Фидел Кастро

  во

  На денот на роденденот на Јосип Броз неговите поддржувачи се сеќаваат на неговата посета на САД во 1971 година. Тогаш на чело на Америка беше Ричард Никсон во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Сите ја паметиме Уснија Реџепова која беше вистинска легенда на народната музика и една од најголемите ѕвездиНиту една прослава не можеше да се замисли без ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Стадионот на смртта. „Хилзброу“ пред „Хилзброу“ и „Хејсел“ пред „Хејсел“. Поминати се 56 години од најголемиот ужас што некогаш фудбалскиот свет го видел. Хаос ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Неверојатни теории на заговор, настануваат по исчезнувањето, смртта, па и некаква мала промена на физичкиот изглед, на некои од водечките светски политичари ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Куба се надева дека нејзиниот биотехнолошки сектор почнат од бившиот лидер Фидел Кастро може да ѝ даде предност во глобалната трка за пронаоѓање ефективни ...
  сите 11 | | | веќе видена

  На денешен ден пред 40 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Јосип Броз Тито ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Основното обвинителство во Приштина ѝ наложи денеска на косовската полиција да покрене истрага во врска со заканата по живот што вчера, преку социјални мрежи, ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Основното обвинителство во Приштина ѝ наложи денеска на косовската полиција да покрене истрага во врска со заканата по живот што вчера, преку социјални мрежи, ...
  сите 118 | | | веќе видена

  Основното обвинителство во Приштина ѝ наложи денеска на косовската полиција да покрене истрага во врска со заканата по живот што вчера, преку социјални мрежи, ...
  сите 119 | | | веќе видена

  Основното обвинителство во Приштина ѝ наложи денеска на косовската полиција да покрене истрага во врска со заканата по живот што вчера, преку социјални мрежи, ...
  сите 119 | | | веќе видена

  Основното обвинителство во Приштина ѝ наложи денеска на косовската полиција да покрене истрага во врска со заканата по живот што вчера, преку социјални мрежи, ...
  сите 121 | | | веќе видена

  Зад славата и почитта кои кубанските лекари ги уживаат во странство, што се докажува и сега во кризата со коронавирусот, се крие тажна реалност - повеќето од ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Во средината на јануари на страниците на Фактор пишувавме за предлогот на рускиот претседател за промени во Уставот, за крајот на „тандемот“ и новиот премиер. ...
  сите 82 | | | веќе видена

  Неколку моменти пред да биде застрелан од неговиот џелат, војник на боливиската влада, револуционерот Ернесто „Че“ Гевара рекол: „Пукај кукавицo! Ќе убиеш само ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Берни Сандерс, водечкиот демократ номиниран за претседателски кандидат, делумно ја бранеше кубанската револиуција на Фидел Кастро, тврдејќи дека е „неправеднод ...
  сите 70 | | | веќе видена