерки кои ќе придонесат за брзо имплементирање на проектот на терен, а сето тоа би придонело и за посигурна средина за живеење. - За разлика од досегашните проекти од ваков вид, спроведувани од одделението за превенција во секторот за внатрешни работи на град Скопје, новиот проект ќе се спроведува дирекно со граѓаните, а воедно ќе бидат и вклучени куќните совети, месните заедници и општинската администрација - се вели во соопштението. Сите присутни го поздравија овој проект со ...
  | | веќе видена | слични

  - Оваа разврска беше очекувана и беше само прашање на време кога работите ќе дојдат на свое место. Од прв момент не беше спорно дека правдата е на наша страна што на крајот се испостави како најточна претпоставка. Сега и ментално и физички можам да се посветам на обврските кон мојот старо-нов клуб Кале. Полека ја добиваме посакуваната физиономија што ни дава за право да очекуваме и борба за шампионската титула - рече Младеновска.
  | | веќе видена | слични

  Куршумот, кој за малку можел да биде фатален за Т.Т., бил испукан од скопската населба Сарај и стигнал до куќата во соседната населба Ѓорче Петров, минувајќи низ покривот и завршувајќи го својот убиствен пат во подот на собата од приземјето. Неканетиот опасен гостин влетал во собата на скопјанецот во саботата вечерта додека тој работел на својот компјутер. - Лежев на креветот во собата и само што станав да проверам нешто на компјутерот, кога нешто силно пукна во гипс-картонот на плафонот и профуче на само десетина сантиметри од моето тело. Првин мислев дека е нешто со струјата, а потоа видов куршум како се стркала на подот во собата - ни раскажа Т.Т., жител на населбата Ѓорче Петров. Тој веднаш случајот го пријавил во полиција, чии форензички екипи извршиле увид во куќата, а куршумот, во калибар од девет милиметри, го однеле на понатамошно вештачење. - Полицајците утврдија дека куршумот е испукан од пиштол, долга деветка. Ги направија сите мерења и според параболата и начинот на кој влегол во куќата ...
  | | веќе видена | слични

  Еколошката порака на македонските ученици во ООН Ученици од трето одделение во Основното училиште „Рајко Жинзифов“ од велешкото село Горно Оризари го освоија третото место на европскиот интернет-натпревар „Ленд арт“, организиран од глобалното климатско движење „350.орг“ и од асоцијацијата Месзелато. Тие, со својот „земјен часовник“ - изработен од природни материјали: цвеќе, земја, карпа, вода, кој покажува „пет до 12“ за планетата Земја, успеаја да го освојат жирито на оваа манифестација во категоријата „порака“. Пред нив се пласираа ученици од Русија, кои беа први, и Унгарците кои го освоиле второто место. Наградата е учениците и одговорната наставничка Лила Арсова да учествуваат на еднонеделниот екокамп во Унгарија, а нивното дело ќе биде изложено и ќе го видат највисоките светски државници на Меѓународната конференција на Обединетите нации, која ќе се одржи во декември во Копенхаген, Данска и ќе им биде посветена на климатските промени. На конкурсот учествувале и ученици од ОУ „Тоде Хаџи Тефов“ од ...
  | | веќе видена | слични

  „Водовод“ ги менува азбестно-цементните цевки Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ ја продолжи акцијата за замена на азбестно-цементните цевки. Од вкупно 80 километри цевки, годинава ќе бидат заменети 18 километри. Ова е двојно повеќе од лани, кога беа заменети цевки од мрежата во населбите Кисела Вода, Пржино и Ѓорче Петров. Претпријатието годинава за оваа намена издвои 100 милиони денари. Од „Водовод и канализација“ велат дека моментално се работи во населбата Горно Лисиче. На улицата „Јужноморавски бригади“ се довршува мрежа во должина од околу три километри, а завршуваат и зафатите на улицата „Палмиро Тољати“. Овие зафати се последните што ги реализираат фирмите кои беа избрани на минатиот тендер. Злате Икономов, директор на техничкиот сектор во „Водовод и канализација“, вели дека на новиот тендер пред десетина дена биле одбрани пет нови фирми, кои деновиве ќе почнат да работат на замена на азбесно-цементни цевки во сите десет општини во Скопје. Од претпријатието додаваат дека ќе се работи по ...
  | | веќе видена | слични

  Менаџерката на Тоше Проески, Љиља Петровиќ ќе и плати отштета на ракометарката Адријана Будимир, поради изнесување невистини и манипулации во јавноста, одлучи денеска второстепениот суд во Скопје. Петровиќ ќе треба на Будимир да и плати отштета од пет илјади евра, поради тоа што во интервју за два хрватски медиуми лажела дека таа немала никакви контакти со Тоше во времето пред несреќата. Петровиќ тогаш тврдеше дека има листинзи според кои Будмир и Тоше ниту контактирале, ниту пак биле во врска, последните денови пред несреќата. На Петровиќ сега и преостанува да се жали и до Врховниот Суд, но тоа нема да го одложи извршувањето на пресудата. Доколку во рок од 15 дена не ги уплати парите на сметката на поранешната ракометарка на Ѓорче Петров, ќе мора да се соочи со извршителите. /крај/ме/мс
  | | веќе видена | слични

  Љиља Петровиќ ќе треба на Адријана Будимир да и’ плати отштета од пет илјади евра, поради тоа што во интервју за два хрватски медиуми лажела дека таа немала никакви контакти со Тоше Проески во времето пред несреќата. Петровиќ тогаш тврдеше дека има листинзи според кои Будмир и Тоше ниту контактирале, ниту, пак, биле во врска последните денови пред несреќата. На Петровиќ сега и преостанува да се жали и до Врховниот Суд, но тоа нема да го одложи извршувањето на пресудата. Доколку во рок од 15 дена не ги уплати парите на сметката на поранешната ракометарка на Кометал Ѓорче Петров, ќе мора да се соочи со извршителите. Горе
  | | веќе видена | слични

  Менаџерката на Тоше Проески, Љиља Петровиќ ќе и плати отштета на ракометарката Адријана Будимир, поради изнесување невистини и манипулации во јавноста, одлучи денеска второстепениот суд во Скопје. Петровиќ ќе треба на Будимир да и плати отштета од пет илјади евра, поради тоа што во интервју за два хрватски медиуми лажела дека таа немала никакви контакти со Тоше во времето пред несреќата. Петровиќ тогаш тврдеше дека има листинзи според кои Будмир и Тоше ниту контактирале, ниту пак биле во врска, последните денови пред несреќата. На Петровиќ сега и преостанува да се жали и до Врховниот Суд, но тоа нема да го одложи извршувањето на пресудата. Доколку во рок од 15 дена не ги уплати парите на сметката на поранешната ракометарка на Ѓорче Петров, ќе мора да се соочи со извршителите. Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Менаџерката на Тоше Проески, Љиља Петровиќ ќе и плати отштета на ракометарката Адријана Будимир, поради изнесување невистини и манипулации во јавноста, одлучи денеска второстепениот суд во Скопје. Петровиќ ќе треба на Будимир да и плати отштета од пет илјади евра, поради тоа што во интервју за два хрватски медиуми лажела дека таа немала никакви контакти со Тоше во времето пред несреќата. Петровиќ тогаш тврдеше дека има листинзи според кои Будмир и Тоше ниту контактирале, ниту пак биле во врска, последните денови пред несреќата. На Петровиќ сега и преостанува да се жали и до Врховниот Суд, но тоа нема да го одложи извршувањето на пресудата. Доколку во рок од 15 дена не ги уплати парите на сметката на поранешната ракометарка на Ѓорче Петров, ќе мора да се соочи со извршителите. /крај/ме/мс
  | | веќе видена | слични

  Менаџерката на Тоше Проески, Љиља Петровиќ ќе и плати отштета на ракометарката Адријана Будимир, поради изнесување невистини и манипулации во јавноста, одлучи денеска второстепениот суд во Скопје. Петровиќ ќе треба на Будимир да и плати отштета од пет илјади евра, поради тоа што во интервју за два хрватски медиуми лажела дека таа немала никакви контакти со Тоше во времето пред несреќата. Петровиќ тогаш тврдеше дека има листинзи според кои Будмир и Тоше ниту контактирале, ниту пак биле во врска, последните денови пред несреќата. На Петровиќ сега и преостанува да се жали и до Врховниот Суд, но тоа нема да го одложи извршувањето на пресудата. Доколку во рок од 15 дена не ги уплати парите на сметката на поранешната ракометарка на Ѓорче Петров, ќе мора да се соочи со извршителите. /крај/ме/мс
  | | веќе видена | слични

  Се повеќе граѓани бараат бесплатен оброк Народните кујни стануваат претесни Зголемен е бројот на македонските граѓаните што се хранат во народните кујни, информираат свештеници од неколку македонски цркви. Оттаму тврдат дека притиснати од безработицата и од немаштијата, граѓаните се повеќе единствениот оброк го бараат и во црковните кујни. Повеќе од 4.000 граѓани на располагање имаат четириесет народни кујни, од кои поголемиот дел се во надлежност на Министерството за труд и социјална политика, а неколку објекти функционираат и под капата на Македонската православна црква. - Работат 35 објекти, но овој број не е конечен бидејќи вчера ја отворивме кујната во Охрид, а во наредниот период ќе се отворат нови и во неколку селски средини. Во кујните доаѓаат вкупно 3.439 граѓани, корисници на социјална помош, кои од понеделник до петок добиваат топол оброк, а за викендот им се делат пакети со храна - вели Жаклина Величковска, портпаролката во Министерството за труд и социјална политика. Величковска додава дека ...
  | | веќе видена | слични

  Градот ќе го решава проблемот со загадување на реката Со каскади Вардар ќе се прави подлабок Со изградба на каскади, кои треба да го задржат поголемо нивото на водата во летните месеци, градските власти планираат да му дадат нов естетски изглед на Вардар. Проектот каскадни прегради, вклучен во програмата на градоначалникот Коце Трајановски, е замислен за да го реши проблемот со фекалните води, кои ја загадуваат реката. Според објаснувањата од надлежните, каскадите се, всушност, последниот дел од проектот, а претходно треба да се изгради канализација во руралниот дел на општина Ѓорче Петров и да се направат две прочистителни станици, едната во оваа општина, а другата во Сарај. Во Министерството за транспорт и врски, од каде што се префрлаат парите за проектот, велат дека со последниот ребаланс на буџетот се одобрени 60 милиони денари, односно околу еден милион евра за изградба на канализација во општина Ѓорче Петров. - Станува збор за руралниот дел од општината каде што воопшто нема никаква канализација. Тоа ...
  | | веќе видена | слични

  КОМУНАЛНА ХИГИЕНА Се чистат дивите депонии во Ѓ. Петров Екипите на ЈП "Комунална хигиена" продолжуваат со расчистувањето на дивите депонии на подрачјето на градот Скопје. Минатата недела се расчистуваа депонии во општината Ѓорче Петров, на улицата "Социјалистичка зора", а во текот на оваа недела се чистеа улиците "Виа игнација" и "Црвена армија". - Акцијата за расчистување диви депонии се одвиваше и на подрачјето на општината Карпош, од каде што се собрани 30 кубни метри смет од улицата "Козле" и од булеварот "Партизански одреди", на раскрсницата со мостот "Обединети нации". Во општината Аеродром се расчистуваа диви депонии на улицата "Тодор Чангов", кај последната автобуска постојка на автобусот со број 17, од каде што се собрани 90 кубни метри најразличен смет - информираат од Градот Скопје.
  | | веќе видена | слични

  Оваа ракометарка изминатава сезона беше без ангажман, така што во Кале доаѓа како слободен играч. Со доаѓањето на Грчевска се комплетира играчкиот состав на Кале, од каде што има најави за уште едно засилување. Инаку ова лето во Кале дојдоа Весна Ацкоска (Турција), Ане Михајлоска(Универс-1), Наташа Младеноска (Ѓорче Петров), како и Александра Здравеска, и сега Грчевска. - Секоја ракометарка што ќе му пристапи на нашиот клуб е добредојдена, во овој случај истото важи и за Грчевска, која деновиве ја очекуваме да ни се приклучи на летните подготовки. Нашиот состав полека се комплетира и добива физиономија на компактен и силен суперлигаш, кој ќе им биде конкурентен на сите екипи во нашиот женски ракомет - ни рече тренерот на Кале, Драган Кузманоски.
  | | веќе видена | слични

  ЕВН отвора наплатни пунктови Новиот наплатен пункт на ЕВН во Сарај вчера прв пат го проба градоначалникот Блерим Беџети. Тој рече дека редовно ги плаќал сметките за струја и дека е убеден оти жителите на Сарај ќе го следат неговиот пример. На отворањето беше и првиот човек на „ЕВН Македонија“, Георг Валднер, кој истакна дека подобрата наплата на сметките ќе значи и нови инвестиции во овој реон. Граѓаните на оваа општина велат дека новиот наплатен пункт на ЕВН ќе ја подобри соработката на терен, а жителите кои живеат во пооддалечените места ќе имаат скратени трошоци и време за плаќање на сметките, што досега го вршеле во наплатниот пункт во Ѓорче Петров. Од компанијата додаваат ќе отворат и други наплатни пункта во специфични реони, како што се Чаир и Шутка. Кампањата на ЕВН за плаќање на застарените долгови на рати или во целост без камата трае до 31 август, па од ЕВН вчера ги повикаа граѓаните помасовно да ги искористат поволностите. (М.Т.)
  | | веќе видена | слични

  Попладнево од 16:00 часот се играат 13 натпревари од 1/16 финалето на Купот на Македонија. Двојките се: 11 Октомври - Вардар, Мирче Ацев (Македонски Брод) - Ренова, Брегалница (Делчево) - Победа, Беласица - Милано, Скопје - Слога Југомагнат, Охрид 2004 - Хоризонт Турново, Добрушево - Силекс, Влазерими - Пелистер, Бабуна (Мартолци) - Металург, Влазними (Струга) - Брегалница (Штип), Кожув - Работнички, Дрита - Напредок, Карбинци - Македонија Ѓорче Петров. Екипите на Локомотива и Фортуна обезбедија понатамошен пласман бидејќи нивните противници Гостивар и Лепенец се откажаа од играње во Купот. Превалец од Велес за противник ќе го има победникот од одложениот дуел Тетекс - Шкендија кој се игра в недела.  Во оваа фаза од натпреварувањето се игра само еден натпревар, а во случај на нерешен резултат ќе се изведуваат пенали.
  | | веќе видена | слични

  Најтрофејниот фудбалски колектив Вардар е вистински рекордер, оти за девет дена веќе успеа да смени два тренери. Од завчера, сензационално, поранешниот играч на црвено-црните, Ванчо Балевски е нов кормилар, а сезонава за црвено-црните тој е трет тренер. Нова промена во клубот доаѓа буквално „преку ноќ“, откако пред девет дена Пане Блажевски доби отказ, а тогаш наименуваниот прв тренер Марио Вујовиќ сега се враќа на позицијата помошник. Ако во минатата недела смената на Пане Блажевски имаше образложение, во незадоволството од работата, дебаклот во Ѓорче Петров и непоседувањето на пролиценца, за завчерашното наименување на Балевски од клубот нема образложение. Претседателот на Вардар, Бојан Захариев не беше достапен за коментар и да ја образложи експресната смена на Вујовиќ, кој го наследи Блажевски. Промената на кормилото е најава за можна нова „бура“ во Вардар, затоа што за в недела е закажано Собрание на клубот, кое засега не е познато дали ќе биде јавно или тајно и каде ќе се одржи, а кое треба да донесе ...
  | | веќе видена | слични

  Ванчо Балевски на клупата на Вардар Марио Вујовиќ фигурираше како тренер на црвено-црните осум дена и не го водеше тимот во ниту еден меч Сашко Ѓ. Димовски Вардар и се' е можно. Во понеделникот попладне, неочекувано и на општо изненадување, управата на клубот реши да го смени Марио Вујовиќ, кој на 16 август беше именуван за кормилар на црвено-црните, и на негово место да го постави Ванчо Балевски-Змија. Тој е шестиот тренер на вардаровата клупа во последните 11 месеци. Пред него Вардар го предводеа Ратко Достаниќ, Милко Ѓуровски, Жикица Тасевски, Пане Блажевски и Марио Вујовиќ, меѓутоа Вујовиќ е единствен меѓу нив кој не дочека да го води тимот во ниту еден меч. „Управата на клубот одлучи да го разреши Пане Блажевски од позицијата тренер во Вардар и неговата работа му е доверена на Марио Вујовиќ. Тоа е млад стручњак кој и досега беше вклучен во работата со првиот тим, но и во младинските категории. Поседува про-лиценца и заслужува да добие шанса“, беше изјавата на претседателот на Вардар, Бојан Захариев, ...
  | | веќе видена | слични

  Општина Ѓорче Петров на "Саем на сливи" во Србија Општина Ѓорче Петров од петок до понеделник ќе се претстави на "Саемот на сливи" во Осечина, Србија. "Саемот на сливи" е, всушност, саем на градови но го носи ова име бидејќи пред 13 години во Осечина почнал да се одржува саем на кој се претставувале преработувачите и одгледувачите на сливи бидејќи Општината е најголем производител и преработувач на сливи во Србија. За кусо време "Саемот на сливи" предизвикал големо внимание, па и општините решиле да учествуваат и покрај сливарите, да ги претставуваат и своите можности. Така некогашниот саем на сливи прераснал во саем на градови. Годинава на Саемот ќе се претстават 45 општини од бившите југословенски републики, од Унгарија и од Романија. Ѓорче Петров е единствена општина од Македонија која ќе учествува на Саемот. На својот штанд во Осечина општинарите велат дека ќе ги претстават сите производствени капацитети кои егзистираат во Ѓорче Петров, со што очекуваат дека ќе привлечат нови инвеститори. (М.И.П.)
  | | веќе видена | слични