Фиренца

  во

  На денешен ден 8 јануари 2019 1297.- Франческо Грималди, преоблечен во калуѓер продрел во крепоста Монако која тогаш била под владение на Џенова. Притоа во ...
  сите 6 | | | веќе видена

  5 јануари 2019 911.- Во манастирот „Свети Наум“, на брегот на Охридското Езеро, умрел Наум Охридски, познат како Свети Наум Охридски Чудотворец, еден од ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Директорот на галеријата „Уфици“, познат музеј во Фиренца, од Германија побара враќање на слика од холандскиот сликар Јан ван Хујсум од 18. век, која нацистите ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Директорот на галеријата „Уфици“, познат музеј во Фиренца, од Германија побара враќање на слика од холандскиот сликар Јан ван Хујсум од 18. век, која нацистите ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Милан никако да доведе играч кој ќе им биде по желба. „Росонерите“ веќе подолго време сакаа во своите редови да го купат Луис Муриел од Севилја. Чекаа да дојде ...
  сите 6 | | | веќе видена

  1 јануари 2019 - Денеска е Светски ден на мирот 45.п.н.е.- Воведен бил во употреба новиот календар, наречен „јулијански“, со кој римскиот државник Гај Јулиј ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Почетокот на годинава го одбележаа големи надежи за подобра иднина, но заврши со бројни разочарувања, пред се во делот на владеење на правото и правната ...
  сите 2 | | | веќе видена