Европскиот

  во

  Денес, во Јужна Африка почнува Светското првенство во фудбал. Нормално, не се знае кој во 2010 година ќе биде Светски првак. Но, затоа барем се знае колку заработуваат врвните фудбалери. За повеќето Американци, Дејвид Бекам е фудбалска суперѕвезда. Но, за остатокот од светот, тој е многу просечен фудбалер - барем според платата. Годишната плата на Бекам е скоро 4,745 милиони евра, па дури и го нема меѓу 20-те најдобро платени фудбалери во светот. А на Топ 20 листата, прв е Португалецот Кристиано Роналдо кој годишно заработува 12,5 милиони евра. Најмлад меѓу најдобро платените е Аргентинецот Лионел Меси со 10 милиони евра. Во чест на Мундијалот 2010, еве ја листата на 20-те најдобро платени (без дополнителните награди и премии) фудбалски ѕвезди во светот. Топ 5 1. Португалецот Кристиано Роналдо (25) кој игра за “Реал Мадрид“ е најскапиот фудбалер: неговата годишна плата е 12,5 милиони евра. Тој е и капитен на репрезентацијата на Португалија. За неговиот премин од “Манчестер Јунајтед“ во “Реал Мадрид“ во ...
  | | веќе видена

  Со ребалансот на Буџетот ќе бидат скратени и неколку милиони евра предвидени за проектот Скопје 2014, како и за други за да се дојде до вкупниот износ заштеди што е потребен, рече вицепремиерот и министер за финансии Ставрески „Ребалансот нема да влијае на издавањето на еврообврзницата, тоа зависи само од условите на пазарот и каматната стапка кога ќе биде поволна каматната стапка тогаш ќе излеземе на европскиот пазар со обврзници”, рече вицепремиерот Зоран ставревски на тркалезната маса за обезбедување еднакви финансии на локалната самоуправа. Буџетот на фондот за здравство ќе биде зголемен за милијарда и 120 милиони денари за да се подобрат условите на јавните здравствени установи, во пензискиот фонд се додаваат средства од 450 милиони денари за да не дојде до намалување на вкупниот буџет наменет за пензии. Ставрески рече дека со мерките за штедење и намалувањето на платите од 10 отсто на државните функционери ќе се обезбедат неколку стотици милиони денари заштеда во текот на годината. На ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Работите не стојат добро за Македонија во Брисел. Таа формално не е ставена на дневен ред на Советот и веројатно до понеделник нема ни да биде, вели за Канал 5 извор од кабинетот на шефицата на европската дипломатија, Кетрин Аштон. Дипломат од Брисел вели дека во последен момент се лобира некој да ја спомене Македонија на Европскиот совет. Вчера доцна попладнето Македонија воопшто не била спомената на КОРЕПЕР, телото на постојаните претставници во ЕУ, кое ги подготвува заклучоците и дневниот ред на Советот. Се донеле прелиминарни заклучоци за Србија и за визната либерализација за Босна и Албанија. Претставник од КОРЕПЕР вели дека во некаков контекст земјава можеби ќе биде спомената од Кетрин Аштон. И од Шпанското претседателство не се сигурни дали за Македонија ќе се зборува. Тема на понеделничкиот состанок на министрите за надворешни работи во Луксембург е генерално Западниот Балкан, па можеби тие би зборувале и за Македонија, велат од шпанското МНР. Професорот на Универзитетот “Кент“, Флоријан ...
  | | веќе видена

  Скопје Со ребалансот на буџетот ќе бидат скратени и неколку милиони евра предвидени за проектот Скопје 2014, како и за останатите проекти за да се дојде до вкупниот износ на заштеди што е потребен, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на тркалезната маса за обезбедување на еднакви финансии на локалната самоуправа. „Ребалансот нема да влијае на издавањето на еврообврзницата, тоа зависи само од условите на пазарот и каматната стапка кога ќе биде поволна каматната стапка тогаш ќе излеземе на европскиот пазар со обврзници”, рече вицепремиерот. Буџетот на фондот за здравство ќе биде зголемен за милијарда и 120 милиони денари за да се подобрат условите на јавните здравствени установи, во пензискиот фонд се додаваат средства од 450 милиони денари за да не дојде до намалување на вкупниот буџет наменет за пензии. Ставрески рече дека со мерките за штедење и намалувањето на платите од 10 отсто на државните функционери ќе се обезбедат неколку стотици милиони денари заштеда во текот на ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Охрид Македонија е под силен притисок од меѓународната заедница за итно решавање на спорот со името, рече шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Охрид. Тој однесувањето на Грција го нарече неразумно и агресивно. “Од Македонија се очекува со прагматичност да ја плати непрагматичноста на Грција, односно со разумно однесување да го платиме неразумното и агресивно однесување на Грција“, вели Милошоски. Милошоски не прогнозираше што ќе се случи на Европскиот Совет, но смета дека ова прашање и понатаму ќе биде актуелно. Во меѓувреме, од канцеларијата на медијаторот Метју Нимиц информираат дека тој е во постојан контакт со двете страни. Посредникот, според вообичаената практика, ќе закаже формална средба кога тој ќе смета дека е потребно.
  сите 9 | | | веќе видена

  Ниту еден проект нема да биде поштеден со ребалансот на Буџетот, вклучително и „Скопје 2014“, каде ќе има намалување од неколку милиони евра, ќе се заштедат и неколку стотици милиони денари со намалување на платите на државните функционери, информира денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, одговарајќи на новинарски прашања. Проектите од Скопје 2014, укажа Ставерски, ќе бидат намалени соодветно. Ќе има значително кратење и кај сите други проекти за да се дојде до вкупниот износ на заштеди што е потребен, рече Ставрески. Се планира значителна заштеда од неколку стотици милиони денари во текот на годинава и со намалувањето на платите на неколку стотици државни функционери, во кои спаѓаат премиерот, министрите, замениците министри и директорите на сите буџетски корисници. Прашан дали ќе има затвoрање на агенции, бироа и центри кои користат финансии од буџетот Ставерски одговори дека тоа нема да се случи, ниту пак ќе има намалување на бројот на вработени во тие институции, но ќе следи ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Мотоциклистичка федерација на Македонија (МФМ) издаде соопштение за медиумите во кое го посочи Националниот парк Маврово како виновник за одложената трка од Источно европскиот шампионат, поради ненавремено издавање на одобрение за одржување на натпреварот. Според дописот, меѓународниот натпревар „Ендуро Маврово 2010“ кој требаше да се одржи на 12 и 13 јуни во Маврово е одложен бидејќи и покрај тримесечните ветувања, не е добиена писмена потврда од Националниот парк Маврово за одржување на трката. „Ендуро Маврово 2010“ е влезена како третата трка во календарот од отворениот Источно-европскиот шампионат во ендуро и поради одложувањето, МФМ се соочува со казна од 10.000 евра! Исто така, организаторот ќе ги сноси сите трошоци за натпреварувачите и нивните тимови кои пристигнаа или беа на пат кон Маврово. Според добиените пријави, се очекувало учество на над шеесет мотоциклисти од десет држави. Покрај тоа, натпреварот требаше да се бодува и за Шампионатот на Македонија во ендуро кој годинава МФМ првпат го ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Со инвестиции од 522 милиони евра во подобрување на енергетската ефикасност, Македонија до 2020 година ќе заштеди 1,2 милијарда евра за енергија и ќе ја намали емисијата на јаглероден диоксид за 66 килотони, предвидува Стратегијата за енергетска ефикасност на Република Македонија до 2020 година, за која вчера расправаа домашни и странски експерти, пренесе МИА. Во нацрт-стратегијата подготвена со поддршка на експерти од УСАИД се даваат насоки какви мерки треба да се преземат во домаќинствата, институциите и индустријата за да се подобри енергетската ефикасност. Министерот за економија Фатмир Бесими рече дека во моментов во Македонија соодносот на енергетска интензивност е четири пати поголем од европскиот, односно енергетската ефикасност мерена според БДП е четири пати помала од енергетската ефикасност на Европската Унија.
  сите 7 | | | веќе видена

  Традицијата вели дека европска селекција не победила надвор од матичниот континент и тоа дека никогаш не триумфирал победникот на Купот на конфедерациите една година пред СП, па сите патишта водат до „Гаучосите“. Но... Три јужноамерикански и четири европски земји се фудбалски великани што ги освоија претходните 18 светски шампионати и кои ја креираат сета фудбалска филозофија во светот. Распределбата во скорот 9-9 на трофеите е Бразил пет, Аргентина и Уругвај по два од Јужна Америка, односно Италија четири, Германија три и Англија и Франција по еден од Европа. Првото прашање пред почетокот на СП на сите фудбалски вљубеници е кој ќе биде шампион во Јужна Африка? Еден месец и шест меча ќе изодат двата финалисти до 11 јули, а во вечерните часови еден тим ќе се круниса за фудбалски владетел во следните четири години. Желби има 32, и реални и нереални, и секој од свој аспект си ја гради самодовербата. А на теренот секој меч ќе биде своја приказна, па ќе решава и моментна инспирација, грешка на играч, на судијата, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со д-р Жан Пол Коста, Претседател на Европскиот суд за човекови права со седиште во Стразбур. На средбата стана збор за реформите во македонското судство, кои имаат цел натамошно градење на ефикасен и правичен систем кој ќе биде гарант за почитување на човековите права и слободи и ќе овозможи владеење на правото и правна сигурност. Двајцата соговорници на средбата зборуваа за претседавањето на Република Македонија со Советот на Европа, и за македонските приоритети во претседавањето кои вклучуваат јакнење на заштитата на човековите права. Оттаму, Македонија ја поддржува важната улога на Европскиот суд за човекови права. Претседателот Иванов оцени дека се потребни дополнителни напори за обезбедување на целосно спроведување на одлуките на Судот од страна на државите. Спроведувањето на одлуките на Судот, според Претседателот Иванов, е основен предуслов за Судот да може да ја врши својата улога како институција - заштитник на ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Ја актуализираат ли доаѓањето на Тадиќ во Скопје и изјавата на Ромпуј повторно идејата за регионаленпристап кон ЕУ? Земјите од Западен Балкан треба да соработуваат, бидејќи соработката е важна за европската интеграција, оценил претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, по средбата со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Ромпуј оценил дека во последно време се направени позитивни чекори во овој правец, како што се референдумот во Словенија за арбитражниот договор со Хрватска и неодамнешната конференција на министрите за надворешни работи во Сараево. - Стабилноста и европската интеграција на Западен Балкан сé уште се од клучно значење за ЕУ - рекол Ван Ромпуј. За земјите на Западен Балкан е неопходна брза интеграција на регионот во ЕУ, се согласија и претседателите на Србија и на Македонија, Борис Тадиќ и Ѓорге Иванов, на завчерашната попладневна посета што Тадиќ ја оствари во Скопје. Дали регионалниот приод на Западен Балкан кон ЕУ повторно станува актуелен? Во заедничкото соопштение по ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Кабинетот на Иванов соопшти дека на средбата станало збор за реформите во македонското судство, кои имаат цел натамошно градење на ефикасен и правичен систем како гарант за почитување на човековите права и слободи и ќе овозможи владеење на правото и правна сигурност. Иванов и Коста разговарале и за претседавањето на Република Македонија со Советот на Европа и за македонските приоритети кои вклучуваат јакнење на заштитата на човековите права. Шефот на македонската држава истакнал дека Македонија ја поддржува важната улога на Европскиот суд за човекови права. Оценил дека се потребни дополнителни напори за обезбедување целосно спроведување на одлуките на Судот од страна на државите. Спроведувањето на одлуките на Судот, според претседателот Иванов, е основен предуслов за Судот да може да ја врши својата улога како институција - заштитник на човековите права и слободите на граѓаните.
  сите 17 | | | веќе видена

  Македонија ја поддржува важната улога на Европскиот суд за човекови права, му пренел македонскиот претседател Ѓорге Иванов на Претседателот на европскиот суд за човекови права, со кого вчера се сретна во Охрид На средбата стана збор за реформите во македонското судство, кои имаат цел натамошно градење на ефикасен и правичен систем кој ќе биде гарант за почитување на човековите права и слободи и ќе овозможи владеење на правото и правна сигурност, се наведува во соопштението од претседателскиот кабинет. Претседателот Иванов оценил дека се потребни дополнителни напори за обезбедување на целосно спроведување на одлуките на Судот од страна на државите. Спроведувањето на одлуките на Судот, според Претседателот Иванов, е основен предуслов за Судот да може да ја врши својата улога како институција - заштитник на човековите права и слободите на граѓаните.
  сите 17 | | | веќе видена

  Вратите на Европската унија се отворени за Црна Гора, која мора да продолжи со зајакнување на владеење на правото, беше објавено во Брисел по разговорите на европските официјални лица со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ се сретна со претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек, со европскиот министер за надворешни работи Катрин Ештон и со претседателот на работната група на Европскиот парламент за Западен Балкан, Едуард Кукан. Како што објави телевизијата „Ин“ од Подгорица, бриселски официјални лица нагласиле дека европската перспектива на Црна Гора е неоспорна. Тие изјавиле и дека ќе има позитивен одговор на црногорската молба за добивање на статус на земја-кандидат за членство во ЕУ. Ѓукановиќ изјави дека Црна Гора прави се, за да ги исполни условите на Брисел и повтори дека очекува до крајот на годината Подгорица да добие статус на земја-кандидат за членство во ЕУ и препорака за започнување на преговори за членство.
  сите 2 | | | веќе видена

  Извршниот директор на руската енергетска компанија „Газпром“, Алексеј Милер, заедно со претставниците на француската компанија „ГДФ Суец“ ги разгледувале можностите и условите за нивен влез во проектите за реализација на гасоводите „Северен тек“ и „Јужен тек“. Милер средбата со француските претставници ја оствари на годинешниот состанок на Европскиот работен конгрес, кој вчера започна во Франција. - На средбата со Паоло Скарони беа разгледани прашањата на понатамошниот напредок на проектот „Јужен тек“. Милер ги информираше италијанските партнерите за припремите на општите студии за реализација на проектот кој ги опфаќа подморските и копнените делови на гасоводот. Страните исто така ги разгледаа условите за влез на француската компанија во составот на „Јужен тек“- се наведува во соопштението. На средбата биле разгледани перспективите за развој на соработка во областа на природниот гас. Двете страни се согласиле дека во наредниот период ќе расте побарувачката на гас во Европа.
  | | веќе видена

  Македонија Претседателот Иванов се сретна со Жан Пол Коста Охрид, 11 јуни- Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со д-р Жан Пол Коста, Претседател на Европскиот суд за човекови права со седиште во Стразбур.На средбата стана збор за реформите во македонското судство, кои имаат цел натамошно градење на ефикасен и правичен систем кој ќе биде гарант за почитување на човековите права и слободи и ќе овозможи владеење на правото и правна сигурност.Двајцата соговорници зборуваа за претседавањето на Република Македонија со Советот на Европа, и за македонските приоритети во претседавањето кои вклучуваат јакнење на заштитата на човековите права. Оттаму, Македонија ја поддржува важната улога на Европскиот суд за човекови права.Претседателот Иванов оцени дека се потребни дополнителни напори за обезбедување на целосно спроведување на одлуките на Судот од страна на државите. Спроведувањето на одлуките на Судот, според Претседателот Иванов, е основен предуслов за Судот да може да ја ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вчера во Охрид се сретна со Жан Пол Коста, претседател на Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Кабинетот на Иванов соопшти дека на средбата станало збор за реформите во македонското судство, кои имаат цел натамошно градење на ефикасен и правичен систем како гарант за почитување на човековите права и слободи и ќе овозможи владеење на правото и правна сигурност. Иванов и Коста разговарале и за претседавањето на Република Македонија со Советот на Европа и за македонските приоритети кои вклучуваат јакнење на заштитата на човековите права. Шефот на македонската држава истакнал дека Македонија ја поддржува важната улога на Европскиот суд за човекови права. Оценил дека се потребни дополнителни напори за обезбедување целосно спроведување на одлуките на Судот од страна на државите. Спроведувањето на одлуките на Судот, според претседателот Иванов, е основен предуслов за Судот да може да ја врши својата улога како институција - заштитник на човековите права и ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Економија Строги стандарди за производителите на биогориво Брисел, 11 јуни- Европската унија постави строги стандарди за биогориво, со кои од производителите се бара да ги исполнат строги еколошки критериуми за да можат да тргуваат со своите производи.Гинтер Етингер, европскиот комесар за енергија оцени дека е воспоставен најстрог режим за сертификација во светот со што ќе се осигура дека биогоривото ги исполнува највисоките еколошки стандарди.Со ова производителите на биогориво во иднина ќе мораат да докажат дека во атмосферата не емитираат гасови што предизвикуваат ефекти на стаклена градина или ги уништуваат шумите.Земјите на ЕУ планираат до 2020 година со биогориво да заменат 10 проценти од горивото што се троши во сообраќајот. Во 2008 година биогоривото во вкупната потрошувачка учествувало со 3,4 проценти.
  сите 3 | | | веќе видена

  Ѓукановиќ се сретна со претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек, со европскиот министер за надворешни работи Катрин Ештон и со претседателот на работната група на Европскиот парламент за Западен Балкан, Едуард Кукан. Како што објави телевизијата „Ин“ од Подгорица, бриселски официјални лица нагласиле дека европската перспектива на Црна Гора е неоспорна. Тие изјавиле и дека ќе има позитивен одговор на црногорската молба за добивање на статус на земја-кандидат за членство во ЕУ. Ѓукановиќ изјави дека Црна Гора прави се, за да ги исполни условите на Брисел и повтори дека очекува до крајот на годината Подгорица да добие статус на земја-кандидат за членство во ЕУ и препорака за започнување на преговори за членство.
  сите 3 | | | веќе видена

  Вратите на Европската унија се отворени за Црна Гора, која мора да продолжи со зајакнување на владеење на правото, беше објавено во Брисел по разговорите на европските официјални лица со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ. Ѓукановиќ се сретна со претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек, со европскиот министер за надворешни работи Катрин Ештон и со претседателот на работната група на Европскиот парламент за Западен Балкан, Едуард Кукан. Како што објави телевизијата „Ин“ од Подгорица, бриселски официјални лица нагласиле дека европската перспектива на Црна Гора е неоспорна. Тие изјавиле и дека ќе има позитивен одговор на црногорската молба за добивање на статус на земја-кандидат за членство во ЕУ. Ѓукановиќ изјави дека Црна Гора прави се, за да ги исполни условите на Брисел и повтори дека очекува до крајот на годината Подгорица да добие статус на земја-кандидат за членство во ЕУ и препорака за започнување на преговори за членство.
  сите 3 | | | веќе видена