Европскиот

  во

  Овој чекор е најнов обид на Вашингтон да се врати смиреноста на хаотичните пазари

  ВАШИНГТОН - „Голдман Сакс“ и „Морган Стенли“ побараа засолниште кај Банката на федерална резерви (ФЕД) за да го преживеат финансиското невреме што ги уништи нивните ривали и ефективно го уништи инвестицискиот банкарски модел на Волстрит во последните две децении. Овој чекор е најнов обид на Вашингтон да се врати смиреноста на хаотичните пазари, а следуваше по интензивните разговори меѓу администрацијата на Буш и Конгресот, за владина финансиска помош од 700 милијарди долари, со цел да се спречи кризата да ја доведе економијата во тешка рецесија.

  Прифаќајќи ја многу построгата регулација на ФЕД како банкарски холдинг-компании, „Голдман Сакс“ и „Морган Стенли“ направија обид да ја избегнат судбината на ривалите кои или пропаднаа, или беа преземени во најголемата финансиска криза што го зафати Волстрит уште од големата депресија. Фјучерсите на Американската берза беа со пониска вредност на отворањето на ...
  | | веќе видена | слични

  Потребни се планирани активности за задржување на талентираните млади луѓе

  ОХРИД - Околу 200 експерти од 13 земји од регионот на Југоисточна Европа од вчера во Охрид дебатираат за горливи теми од информатичката технологија и зголемувањето на работната сила. На конференцијата на Асоцијацијата СЕЕИТА ќе се промовира и првиот правен сектор во рамките на Асоцијацијата за информатички и комуникациски технологии во Југоисточна Европа, што е голем напредок во регионалното организирање, а прв претседател ќе биде претставник на Република Македонија.

  „Една од темите ќе биде либерализацијата на телекомуникацискиот пазар. Тука е важно да се процени колку е достапен европскиот пазар за македонските фирми. Минатата година на Петтата конференција потпишавме меморандум за промовирање заеднички комуникациски бренд на земјите од овој дел на Европа и ги очекуваме првите резултати“, смета претседателот на Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ, Васко Кроневски. ...
  | | веќе видена | слични

  Нафтата пак поскапува

  Лондон - Цените на нафтата на светските берзи вчера пораснаа како последица на одлуката на американската администрација да им помогне на инвестициските банки Голдманд Сакс и Морган Стенли да ја надминат финансиската криза. Американската лесна нафта за испорака во октомври порасна на 105,46 долари за барел, додека цената на европскиот „брент“ од Северното Море се зголеми за 1,09 долари, на 100,7 долари.

  Вчерашниот раст на цените на нафтата уследи по одлуката на американската Управа на федералните резерви да им помогне на двете последни независни инвестициски банки од Волстрит - Голдманд Сакс и Морган Стенли да ја надминат кризата и да го подобрат сопствениот кредитен рејтинг.

  Според аналитичарот на агенцијата „Парвин и Герц“, Виктор Шум, берзите во светот реагирале на последните најави од Вашингтон за помош на двете банки. По најновите случувања на американскиот финансиски сектор, лесната нафта од минатата недела поскапе за над шест долари, а европската за ...
  | | веќе видена | слични

  Цените на нафтата на светските берзи денеска пораснаа како последица на одлулката на американската администрација да им помогне на инвестициските банки „Голдманд Сакс“ и „Морган Стенли“ да ја надминат финансиската криза.

  Американската лесна нафта за испорака во октомври порасна за 86 центи на 105,46 долари за барел, додека цената на европскиот „брент“ од Северното Море се зголеми за 1,09 долари на 100,70 долари за барел.

  Денешниот раст на цените на нафтата уследи по синоќешната одлука на американската Управа на федералните резерви (Фед) да им помогне на двете последни независни инвестициски банки од Волстрит, „Голдманд Сакс“ и „Морган Стенли“ да ја надминат кризата и да го подобрат сопствениот кредитен рејтинг.

  Ваквата најава на Фед уследи по минатонеделниот банкрот на банката „Леман Брадерс“, по припојувањето на „Мерил Линч“ кон „Банката на Америка“ и по владината помош на осигурителната корпорација АИГ.

  Според аналитичарот на агенцијата „Парвин и Герц“, Виктор Шум ...
  | | веќе видена | слични

  По сиромаштијата, климатските промени се најсериозниот проблем со кој се соочуваЕвропа,покажа студијата на Евробарометар презентирана во Европскиот парламент во минатата недела. Според резултатите, мнозинството веруваат дека луѓето, владите, индустријата или Европската Унија не прават доволно за борба со климатските промени. Студијата, исто така покажува дека 61отсто од луѓето презеле некакви лични мерки за редуцирање на јаглерод диоксидот. Една четвртина од анкетираните рекле дека ги менуваат навиките за купување и дека помалку ги користат автомобилите за да и помогнат на човековата околина.

  Испитувањето на над 30 илјади луѓе во 30 европски земји покажало и дека 31 отсто од нив не презеле никакви мерки за промена на своето однесување. Од нив речиси половина се убедени дека владата и индустријата се тие што треба да преземат акција, додека над една третина од нив не знаат што треба тие да направат. Оние кои презеле акција рекле дека се убедени оти со тоа ќе придонесат за промени, дека нивна ...
  | | веќе видена | слични

  Европската комисија во минатата недела дојде во Скопје. Сите европски функционери кои одблиску го следат македонското досие во Брисел и се автори на годишниот извештај за напредок на државава кон ЕУ, три-четири дена беа помеѓу нас.

  Во Скопје го одржаа редовниот совет помеѓу Македонија и ЕУ, највисокото политичко тело на кое се усогласуваат заедничките ставови и се изнесуваат сите забелешки. Средба, од која за неполни два месеца ќе произлезе толку очекуваниот извештај за кој одамна циркулираат најразлични предвидувања и кој често е предмет на нашите политички надмудрувања. Позитивен или негативен? Ќе има ли во него препорака до министрите на ЕУ да отпочнат со нас преговори за членство или не? Скицата на одговорот во минатата недела беше во Скопје. Европските функционери се, по природата на својата работа, дискретни. Не сакаат да се појавуваат во медиумите и позборлести се засолнети под превезот на анонимноста. Средбата во Македонија доби одвај неколку редови во весниците и штури информации во ...
  | | веќе видена | слични

  Одговорив на писмото од министерот Милошоски и му кажав дека Грција одлучува за своето интерно законодавство околу малцинствата и дека Европската комисија не може да интервенира, вели еврокомесарот Орбан
  Европската Унија се соочува со зголемување на бројот на официјални јазици, но Комисијата не може да понуди некаква експертиза за ограничување на ова ширење. Според еврокомесарот за мултилингвизам, Леонард Орбан, Комисијата нема компетенции да интервенира, што не значи дека е немоќна. Ако една од земјите кандидатки одлучи дека има национален јазик што се разликува од оние на соседите и побара признавање на тој јазик како официјален јазик во ЕУ, не можеме ништо друго освен да го прифатиме тоа, вели Орбан.

  Значи, мислите дека ќе се најдеме во ситуација во која, покрај 23-те тимови на преведувачи што ги користи Комисијата, ќе имаме уште три тима, една на Босанците, на Хрватите и на Србите, кои, иако имаат различни имиња, всушност зборуваат ист јазик?

  - Повторно ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Струмичанецот Боби Андонов (14) е победникот на „Детски евросонг 2008“, што се одржа во саботата во зградата на Македонската телевизија. „Прати ми СМС“ е композицијата со која Боби ќе ја претставува Македонија на европскиот избор за детска песна, што годинава ќе се одржи на 22 ноември во Кипар. Боби, кој живее во Австралија, е автор на текстот и на музиката за песната „Прати ми СМС“, додека аранжманот е на Јован Јованов.

  - Песната беше супер, а ми се допадна и соработката со Јован Јованов. Некако од самиот почеток претпоставував дека „Прати ми СМС“ ќе биде фаворит. Сега сум пресреќен. Ова чувство не може да се опише со зборови - изјави Боби по победата. На шестата национална „Детска евровизија“ беа отпеани 12 композиции од 20 изведувачи на возраст од 10 до 15 години. Секоја од песните имаше и посебна кореографска точка што дополнително ја збогати атмосферата во студиото.

  Победничката песна убедливо ги освои сите гласови од петчленото жири и од телевоутингот, вкупно 24 поени. Втори на ...
  | | веќе видена | слични

  Од одгледување аспарагус Македонија може да заработува милиони евра годишно, но и покрај ова кај нас засега само една фирма профитира од овој бизнис. На површина од 70 хектари во Гевгелија се наоѓаат единствените насади од аспарагус. Од гевгелиската фирма „Накова фрут“ велат дека во Грција 350.000 луѓе живеат само од одгледување на ова растение. - Македонија е единствена земја во светот каде ова растение се бере 45 дена порано. Бербата кај нас е од почетокот на март до крајот на април, за разлика од другите земји во светот каде бербата почнува од почетокот на мај. Површините во Гевгелија, каде се чувствува медитеранската клима, како и сите површини покрај реките во Македонија се погодни за одгледување аспарагус - објаснуваат од „Накова фрут“. Од таму се жалат дека кај нас никој не го форсира ова растение. - Аспарагусот се наоѓа на трпезата преку целата година. Тој има стопроцентен пласман на европскиот пазар. Едно четиричлено семејство само од два декари може да си обезбеди пристоен живот преку целата ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот првак во шах, клубот Гамбит, не може да обезбеди финансиски средства и најверојатно нема да учествува во Купот на европските шампиони. На најдобрите во земјава им недостигаа само 2.700 евра за покривање на трошоците за сместување во Калитеа, Грција. Првенството ќе се одржи од 17 до 24 октомври годинава. - Се работи за 169.000 денари, во кои е пресметан патот и сместувањето во Калитеа. Клубот ги нема бидејќи живееме само од членарина. Се обративме до Агенцијата за млади и спорт за да ни излезе во пресрет и барем со нешто да помогне, но бевме одбиени со образложение дека со ребалансот на буџетот не и се одобрени нови средства и во моментов нема пари на нејзина сметка. Шаховската федерација исто така нема пари и најверојатно нема да патуваме во Калитеа - изјави интернационалниот мајстор Орце Данчевски. Во Грција ќе учествува европскиот крем. Шахистите од Гамбит ќе можат да ги одмерат силите со Ананд, Крамник, Топалов, Иванчук и со други европски велемајстори кои ќе учествуваат на овој шампионат. ...
  | | веќе видена | слични

  Светската финансиска криза предизвикана од банкротот на една од најголемите американски банки „Леман Брадерс“, нема да има директни последици врз Македонија, смета министерот за финансии.

  „Финансискиот систем во Македонија е поконзервативен и се потпира врз инструменти, кои вклучуваат помал ризик, а банките даваат кредити на стопанството и населението со обезбедување, така да не постои никаква опасност“, изјави денеска во Охрид, министерот за финансии, Трајко Славески.

  „Единствено што може како помал бран да се почувствува во иднина, се повисоките каматни стапки на европскиот финансиски пазар, кои се очекуваат како резултат на светските турбуленции“, рече Славески.

  „Тоа ќе значи дека доколку Македонија се одлучи да издаде еврообврзници или некоја банка ако сака да подигне средства од европските финансиски институции преку задолжување ќе треба да плати поголема каматна стапка“, додаде Трајко Славески.

  Според него се уште не се познати крајните последици од финансиската ...
  | | веќе видена | слични

  Финансиската криза без директни последици врз Македонија

  Охрид 21 09 15:42

  Светската финансиска криза предизвикана од банкротот на една од најголемите американски банки „Леман Брадерс“, нема да има директни последици врз Македонија, смета министерот за финансии.

  „Финансискиот систем во Македонија е поконзервативен и се потпира врз инструменти, кои вклучуваат помал ризик, а банките даваат кредити на стопанството и населението со обезбедување, така да не постои никаква опасност“, изјави денеска во Охрид, министерот за финансии, Трајко Славески.

  „Единствено што може како помал бран да се почувствува во иднина, се повисоките каматни стапки на европскиот финансиски пазар, кои се очекуваат како резултат на светските турбуленции. Тоа ќе значи дека доколку Македонија се одлучи да издаде еврообврзници или некоја банка ако сака да подигне средства од европските финансиски институции преку задолжување ќе треба да плати поголема каматна стапка“, рече Славески.

  Според ...
  | | веќе видена | слични

  Репрезентацијата на Јовица Арсиќ вечерва против Естонија ќе игра за второ учество на европските шампионати.

  Првата шанса за мирна завршница на квалификациите ја прокоцкавме во Португалија па вечерва против Естонците ќе бркаме победа за гарантиран влез меѓу европскиот крем, иако сплетот на околностите и со пораз може да не однесе Полска.

  Кога во последниот натпревар на домашен терен постои шанса за Евро промоција императивот треба да е ист без разлика на противникот.

  Фактот што Естонија е пречката само ја зголемува одговорноста, но и срамот при евентуално потфрлање. Успехот ни е на дофат и ќе биде истовремено и смешно и трагично ако го испуштиме.

  Се посрамотивме во Португалија и прашање е дали и една кревка победа против Естонците ќе ги врати симпатиите и еуфоријата логични за пласман на Европско првенство.

  Сепак за почит е и стореното, а место меѓу најдобрите е успех кој ги покрива гревовите. До Полска можеме да стигнеме и по обиколен пат, во случај на пораз, ...
  | | веќе видена | слични

  Големиот забрзувач на честици на Европскиот центар за нуклеарни истражувања (ЦЕРН), исклучен е на два месеца, соопшти денеска портпаролот на ЦЕРН.

  „За време на тестот дојде до инцидент. Дел од акцелераторот ќе мора да се поправи“, соопшти портпаролот, Џејмс Гилс.

  Големиот забрзувач на хардонски честици, претходно беше стопиран по почетокот на истражувањето што започна на 10. септември, поради електрични проблеми на составот за ладење на тунелот долг 27 километри, што се наоѓа на 100 метра под земја меѓу Швајцарија и Франција.

  Машината беше вклучена во петокот, а денеска е повторно прекината нејзината работа.

  Проектот е вреден 3,76 милијарди евра. На него работат илјадници физичари и инженери од целиот свет кои сакаат да проникнат во тајната на универзумот, односно во дел од секунда по Големата експлозија.
  | | веќе видена | слични

  Ако главниот проблем на Македонија од осамостојувањето до денес е тоа што не постојат изворни демократски партии, туку станува збор само фингиран процес, тоа се случува во сите сегменти на општество то вклучувајќи го и медиумскиот простор. Тој по 17 години работа во „слободно општество“ денес е во состојба кога му е потребен „Роаринг тајгер“, средство за импотентни, кое го нуди Клиниката за мажи и жени „Кралот Александар Велики“

  Медиумите во Македонија се приказна за себе. Без претензии за сеопфатност и стопроцентна прецизност, тука ќе биде презентирано зошто е тоа така. По 17 години дејствување во услови на наводно целосно укинат секаков тип цензура и други порадикални ограничувања, медиумите, со чест на многу ретки исклучоци, се во катастрофална состојба во однос на најважните општествени функции што ги имаат - да информираат и да бидат „watch dog“, односно контрола на власта. Причини за ваквата јадна состојба има многу, но само една е главна: Како што беше замислена и изведена фингираната ...
  | | веќе видена | слични

  Романија и Бугарија ќе бидат изведени пред ЕСП поради бројот за итни случаи 112

  19 09 2008

  БРИСЕЛ, Белгија -- Европската комисија (ЕК) одлучи да покрене тужба против Романија и Бугарија пред Европскиот суд на правдата (ЕСП) поради проблемите во користењето на бројот за итни случаи на ЕУ 112, објави во четвртокот (18-ти септември) комесарот на ЕУ за информатичко општество и медиуми, Вивиен Рединг. ЕК ќе им даде на двете земји не повеќе од три месеци за да ги решат проблемите. Првично крајниот рок за воведување на бројот беше јануари 2007 година, кога двете земји пристапија во блокот. ЕК одлучи да започне кривични постапки против Романија минатиот декември, бидејќи бројот за итни случаи кој важи за целата Европска унија не функционираше соодветно. Романските власти с уште имаат тешкотии да го идентификуваат јавувачот ако лицето кое бара помош користи мобилен телефон. Проблемот на Бугарија е што не може да обезбеди функционирање на овој број насекаде во земјата. ЕК поведе кривични постапки ...
  | | веќе видена | слични

  На Европскиот и на Јужно Американскиот континент во тек се воведните полуфинални дуели од светската група на тенискиот Дејвис куп.

  Во Мадрид по два меча Шпанија води со 2:0 против бранителот на тронот САД откако Надал го победи Квери со 3:1 во сетови. А Ферер беше подобар од Родик со 3:2.

  Во мечот на двојки, домашниот тандем Лопез - Вердаско ќе им се спротвстави на Американците Брајан и Фиш.

  Аргентинците исто така на земјена подлога во Буено Аирес поведоа против ланскиот финалист Русија со 1:0. Налбандијан славеше против Андреев со 3:0 во сетови. Во вториот сингл меч ќе играат, Дел Потро - Давиденко.
  | | веќе видена | слични

  По 27 години се враќаат на ЕП со тим преполн со ѕвезди, а предводник е Луол Денг од Чикаго

  Со победата од 67:63 над Чешка во петтото и претпоследно коло од квалификациите за Европското првенство во кошарка, Велика Британија го обезбеди првото место во групата Д, а со тоа и настап в година во Полска. Прв и досега последен пат на евробаскетот Британците беа во 1981 година, кога завршија на последното место. Најзаслужно за тоа е крилото на Чикаго булс, Луол Денг, кој поради своето британско потекло прифати да игра во квалификациите.

  „Пред три години Велика Британија не ни постоеше на картата на Европа, а сега сме први во групата и го обезбедивме учеството на ЕП. Тоа е извонредно“, вели 23-годишниот Денг, роден Суданец што пораснал во Лондон. Пред да стигне во Англија, кошарка го учел славниот Мануте Бол, некогашниот центар во НБА-лигата висок 232 см. Иако е голем навивач на Арсенал, Денг ја избрал кошарката. На еден младински турнир забележал 40 поени и 14 скока во просек! Завршил на ...
  | | веќе видена | слични

  Најверојатно, и без победа вечерва над Естонија, Македонија ќе се пласира на ЕП

  Роберт Димитриевски

  Голема е веројатноста оваа генерација македонски кошаркари да го повтори успехот на нејзините претходници од 1999 година и да се пласира на 36. Европско првенство 2009 во Полска и без победа во вечерашниот реванш со Естонија од 20,15 ч. во Скопје. Таква удобна позиција пред последното квалификациско коло и овозможува ситуацијата на табелата во другите три групи, посебно во Д, каде што второпласираниот ќе има сооднос на победи и порази 3:3 и неспоредливо полош кош-количник од македонскиот ( 40). Второто место од оваа група најверојатно ќе биде тоа што ќе извиси, односно што ќе води само во дополнителни квалификации, од кои Македонија со своите три победи досега е на прилично безбедна оддалеченост.

  Дополнителна околност во прилог на избраниците на селекторот Јовица Арсиќ е тоа што другиот меч од нашата група меѓу Португалија и лидерот Летонија со скор 4:1 се игра од 17,35 ч., ...
  | | веќе видена | слични

  Лазаревик висок функционер во СЗО

  Владимир Лазаревик, поранешен заменик-министер за здравство, е избран за потпретседател на Европскиот управен одбор на Светската здравствена организација (СЗО). Тоа значи дека в година Македонија ќе претседава со одборот. Ова е првпат Македонец да има ваква позиција во здравството во Европа.

  СЗО е тело на Обединетите нации, одговорно за обезбедување лидерство за глобални здравствени прашања, за дефинирање истражувања, поставување норми и стандарди, обезбедување техничка поддршка за земјите-членки и за следење и процена на светските трендови во здравството.
  | | веќе видена | слични