Фуле

  во

  Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави во неделата дека може да гарантира дека со дипломатски активности ќе го намали бројот земји кои го признале Косово, но истовремено не ја исклучува ниту можноста поранешната јужна српска покраина да добие место во Обединетите нации со услов тоа да биде дел од договорот со Белград. Во интервјуто за белградскиот дневен весник Политика објавено во неделата, шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ вели дека прв започнал да работи на тоа земјите коишто веќе ја признале независноста на Косово да го повлечат признавањето, како и дека формирал тим од соработници чија единствена работа ќе биде ова, а и самиот пореди тоа често патува во Азија и во Африка. „Бидејќи тоа нови многу ги нервира, тука формирав тим од луѓе кои се занимаваат исклучиво со ова прашање. За мене тоа е приорите на нашата политичка активност“, вели Дачиќ и најавува дека за половина година бројот држави кои го признале Косово може да падне под 100, а можеби и помалку. „Можеби за половина ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Службениот мерцедес С-класа со регистарски ознаки СК 2936 АЦ e задолжен во МВР на РМ и користи Одделот за заштита на определени личности и објекти го има користено како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија. Одвнатре лускуз, но од надвор прашина и кал. Автомобилот за високи странски делегации бил користен 15 пати. Прв пат при посетата на посетата на поранешниот генерален секретар на ОН Бан Ки Мун во јули 2012 година. Во септември истата година Мерцедесот бил користен при посетата на екс комесарот на ЕУ за проширување Штефан Фуле. Еден месец подоцна се користел за посетата на тогашниот претседател на Србија Томислав Николиќ. Во 2013 година службеното возило се користело при повеќе посети. Посетата на Ивица Дачиќ српски премиер, претседателите на Словенија, Хрватска и Полска – Борут Пахор, Иво Јосиповиќ и Бранислав Коморовски, заменик претседателот на С.Р.Виетнам Нгуан Ти Доан, и премиерот на Унгарија Виктор Орбан. Во 2014-та година службеното возило било ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Службениот мерцедес С-класа со регистарски ознаки СК 2936 АЦ (задолжен во МВР на РМ), Одделот за заштита на определени личности и објекти го има користено како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв и втор степен на безбедносни мерки на обезбедување (претседатели на држави, премиери на влади, заменици претседатели, заменици претседатели на влади, министри, и др.).Автомобилот за високи странски делегации бил користен 15 пати. Прв пат при посетата на посетата на поранешниот генерален секретар на ОН Бан Ки Мун во јули 2012 година. Во септември истата година Мерцедесот бил користен при посетата на екс комесарот на ЕУ за проширување Штефан Фуле. Еден месец подоцна се користел за посетата на тогашниот претседател на Србија Томислав Николиќ.Во 2013 година службеното возило се користело при повеќе посети. Посетата на Ивица Дачиќ српски премиер, претседателите на Словенија, Хрватска и Полска – Борут Пахор, Иво Јосиповиќ и Бранислав ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Службениот мерцедес С-класа со регистарски ознаки СК 2936 АЦ (задолжен во МВР на РМ), Одделот за заштита на определени личности и објекти го има користено како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв и втор степен на безбедносни мерки на обезбедување (претседатели на држави, премиери на влади, заменици претседатели, заменици претседатели на влади, министри, и др.). Автомобилот за високи странски делегации бил користен 15 пати. Прв пат при посетата на посетата на поранешниот генерален секретар на ОН Бан Ки Мун во јули 2012 година. Во септември истата година Мерцедесот бил користен при посетата на екс комесарот на ЕУ за проширување Штефан Фуле. Еден месец подоцна се користел за посетата на тогашниот претседател на Србија Томислав Николиќ. Во 2013 година службеното возило се користело при повеќе посети. Посетата на Ивица Дачиќ српски премиер, претседателите на Словенија, Хрватска и Полска – Борут Пахор, Иво Јосиповиќ и Бранислав ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Автомобилот за високи странски делегации бил користен 15 пати. Прв пат при посетата на посетата на поранешниот генерален секретар на ОН Бан Ки Мун во јули 2012 година. Во септември истата година Мерцедесот бил користен при посетата на екс комесарот на ЕУ за проширување Штефан Фуле. Еден месец подоцна се користел за посетата на тогашниот претседател на Србија Томислав Николиќ. Во 2013 година службеното возило се користело при повеќе посети. Посетата на Ивица Дачиќ српски премиер, претседателите на Словенија, Хрватска и Полска – Борут Пахор, Иво Јосиповиќ и Бранислав Коморовски, заменик претседателот на С.Р.Виетнам Нгуан Ти Доан, и премиерот на Унгарија Виктор Орбан. Во 2014-та година службеното возило било користено при посетитите на Ивица Дачиќ, Евнгелос Венизелос, генералниот сектетар на НАТО Расмунсен, претседателот на канадското собрание Ендру Шер, на хрватскиот премиер Зоран Милановиќ како и на турскиот Ахмет Давитоглу. Ова возило исто така често се користи и во сличаи кога блендираните возила со кои се ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Чешката влада го номинираше поранешниот европски комесар за проширување Штефан Фуле за генерален секретар на ОБСЕ, мандат кој трае три години. Актуелниот шеф на ОБСЕ е Италијанот Ламберто Заниер чијшто мандат истекува на 30 јуни 2017 година.Во моментов Фуле е специјален комесар на чешкото министерство за надворешни работи за ОБСЕ.Министерот за надворешни работи на Чешка изјави дека го предлага Фуле за оваа престижно место поради неговото богато искуство во безбедносните проблеми.”Штефан Фуле докажа дека е компетентен дипломат и ефикасен менаџер со одлично знаење за безбедносните проблеми. Тој може да ги презентира европските интереси и да гради добри односи со партнерите”, изјави министерот Заоралек. Именувањето на првиот човек на ОБСЕ го право министерскиот совет на организацијата а под водство на земјата претседавач а тоа годинава е Австрија. Одлуката ќе биде донесена во втората четвртина од 2017 година. Фуле беше министер за европски работи на Чешка и заменик министер за одбрана. Помеѓу 2010 година и 2014 ...
  | | веќе видена

  Потребно е подигнување на свеста околу неопходноста од поврзување со широкопојасен интернет, како и дигитално поврзување, истакна министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска, на форум во Брисел. Форумот насловен „Балкан – зацврстување на врските на патот кон Европската Унија“ е во организација на „Пријатели на Европа“ и Фондацијата „Конрад Аденауер“, со поддршка на Советот за регионална соработка. Министерката учествуваше на панел дискусијата: „Привлекување на бизниси и инвестиции преку зајакнувањето на регионалната поврзаност“. „Регионалната агенда за поврзување, која го става фокусот врз транспортот и енергетиката, не може да биде комплетирана без важниот аспект на дигиталното поврзување”, истакна Арсовска Томовска, потенцирајќи дека регионалната дигитална поврзаност е важна за зголемување на прекуграничните услуги со цел развој на дигиталната економија во регионот, како и иновативниот потенцијал. На форумот се дискутираше и за спроведување на реформски мерки во насока ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Конечниот список на кандидатските листи се очекува да биде објавен на 13 мај и тогаш би се знаело кој ќе учествува во изборниот натпревар Петти јуни како изборен датум е определен со одлука на Собранието, кога пратениците го определија датумот за самораспуштање и потоа го преместија. Законодавниот дом, во согласност со таа одлука, веќе е распуштен, а се чека уште собранискиот претседател Трајко Вељаноски и формално да ја потпише одлуката за одржувањето на предвремените парламентарни избори. Според најавите од неговиот кабинет, овој чин се очекува да се случи на 15 април и оттогаш ќе почнат да течат роковите за организација и за одржување на изборите. Официјалниот календар на активностите ќе го објави самата Државна изборна комисија, но роковите се предвидени и во Изборниот законик, така што може да се определат следните чекори. Така, како што предвидува членот 49 од Изборниот законик, најдоцна 15 дена од денот на распишувањето на изборите, или поточно на 30 април, избирачкиот список треба да се стави на ...
  сите 150 | | | веќе видена

  Претставници на ЕУ во Македонија, ја обвиниле владата на Груевски дека земјата ја води во катастрофа, барајќи од власта и од опозицијата, да се договорат за решение со кое ќе се спречи експлозија во оваа балканска држава. Сепак, тие признаваат дека ваквиот дијалог, тешко дека е возможен, објавува Еуроактив Двајца високи функционери, претставници на ЕУ и посредници при донесување одлуки во врска со Македонија, вчера пред неколкумина луѓе изјавиле дека владата на Груевски ја води земјата во катастрофа. Тие побарале да не се именувани со цел да можат слободно да се изразат. Натаму, во извештајот на Еуроактив стои: Неверојатна недоверба Еден од функционерите го опишале како “неверојатно” нивото на недовербата во малата балканска земја, откако протекоа прислушуваните разговори што открија ужасен непотизам, корупцијата, местење на изборите и автократски практики. Македонските политички партии најверојатно нема да најдат начин да се вклучат во конструктивен дијалог, или во било каков вид на дијалог, изјави еден од ...
  | | веќе видена | слични

  Роковите во Изборниот законик им оставаат простор на партиите да ги одолжат решенијата Резиденцијата на евроамбасадорот беше центарот на политичките договарања изминативе месеци Претставниците на Европската Унија, тројката европратеници и комесарот за проширување Јоханес Хан се пред нови мисии во земјава, во обид да најдат решенија за последните неизвесности во врска со политичката криза. Последната вест е дека Хан ќе пристигне во февруари. По едностраното распуштање на Собранието и закажувањето на изборите за 24 април, како и по одбивањето на СДСМ да учествува, остануваат неколку дилеми во врска со нивното организирање. Генерално во јавноста се вртат три можни сценарија, од кои едното е да има одложување, другото да се одржат и опозицијата да учествува поради меѓународниот притисок, а третото (кое се смета за најмалку веројатно) е да има избори без опозиција. Засега изјавите на меѓународните претставници најмногу одат во прилог на второто сценарио, бидејќи се речиси едногласни дека опозицијата треба да ...
  сите 110 | | | веќе видена

  Советот на Град Скопје на денешната седница ќе гласа предлог-програма за решавање на проблемот со животните скитници на градската територија во 2016. Како и секоја година, репризно се наведени низа активности поврзани со бездомните кучиња и дејностите во „Вардариште“. Од Здружението „Анима Мунди“ велат дека и оваа програма нема никаква подобрување, реагираат на критериумите за еутаназија, а сметаат единствениот стационар нема капацитет за третман на бездомните кучиња. И покрај многубројните реакции од скопјани и протестните барања од здруженијата за заштита на животните, „Вардариште“ и во 2016 останува единствениот стационар за третман со бездомните кучиња. Градот во својата годишна програма планира околу 250 месечно, а 3.000 животни годишно да се заловуваат, транспортираат, стерилизираат и еутанизираат преку „Вардариште“, односно преку ангажиран медицински тим и службите од ЈП „Комунална хигиена“.Евидентен е проблемот што „Вардариште“, лоциран на истоимената бивша депонија во општина Гази Баба, со години го ...
  | | веќе видена

  Според аналитичарите, се покажа дека лидерските средби не можат да донесат трајни решенија за политички кризните состојби, бидејќи за неколку години откако ќе се најде решение, повторно избива нова криза, што е последица на недоволната посветеност за изградба на здрави и силни институции што ќе влеваат доверба, на тој начин оневозможувајќи го кризирањето во иднина Клубот на пратениците се претвора во локација со највисока политичка моќ КАДЕ НЀ ВОДИ ФЕНОМЕНОТ ЛИДЕРСКА СРЕДБА Воениот конфликт во Македонија во 2001 година и Охридскиот рамковен договор со кој се обележи неговиот крај не беа пресвртница само во однос на меѓуетничките односи во земјата или на нејзината безбедност туку и во однос на политичко-институционалното функционирање. Десет години претходно, со Уставот од 1991 година, Република Македонија се устрои како парламентарна демократија, во која врвен авторитет е Собранието на народните избраници, пратениците (тогаш 120 на број), а лидерот на парламентарната група што ќе добие поддршка од ...
  сите 91 | | | веќе видена

  Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од безбедносниот форум во Братислава, порача дека денешните состојби во државата се резултат на предолгото чекање за отпочнување на преговори за полноправно членство во Европската Унија. - Сакав да ги кажам реалните состојби во кои сме како резултат на нечија неодлучност да донесе одлука. Македонија страда од тоа што нема одлука во Европскиот Совет, затоа што се решавало со консензус и има право на вето. Во услови на криза, во вакви услови, треба да има и друг начин на носење на одлуки, изјави претседателот Иванов. Иванов на форумот потсети дека Република Македонија има добиено шест позитивни препораки за членство во ЕУ, а со 16 Акциски планови за членство во НАТО, македонската е најпроверена армија во историјата на човештвото. Но за состојбите тој не бара алиби зошто според него делумно и кај нас има вина. - Барав минатиот септември со Советот за безбедност на Генералното Собрание, на Балканот да се создаде центар за антитероризам, затоа што членките на ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Зедничкиот заклучок беше дека ЕУ и НАТО ја немаат завршено работата на Балканот, и дека денешната ситуација е резултат на предолгото држење на Македонија во чекалната, која е најнеупотребливото место. Треба да користиме вистински зборови за да ги опишеме состојбите, кои во голема мера се резултат на предолгото држење на РМ во чекалната. Македонија веќе не е политички туку безбедносен проблем. Ова го соопшти претседателот Иванов на сесијата посветена на состојбите на Балканот, на кој учествуваа и претседателката на Хрватска Колинда Грабер, МНР на Унгарија Петар Сијатро и поранешниот еврокомесар за проширување Фуле, во рамките на форумот ГЛОБСЕК. Зедничкиот заклучок беше дека ЕУ и НАТО ја немаат завршено работата на Балканот, и дека денешната ситуација е резултат на предолгото држење на Македонија во чекалната, која е најнеупотребливото место. - Побарав минатиот септември во советот за безбедност на генералното собрание на Балканот да се создаде центар за антитероризам, затоа што земјите членки во НАТО и Еу од ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Треба да користиме вистински зборови за да ги опишеме состојбите, кои во голема мера се резултат на предолгото држење на РМ во чекалната. Македонија веќе не е политички туку безбедносен проблем. Ова го соопшти претседателот Иванов на сесијата посветена на состојбите на Балканот, на кој учествуваа и претседателката на Хрватска Колинда Грабер, МНР на Унгарија Петар Сијатро и поранешниот еврокомесар за проширување Фуле, во рамките на форумот ГЛОБСЕК. Зедничкиот заклучок беше дека ЕУ и НАТО ја немаат завршено работата на Балканот, и дека денешната ситуација е резултат на предолгото држење на Македонија во чекалната, која е најнеупотребливото место. -Побарав минатиот септември во советот за безбедност на генералното собрание на Балканот да се создаде центар за антитероризам, затоа што земјите членки во НАТО и Еу од балканот имаат информации и соработуваат. Ние земјите што сме надвор од од ЕУи НАТО немаме доверба меѓусебе, не ги рамнеуваме информациите и не знаеме како да се спротиставиме на тоа што ни се ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Зедничкиот заклучок беше дека ЕУ и НАТО ја немаат завршено работата на Балканот, и дека денешната ситуација е резултат на предолгото држење на Македонија во чекалната, која е најнеупотребливото место.Треба да користиме вистински зборови за да ги опишеме состојбите, кои во голема мера се резултат на предолгото држење на РМ во чекалната. Македонија веќе не е политички туку безбедносен проблем. Ова го соопшти претседателот Иванов на сесијата посветена на состојбите на Балканот, на кој учествуваа и претседателката на Хрватска Колинда Грабер, МНР на Унгарија Петар Сијатро и поранешниот еврокомесар за проширување Фуле, во рамките на форумот ГЛОБСЕК.Зедничкиот заклучок беше дека ЕУ и НАТО ја немаат завршено работата на Балканот, и дека денешната ситуација е резултат на предолгото држење на Македонија во чекалната, која е најнеупотребливото место.- Побарав минатиот септември во советот за безбедност на генералното собрание на Балканот да се создаде центар за антитероризам, затоа што земјите членки во НАТО и Еу од ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Иванов потсети дека Република Македонија има добиено шест позитивни препораки за членство во ЕУ, а со 16 Акциски планови за членство во НАТО, како што рече, македонската е најпроверена Армија во историјата на човештвото. Иванов: Недостигот на доверба и соработка го враќа регионот назад Време е да ги користиме вистинските зборови за да ги опишеме состојбите. Република Македонија е жртва на неодлучноста на Европскиот Совет, на одлуките на некои кои не мислеле на последиците од нивните одлуки. Во голема мера денешните состојби се резултат на предолгото држење на Македонија во чекалната. Не барам алиби за состојбите и кај нас има вина, потенцира претседателот Ѓорге Иванов на сесијата „Балканска шаховска табла: Дали влогот е целосна и слободна Европа“, што заврши доцна синоќа, во рамки на безбедносниот форум што се одржува во Братислава, а меѓу главните теми беше и Република Македонија. Иванов, јави известувачот на МИА од Братислава, потсети дека Република Македонија има добиено шест позитивни препораки за ...
  сите 46 | | | веќе видена

  Македонија е жртва на неодлучноста на Европскиот совет, на одлуките на некои кои не мислеле на последиците од нивните одлуки, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов на сесијата „Балканска шаховска табла: Дали влогот е целосна и слободна Европа“, којашто заврши доцна ноќта кон саботата, во рамки на безбедносниот форум што се одржува во Братислава, а меѓу главните теми беше и Република Македонија. „Време е да ги користиме вистинските зборови за да ги опишеме состојбите. Република Македонија е жртва на неодлучноста на Европскиот совет, на одлуките на некои кои не мислеле на последиците од нивните одлуки. Во голема мера денешните состојби се резултат на предолгото држење на Македонија во чекалницата. Не барам алиби за состојбите, и кај нас има вина“, истакан претседателот Ѓорге Иванов Иванов потсети дека Република Македонија има добиено шест позитивни препораки за членство во Евроспакта унија, а со 16-те Акциски планови за членство во НАТО, македонската е најпроверената армија во историјата . „Во услови на ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Македонија е жртва на неодлучноста на Европскиот совет, на одлуките на некои кои не мислеле на последиците од нивните одлуки, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов на сесијата „Балканска шаховска табла: Дали влогот е целосна и слободна Европа“, којашто заврши доцна ноќта кон саботата, во рамки на безбедносниот форум што се одржува во Братислава, а меѓу главните теми беше и Република Македонија. „Време е да ги користиме вистинските зборови за да ги опишеме состојбите. Република Македонија е жртва на неодлучноста на Европскиот совет, на одлуките на некои кои не мислеле на последиците од нивните одлуки. Во голема мера денешните состојби се резултат на предолгото држење на Македонија во чекалницата. Не барам алиби за состојбите, и кај нас има вина“, истакан претседателот Ѓорге Иванов Иванов потсети дека Република Македонија има добиено шест позитивни препораки за членство во Евроспакта унија, а со 16-те Акциски планови за членство во НАТО, македонската е најпроверената армија во историјата . „Во услови на ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Македонија е жртва на неодлучноста на Европскиот совет, на одлуките на некои кои не мислеле на последиците од нивните одлуки, порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов на сесијата „Балканска шаховска табла: Дали влогот е целосна и слободна Европа“, којашто заврши доцна ноќта кон саботата, во рамки на безбедносниот форум што се одржува во Братислава, а меѓу главните теми беше и Република Македонија. „Време е да ги користиме вистинските зборови за да ги опишеме состојбите. Република Македонија е жртва на неодлучноста на Европскиот совет, на одлуките на некои кои не мислеле на последиците од нивните одлуки. Во голема мера денешните состојби се резултат на предолгото држење на Македонија во чекалницата. Не барам алиби за состојбите, и кај нас има вина“, истакан претседателот Ѓорге Иванов Иванов потсети дека Република Македонија има добиено шест позитивни препораки за членство во Евроспакта унија, а со 16-те Акциски планови за членство во НАТО, македонската е најпроверената армија во историјата . „Во услови ...
  сите 11 | | | веќе видена