Гино Стрезовски

  во

  Клубот Вардар има светла иднина и покрај предизвиците со кои се соочува. Ракометните експерти за Фактор велат дека следните сезони ќе докажат дека станува збор ...
  сите 125 | | | веќе видена

  Тоа ќе бидат играчи што ќе бидат и подготвени да се навикнат на системите што ќе сакам да ги практикувам. Добро е што сум координатор во младите категории и ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Данило Брестовац доцна синоќа се врати назад од Ниш во Скопје по гостувањето на Металург против Железничар, во очекување во најскоро време да потпише и договор ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Актуелниот тренер на РК Охрид, Горан Андоновски е еден од кандидатите кои аплицираа до Ракометната федерација на Македонија за нов македонски селектор. Покрај ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Конкурсот што Ракометната федерација на Македонија го отвори пред една седмица веќе е завршен, па до крајот на неделава би требало да го добиеме новиот ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Конкурсот што Ракометната федерација на Македонија го отвори пред една седмица веќе е завршен, па до крајот на неделава би требало да го добиеме новиот ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Шест клучни критериуми содржи конкурсот за селектор на машката ракометна репрезентација.Главен критериум е да нема клупски ангажман и да биде целосно фокусиран ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Шесте победи и двата пораза на ЕП (дивизија Б) се само потврда дека оваа генерација кошаркари поседуваат голем талент и срце за успех, додека за ракометните кадети четвртото место на ЕП не значи дека тука завршува нивната приказна. Напротив, времето на Кизиќ, Костески, Серафимов, Симоноски, Џигероски и другите допрва ќе дојде Убаво беше да се биде Македонец изминативе десет дена и да се слушаат пријатните вести што пристигнуваа од Сараево, каде што кошаркарските кадети на Македонија (до 16 години) го освоија бронзениот медал на Европското првенство (ЕП) во дивизијата Б. Убаво беше да се види и прослави еуфоријата на македонски надежи со медалите, кои гордо сјаеја на нивните гради, а кои, пак, за миг нѐ потсетија дека не е сѐ толку црно во македонската кошарка на натпреварувачки репрезентативен план. Македонската машка ракометна репрезентација, пак, до 18 години беше блиску до успехот што го постигнаа кошаркарите, но, сепак, по поразот од Швајцарија, со 31-35, го заврши настапот на ЕХФ-шампионатот во ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Среќен сум што пак сум дома и што имам можност да го водам клубот што ми прирасна за срцето. Не сум магионичар што за два дена ќе направи чуда, но можам да ветам дека со мојата напорна работа и со мојата голема амбиција Металург ќе остане лидер во регионот според работата со младите категории и дека заедно со играчите и со стручниот штаб ќе се обидам клубот да го искачиме на едно повисоко ниво, рече Данило Брестовац, новиот тренер на Металург Селекторот на јуниорската и на кадетската репрезентација на Македонија, Данило Брестовац (43) во следните три сезони ќе биде тренер на македонскиот ракометен вицепрвак Металург. По осумгодишната ера на хрватскиот ракометен стратег Лино Червар, со ангажирањето на младиот тренер Брестовац, тимот од „Автокоманда“ врти нова страница во својата ракометна историја, притоа унапредувајќи го својот создавачки концепт, според кој Металург го доби епитетот „ракометен репрезентативен расадник“. – Среќен сум што повторно сум дома и што имам можност да го водам клубот што ми прирасна ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Капитенот на македонската ракометка репрезентација, Кирил Лазаров денес дипломираше со чиста десетка на Факултетот за физичка култура под менторство на Гино Стрезовски. Нашиот ас ја бранеше дипломската тема посветена на ракометот или поточно се одлучи за приказ на ракометниот модел во земјите во кои што настапувал: Хрватска, Унгарија, Шпанија и Франција. Потоа нашиот голем ракометен ас се осврна на македонскиот ракомет и одбра три натпревари на три различни генерации на нашата репрезентација. Најнапред Лазаров го анализираше натпреварот Македонија – Египет на првото Светско првенство на кое Македонија се квалификува, па се наврати на натпреварот за петто место на Европското првенство во Србија против Словенија, а заврши со мечот во јануари оваа година во Загреб пак против Словенија. Тој детално објасни што ги красеше трите генерации и кои се карактеристиките на инвидуалците и колективот. На бранењето на дипломската работа Лазаров доби поддршка од скоро цела репрезентација, поранешни соиграчи и тренери, ...
  сите 20 | | | веќе видена