Европа

  во

  Жан-Ги Бранже , француски сенатор

  Од нашиот дописник
  Тони Гламчевски

  Стразбур - Господине Бранже, кога се расправаше за изборите во Македонија, во Советот на Европа имавте интересна дискусија. Притоа, порачавте дека не треба повеќе да се навредува земјата и народот што живее во неа.

  Тоа го направив поради моето убедување. Македонците во најтешките моменти за нас беа на наша страна, ние не треба да го заборавиме тоа. Од друга страна, настаните што се случија за време на изборите на 1 и 15 јуни се за осудување. Во мојата дискусија во однос на изборите реков дека не треба да придонесуваме за појава на нови чувства на навреда во Скопје, Куманово или во Струмица. Најнапред, би рекол дека Македонија, како што знаат сите, е млада држава и млада демократија и следствено на тоа не постои вистинска култура на дебата. Однесувањата што ги забележавме во некои од владините партии не се изненадувачки за една земја која се уште си бара име. Тоа придонесува да се има нејасна ситуација, ...
  | | веќе видена | слични

  Русија против приемот на Хрватска и на Албанија во НАТО

  Москва - Русија остро протестираше поради приемот на Хрватска и на Албанија во НАТО, оценувајќи дека членството на овие две земји би можело значително да и нанесе штета на безбедноста на Европа.

  Хрватското Министерство за надворешни работи по тој повод соопшти дека за Хрватска се многу важни добрите односи со Русија и дека Загреб сака таквите односи да ги зачува и во иднина. Тоа е еден од приоритетите на хрватската надворешна политика, но влезот на Хрватска во НАТО никако не може да претставува закана за мирот и безбедноста, се додава во соопштението.

  Хрватска и Албанија пред два дена во Брисел потпишаа протокол за приклучување кон НАТО, со што ја отворија вратата за формално членство, кое треба да се случи на самитот на Алијансата следната година.

  Портпаролот на руското МНР Андреј Нестеренко изјави дека приклучувањето на нови членки во НАТО претставува повреда на најважниот принцип на безбедност“. Официјална ...
  | | веќе видена | слични

  Карла дел Понте за злосторството што ги опишува во својата книга дознала од четворица Албанци кои биле вмешани во целата операција

  Пабло Барајбар, кој бил шеф на Канцеларијата за исчезнати лица во Косово, сега е во бегство во Аргентина

  Истрагата околу трговијата со човечки органи во северна Албанија, за која јавноста дозна од книгата на Карла дел Понте, беше осудена на пропаст додека ја водеше УНМИК. Ова го потврдуваат и најновите докази до кои дојде „Новости“, а кои будат сериозен сомнеж дека биле вмешани и лидерите на оваа организација. Пред се вмешаност на нејзиниот висок функционер Хосе Пабло Барајбар, кој бил шеф на канцеларијата за исчезнати лица и судска медицина.

  Имено, Барајбар бил запознаен околу тоа, што се случувало во Албанија, но ја прекинал истрагата, потврдено е во нашиот весник. Според неофицијални информации, тој сега се наоѓа во бегство, во Аргентина. Соговорникот на весникот, некогашен припадник на УНМИК кој учествувал во оваа истрага, а кој од разбирливи ...
  | | веќе видена | слични

  Аасоцијација за Торино вообичаено се автомобилите и фудбалот, но ова е градот на кралевите на Италија

  Лилјана Митевска

  Кога ќе помислите на Торино, вообичаено на памет ви паѓаат две нешта: автомобилите „Фиат“ и фудбалскиот клуб Јувентус. И двете се во сопственост на семејството Ањели, модерната аристократија на Италија.

  Но, Торино го има изградено крвната, а не индустриската аристократија. Овој северноиталијански град е домот на кралската куќа од Савој, чии кралеви владееле во Италија до 1946 година, кога со декрет, поради кооперативноста со фашистичкиот режим на Мусолини, машките наследници на лозата се протерани надвор од Италија, се до 2002 година, кога декретот е укинат. Еден од предците на денешните членови на семејството Савој, реформистички настроениот Карло Алберто, имал значајна улога во обединувањето на Италија, во 1861 година, кога Торино бил прогласен за првиот главен град на Италија. Сепак, во 1865 година престолнината е пренесена во Фиренца, а пет години подоцна во ...
  | | веќе видена | слични

  Свадбата ќе биде крунисана со венчавање Горан Игор Бундалевски и Дафина Гроздановска

  Денес, на Петровден, во Галичник, којзнае по кој пат ќе грмнат тапаните, ќе писнат зурлите, ќе растреперат срцата на галичани, ќе потечат и солзи радосници, а стројните галички мажи ќе го играат „Тешкото“ - вечен симбол на пркосот, непокорот и верба во посветла иднината за Мијаците. На куќата на младоженецот ќе се развиори накитениот свадбарски бајрак. Два дена се ќе биде во знакот на јубилејното 45-то издание на единствената, неповторлива атрактивна куртолошко - туристичка манифестација „Галичка свадба“.

  Свадбарската атмосфера веќе е присутна неколку денови. Во Галичник има многу народ. Секоја куќа е отворена. Се чистат одаите и дворовите, се подготвуваат да ги примат гостите и пријателите кои ќе дојдат да бидат дел на галичката свадба. Иселените галичани и на оние кои коренот им е од Галичник, го почитуваат аманетот на своите дедовци и прадедовци, што се пренесува со векови од колено на колено: „Коде да ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерва стартува 48-то издание на најголемата културна манифестација во земјава

  Тина Иванова

  Со концертот на реномираната оперска певица, 63 годишната црномуреста американска дива Џеси Норман, вечерва во прекрасниот охридски амбиент во Античкиот театар, со почеток во 21 часот, свечено ќе се отвори 48-то издание на манифестацијата „Охридско лето“. Настапот на Џеси Норман, кој ќе го диригира Рејчел Ворби, нејзината постојана соработничка, ќе биде придружуван од оркестарот, хорот и балетот на Македонската опера и балет, како и од оркестарот на Македонската филхармонија, каде во паузите како диригент ќе настапи македонскиот маестро Саша Николовски-Ѓумар. Светски популарната Норман, пред македонската публика ќе изведе дела од Дјук Елингтон, Џорџ Гершвин, Леонард Бернштајн..., како и неколку традиционални песни.

  Џеси Норман е добитничка на голем број на престижни награди, меѓу кои и четири Греми, а последната, во 2006 година, е наградата за животно дело која и ја додели американската ...
  | | веќе видена | слични

  Секое одбивање или употреба на сила е губење на надежта дека може да се живее во подобар свет

  Ивона Саздовска

  Непосреден и насмеан, Американецот Рон Мекгерити за себе вели дека е промотор на мирот, кој веќе единаесет години патува и досега посетил четири континенти: Северна Африка, Америка, Европа, како и Блискиот Исток и дури 43 земји, со неговиот симпатичен велосипед, кој наедно е и неговиот најдобар пријател на долгите релации.

  „Пораснав во Латинска Америка и ги посетив речиси сите земји, но Бразил ми остави најголем впечаток. Земјата има некој посебен космополитизам, кој јас го почитувам. Научив вака да живеам и не планирам да застанам до самиот крај “, ја започнува Рон својата приказна.

  Рон вели дека кога ќе дојде во некоја земја, единствено што бара е спонзор за да ја помине ноќта и средба кај градоначалникот на градот.

  „Овде, во Македонија, во Феријалниот дом, се чувствувам одлично. Господинот Шаип Јашари ми ја укажа честа да можам да престојувам во ...
  | | веќе видена | слични

  Промоција на документарец за Младотурската револуција

  Промоција на документарниот филм „100 години од Младотурската револуција“ во продукција на фондацијата „Рамковски“ и на Локалната самоуправа на општина Ресен ќе се одржи на денешната, завршна вечер на интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа“ во Домот на културата во Ресен, од 21 часот. По повод одбележувањето на стогодишнината од Хуриетот свои дела ќе читаат македонските академици Гане Тодоровски, Матеја Матевски и Луан Старова, како и гостинот од Босна и Херцеговина, Ибрахим Спахиќ. За значењето на Младотурската револуција ќе зборуваат амбасадорот Јордан Плевнеш, градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлевски, и Георги Барбаровски од фондацијата „Рамковски“.
  | | веќе видена | слични

  Кабелскиот оператор „Телекабел“, заедно со австриската компанија „Ајкол“, од 1 септември ќе почне да нуди услуги во фиксната телефонија. Раководството ветува различни понуди со пониски цени од другите фиксни оператори. Единствено, се надеваат на фер цени за интерконекцијата која ќе ја плаќаат кон Телеком. Зоран Илиев, директорот на „Телекабел“, вели дека се надева дека регулаторните тела во Македонија ќе ги следат состојбите на пазарот и ќе интервенираат во интерконекциските цени по пример на регулаторните тела во европските земји. - Македонски телеком ги има правата што му се дадени и нормално е да си ги задржи тие права. Компанијата држи монопол, не очекуваме тие сами да си забијат нож в грб, но за нас се важни регулаторните тела. Очекуваме агенцијата за електронски комуникации да ги следи постапките на Агенцијата на електронски комуникации во Австрија и во другите земји - вели Илиев. Услугите на „Ајкол Македонија“ во прво време ќе се нудат само во Скопје, Битола, Штип и во Свети Николе, а подоцна и во ...
  | | веќе видена | слични

  Студентите на одделот за моден дизајн од институтот „Академија италијана“ од Скопје во средата вечерта ја одржаа својата годишна студентска ревија во Музејот на современа уметност, која беше дел од рамките на годинашното издание на „Скопско лето“. Беа прикажани околу 60 модели од студентите на Академијата. Моделите ги претставија 20 манекени и манекенки од модното студио „Црнокрак“, а кореографијата ја подготви Сања Шутевска. Повеќето од моделите беа прикажани и на модната ревија на „Академија италијана“ која се одржа во април во Фиренца. Ревијата ја отвори Винченцо Џуба, директор на Академијата во Фиренца. Генералната тема на годинешнава студентска презентација на сите центри на институтот за мода беше „Помалку е повеќе или помалку е здодевно?“, тема која сите учесници ја толкуваат на индивидуален начин, движејќи се во неколку стилистички рамки. Една од појдовните точки беше Македонија со својата култура и наследство, но ставена во поширок европски и во светски контекст. Дел од студентите си играа со ...
  | | веќе видена | слични

  Голем концерт насловен како „Аки пее најубави љубовни песни“ ќе се одржи в сабота, 12 јули, на отворањето на тенискиот АТП-турнир во Умаг, најголем и најзначаен АТП-турнир во овој дел од Европа. Како единствен изведувач од странство, на концертот ќе се појави Каролина Гочева, која со Аки Рахимовски ќе ги отпее песните „Дон т го брацкен мѕ хеарт“ од Елтон Џон и „Бела песна“. На концертот ќе настапат најголемите хрватски ѕвезди: Џибони, Оливер Драгоевиќ, Јосипа Лисац, Нина Бадрич... Сите изведувачи ќе настапат со по две песни, се разбира, заедно со Аки Рахимовски кој е носител на проектот, и ќе бидат придружувани од Хрватската филхармонија. Концертот ќе биде директно пренесуван на сателитскиот канал на ХРТ, а в недела ќе биде емитувана репризата на вториот канал на ХРТ.
  | | веќе видена | слични

  Режисерот на филмот „Чарлстон за Огњенка“, Урош Стојановиќ, добил повик од агенцијата ЦАА (Криејтив артист ејџенси) за во Холивуд да режира хорор-филм со буџет поголем од 40 милиони долари. Откако со својот дебитантски филм покажал што знае, Стојановиќ веќе на својот прв филмски проект го ангажирал Лук Бесон како еден од продуцентите и застапници за Европа и за Америка. Тој неодамна склучил и договор со раководителот на ЦАА, Спенсер Баумгартен, кој моментално ги застапува режисерите Гор Вербински („Пирати од Карибите“) и Џон Фавро („Железниот човек“). Баумгартен изјавил дека е воодушевен со дебитантското остварување на Стојановиќ. Поради тајност на договорот, содржината на филмот не смее да се открие, како ни имињата на главните актери што веќе се ангажирани. Засега се знае дека снимањето на хорор-филмот ќе почне следната година, ако холивудскиот штрајк на актерите не ги наруши плановите на продуцентите.
  | | веќе видена | слични

  Најголемата машина што човекот ја создал во својата историја, неодамна стана достапна и за погледите на „обичните смртници“, кога во швајцарскиот град Церн, во близина на Женева, на 100 метри под земја и во кружниот тунел долг 27 километри, беше завршено инсталирањето на колосалната конструкција на Големиот хадронски колајдер (Ларге Хадрон Цоллидер ЛХЦ), или, поедноставно, акцелераторот на атомите. Машината ќе ги забрзува субатомските честички до брзината на светлоста, а нејзиното пуштање во погон во светот на науката се очекува со еден вид транс. За најголемата машина постојат различни гледишта. Врвни авторитети на науката велат дека акцелераторот ќе овозможи пробив до најдлабоките тајни на вселената, изнесуваат претпоставки дека ќе биде отворена и еден вид временска капија, низ која ќе пристигнат дојденци од други димензии, а некои велат дека оваа апаратура конечно ќе го тргне од дневен ред прашањето за воспоставување на контакт со интелигентни битија од вселенското „соседство“. ...
  | | веќе видена | слични

  Русија ја обвини Грузија дека е вмешана во инцидентите што речиси секојдневно се случуваат во грузиските сепаратистички региони и самопрогласени републики Абхазија и Јужна Осетија, а до Советот за безбедност на Обединетите нации предложи нацрт-резолуции со кои од Грузија се бара да престане со провокациите и да се посвети на барање на мирно решение на 15-годишниот конфликт. Истовремено, САД од ОН бараат постојните мировни сили во овие региони, претежно составени од руски војници, да се заменат со меѓународни полициски сили и ја испратат во Грузија својата државна секретарка Кондолиза Рајс за да помогне во решавањето на состојбата која води до воен судир. Во изминативе два дена, на границата на раздвојување меѓу Грузија и Абхазија во Кодорската Клисура, чиј горен дел го контролира Грузија, а долниот Абхазија, во два оружени судири загинаа најмалку четири абхазиски полицајци, а петмина грузиски се ранети. Во серијата бомбашки напади во неколку абхазиски и јужноосетиски градови загинаа најмалку четири лица, а ...
  | | веќе видена | слични

  Русија остро протестираше поради приемот на Хрватска и Албанија во НАТО, оценувајќи дека членството на овие две земји би можело значително да и нанесе штета на безбедноста на Европа.

  Хрватското Министерство за надворешни работи, по тој повод соопшти дека за Хрватска се многу важни добрите односи со Русија и дека Загреб сака таквите односи да ги зачува и за во иднина. Тоа е еден од приоритетите на хрватската надворешна политика, но влезот на Хрватска во НАТО никако не може да претставува закана за мирот и безбедноста, се додава во соопштението.

  Хрватска и Албанија пред два дена во Брисел потпишаа Протокол за приклучување кон НАТО, со што ја отворија вратата за формално членство, кое треба да се случи на самитот на Алијансата следната година.

  Портпаролот на руското МНР, Андреј Нестеренко, изјави дека приклучувањето на нови членки во НАТО претставува повреда на најважниот принцип на безбедност, а тоа е дека „безбедноста на едни, не смее да биде на товар на други“. ...
  | | веќе видена | слични

  Фестивалот EXIT, кој ја има репутацијата на најзначаен музички настан во југоисточна Европа, почна синоќа на Петроварадинската тврдина крај Нови Сад.

  За време на четиридневниот фестивал, на 25 сцени ќе настапат околу 600 изведувачи, меѓу кои и „Sex Pistols“, „Primal scream“, „The Hives“, „Gogol Bordello“, „Ministry“, како и „Manu Chao“ и Paul Weller.

  Некои од најголемите имиња на електронскиот звук како Sven Vath, Tiga, Laurent Garnier, Kruder and Dorfmeister и Booka Shade ќе се претстават на „Денс арената“.

  EXIT лани во Лондон е прогласен за најдобар музички фестивал во Европа на церемонијата „Фестивалски награди на Обединетото Кралство“.

  Покренат во 2000 година од двајца новосадски студенти како неформален културен мултимедиумски настан со политички предзнак, EXIT со годините прерасна во најголем меѓународен музички спектакл во југоисточна Европа.
  | | веќе видена | слични

  Фестивалот EXIT, кој ја има репутацијата на најзначаен музички настан во југоисточна Европа почна синоќа на Петроварадинската тврдина крај Нови Сад.

  За време на четиридневниот фестивал на 25 сцени ќе настапат околу 600 изведувачи, меѓу кои и "Sex Pistols", "Primal scream", "The Hives", "Gogol Bordello", "Ministry", како и Manu Chao и Paul Weller.

  Некои од најголемите имиња на електронскиот звук како Sven Vath, Tiga, Laurent Garnier, Kruder and Dorfmeister и Booka Shade ќе се претстават на Денс арената.

  EXIT лани во Лондон е прогласен за најдобар музички фестивал во Европа на церемонијата „Фестивалски награди на Обединетото Кралство“.

  Покренат во 2000 година од двајца новосадски студенти како неформален културен мултимедиумски настан со политички предзнак, EXIT со годините прерасна во најголем меѓународен музички спектакл во југоисточна Европа. (крај)хи мп

  Copyright 2008 makfax . Сите права се задржани. Текстов ...
  | | веќе видена | слични

  Шефовите на Формула 1-тимовите се плашат за премореност на нивните механичари кога календарот ќе се зголеми на 19 трки, без да се има одмор во август. Според провизорниот календар во 2009 година, трката во Турција ќе се вози на 9 август, по што ќе следува ГН Европа во Валенсија на 23 август. Оваа година има 18 трки, но има пауза меѓу Унгарија на 3 август и Валенсија на 24 август. Сметам дека отсуството на одморот во август во календарот в година е многу тешко. Ќе биде многу тешко за механичарите - изјави Мартин Витмарш, извршниот директор на Мекларен.В година ќе дебитира трката во Абу Даби како последна во ноември, по четири далечни трки во Сигапур, Јапонија, Кина и Бразил. Сите 10 Ф-1 тимови имаат седишта во Европа, а најмногу во В. Британија. Некои од сосптвениците сметаат дека повеќе трки се добри за спонзорите, но лоши за тимовите, бидејќи тоа чини повеќе пари за да се обезбедат повеќе луѓе. Рон Денис при еден состанок со Макс Мозли и Берни Еклстоун им кажал: „Колку повеќе трки ставате во календарот, ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската репрезентација попладнево (16.30 ч.) ќе игра против Русија во разигрувањето од 7-10 место на Европското првенство во Малага , Шпанија. Доколку победи, Македонија утре ќе се бори за освојување на 7. место на шампионатот, а со пораз од „зборнаја“, во последниот меч „црвено-жолтите“ ќе играат за освојување на 9 место во Европа. Македонија е дебитант на ЕП. Русија се избори за меч против Македонија, откако со 9-4 славеше против Грција. Ваков исход и победа на Русија, посакуваа и во таборот на Македонија.

  - Повеќе ни одговара Русија и затоа сакавме да играме против нив. Полесно можеме да ги добиеме и затоа од спортска гледна точка е подобро што играме против Русија. Тие играат со чести осцилации. Знаат да одиграат добро, но често и паѓаат во темпото. Мислам дека можеме да ги поминеме. Веќе игравме против нив и ги знаеме нивните можности - вели помошник тренерот, Стеван Нонковиќ.Во натпреварите по групи Македонија и Русија одиграа нерешено 9-9. На тој меч, по две четвртини им припаднаа на ...
  | | веќе видена | слични

  Белорускиот фудбалски репрезентативец Александер Хлеб е новото засилување на Барселона. Досегашниот играч на Арсенал конечно го реализираше својот сон - трансфер во каталонскиот гигант. Се шпекулира дека трансферот е вреден 15 милиони фунти, а Хлеб потпиша четиригодишна верност со клубот од „Камп Ноу“. Пред официјалната презентација, Хлеб треба да ги помине и лекарските прегледи. Хлеб, кој ќе биде првиот Белорусин во историјата на Барселона, веќе подолго време ги имаше договорено личните услови со Барселона, но чекаше договор меѓу двата клуба. Дебито за новиот клуб се очекува да го има на мечот против Хиберниан на 24 јули. Хлеб три години помина во Арсенал, каде постигна само 10 погодоци. Пред да дојде кај „топчиите“, Хлеб настапуваше во Штутгарт. Белорусинот е петтото засилување на Барселона за следната сезона, откако со клубот потпишаа Мартин Карерас (Вилјареал), Џерард Пике (Манчестер ј.), Даниел Алвеш и Сејду Кеита (двајцата од Севилја).

  Напаѓачот на Јувентус, Давид Трезеге изјави дека се ...
  | | веќе видена | слични