Ѓоковиќ

  во

  Ѓоковиќ подобар од Родик и во полуфиналето ќе игра со Федерер Ланското финале на УС-опен годинава ќе се реализира чекор порано, во полуфиналето. Новак Ѓоковиќ го осигура днешениот двобој против Федерер по победата над последниот американски адут, Енди Родик.

  Мечот од кој многу се очекуваше звучните најави ги оправда на моменти, а заврши со 6:2, 6:3, 3:6 и 7:6 (5) во корист на Ѓоковиќ. Енди Родик успеа да се опорави по многу слабиот старт во мечот, првите два сета во кои Ѓоковиќ апсолутно доминираше, беше на прагот да влезе во петти, но остана на тоа. Во првите два сета играше само третопласираниот Србин. само минута или две му беа потребни со три брејка в првиот и еден во вториот да стекне голема предност против Родик, кому во овој период ништо не му одеше од рака. Работите се променија во третиот кој го освои Родик со 6:3. Во четвртиот се играше тај-брејк во кој Родик пропушти неколку шанси и на крајот мораше да се прости од последниот гренд-слем сезонава.

  Претходно Роже Федерер потешко ...
  | | веќе видена | слични

  Окото на соколот или популарниот електронски систем за повторување на спорните моменти и пресуди на Винус Вилијамс, која во два сета во тај-брејк со 6-7 (6), 6-7 (7) загуби од помладата сестра Серина во четврт-финалето на САД опен. Околу 20 илјади гледачи со возбуда го следеа повторувањето на последниот поен од големото дерби меѓу сестрите Вилијамс на стадионот „Артур Еш“, а снимката покажа дека Винус промаши и дека Серина оди понатаму. Мислев дека ќе играме три сета. Сакав да ја сменам маицата и да се подготвам за решавачкиот сет. Одеднаш ми светна дека имам шанса да ја завршам приказната во два сета. Кога се поздравувавме на крајот не гледав во Винус, бидејќи знаев дека ќе ми биде жал ако ја погледнам - изјави Серина. Мечот беше неизвесен, а победничката во двата сета се враќаше од бездната. Изгледаше како Винус да има целосна контрола во мечот, во двата сета имаше предност од 5-3, но загуби, притоа пропуштајќи вкупно 10 сет-топки. Осум од нив беа во вториот сет. Никогаш не сум играла ваков меч. Обично ја ...
  | | веќе видена | слични

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Отвореното првенство на САД, откако рано изутрина по средноевропско време го победи американецот Енди Родик со 3:1 во сетови (6:2, 6:3, 3:6, 7:6).

  Ѓоковиќ е трет на АТП листата, во полуфиналето на последниот гренд слем турнир у сезоната ќе се сретне со четирикратниот шампион, втор во светот, Швајцарецот Роџер Федерер.

  Во второто полуфинале во моментот играат првопласираните на АТП листата, Шпанецот Рафаел Надал и Британецот Енди Мареј.

  На Ју-Ес Опен вечерва игра и српската тенисерка Јелена Јанковиќ, која во полуфиналето на турнирот ќе се сретне со Русинката Јелена Дементиева.
  | | веќе видена | слични

  Жил Милер продолжи со сензациите на САД опен, а фаворитите Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ во маратонски мечеви ја избегнаа елиминацијата од последниот гренд-слем турнир во сезоната, што се игра во Њујорк. Лесно во три сета со само едум загубени игри во четврт-финалето се најде и Енди Родик. Елена Дементјева и Јелена Јанковиќ ќе ги одмерат силите во полуфиналето кај дамите, каде што се вжештува битката за трофејот и за првото место на светската ранг-листа.Милер (25), кој е јуниорски шампион на САД опен од 2001 година, со триумф од 6-4, 4-6, 6-3, 7-6 (10) го исфрли од игра 5. носител Николај Давиденко и се проби во четврт-финалето. Момчето од Луксембург стана само вториот тенисер во „опен-ерата“ (1968) што од квалификациите се пробил во октетот најдобри на САД опен. Милер во двете претходни рунди се враќаше од 0-2 против Томи Хас и Николас Алмагро, а моментно е 130. светски тенисер.

  - Си испланирав да ја гледам завршницата на турнирот дома на телевизија. Сега ќе морам да играм - се пошегува Милер. Без ...
  | | веќе видена | слични

  Четирикратниот победник на Отвореното првенство на САД, Роже Федерер, со големи проблеми успеа да се пласира во четврт-финалето, победувајќи го 23. носител, Русинот Игор Андреев, во пет сета со 6-7, 7-6, 6-3, 3-6, 6-3. Швајцарецот првите три кола ги помина без загубен сет. - Загубен прв сет и тај-брејк во вториот беше опасен развој на настаните. Се надевав дека мечот ќе се сврти на моја страна и среќен сум што тоа и се случи. Андреев сервираше одлично и ми зададе многу потешкотии од основната линија - рече Федерер. Ништо полесно во осминафиналето не помина ни третиот носител, Новак Ѓоковиќ кој го победи 15-рангираниот Томи Робредо со 4-6, 6-2, 6-3, 5-7, 6-4, по три часа и 46 минути играње. Србинот ја извојува четврта победа по ред над Шпанецот. За разлика од фаворитите, Жил Милер од Луксембург направи уште една сензација со триумфот од 6-4, 4-6, 6-3, 7-6 над 5. носител, Николај Давиденко. Милер е на 130. место на АТП-листата, а на главниот турнир дојде преку квалификациите. Пласманот меѓу осумте најдобри му ...
  | | веќе видена | слични

  На Федерер и на Ѓоковиќ им требаа по пет сета за пласман во четврт-финалето на Ју-Ес опен

  Петтиот носител Николај Давиденко е последната жртва на квалификантот Жил Милер од Луксембург, од кого загуби со 6-4, 4-6, 6-3, 7-6 во четвртото коло на Отвореното првенство на САД во тенис, со награден фонд од 7,95 милиони долари. Милер, кој е 130. на АТП-листата, стана најниско рангираниот играч што се пробил до четврт-финалето на Ју-Ес опен по 1999 година и прв Луксембуржанец што напредувал до последните осуммина на гренд-слем. Тенисерот што загуби од Лазар Магдинчев во мечот од Дејвис купот минатиот септември го надигра светскиот рекет број пет со својата тактика сервис-волеј, сервирајќи 20 аса и профитирајќи од грешките на Давиденко во клучните моменти.

  „Ова е навистина лудо“, изјави Милер. „Не ни помислував дека ќе бидам овде и во втората седмица од турнирот. Обично втората недела, посебно четврт-финалето, го гледав на телевизија дома на мојот кауч.

  Милер направи 45 неизнудени грешки ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанскиот тенисер Томи Робредо го обвини Новак Ѓоковиќ дека ја преувеличувал сериозноста на повредите за време на нивниот меч, како би добил повеќе време за одмор.

  Ѓоковиќ во текот на вториот сет побара лекарска пауза бидејќи се жалеше на болки во стомакот, а исто така тешко одеше по теренот откако го свитка зглобот.

  Во мечот од осмина финалето Ѓоковиќ го победи Робредо со 3:2 во сетови, по три часа и 44 минути игра.

  „И јас имав болки. Трчав како луд и стапалата ми гореа. Јас не се жалев. Ако тенисерот не е доволно спремен, не би требало да игра. После секоја негова пауза, тој трчаше неверојатно брзо и силно удираше. Тој го има тоа направено многу пати досега“, изјави Робредо, кој по завршувањето на дуелот падна на земја од умор.
  | | веќе видена | слични

  Олимписката шампионка Елена Дементјева ја потврди формата од Пекинг и сигурно чекори кон деби-титула на гренд-слем турнирите . Русинката со 6-4, 6-1 ја декласира Ли На од Кина во осмина-финалето на САД опен и за место во квартетот најдобри ќе игра со Пети Шнидер. Кај мажите, квалификантот Жил Милер продолжи со сензационалните пресврти, а Луксембург првпат на гренд-слем турнирите ќе има претставник во осмина-финале. Завчера темпераментниот 25-годишен тенисер остана „ладен“ и се врати од 0-2 против Николас Алмагро. Луксембуржанецот победи со 6-7 (3), 3-6, 7-6 (5), 7-6 (6), 7-5.Резултати, мажи, 3. коло: Ѓоковиќ - Чилиќ 6-7 (7), 7-5, 6-4, 7-6 (0), Федерер (2.) - Степанек 6-3, 6-3, 6-2, Родик (8.) - Сепи (31.) 6-2, 7-5, 7-6 (4), Гонсалес (11.) - Ниеминен 7-5, 6-4, 6-7 (3), 6-1, Робредо (16.) - Цонга (19.) 7-6 (2), 6-2, 6-3 Давиденко (5.) - Турсунов (26.) 6-2, 7-6 (6), 6-3, Андреев (23) - Вердаско (13.)6-2, 6-4, 6-4.Жени, 4. коло: Јанковиќ (2.) - Вознијачки (21.) 3-6, 6-2, 6-1, Бамер (29.) - Бартоли (12.) 7-6 (3), ...
  | | веќе видена | слични

  Бранителот на титулата и втор носител, Роже Федерер, без проблеми обезбеди понатамошен пласман на Отвореното првенство на САД во Њујорк. На теренот „Артур Еш“, Швајцарецот со 6-3, 6-3, 6-2 го преслуша Чехот Радек Степанек и се пласира во четвртото коло на Флешинг Медоус. - Денеска се чувствував одлично и се функционираше како што треба. Задоволен сум што успеав да го завршам мечот за помалку од два часа - изјави Федерер, кој е во поход кон петта титула по ред во Њујорк. Понатамошен пласман, многу потешко од очекувањата, обезбеди и третиот светски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ, кој четири часа го кршеше отпорот на хрватскиот тинејџер Марин Чилиќ. Тој славеше со 6-7, 7-5, 6-4, 7-6, а следен противник ќе му биде Шпанецот Томи Робредо, кој со 7-6, 6-2, 6-3 беше поуспешен од Французинот Џо- Вилфред Цонга. И петтиот носител, Русинот Николај Давиденко во три сета со 6-2, 7-6, 6-3 забележа победа над својот сонародник Димитри Турсунов. - Одиграв солидно против Димитри. Задоволен сум од формата во која се наоѓам. ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватот го доби првиот сет, но четиричасовната „војна“ му припадна на третиот носител на Ју-Ес опен

  Третиот носител Новак Ѓоковиќ од Србија го преживеа тешкиот предизвик од хрватскиот тинејџер со силен сервис Марин Чилиќ, совладувајќи го со 6-7, 7-5, 6-4, 7-6 во ноќниот шлагер на денот, со што се пласира во осминафиналето на Отвореното првенство на САД во тенис. Освојувачот на Австралија опен, 21-годишниот Ѓоковиќ, кој во минатогодишното финале на гренд-слемот во Њујорк загуби од Роже Федерер, ги издржа силните налети од 19-годишниот Чилиќ, 30. носител и дебитант на Ју-Ес опен.

  „Имав многу, многу тежок меч, па и да загубев денеска, тој ќе го заслужеше тоа“, изјави Ѓоковиќ на теренот по речиси четиричасовната „војна“ на тенискиот стадион „Артур Еш“. „Тој одигра апсолутно извонредно“.

  Тие водеа остра битка во првиот сет, со долги поени што измамуваа воздишки од публиката, при што Чилиќ покажа младешка брзина и необична способност да ги спасува топките што изгледаат како сигурни ...
  | | веќе видена | слични

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ после три саат борба успеа да победи со хрватскиот тенисер Марин Чилиќ, со 3:1 сетови и со тоа се пласираше во четврт финалето од US Опен.

  Во исто долг и исцрпувачки меч, кој траеше еден саат и 44 минути, Ѓоковиќ играше во ланскиот US Опен, против Степанек.

  „Ова беше многу тежок меч. Марин немаше што да изгуби, а јас можеби играв премногу дефанзивно. Чекав на неговите грешки, што не требаше да го направам“, изјави третиот носител во Њу Јорк, Новак Ѓоковиќ.

  Во женска конкуренција Дементиева имаше лесен меч против кинеската претставничка На Ли, 6:4, 6:1 по сетови.

  Иако малку нестабилно во првиот сет, Дементиева, беше апсолутно доминантна во вториот. После мечот Русинката изјави дека единствено поради поразот од Ли во 2007 година, беше под притисок во првиот сет.

  Дементиева ќе се соочи со 15-та носителка Пети Шнајдер во четвртфиналето од US Опен.
  | | веќе видена | слични

  Првиот светски рекет Шпанецот Рафаел Надал во дуелот со Србинот Виктор Троицки славеше уверлива победа од 3-0 (6-4, 6-3, 6-0) и со тоа го продолжи победничкиот пат на годинашниот гранслем-турнир на САД. Тој ита кон првата титула во Њујорк, а присутните на теренот „Артур Еш“ можеа да се уверат дека Рафаел доминира на теренот. Следен противник на шпанскиот тенисер ќе му биде извонредниот сервер Сем Квереј.
  Шкотланѓанецот Енди Мареј и Швајцарецот Станислас Варвинка со пресврти по водството на Јирген Мелцер, односно Флавио Чиполи од 2-0 во сетови, стигнаа до пласман во четвртото коло. Тие ќе се сретнат во осминафиналениот дуел.
  - Јирген играше извонредно, удираше силно и погодуваше. Ми беше тешко да влезам во ритам, но по третиот сет почувствував дека работите одат во моја корист. Многу работев на физичката подготовка и тоа се исплатеше - рече шестиот тенисер на светот, Енди Мареј.
  Четвртиот носител, Шпанецот Давид Ферер, се прости од турнирот по тричасовен спектакл со Нишикори. Јапонецот со 18 ...
  | | веќе видена | слични

  Србинката Јелена Јанковиќ се изнамачи против жилавата Швеѓанка Софија Арвидсон во еден од најинтересните дуели од второто коло на Отвореното првенство на САД во тенис. Втората носителка на турнирот беше заморена, но на крајот најде сили да се пласира во третата рунда. Откако го доби првиот сет, Јанковиќ во вториот сет двапати сервираше за победа, пропушти и меч-топка, но не ги искористи и мораше да игра и трети сет во кој славеше со 7-5. Популарната „ЈЈ“ или како што ја нарекуваат Американците Џеј Џеј, неколкупати лежеше среде терен со стомакот на земја, но вели дека причината не е повреда.

  - Не беше повреда, туку замор. Не можев да станам. На моменти бев исцрпена. Тешко дишев и немав сила да станам. Зачудувачки е како издржав тричасовен меч, бидејќи немав тренирано со полн интензитет. Сега тренирам понапорно, но ќе ми треба време да влезам во форма. Ништо нема да се случи преку ноќ - рече Јанковиќ по натпреварот кој траеше 2 часа и 44 минути. Јанковиќ по средбата планираше да трча 10 минути на ...
  | | веќе видена | слични

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ повторно покажа зошто е светски рекет број 3 и минатогодишен финалист на Отвореното првенство на САД, елиминирајќи го францускиот ветеран Арно Клемен со 6-3, 6-3, 6-4 во мечот од првото коло. Иако победата беше убедлива, не беше се така лесно за младиот српски тенисер, кој на почетокот на третиот сет стравуваше дека поради повреда на скочниот зглоб ќе мора да се збогува со Флешинг Медоус. - За среќа, се беше во ред. За два дена, колку што имам до следниот меч, убеден сум дека ќе закрепнам. Целата работа беше во тоа што повеќе мислев на повредата отколку што чувствував болка. Мислам дека не беше ништо страшно - изјави Ѓоковиќ, кој во следното коло за противник ќе го има Американецот Роберт Кендрик. Од друга страна, сонародничката на Ѓоковиќ, Јелена Јанковиќ се врати од работ на бездната во мечот со анонимната Швеѓанка Софија Арвидсон. На Јанковиќ и беа потребни два часа и 45 минути за да обезбеди пласман во третото коло откако славеше со 6-3, 6-7, 7-5. - Ова беше сериозен тест ...
  | | веќе видена | слични

  Третиот натпреварувачки ден на тенискиот Гренд слем во Њујорк беше краен дострел за бронзената од Олимпијадата во Пекинг, Вера Звонарева.

  Се мачеше и Јанковиќ, но обезбеди трето коло, во кое ќе бидат и Русинките Кузњецова и Дементиева. Ѓоковиќ, Давиденко и Родик ја минаа почетната пречка.

  Осмата носителка Вера Звонарева не успеа против Татјана Перебинис. Украинката беше супериорна и со 6:3 и 6:3 го осиромаши турнирот на терените на Флешинг Медоус на кои бронзената Звонарева отсега ќе биде само гледачка.

  Се мачеше и втората фаворитка Јелена Јанковиќ, но сепак, ја надмина кризата и ја совлада Швеѓанката Арвидсон. Србинката го освои првиот сет со 6:3, потоа Арвидсон изедначи во тај брејк, а за изедначеноста зборува и третиот сет кој траеше 12 гема.

  Кузњецова имаше проблеми против Кристеа само во воведот. 7:6, потоа 6:1 за треторангираната Русинка, на која друштво во 16-тина финалето ќе и прави сонародничката Дементиева.

  Парментие освои само пет гема и не успеа ...
  | | веќе видена | слични

  Мартиноски и Деари во второто коло во Чачак

  Македонските тенисери Илија Мартиноски и Шендрит Деари успешно стартуваа на фјучерсот во српскиот град Чачак, со награден фонд од 10.000 американски долари. Дејвис куп репрезентативецот Мартиноски, кој неделава е 851. на АТП-листата, го совлада со 7-6 (4), 6-1 помладиот брат на Новак Ѓоковиќ, 17-годишниот Марко (1625.), а квалификантот Деари беше подобар од Дамјано ди Јено (1105.) од Италија со 6-3, 6-1. Во синоќешното второ коло Мартиноски требаше да игра со осмиот носител Милјан Зекиќ (787.), а Деари со шестиот носител Никола Ќириќ (697.).

  Елиминирани се Димитар Грабулоски (1210.), кој загуби од седмиот носител Иван Бјелица (698.) со 6-3, 7-5, како и најмладиот репрезентативец на Македонија, Томислав Јотовски, кој беше поразен од Денис Бејтулахи (1257.) со 6-3, 6-4.

  Во игра на двојки Јотовски и Милош Секулиќ од Шведска во синоќешното четврт-финале за противници ги имаа вторите носители, Италијанците Ди Јено и Клаудио Граси, а ...
  | | веќе видена | слични

  Втората носителка Јанковиќ се изнамачи со Швеѓанката Арвидсон

  Не се случува често британска тенисерка да се пласира во третото коло на Ју-Ес опен. Последен пат тоа се случи во 1991 година. Ен Кеотавонг ја прекина таа црна серија, изнанеадувајќи ја 25. носителка Франческа Скјавоне од Италија со 6-2, 3-6, 6-4.

  „Убаво е чувството кога ќе им се покаже на луѓето дека шестиот светски рекет Енди Мареј не е единственото квалитетно од британскиот тенис“, изјави пресреќната Кеотавонг, рангирана на 87. место на ВТА-листата. Со пласманот меѓу најдобрите 32 на гренд-слем, таа докажа дека нејзината кариера се движи во вистински правец. Во јуни таа стана првата родена Британка со директно учество на Вимблдон по 1999, а нејзиниот ранкинг драстично ќе се подобри по двете победи во Њујорк.

  „Ми требаше малку повеќе време од другите за да се пробијам меѓу првите сто тенисерки во светот“, вели 24-годишната Кеотавонг, на која Флешинг медоуз и е прв гренд-слем покрај Вимблдон во кариерата. Таа на ...
  | | веќе видена | слични

  Четворица од Македонија на главниот турнир во Чачак

  Покрај Илија Мартиноски, кој врз основа на ранкингот директно се најде на главниот турнир во поединечна конкуренција на фјучерсот во српскиот град Чачак, со награден фонд од 10.000 американски долари, уште тројца македонски тенисери за тоа се изборија преку квалификациите. Мартиноски, кој е 851. на АТП-листата, на стартот ќе игра со помладиот брат на Новак Ѓоковиќ, 17-годишниот Марко (1625.), Димитар Грабулоски (1210.) ќе се сретне со седмиот носител Иван Бјелица (698.) од Србија, Томислав Јотовски со Србинот Денис Бејтулахи (1257.) и Шендрит Деари со италијанскиот квалификант Дамјано ди Јено (1105.).

  Мартиноски и Грабулоски ќе настапат заедно и во двојки, каде што во првото коло ќе играат со четвртите носители Никола Ќириќ и Милјан Зекиќ. Јотовски, пак, заедно со Милош Секулиќ од Шведска ќе стартуваат против Борислав Боровиќ и Филип Новаковиќ.

  Грабулоски беше прв носител во квалификациите, во кои ги совлада Стефан Николиќ со ...
  | | веќе видена | слични

  Првпат во кариерата Рафал Надал ќе биде прв носител на еден гранслем-турнир. Водечкото место на АТП-листата му ја осигури и позицијата на фаворит број еден на последниот голем турнир годинава, што од понеделник ќе почне во Њујорк. Според рангот на светската листа на професионални тенисери, Роже Федерер е втор носител на турнирот, а зад него се најдоа Србинот Новак Ѓоковиќ и Шпанецот Давид Ферер. На женскиот дел од турнирот прв носител ќе биде Србинката Ана Ивановиќ, која сезонава триумфираше на гранслем-турнирот во Париз. Фаворит број два во Њујорк ќе биде нејзината сонародничка, Јелена Јанковиќ, и тие две можат да се сретнат само во финалето. Трета носителка ќе биде Светлана Кузњецова, Серена Вилијамс е четврти фаворит, а олимписката шампионка од Пекинг, Елена Дементиева, е петта носителка. Следува вицешампионката во Париз и на ОИ, Динара Сафина, а седма е победничката на Вимблдон, Венус Вилијамс.
  | | веќе видена | слични

  Според српскиот таблоид „Курир“, Новак Ѓоковиќ освен тоа што го освои бронзениот медал во Пекинг изгледа дека го освоил и срцето на младата и атрактивна атлетичарка од Парагвај, Лерин Франко. Сексапилната Јужноамериканка, која во својата земја е многу попозната како убавица и манекенка отколку како спортистка, е видена како со светскиот рекет број 3 се држи за рака и како шетаат низ Олимпиското село. Франко била присутна на сите тениски мечеви на Ѓоковиќ гледајќи ги од ложата во која била српската делегација, а по поразот била запрашана дали има нешто меѓу неа и Ѓоковиќ, на што одговорила дека не знае англиски. Дваесет и шестгодишната Франко, која пред четири години во Атина беше 42. во фрлање копје, има најдобар резултат од 55.38 метри, па е повеќе од јасно дека Парагвајката нема да има никакви шанси да се бори за каков било трофеј. Сепак, според написот во „Курир“, таа најголемиот трофеј веќе успеала да го освои, а тоа е третиот тенисер во светот. Интересно е тоа што овој романтичен излет може многу скапо ...
  | | веќе видена | слични