Фејсбук

  во

  На Марк Закерберг не му беше баш ќеф што снимаат филм за неговиот живот и Фејсбук. Тој изјави дека никогаш нема да го погледне филмот, но најмладиот милијардер во светот знае да препознае можност за себепромоција. И така, овој викенд - во шоуто “Saturday Night Live“ за прв пат - очи в очи се сретнаа Марк и Џеси Ајзенберг - актерот кој заработи номинација за Оскар играјќи го ликот на Закерберг. - Зошто не можам да излезам? Јас сум вистинскиот Марк Закерберг! - Сигурен сум дека барем еден од оние двајца е вистинскиот... - Не, јас сум. Тој таму е мојот злобен близнак, а другиот е Енди Сендберг. Тие се глупаци. Па јас го измислив боцкањето (poking)! - Хммм... благодарам што дојде тука. - Чекај, вие уште не сте се запознале? - Не. - Незгодно! Јас ќе си одам. Сендберг си заминува! - Ми е допадна во емисијата “60 минути“. - Благодарам. - Го погледна ли филмот, “Социјална мрежа“? - Да, го гледав. - Супер. И што мислиш? - Беше интересно... - Интересно? Супер, ќе го прифатам тоа. И, што мислите? Дали подоцна си ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Васко Марковски, уредник на „Free Time Guide“ месечник за странци во Македонија, кој го издава Форум Плус- Сивус груп е добитник на екстра статутарна награда доделена од проектот „Macedonia Loves You“. Наградата се доделува за неговата презентација на македонската култура, културното наследство, историја и убавини, за презентирањето на непозната Македонија и за создавањето на една од најуспешните промотивни публикации во Македонија Free Time Guide. Според гласањето на Фејсбук и гласовите на жирито избрани се шест лауреати за наградата „Најдобар промотор на Македонија“: Горан Атанасовски, главна награда, проф. Виктор А. Фридман, награда за животно постигнување, како и екстра статутарните награди за Весна Соколовска, Благој Нацоски, Тим Македонија Експорт и Васко Марковски. „Free Time Guide“ е специјализиран месечник за странците што живеат и што доаѓаат во Македонија. Станислав Пигон, Полјак што порано живеел во Македонија започна еден проект „Macedonia Loves You“ со кој ја промовира земјата и во рамките на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Васко Марковски, уредник на „Free Time Guide“ месечник за странци во Македонија, кој го издава Форум Плус- Сивус груп е добитник на екстра статутарна награда доделена од проектот „Macedonia Loves You“. Наградата се доделува за неговата презентација на македонската култура, културното наследство, историја и убавини, за презентирањето на непозната Македонија и за создавањето на една од најуспешните промотивни публикации во Македонија Free Time Guide. Според гласањето на Фејсбук и гласовите на жирито избрани се шест лауреати за наградата „Најдобар промотор на Македонија“: Горан Атанасовски, главна награда, проф. Виктор А. Фридман, награда за животно постигнување, како и екстра статутарните награди за Весна Соколовска, Благој Нацоски, Тим Македонија Експорт. „Free Time Guide“ е специјализиран месечник за странците што живеат и што доаѓаат во Македонија. Станислав Пигон, Полјак што порано живеел во Македонија започна еден проект „Macedonia Loves You“ со кој ја промовира земјата и во рамките на тој проект ...
  сите 3 | | | веќе видена

  По Тунис, и во Египет широки делови од населението се побунија против авторитарната власт. Демократските сили во сите земји заслужуваат европска солидарност. На египетскиот народ му беа потребни три децении за да дигне глас против моќниот Хосни Мубарак. Три децении одбележани со ограничувања на слободите и угнетување, корупција, прекршувања на човековите права и растечки бес поради социјалната нееднаквост. Сега Египќаните се на улица, веќе со денови. Сликите од Каиро и Александрија наликуваат на оние од Тунис: луѓето бараат оставка на неомилениот владател. Тие не се задоволуваат веќе со голи ветувања, не дозволуваат застрашувања, му пркосат на насилството, храбри се, го ризикуваат дури и сопствениот живот. А што ризикуваме ние? Значително помалку. Три децении најчесто гледавме настрана или тивко протестиравме кога беа погазувани нашите сопствени вредности во земјите-партнери на Западот. Сегашните дебати во Европа се насочени околу можните домино-ефекти и нивните последици. Дали соборувањето на тунискиот ...
  | | веќе видена

  Васко Марковски, уредник на „Free Time Guide“ месечник за странци во Македонија, кој го издава Форум Плус- Сивус груп е добитник на екстра статутарна награда доделена од проектот „Macedonia Loves You“. Наградата се доделува за неговата презентација на македонската култура, културното наследство, историја и убавини, за презентирањето на непозната Македонија и за создавањето на една од најуспешните промотивни публикации во Македонија Free Time Guide. Според гласањето на Фејсбук и гласовите на жирито избрани се шест лауреати за наградата „Најдобар промотор на Македонија“: Горан Атанасовски, главна награда, проф. Виктор А. Фридман, награда за животно постигнување, како и екстра статутарните награди за Весна Соколовска, Благој Нацоски, Тим Македонија Експорт и Васко Марковски. „Free Time Guide“ е специјализиран месечник за странците што живеат и што доаѓаат во Македонија. Станислав Пигон, Полјак што порано живеел во Македонија започна еден проект „Macedonia Loves You“ со кој ја промовира земјата и во рамките на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Избрани најдобрите промотори на Македонија Горан Атанасовски, професрот Виктор Фридман, Весна Соколовска, Благој Нацовски,ТИМ Македонија Експорт и Васко Марковскисе најдобрите промотори на Македонија во 2010 година. Тие добија најмногу гласовиод вкупно пријавените 28 кандидати за најдобри промотори на Македонија за минатата година, на гласањето што беше спорведенопреку социјалната мрежа Фејсбук. Според гласањето на Фејсбук и на членовите на жирито, главната награда „Најдобар промотор на Македонија 2010“ ја доби Горан Атанасовски, а наградата за животно постигнување му припадна на проф. Виктор А. Фридман. Екстра статутарна награда од „Нова Македонија“доби Весна Соколовска,од Канал 5 ja доби Благој Нацоски, од бизнис магазинот „Капитал“ ТИМ Македонија Експорт, а на Васко Марковски му припадна наградаташто ја доделуваПроектот„Macedonia Loves You“.
  сите 5 | | | веќе видена

  Сè уште е свежа победата на Новак Ѓоковиќ на Австралија опен. За финалето со Енди Мареј малку се зборува, затоа што и нема многу што да се каже. „Ноле доминираше“ е сосем доволно. Но, што се случуваше по финалето? Ноле е Србин и славеше во свој стил. „Луда ноќ со српска народна музика. Останав без глас“ (Crazy night with Serbian folk music. I've lost my voice… || Luda noć uz narodnjake. Ostao sam bez glasa... :)))))), пишува Новак Ѓоковиќ на неговата официјална фан-страница на „Фејсбук“. Можеби се пронајде во некоја од овие Пред да го објави ова, им се заблагодари на сите што му дадоа поддршка и кои му испратија пораки, потсетувајќи ги дека ќе ги очекува во Белград, каде што ќе му се организира свечен дочек. Познато е дека е миленик на навивачите и тие го чувствуваат како еден од нив. Без да има потреба повеќе да се објаснува, погледнете ги следните две видеа од Мелбурн снимени по победата во финалето.
  | | веќе видена

  Марк Цукерберг, основачот на Фејсбук беше гостин во емисијата Saturday Night Live. Тој се појави како гостин изненадување во шоуто во кое публиката уживаше додека на сцена ги гледаше тројцата „Цукербер“ кои правеа штосови на своја сметка. Прво како гости во емисијата се појавија Џеси Ајзенберг, актерот номиниран за Оксар, кој во филмот „Друштвена мрежа“ го глуми основачот на Фејсбук, и Енди Самберг, познат имитатор на Цукерберг. Бидејќи Ајзенберг во сите интервјуа изјавуваше дека никогаш не го запознал човекот кој го глуми во познатиот филм, Самберг го запраша дали тоа навистина е точно. Кога Ајзенберг потврди дека е така, на сцена излезе вистинскиот Марк Цукерберг.
  сите 3 | | | веќе видена

  Горан Атанасовски, проф. Виктор А. Фридман, Весна Соколовска, Благој Нацоски, ТИМ Македонија Експорт и Васко Марковски, се избрани за најдобри промотори на Македонија за 2010 година. Тие добија најмногу гласови од вкупно пријавените 28 кандидати за ова престижно признание, на гласањето што беше спорведено преку социјалната мрежа Фејсбук. Според гласањето на Фејсбук и на членовите на жирито, главната награда „Најдобар промотор на Македонија 2010“ ја доби Горан Атанасовски, а наградата за животно постигнување му припадна на проф. Виктор А. Фридман. Екстра статутарна награда од „Нова Македонија“ доби Весна Соколовска, од Канал 5 ja доби Благој Нацоски, од бизнис магазинот „Капитал“ ТИМ Македонија Експорт, а на Васко Марковски му припадна наградата што ја доделува Проектот „Macedonia Loves You“. За еден од кандидадтите својот глас го дадоа 6.118 лица. Регистрирани се речиси 9.900 поддржувачи на идејата и 70.000 посети дневно на веб-страницата за избор на промотори. Номинирањето и гласањето се ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Од почетокот на кампањата во која се трагаше по „Најдобар промотор на Македонија“ за 2010 година, конечно е избран лауреатот. Станува збор за Горан Атанасовски, кој го раководи проектот со интернет-страницата - www.travel2macedonia.com.mk. Инаку, гласањето се одвиваше преку „Фејсбук“ и гласаа 6.118 луѓе за 26 кандидати. Кандидирани беа: 1. Горан АТАНАСОВСКИ, проектот „Травел ту Маседониа“ 2. Б.А.Л. тим, „Студио за модерни танци – Бреак а Лег/Скрши нога“ 3. Стевче ДОНЕВСКИ, промотор од Кратово 4. Виктор ФРИДМАН, лингвист, професор на Универзитетот во Чикаго 5. Филип ГОРШЕВСКИ, лекар по медицина 6. Гордана ЈАНАКИЕСКА, креатор и аниматор на проектот „Крале Марко“ 7. Зоја НАСКОВА, проект „Образовни тури“ 8. Благој НАЦОСКИ, оперски тенор 9. Васко МАРКОСКИ, проектот „Фри тајм гајд Маседониа“ 10. Фабијан ВЕНДРИГ, промотор на Македонија од Холандија 11. Тим „Чудесна Македонија“, Македонска фотоколекција на „Фејсбук“ 12. Весна ПАЛМЕР, проектот „Македонска мисија за хуманост“ 13. Мето КОЛОСКИ, претседател на ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Поради зголемување на безбедноста на своите услуги, Фејсбук воведува две мерки: воведување на безбедносниот... ... протокол HTTPS и систем за друштвена идентификација. Протоколот HTTPS овозможува 100% сигурно сурфање на друштвената мрежа, меѓутоа неговото користење би можело и да го забави користењето на сајтот. Системот за друштвена идентификација, односно идентифицирање на корисникот, овозможува да се провери дали интернет корисникот приклучен на одреден профил, е навистина сопственикот на тој профил. Од конектираните лица, на пример, за проверка може да се побара и да идентивикуваат пет свои пријатели на основа на фотографиите од нивните профили, што во пракса, кај многу корисници може да биде проблематично...
  сите 2 | | | веќе видена

  Горан Атанасовски, проф. Виктор А. Фридман, Весна Соколовска, Благој Нацоски, ТИМ Македонија Експорт и Васко Марковски, се избрани за најдобри промотори на Македонија за 2010 година. Тие добија најмногу гласови од вкупно пријавените 28 кандидати за ова престижно признание, на гласањето што беше спорведено преку социјалната мрежа Фејсбук. За еден од кандидадтите својот глас го дадоа 6.118 лица. Регистрирани се речиси 9.900 поддржувачи на идејата и 70.000 посети дневно на веб-страницата за избор на промотори. Номинирањето и гласањето се спроведуваше во изминатите три месеци. Според гласањето на Фејсбук и на членовите на жирито, главната награда „Најдобар промотор на Македонија 2010“ ја доби Горан Атанасовски, а наградата за животно постигнување му припадна на проф. Виктор А. Фридман. Екстра статутарна награда од „Нова Македонија“ доби Весна Соколовска, од Канал 5 ja доби Благој Нацоски, од бизнис магазинот „Капитал“ ТИМ Македонија Експорт, а на Васко Марковски му припадна наградата што ја доделува Проектот ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Горан Атанасовски е избран за лауреат за наградата “Најдобар промотор на Македонија 2010” според резултатите од гласањето на Фејсбук и гласовите на членовите на жирито. Наградата за животно достигнување му е доделена на професорот Виктор А. Фридман, додека добитници на екстра статутарни награди се: Весна Соколовска која ја доби наградата од весникот "Нова Македонија", Благој Нацоски ја доби наградата од "Канал 5" телевизија, тимот Македонија експорт од магазинот "Капитал" и на Васко Марковски му беше доделена екстра статутарна награда од проектот Macedonia Loves you. На јавниот дел од гласањето кое се спроведе преку Фејсбук 6.118 луѓе го дадоа својот глас за еден од 28 кандидати. Истовреме скоро 9.900 официјално регистрирани љубители и 70.000 погледи дневно на веб страницата на изборот на Фејсбук помогнаа информациите за наградата и Макеоднија да се пренесуваат низ светот.
  сите 9 | | | веќе видена

  Според последните натписи, соработниците на розовата телевизија биле поделени на два табори, еден на Митровиќ и еден на неговата сопруга. Во превод, еден брак, а во него две политики. Сопственикот на Пинк телевизија Жељко Митровиќ и неговата сопруга Милица соработниците ги поделиле на два клана. Без оглед на тоа што јавно делувало како заедно да раководат со телевизијата, пејачи и водители изјавиле дека се знаело кој со кого соработува. Дали одреден пејач е во таборот на Жељко или на Милица. - Тоа е јавна тајна на естрадата во Србија. На пример Тијана Дапчевиќ контактира само со Милица, додека фолкерот Милош Бојаниќ се слуша исклучиво со Жељко –изјавил извор близок на розовата телевизија. Милица освен од нејзината сестра, мајка, секретарката Александра Корица, во својот клан има подршка од водителот и уредник Бошко Јаковљевиќ, Леонтина Вукомановиќ и Соња Вуксановиќ, а нејзниот сопруг Жељко на своја страна ги има Аца Лукас, Јелена Карлеуша, Ли Мен, Фирчи... - Тоа се гледа и од бакнежите кои Тијана ги ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Мустафа Фтеја, Црногорец кој моментално живее во Њујорк, реши да го тужи Фејсбук бидејќи без никакво објаснување останал без својот профил. Во тужбата тешка половина милион долари, Фтеја наведе дека останал без корисничкиот профил заради ’верска дискриминација’, односно поради тоа што е муслиман. Фтеја (на сликата) останал без неговиот профил во септември минатата година и оттогаш не може да комуницира со семејството и пријателите од цел свет, а наведе и дека „останал без бројните спомени и фотографии“. „На тој начин контактирав со луѓето", вели 39-годишниот Фтеја за New York Post . Имал околу 340 пријатели, а Фејсбукот го користел последните три години за да остане во контакт со семејството и пријателите во Црна Гора, Албанија, Германија и Австрија. Мустафа тврди дека со месеци се обидувал од Фејсбук да дознае зошто останал без неговиот профил, но не добил никаков одговор. „Им се јавував, но не ми одговараа на повиците. Им пишував, не ми одговараа. Живеев во комунистичка земја во која луѓето немаа ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Мустафа Фтеја, Црногорец кој моментално живее во Њујорк, решил да го тужи Фејсбук бидејќи без никаква причина останал без неговиот профил. Во тужбата тешка половина милион долари навел дека тој останал без корисничкиот профил поради верска дискриминација, односно поради тоа што е муслиман. Фтеја останал без неговиот профил во септенври минатата година и сега неможел да комуницира со неговото семејство и пријателите, а исто така навел дека останал без бројните спомени и фотографии. "На тој начин комуницирав со луѓето" - кажал 39 годишниот Фтеја за New York Post. Тој имал околу 340 пријатели, а Фејсбукот го користел последните три години како извор на комуникација со роднините и пријателите во Црна Гора, Албанија, Германија и Австрија. Мустафа кажал дека со месеци се обидувал од Фејсбук да дознае зошто останал без неговиот профил, но не добил никаков одговор - "Им ѕвонев, но не ми одговараа на повиците. Им пишував пораки, не ми одговараа. Живеев во комунистичка земја во која луѓето немаа никакви права. Ова ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Под ведро небо, на снег и температура под нулата, новинарите на телевизијата „А1“ од пред зградата на Владата четири дена ја подготвуваат својата информативна програма. Во ненормални услови, поради блокираните сметки, се обидуваат да ги информираат своите гледачи нормално бидејќи, и покрај временските услови, мора да опстанат и под владиниот притисок. Екипите на телевизијата остануваат на улица, но не се сами бидејќи постојано добиваат поддршка од граѓаните, кои во се поголем број ги придружуваат пред Владата и ги бодрат со пораки што ги оставаат на веб-сајтот на телевизијата, на социјалната мрежа „фејсбук“ и во акцијата „И јас сум А1“. Поддршката се зголемува секојдневно. До вчера попладне својот потпис го дале 93.144 граѓани, а само во текот на вчерашниот ден се собрани преку 30.000 потписи. Својата поддршка преку телефон ја дале 1.400 граѓани, а електронска петиција потпишале 4.571 лица. Од ден на ден се зголемува и поткрепата преку социјалната мрежа „фејсбук“, каде што се јавиле 32.932 граѓани. - ...
  | | веќе видена

  Меридијани Доминик Моиси Дали Тунис е првото арапско авторитарно домино што ќе падне? Или, пак, единствен случај што треба да биде разгледуван како преседан за арапскиот свет воопшто или за Магреб посебно? Диктаторите во регионот се обидоа да ја одбијат Револуцијата на јасминот, но искрата што почна во Тунис би можела да се рашири – за неколку месеци или години – низ целиот арапски свет. Всушност, ѕидот од страв се урна, луѓето проговореа и „арапската пролет“ е на дофат. Пораката од Тунис, барем досега, е јасна: корумпирани и авторитарни режими, внимавајте: доколку не спроведете длабоки реформи, и тоа набрзо, вашите денови се одброени. Најголемата опасност е тоа што Револуцијата на јасминот би можела да тргне по патот на романското антикомунистичко востание што се случи пред 20 години, каде што потчинетите на стариот режим ги истераа своите босови со цел да останат на власт. Но, најдобра аналогија за Тунис денес е Шпанија во годините пред и по смртта на Франциско Франко. Со отворањето кон светот преку ...
  | | веќе видена

  Скопје, 31 јануари – Горан Атанасовски од www.travel2macedonia.com.mk е избран за „Најдобар промотор на Македонија“, според резултатите на фејсбук гласањето и мислењето на жирито . Проф. Виктор А. Фридман, ја доби „Наградата за животно постигнување“, додека Весна Соколовска, е добитник на екстра статутарна награда, доделена од „Нова Македонија“. Македонскиот тенор Благој Нацоски, ја доби екстра статутарнате награда, доделена од „Канал 5“, а „Тим Македонија експорт“ е добитник на екстра статутарна награда доделена од „Капитал“ бизнис магазин. Новинарот од „Форум“ и уредник на „Free Time Guide“, Васко Марковски ја доби екстра статутарнате награда доделена од Проектот „Macedonia Loves You“, кој воедно е и организатор на овој избор. По три месеци номинирање и гласање, преку Фејсбук гласале 6.118 луѓе, кои го дадоа својот глас за еден од 28 кандидати. Истовремено, имаше речиси 9.900 официјално регистрирани љубители и 70.000 погледи дневно на веб страницата на изборот на „фејсбук“ кои помогнаа информациите за ...
  сите 12 | | | веќе видена

  После 3 месеци номинирање и гласање, избрани се лауреатите за наградата „Најдобар промотор на Македонија”за 2010 година. На јавниот дел од гласањето кое се спроведе преку Фејсбук 6.118 луѓе го дадоа својот глас за еден од 28 кандидати. Истовреме скоро 9.900 официјално регистрирани љубители и 70.000 погледи дневно на веб страницата на изборот на Фејсбук помогнаа информациите за наградата и Макеоднија да се пренесуваат низ светот. Според резултатите од гласањето на Фејсбук и гласовите на членовите на жирито лауреати за наградата „Најдобар промотор на Македонија” за 2010 година се: ГОРАН АТАНАСОВСКИ, Главна награда Најдобар промотор на Македонија Признание за неговите постигнувања со онлајн проектот Travel2Macedonia и веб страницата www.travel2macedonia.com.mk. На светот му нуди одлични информации и различни аспекти за Македонија. Travel2Macedonia стана меѓународно познато име и претставува комплексна, интересна и искрена промоција на земјата. Проф. ВИКТОР А. ФРИДМАН, Награда за животно постигнување Акад. ...
  сите 12 | | | веќе видена