Фолтин

  во

  Како што соопшти Град Скопје, главен организатор на 21-то издание на „Европски ден на музиката" е Атина, која во оваа манифестација ќе учествува заедно со 26 ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Скопје годинава ќе биде еден од 12-те градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката (European music day), при што ќе бидат емитувани онлајн концерти и ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Скопје годинава ќе биде еден од дванаесетте градови што ќе го одбележат Европскиот ден на музиката (European music day), при што ќе бидат емитувани онлајн ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Во очекување на официјалните протоколи и препораки на здравствените и државните оваа година, „Скопско лето” ќе започне нешто подоцна, кон крајот на месец јуни ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Како секоја година, и годинава Празникот на музиката ќе се одржи на 21 јуни, недела, но во поинакви услови. Организатори се Францускиот институт во Скопје и ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Дипломиран професор по филозофија и завиден број на години новинар во дневниот весник „Вечер“, Дејан Трајкоски на домашната културна јавност и најпознат како ...
  сите 16 | | | веќе видена

  „Не сакам да глумам, сакам да пеам“ – вака Атиџе во едно нејзино интервју им одговори на новинарите кога ја прашаа дали би сакала повторно да глуми. И денес ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Истражувачот, новинар и музичар Тошо Филиповски , авторот на „Првата македонска рок-енциклопедија“, преку социјалните мрежи имаше иницијатива за гласање на топ ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Писателот Александар Прокопиев во Утрински брифинг на „Слободен печат“ зборуваше за својата најнова книга „222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)“, во ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Од Бекирлија, село оставено на забот на времето и со просечни услови за живот преку 11.000 километри на црвен тепих во Лос Анџелес. Вака на кратко, може да се ...
  сите 94 | | | веќе видена

  Охрид, 10. февруари 2020 (ИНПРЕС) – Поради зголемениот интерес, филмот „Медена земја“ повторно ќе се прикажува на кино репертоарот во Националната установа ...
  сите 6 | | | веќе видена