Гези

  во

  Рамнотежа, дисциплина и промена – тоа се основите на среднорочниот економски план на Турција, претставени денес од Министерот за финансии и државната каса ...
  сите 29 | | | веќе видена

  На денешен ден пред 5 години, стотици илјади граѓани среде Истанбул започнаа протести против авторитарниот режим на тогашниот премиер Ердоган. Повод беше ...
  сите 32 | | | веќе видена

  На Скопје филм фестивал синоќа се одржа премиерата на новиот македонски долгометражен документарен филм „Кобра“, во режија на Игор Иванов – Изи, во продукција ...
  сите 85 | | | веќе видена

  Вчера вечер на Скопје филм фестивал се одржа премиерата на новиот македонски долгометражен документарен филм „Кобра“, во режија на Игор Иванов – Изи, во ...
  сите 88 | | | веќе видена

  Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу ги критикуваше израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и американскиот претседател Доналд Трамп поради ...
  сите 84 | | | веќе видена

  Стотици илјади граѓаните се собраа во Истанбул за да го одбележат крајот на 450-километри долг марш „на правдата“ против владата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Голем дел од нив се приклучија на маршот уште од почетокот во Анкара на 15 јуни. Опозицијата и лидерот на протестот Кемал Килидароглу го критикуваше бранот на апсења и притворот кои следеа по неуспешниот пуч. Претседателот Ердоган ги обвини луѓето што маршираат дека го поддржуваат тероризмот. Тој рече дека партијата на Килидароглу, која го организираше маршот, дека ја надминал политичката опозиција и дека „делувал со терористички организации и поттикнувајќи ги против државата“. Маршот беше најголемиот собир досега против претседателот Ердоган по протестите во Гези парк пред четири години. Килидароглу ја обвини владата дека го искористува обидот за пуч на 15 јули минатата година за да ја зголеми својата авторитарност во парламентот и извршната власт, законите и судската моќ. Тој рече дека маршот одбележал „ново раѓање“. „Никој не треба да ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Главeн уредник на турски весник е убиен во Истанбул. Кадир Демирел, шеф на провладиниот вeсник. “Јени Акита”, бил смртоносно прободен со нож од зет му Џемил Јавуз Канфил. Убиството се случило по семеен скандал. Џемил ја ранил и сопругата Есма Карнфил, ќерка на убиениот, која се обидела да го запре спорот. Таа е примена во болница и е оперирана, а во моментот останува во критична состојба. Напаѓачот првично избегал, но подоцна сам се предал на полицијата, пишува “Монитор”. Кадир Демирел е роден во 1961 година. Работел во некои од најголемите турски весници, меѓу кои “Сабах” и “Заман”. Со работа во “Јени Акита” започнал во 2014, а во март месец минатата година станува главен уредник. Весникот е и главен поддржувач на Партијата на правдата и развојот на претседателот Реџеп Ердоган. “Јени Акита” често е предмет на обвинувања за антисемитизам, хомофобија, а чие пишување исто така содржи и омраза кон Ерменци и други етноси. Во 2013 година весникот пушта редица на дезинформиращи и материјали за протестите во паркот ...
  сите 3 | | | веќе видена