Фенербахче

  во

  Тасевски остана без тренер, а можеби и без ангажман

  Македонските интернационалци немаа шанса да се радуваат на победа во третото квалификациско коло од Лигата на шампиони. Левски на Дарко Тасевски и Славија Прага на Гоце Толески беа поразени, а само Партизан на Драган Чадиковски успеа да одигра нерешено. Најголемото разочарување го приреди бугарскиот тим Левски, кој на домашен терен загуби од белорускиот шампион Бате Борисов со 0-1. Македонскиот играч од средниот ред Тасевски во игра влезе во 57. минута, а три минути подоцна гостите го постигнаа водечкиот гол. По средбата тренерот Вили Вуцов поднесе оставка, што може да значи и крај на престојот на Тасевски во Софија. Во изминатите неколку денови бугарските медиуми го прогласија македонскиот репрезентативец за љубимец на тренерот и за негово најголемо промашување. - Игравме добро, но не ги искористивме нашите шанси. Треба добро да ги анализираме грешките. Не знам дека тренерот си заминал. Мене никој ништо не ми кажал - изјави Тасевски. Драган ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалскиот клуб Бешикташ, кој со Фенербахче и со Галатасарај ја сочинува големата тројка во Турција, е основан во 1911 година во Истанбул, во населбата Чаршија. Во состав е на спортското друштво Бешикташ, основано во 1903 година. За разлика од другите два клуба, чии основачи се луѓе од богатата класа, Бешикташ е клуб на сиромашната класа, чии припадници се негови најзагрижени навивачи. Навивачката група се вика „Чаршијагруп“. Иако е трет по популарност во Турција, Бешикташ по трофеи и по успеси е пред двата многу попознати клуба. Во моментов, во него играат фудбалери чија вкупна вредност се проценува на 77 милиони евра.
  | | веќе видена | слични

  БАТЕ Борисов славеше со 1:0 кај Левски, Анортозис го прегази Олимпијакос со 3:0

  БАТЕ Борисов и Анортозис, шампионите на Белорусија, односно Кипар, ја продолжија низата сензации и се наоѓаат пред историски успех и пласман во фазата по групи во шампионската лига на УЕФА.

  Откако го елиминираа белгискиот првак, Андерлехт, фудбалерите на БАТЕ Борисов остварија минимална победа на гости и во Софија кај Левски со 1:0 во првиот меч од 3. квалификациско коло во ЛШ. Погодокот што го втурна белорускиот шампион пред портите на фудбалската клупска елита на стариот континент го постигна Ржевски во 60 минута. По неочекуваниот пораз тренерот на бугарскиот претставник, Велислав Витсов, поднесе оставка, па во реваншот во Борисов составот на Левски ќе го предводи досегашниот асистент во страучниот штаб, Емил Велев.

  Со големи изгледи да им прават друштво на своите белоруски колеги во главната фаза во ЛШ се и играчите на кипарски Анортозис кои во првиот меч од последното квалификациско коло, пред ...
  | | веќе видена | слични

  Европската асоцијација на спортските списанија го избра менаџерот на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон, за најдобар тренер на Европа за сезоната 2007 08. Шкотскиот стратег ги предводеше „црвените ѓаволи“ до европската и до англиската титула. Фергусон уште еднаш го потврди статусот на најтрофеен тренер во историјата на англискиот фудбал, приближувајќи го Манчестер ј. на една титула заостанување во Премиер-лигата зад Ливерпул. И покрај тоа, менаџерот на „црвените ѓаволи“ не забележа убедлив триумф. На второто место, со само еден глас помалку, се најде сегашниот тренер на Фенербахче и селектор на Шпанија на последното ЕП, Луис Арагонес. Тој успеа да го прекине малерот на „црвената фурија“, која воодушевуваше во квалификациите, но никогаш не стигнуваше во завршницата на големите натпреварувања. Третото место му припаѓа на најголемиот фудбалски психолог, Гус Хидинк. Тој со Русија го направи најголемото изненадување на ЕП 2008 во Австрија и во Швајцарија. „Зборнаја“ стигна до полуфиналето, а во ...
  | | веќе видена | слични

  „Старата дама“ се враќа на главната клупска сцена

  Италијанскиот гигант Јувентус по две сезони пауза повторно се враќа на интернационалната сцена. Денеска, во Торино го пречекува словачкиот првак Артмедиа Петржалка, во првата средба од 3. последно квалификациско коло пред стартот на Лигата на шампионите.Јувентус последен пат учествуваше во натпреварувањата на УЕФА во 2005 година, кога се пласира директно во групите од ЛШ. Следната година двократниот европски првак беше суспендиран поради корупција и префрлен во Серија Б. Во 2007 се врати во Серија А и како третопласирана екипа во калчото избори учество во елитата. Интересно е тоа што Артмедиа Петржалка во 2005 за прв и последен пат ги мина квалификациите и дебитира во елитното европско клупско натпреварување. Јувентус само еднаш досега бил принуден да игра квалификации за влез во ЛШ и тоа во 2004, кога го елиминира Ѓургарден.Деветкратниот шпански првак Атлетико Мадрид по 11 години пауза и огромна сума вложени пари конечно дојде до шанса за настап во ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерот на Фенербахче, Србинот Матеја Кежман, изјави дека шансите за премин во францускиот Пари Сен Жермен се сведени на теорија. - Верувам дека, по се што се случува, ПСЖ ќе мора да бара ново засилување во нападот. Разговорите на двата клуба станаа премногу комплицирани. Разочаран сум од текот на настаните, но со оглед на тоа што првенството на Франција веќе почна, „светците“ ќе мора брзо да најдат ново решение во нападот - изјави фудбалерот. Според него, трансферот најмногу го отежнува претседателот на клубот. - Би сакал да минам во ПСЖ, меѓутоа имам уште две години од договорот со Фенербахче, а претседателот не ги разбира моите желби. Во фудбалот сте понекогаш како роб, немате никаква слобода. Богатите луѓе си играат со нашите судбини. Секогаш сум бил навивач на ПСЖ, го почитувам поради многу играчи како Раи, Окоча, Роналдињо и други. По Челси, Атлетико, Фенербахче, минувањето во ПСЖ би било вистинска работа, но понекогаш не можете да ги имате сите работи во животот - изјави Кежман, кој во Истанбул ...
  | | веќе видена | слични

  Виља и Силва ќе бидат големи засилувања за секоја екипа

  Поранешниот селектор на Шпанија и сегашен тренер на Фенербахче, Луис Арагонес, во интервјуто за „Кориере дело спорт“ изјави дека двоецот од Валенсија, Давид Виља и Давид Силва, кои се на мета на сите гиганти, ќе успеат да се снајдат во италијанскиот фудбал. Ова е одговор на Арагонес на шпекулациите на шпанските медиуми дека двајцата играчи, доколку се преселат во Италија, ќе пропаднат во просечноста. Во интервјуто тој уште говореше и за успехот на Шпанија, а даде свое мислење и за трансферот на Роналдињо во Милан. Според неговите зборови, дуото на Валенсија кое е најзаслужно за освојување на титулата од ЕП, одлично ќе се снајде во која било лига, па дури и во премногу тактичкото италијанско првенство. Тие се на мета на сите големи екипи во Европа, а меѓу нив се и Милан, Интер и Јувентус. - Виља е одличен играч и тој ќе постигнува погодоци без разлика дали ќе игра во Шпанија, Италија или во Англија, за него тоа не претставува разлика. Головите ...
  | | веќе видена | слични

  БАТЕ Борисов го елиминира Андерлехт

  По елиминацијата на Глазгов Ренџерс од Каунас во вторникот, вчера најголемото изненадување го направи белорускиот фудбалски првак БАТЕ Борисов кој го исфрли Андерлехт во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите.Резултати од реванш-средбите од 2. квалификациско коло: БАТЕ Борисов - Андерлехт 2-2 (прв натпревар 2-1), Динамо Тбилиси - Панатинаикос 0-0 (0-3), Динамо Киев - Дрогеда 2-2 (2-1), Рапид Виена - Анортозис 3-1 (0-3), Модрича - Олборг 1-2 (0-5), Базел - Гетеборг 4-2 (1-1), Петржалка - Тампере 4-2 (3-1), Спарта Прага - Шериф 2-0 (1-0), Динамо Загреб - Домжале 3-2 (3-0), МТК - Фенербахче 0-5 (0-2), Партизан - Интер Баку 2-0 (1-1), Висла - Беитар 5-0 (1-2).Двојки за 3.квалификациско коло: Анортозис - Олимпијакос, Виторија - Базел, Шахтер - Динамо Загреб, Шалке - Атлетико Мадрид, Олборг - Каунас, Барселона - Висла, Левски - БАТЕ Борисов, Стандард Лиеж - Ливерпул, Партизан - Фенербахче, Твенте - Арсенал, Спартак Москва - Динамо Киев, Јувентус - ...
  | | веќе видена | слични

  Партизан го чека Фенербахче во Белград

  Партизан со головите на Жука и на Дијара го совлада Интер од Баку со 2:0 (во првиот меч во Баку беше 1.1) и се пласира во 3. претколо во квалификациите за ЛШ каде ќе се сретне со турскиот Фенрбахче. Српскиот шампион поведе во 62. минута преку Жука, по акцијата на Лазиќ и Дијара, а конечните 2:0 пред речиси 20.000 гледачи ги постави Дијара во 82 минута.

  Резултати од реванш-мечевите од 2. претколо во ЛШ

  Партизан (Србија) - Интер Баку (Азербејџан) 2:0 (1:1)

  Бате Борисов (Белорусија) - Андерлехт (Белгија) 2:2 (2:1)

  Динамо Киев (Украина) - Дрогеда (Ирска) 2:2 (2:1)

  Динамо Тбилиси (Грузија) -

  Панатинаикос (Грција) 0:0 (0:3)

  Рапид (Австрија) - Анортозис

  (Кипар) 3:1 (0:3)

  Модрича (Бих) - Алборг (Данска) 1:2 (0:5)

  Артмедија (Словачка) - Тампере (Финска) 4:2 (3:1)

  Спарта (Чешка) - Шериф

  (Молдавија) 2:0 (1:0)

  Динамо (Хрватска) - Домжале ...
  | | веќе видена | слични

  Елиминација на македонските клубови
  Пелистер и Милано не успеаја да го поминато првото квалификациско коло од Купот на УЕФА. Битолчани загубија на Кипар од АПОЕЛ со 0-1, а кумановци и во вториот меч беа поразени од Омоноија со 1-2. Пелистер европската одисеја ја заврши со вкупен резултат 0-1, а Милано е елиминиран со вкупни 1-4.
  Во второто квалификациско коло во Купот на УЕФА ќе се сретнат: Широки Бријег (БиХ) Бешикташ (Тур), Брага (Пор) Зрински (БиХ), Локомотив Софија (Буг) Борац (Срб), Војводина (Срб) Хапоел Тел Авив (Изр), Арис (Грц) Славен Копривница (Хрв), Литекс Ловеч (Буг) Апоел Имона (Изр), Депортиво Ла Коруња (Шпа) Хајдук (Хрв), Апоел (Кип) Црвена звезда (Срб), Влазнија (Алб) Наполи (Ита), Макаби Нетанија (Изр) Черно Море (Буг), Омонија (Кип) АЕК (Грц), Металургс (Лет) Васлуи (Ром), Цирих (Швај) Штурм (Авс), Штутгарт (Гер) Ѓер (Унг), Лех (Пол) Грасхоперс (Швај), Либерец (Чеш) Жилина (Словач), ВИТ (Груз) Австрија (Авс), Јанг Бојс (Швај) Дебрецин (Унг), Легија (Пол) Москва (Рус), Днипро ...
  | | веќе видена | слични

  УЕФА му се закани на Партизан со исклучување поради Караџиќ...

  УЕФА му се закани на Партизан дека ќе го исфрли од сите европски натпреварувања доколку „гробарите“ на мечот со Интер Баку во реваншот од 2. коло од квалификациите за ЛШ го споменуваат Радован Караџиќ, или доколку истакнат транспаренти со неговото име и лик.

  Дарко Грубор, вршителот на должност генерален секретар на Партизан, тврди дека челниците на УЕФА добиле информација дека навивачите на Партизан имале главна улога во уличното насилство во вторникот вечерта по протестниот митинг во Белград поради апсењето на Караџиќ.

  Солскјер се прости од фудбалот и му порача на Роналдо да учи од Сколс


  Норвежанецот Оле Гунар Солскјер се прости од фудбалот пред преполните трибини на „Олд трафорд“. Напаѓачот на Манчестер јунајтед, стрелец на победоносниот гол во финалето од Лигата на шампионите против Баерн (2:1) по завршувањето на мечот со силен аплауз беше испратен од теренот во мечот со Еспањол (1:0). ...
  | | веќе видена | слични

  Извлечени парови за третото кола од квалификациите за Лигата на шампионите: Анортозис (Кипар) - Рапид (Австрија) или Олимпијакос (Грција) Виторија Гимараеш (Португалија) - Гетеборг (Шведска) или Базел (Швајцарска) Шахтјор (Украина) - Домжале (Словенија) или Динамо (Хрватска) Шалке (Германија) - Атлетико Мадрид (Шпанија) Алборг (Данска) - Модрича (БиХ) или Глазгов Ренџерс (Шкотска) Барселона (Шпанија) - Беитар Ерусалим (Израел) или Висла Краков (Полска) Левски Софија (Бугарија) - Андерлехт (Белгија) или БАТЕ Борисов (Белорусија) Стандард (Белгија) - Ливерпул (Англија) Интер Баку (Азербејџан) или Партизан (Србија) - Фенербахче (Турција) или МТК (Унгарија) Твенте (Холандија) - Арсенал (Англија) Спартак Москва (Русија) - Дрогхеда (Ирска) или Динамо Киев (Украина) Јувентус (Италија) - Тампере (Финска) или Артмедиа (Словачка) Бран Берген (Норвешка) или Вентспилс (Летонија) - Олимпик Марсеј (Франција) Галатасарај (Турија) - Стеауа (Романија) Панатинаикос (Грција) или Динамо Тбилиси (Грузија) - Шериф (Молдавија) или ...
  | | веќе видена | слични

  Англискиот фудбалски премиерлигаш Тотнем до крајот на неделава треба да ги доведе руските репрезентативци Роман Пављученко и Андреј Аршавин. Според најавите, Тотнем е подготвен да издвои 34 милиони за двајцата Руси. За откритието на Европското првенство во Австрија и Швајцарија, Аршавин, се понудени 19 милиони фунти, пари што треба да ги прифати неговиот сегашен клуб Зенит. Пављученко, кој настапува во Спартак Москва, треба да дојде во Лондон за трансфер вреден 15 милиони фунти. Покрај овие два најавени трансфера, „чеканите“ го комплетираа доаѓањето на Дејвид Бентли од Блекбурн. Повремениот англиски репрезентативец доаѓа на „Вајт Харт Лејн“ за сума од 15 милиони фунти. Инаку, Тотнем ги продолжи договорите со Џермејн Џенас и Мајкл Досон. Двајцата играчи дојдоа во Тотнем во 2005 година, а сега треба да останат на „Вајт Харт Лејн“ до 2013 година. Играчот за врска Џенас со одличните игри во минатата сезона повторно избори место во репрезентацијата на Англија,а Досон е стандарден во одбранбената линија на ...
  | | веќе видена | слични

  Роналдо: Се е в ред, наредната недела одам во Реал Мадрид...

  Најголемата „сапуница“ околу летниот преоден рок продолжена е со новата сензационална изјава на Кристијано Роналдо за весникот „Ас“, во која вели дека се сели во Реал Мадрид наредната недела.

  Мадриѓаните воведоа своевидна вонредна состојба, по изјавата на Роналдо и секојдневно го подготвуваат теренот за неговото доаѓање. Роналдо моментно е во Португалија каде се опоравува од повредата.

  „Се е в ред, наредната недела одам во Реал Мадрид. Најпрвин ќе се вратам во Англија да му го кажам тоа на Алекс Фергусон. Лично ќе го известам дека сакам да играм за Реал и дека околу тоа нема преговори“, изјави Роналдо.

  Сисе во Рома за седум милиони евра?  Рома е во потрага по вистински напаѓач, а се чини дека изборот паднал на Џибрил Сисе, кој би требало во многу скоро време да потпише договор. Трансферот е тежок седум милиони евра, а Сисе сака да си замине од Марсеј по судирот со претседателот Папа Диоф. ...
  | | веќе видена | слични

  Досегашни актуелни трансфери во англиската Премиер лига: Арсенал:

  Дојдоа: Арон Рамси (од Кардиф, 5 милиони фунти), Самир Насри (О. Марсеј, неоткриена), Амару Бушчоф (Вердер Бремен, неоткриена)

  Отидоа: Матју Фламини (Милан, слободен), Јенс Леман (Штудгард, слободен), Александар Хлеб (Барселона, 11,5 милиони фунти), Жилберто Силва (Панатинаикос, неоткриена) Астон Вила:

  Дојдоа: Куртис Дејвис (Вест Бромвич, неоткриена), Стив Сајдвел (Челзи, 5 милиони фунти), Бред Фридел (Блекбурн Роверс, неоткриена)

  Отидоа: Олоф Мелберг (Јувентус, слободен), Патрик Бергер (ослободен), Лук Мур (Вест Бромвич, 3 милиони фунти), Томас Соренсен (Стоук, слободен) Блекбурн Роверс:

  Дојдоа: Пол Робинсон (Тотенхем, 3,5 милиони фунти)

  Отидоа: Бред Фридел (Астон Вила, неоткриена), Дејвид Бентли (Тотенхем, неоткриена) Болтон:

  Дојдоа: Џон Елмендер (Тулуз, неоткриена), Фабрис Мувамба (Бирмингам, 5 милиони фунти), Мустафа Рига (Леванте, неоткриена)

  Отидоа: Стеилос ...
  | | веќе видена | слични

  Динамо (З), Модрича и Домжале во 2. коло во ЛШ...

  Фудбалерите на загрепски Динамо без поголеми проблеми, но со разочарувачки слаба партија во реваншот, ја минаа првата пречка во квалификациите за шампионската Лига на УЕФА. По лесната победа во Белфаст над Линфилд со 2:0, „модрите“ на „Максимир“ најавија голеада, меѓутоа одиграа само 1:1 во возвратните 90 минути со северноирскиот претставник. Тоа беше доволна причина за критики во хрватската јавност на адреса на Динамо Загреб.

  „Наместо напредок во играта, Динамо направи чекор наназад во однос на првиот меч во Белфаст“, се главно коментарите во хрватските медиуми.

  Следен противник на Динамо е Домжале, вториот тим од просторите на поранешна Југославија. Ниту словенечкиот првак не беше нешто посебно убедлив во стартното коло во ЛШ. Против Диделанж од Луксембург забележа две победи со 1:0 во првиот меч и 2:0 во реваншот, но според играта не ги задоволи очекувањата на симпатизерите во Словенија.

  Во второто коло се проби и ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанските клубови од Првата лига и од Втората лига им должат на фудбалерите околу 38 милиони евра, изјави претседателот на Асоцијацијата на професионални фудбалери, Херардо Гонзалес Мовија. Според него, финансиски проблеми имаат сите екипи, а жалбите на играчите поради неисплатени примања достигнале рекорден број во историјата на шпанскиот фудбал. - Ако работите продолжат вака, најдобрите играчи нема да сакаат да одат во Шпанија и ќе ги преферираат другите првенства. Вкупната сума што ја должат екипите на своите играчи изнесува 38 милиони евра - рече Мовија. Минатата сезона играчите на Леванте одреден период штрајкуваа поради неисплатени плати. Една од причините за кризата е и крахот на пазарот на недвижнини во земјата бидејќи најголемите магнати во земјата се традиционално и сопственици во фудбалските тимови. Одделен е случајот со Малјорка, чиј претседател Висенте Гранде ги продаде акциите во клубот откако банкротира неговата компанија „Групо драк“. Најдобриот стрелец во Шпанија изминатата сезона, Даниел ...
  | | веќе видена | слични

  Турскиот играч од средниот ред Емре Белозоглу се враќа во својата родна земја потпишувајќи четиригодишен договор со фудбалскиот клуб Фенербахче.

  27 годишниот Емре, кој е капитен на турската фудбалска репрезентација, ја започна својата кариера во најголемиот ривал на Фенербахче, тимот на Галатасарај.

  Турчинот исто така играше четири години за Интернационале од Милано, за потоа да потпише за Њукасл во 2005-та.

  „Многу години го претставувам турскиот фудбал низ Европа. Многу сум среќен што се враќам во Турција и верувам дека ќе дадам се од себе за новиот клуб“, вели Емре.

  Деталите околу платата која ќе бидат решени во наредните неколку дена.
  | | веќе видена | слични

  Фергусон го убедувал Роналдо да остане во Манчестер Ј...

  Менаџерот на англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, сер Алекс Фергусон, како што објави лисабонската ТВ станица СИЦ пред два дена, се состана со неговиот фудбалер Кристијано Роналдо и се обиде да го убеди да остане на Олд Трафорд, и да не преминува во редовите на кралскиот клуб од Мадрид. Во истата информација се наведува дека Фергусон, „сепак“ не ја исклучил можноста португалецот во декември оваа година да го облече дресот на Реал.

  Оваа лисабонска телевизија уште тврди дека Роналдо планира да го следи примерот на Дејвид Бекам и во иднина да ја продолжи кариерата во екипата на „Галаксија“ од Лос Ангелес, САД. Во дообјаснувањето на ваквото свое тврдење овој ТВ канал се повикува и на веќе потпишаниот спонзорски договор на Роналдо со една влијателна американска компанија од Лос Ангелес.

  Дел Боске официјално претставен како селектор на Шпанија  Шпанскиот фудбалски сојуз и службено го претстави Висенте ...
  | | веќе видена | слични

  Ардијано Галијани извршниот шеф на Милан, Роналдињу и Хуан Лапорта, претседател на Барселона го објавуваат трансферот

  Поранешниот најдобар фудбалер во светот, Бразилецот Роналдињу (28) и официјално е нов играч на италијанскиот гигант, Милан. Роналдињу, кој досега настапуваше во Барселона, доаѓа на „Сан Сиро“ за трансфер вреден 21 милион евра, плус премии од освоени титули и учество во Лигата на шампионите. Бразилецот потпиша тригодишен договор со „росонерите“, според кој ќе заработува шест и пол милиони евра по сезона.Милан и Барселона постигнаа договор околу трансферот на Роналдињу. Договорот е потпишан на три години, а Роналдињу треба да остане во Милан до јуни 2011 година - стои во официјално соопштение на Милан. Роналдињу беше најдобар играч во изборот на ФИФА во 2004 и 2005 година. Во Барселона ги помина последните пет сезони, предводејќи го каталонскиот гигант до две титули во првенството (2004 и 2005) и до титула во Лигата на шампионите во 2006 година. Лани Роналдињу почесто беше повреден и ...
  | | веќе видена | слични