Федерика Могерини

  во

  Првиот човек на европската дипломатија, Федерика Могерини, уште еднаш апелираше дека пристапните преговори за членство на Северна Македонија во ЕУ се и ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Притвор за Стевчо Јакимовски и за уште две лица бара надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата на ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи, е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата на ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во Брисел претседаваше со 15-тиот состанок на Советот за Стабилизација и ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Има напредок, но сепак треба уште многу да се одработи, е пораката што денеска ја испратија европските лидери на средбата со премиерот Зоран Заев. Шефицата на ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Паралелно со големата посветеност на решавање на отворените билатерални прашања, Република Северна Македонија во континуитет ги спроведуваше реформските ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Советот за стабилизација и асоцијација потсети дека Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА) останува во сржта на односите меѓу ЕУ и Република Северна ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Поздравен е силниот напредок на Република Северна Македонија во исполнувањето на реформската агенда, а добиено е и охрабрување пред јуни оваа година државата ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
  сите 147 | | | веќе видена

  Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска оценија дека ЕУ е фокусирана и ангажирана на ...
  сите 147 | | | веќе видена