Европа

  во

  Платини ја поздрави одлуката против Победа Казни ќе следуваат и за други клубови и поединци кои се вмешани во лажирање резултати, порача првиот човек на УЕФА Претседателот на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Мишел Платини, ја поздрави одлуката на Комисијата на внатрешна контрола и дисциплина изречена во петокот против Победа. Прилепчани добија осумгодишна суспензија за настапи во европските купови, а на нивниот претседател, Александар Забрчанец-Ацуле, и екс капитенот и тренер, Николче Здравески, заработија доживотни забрани за вршење било каква дејност во фудбал. Суспензијата за прилепскиот прволигаш и двократен македонски првак е последица на случајот што се поведе во Нион за лажирање на мечот со ерменски Пјуник на Градски (1:3) во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите на 13 јули во 2004 година. „Задоволен сум од цврстиот став и одлуката на комисијата за внатрешна контрола и дисциплина. Во иднина казни ќе следуваат и за други клубови или поединци кои се вмешани во манипулирање на ...
  | | веќе видена | слични

  Трстена и Б. Јовановски со највисоки спортски пензии Аце Русевски 14 спортисти кои повеќе не се активни добиваат пензии од државата за своите постигнати резултати Миодраг Мицковиќ Владата на Република Македонија минатата година донесе одлука за доделување на доживотни спортски пензии на најистакнатите македонски спортисти кои со своите резултати на Олимписките игри, светските и европските сениорски првенства имаат освоено медали, како и за особен придонес во афирмација на македонскиот спорт. За таа цел беше ангажирана Агенцијата за млади и спорт во соработка со спортски федерации да изготви критериуми за добивање на спортска пензија. Право на оваа пензија имаат спортисти кои веќе ја имаат завршено кариерата и повеќе активно не се натпреваруваат, додека една група спортисти, кои се наоѓаат на тој список пензијата ќе почнат да ја користат кога ќе престанат со своите активности.Висината на пензијата се одредува според вредноста на освоениот медал, најмногу поени носат олимписките медали, потоа освоени на ...
  | | веќе видена | слични

  Енгелберт Руос, директор на Регионалното биро на УНЕСКО во Венеција Јазикот да се заштити со унескови конвенции БРЕСЦЕ ќе продолжи да обезбедува поддршка за Струшките вечери на поезијата кои наскоро ќе слават 50 години, како и иницијативи што се однесуваат на промоцијата на заштитните права и борбата против пиратеријата, вели Руос Во Венеција, во импозантниот театар „Ла Феличе“ синоќа на концертот „Музика за дијалог и помирување“ на која настапија нашите интернационални уметници Борис Трајанов, Благој Нацоски и хорот „Св. Злата Мегленска“, пред ценетите гости беше промовирана и книгата-зборник „Охридските пораки за мир и соживот“. Енгелберг Руос, директорот на регионалното биро на УНЕСКО (БРЕСЦЕ) е домаќин на големата манифестација на која централно место и' е отстапено на Македонија и на македонската култура. Живее сонот на Борис Трајковски * Овде во Венеција, каде што е регионалниот центар на УНЕСКО синоќа беше промовирана книгата што произлезе од светската конференција за меѓурлигиски и ...
  | | веќе видена | слични

  ЕВРОПСКИТЕ ИСКУСТВА СО ВЕРОНАУКАТА И НИЕОпасно е Дарвин и Господ да се во иста училница Креационизмот не е научна дисциплина и постои реален ризик да се предизвика конфузија во умовите на децата,предупредува Советот на Европа Верата да се одвои од науката, препорача лани Советот на Европа, кој притоа укажа на опасностите од навлегувањето на креационизмот во образованието, учење според кое Бог ја создал човечката душа при создавањето на телото. Но, наспроти овие препораки од Советот, кои укажуваат на опасноста од мешање и негирање на верата и науката, државата и религијата, владејачката ВМРО-ДПМНЕ тврди дека во речиси сите европски земји веронауката била задолжителен предмет во јавните училишта. Притоа гласноговорниците на партијата забораваат да кажат дека во тие училишта не се изучува класична веронаука со молитви и обреди и библиски содржини за настанокот на човекот и светот, туку морални поуки, историја на религиите, филозофски теми, а во некои децата дури учат и за секуларизмот.„Тоа не е прашање на ...
  | | веќе видена | слични

  Прилепска победа 8 години без евро настап Ригорозната казна одобрена и од Платини Доживотна забрана за било каква активност во фудбалот добија претседателот на ФК Победа, Александар Забрчанец и поранешниот капитен, а после и тренер, Николче Здравевски Европската фудбалска федерација (УЕФА), односно нејзината дисциплинска комисија, по спроведената истрага по покренатото обвинение против двократниот шампион на Македонија, Победа, изрече казна со која го суспендира прилепскиот клуб од европски настапи во наредните 8 години и доживотна забрана за било каква активност во фудбалот на претседателот на ФК Победа, Александар Забрчанец и поранешниот капитен, а после и тренер, Николче Здравевски. Прилепскиот клуб е казнет за местење на квалификацискиот натпревар од Лигата на шампиони, кој го одиграа со шампионот на Ерменија, Пјуник, на 13 јули 2004 година во Скопје, а заврши со убедлив триумф на гостинскиот тим од 3:1. На крајот од 7-часовниот состанок, на кој освен членовите на дисциплинската комисија на УЕФА, ...
  | | веќе видена | слични

  Нови планови на ЦИА, Русија и Ал Каеда за поделба на светот Европа ќе се подели на три дела!? -Македонија ќе се најде во третиот кош, наречен Православна балканска федерација -Загрижува планот на Ал Каеда, според кој Балканот, пред се Косово, БИХ и Хрватска, би имале клучна улога во исламското поробување на светотВо екот на светската економска криза некои големи сили ги обелоденуваат своите планови за прекројување на европските и светските граници. Американската ЦИА направила проекција, според која се предвидува до 2020 година Европа да се подели на три дела, и тоа на Западна католичка, Источна Нова Европа и Православна балканска федерација. Според сценариот на ЦИА, новата поделба би изгледала вака:-Во Западна католичка Европа би биле најмоќните и најбогатите земји: Германија, Франција, Велика Британија, Австрија, Шпанија, Португалија, Италија, Шведска, Норешка и Финска. Постои некаква мала можност во неа да биде приклучена и Хрватска.-Нова Европа би ја сочинувале: Литванија, Естонија, Летонија, Чешка, ...
  | | веќе видена | слични

  Филм Чаплин, и европски пасош Дејан ТРАЈКОСКИ Документарниот филм "Плати и жени" во режија на Атанас Георгиев е едно од најинтелигентните и, дефинитивно, едно од најзабавните филмски македонски дела во последно време. На суптилен, ненападен начин, режисерот уште во првиот кадар, му оддава почит на Чарли Чаплин, прикажувајќи го почетокот во негов манир, со тоа мудро навестувајќи ја ведрината, и специфичната визуелно-наративна естетика. Понатаму дејствието на документарецот се развива во една "црна" хумористична реалност, преку употреба на спонтано, но обмислено доловени кадри, кои не прилегаат на типично документаристичкиот жанр, што, секако, е една од предностите на филмот, заедно со искреноста во приодот кон градењето на сценариото. Режисерот е заслужен и за успешниот сценаристички заплет, како и за "заплетот во расплетот", кој ефектно го прикажува и преку впечатливата фацијална експресија на "главниот женски лик". Монтажата е таа која го дооформува и му дава чиста визуелна нарација на делото, го ...
  | | веќе видена | слични

  Србија е меѓу европските земји со најголем процент пушачи. Според Министерството за здравство, околу една третина од вкупно 7 милиони граѓани на Србија пушат, скоро 38 отсто од мажите и 30 отсто од жените.

  Срмена Крстев, претседателка на српската Комисија за спречување на пушењето, за Southeast European Times изјави дека возраста на која се почнува со пушење постојано се намалува. „Околу 8 отсто до тинејџерите, на возраст меѓу 13 и 15 години, одвреме-навреме палат цигара. Третина од нив ја испушиле првата цигара на 10 години“, рече таа.

  Во некои земји, како што се Грција и Турција, скоро половина од мажите пушат. Но, процентот на жените кои пушат во овие земји е многу помал отколку во Србија. „Единствен ,ривал на Србија по бројот на пушачи меѓу европските земји е Босна и Херцеговина“, рече таа.

  Заради справување со с поголемиот број здравствени проблеми што ги предизвикува пушењето, Министерството за здравство ги предложи постојните амандмани на законот со кои се забранува ...
  | | веќе видена | слични

  20.04.2009, 20:27МЕЃУНАРОДНА конференција за прашањата на расизмот Ахмадинеџад го обвини Израел за расизам Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во обраќање пред учесниците на Меѓународната конференција за прашањата на расизмот, го обвини Израел за расизам кон Палестинците.      - По завршувањето на Втората светска војна, сојузниците прибегнаа кон воена агресија, за да го лишат еден цел народ од неговата земја, при што за да го оправдаат тој чекор го користеа страдањето на еврејскиот народ, нагласи Ахмадинеџад во обраќањето на форумот, што се одржува во Женева.- Тие испратија имигранти од Европа, од САД и од светот на Холокаустот, за да формираат една расистичка влада во окупираната Палестина, рече иранскиот претседател.По овие зборови на Ахмадинеџад претставниците на Европската унија ја напуштија конференциската сала во зградата на Обединетите нации во Женева.Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун претходно денеска изрази жалење поради одлуката на одредени земји да ја бојкотираат ...
  | | веќе видена | слични

  20.04.2009, 18:22СЕ зголемува интересот за УЈИЕ Претставници од Турција во посета на Штуловиот универзитет Универзитетот на Југоисточна Европа се повеќе станува привлечно место за студирање и за младите од земјите во регионот. Да стекнат високо образование, доаѓаат пред се студенти од универзитети кои имаат соработка со Штуловиот унивезритет. Со оглед на можноста да се студира на англиски јазик се надминуваат и јазичните бариери.Еден од унивезритетите со кои се соработува е државниот унивезритет со седиште во главниот град на Турција, Анкара, чии претставници денес беа на гости во Тетово. Раководствата дискутирааа за новите можни начини на соработка.Професорите од турскиот универзитет ги слушнаа искуствата на Штуловиот унивезритет стекнати со имплементирање на принципите од болоњската декларација. Со универизтетот од Турција, УЈИЕ  договор за соработка воспостави пред 3 години. Александар Самарџиев
  | | веќе видена | слични

  20.04.2009, 18:39АНКЕТА на ВМРО ДПМНЕ Укинувањето на веронауката е жртва на комунистички менталитет По одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката, од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека со тоа на 15 илјади ученици и 30 илјади родители им е укината слободата на избор. Како што стои во соопштението на оваа партија, законот не ги обврзуваше родителите дека мора задолжително да ги пратат децата на час по веронаука туку тоа е право на избор. Во Европа 40 држави даваат можност за верско образование, а во 20 од нив е дури и задолжително. Сепак, очигледно е дека оние граѓани кои по своја волја одбраа нивните деца да изучуваат веронаука ќе продолжат да бидат жртва на комунистичкиот менталитет на поединци во општеството. Со овој чин околу 130 учители остануваат без работа, стои во соопштението на ВМРО ДПМНЕ. Од партијата сметаат дека оваа одлука е чин на грубо ограничување на верските слободи на граѓаните. Како што е наведено во соопштението, Уставниот суд е под неформална палка на Бранко Црвенковски и е неприфатливо ...
  | | веќе видена | слични

  20.04.2009, 18:50ДОМАШНИТЕ тур-оператори прогнозираат Поевтини летни одмори поради економската криза Поевтини туристички аранжмани летово за над триесет отсто, предвидуваат домашните тур-оператори. Причина – светската економска криза која ги остави полупразни хотелите во регионов. До крајот на април се прават резервациите за летната сезона, но ако по утрото се познава денот, тешко дека капацитетите ќе се пополнат. Турција, Грција и Бугарија не можат веќе да се надеваат на руските и туристите од Западна Европа. Нивното отсуство автоматски ја намалува цената на аранжманите.- Се најавува од сите страни конкретно од Турција, Бугарија, Хрватска, Грција, се најавуваат попусти, затоа што не можат да сметаат на оние главни пазари кои ги полнат овие дестинации. Такви се Русија и западноевропските земји кои беа најважните клиенти - вели Иво Крстевски од туристичката агенција „Пилот“.Намалување на цените веќе може да се забележи во „фрст минит“ понудите на хрватските агенции. Руските тур-оператори пак им дадоа ...
  | | веќе видена | слични

  За нешто повеќе од четири часа ќе истече рокот предвиден Победа да ја обжали одлуката за суспензија од дисциплинското тело на УЕФА.

  Жалбата ќе ја разгледа второстепената комисија чии резултати се обврза да ги почитува и спроведе и македонската куќа на фудбалот согласно својот статут.

  А правилниците на ФФМ предвидуваат одземање бодови, од 3 до 9. Тоа би значело речиси сигурно преселување на Победа во втора лига имајќи ја предвид формата на клубот, местото на табелата и жестоката конкуренција за опстанок.

  Кругот се стеснува откако Хоризонт Турново значително се одлепи, а ова коло и Металург обезбеди огромни три бода на гостувањето во Кратово.

  Во последните 5 кола прволигашот од Автокоманда има 6 бода, но од два натпревара со Ренова, по еден со Македонија, со Вардар и со Силекс.

  Очигледен е нивниот прогрес и квалитет во однос на истрошените Пелистер, Победа и Напредок, екипи меѓу кои најверојатно ќе се бараат патниците во Втора лига.

  Сепак има уште ...
  | | веќе видена | слични

  Изборите беа најлесното што политичарите требаше да го отсвират. Жешко лето, но пожешка есен ги очекува сите, за врелиот костен - прашањето за името, мора да се најде вистинската арија.

  Новоизбраниот диригент ќе мора на мелодијата која сите сакаат да ја чујат - Македонија во Европа и НАТО, да и даде вистински тоналитет и конечно да ги хармонизира фалш нотите за маркетиншки поени.

  Мора да ги надмине страстите и да настапува обединувачки со посмирени ноти.

  „Тоа е разумен компромис. Не можам да ви објаснувам, сфатете го. Веројатно како новинар треба да знаете за што станува збор во преговорите. Јас не можам да ви објаснувам сега“, изјави на 13 април Ѓорге Иванов, новоизбран претседател.

  Патриотскиот и прифатлив шлагер на Груевски досега главно добро се котираше кај граѓаните.

  „Ние не можеме да се откажеме од нашите цели за членство во НАТО, за членство во ЕУ“, вели Груевски, претседател на Влада. И опозицијата досега одбра многу погрешни песни ...
  | | веќе видена | слични

  Во нехигиенски услови со стари машини од борна-киселина позната како антисептик или инсектицид овој човек прави апчиња во илегална работилница во Јужна Америка. Најчесто аспирини, вијагра и другите таблети против болки се прозиведуваат и во Кина па преку Сингапур се дистрибуираат во Европските земји. Секоја година на овој начин се прават и продаваат неколку милиони фалсификат- апчиња од познати фармацевтски куќи.За да ги заштити нивните интереси, но и пациентите, Европската комисија подготвува измени во законодавството со кои ќе ги засили стандардите во прозиводството на лекови за да не можат да се изработуваат фалсификати.Фармацевтските куќи се надеваат на соработка со политичарите за да се победи црниот пазар на лекови. Лажните лекови речиси многу малку се разликуваат од оригиналите. Се препознаваат по шифри и минимални разлики во амбалажата која може да ја препознаат само произведувачите и оние кои го истражуваат пазарот на лажни лекови. Надлежните кај нас тврдат дека засега нема простор за загриженост ...
  | | веќе видена | слични

  Изборите беа најлесното што политичарите требаше да го отсвират. Жешко лето, но пожешка есен ги очекува сите, за врелиот костен - прашањето за името, мора да се најде вистинската арија. Новоизбраниот диригент ќе мора на мелодијата која сите сакаат да ја чујат - Македонија во Европа и НАТО, да и даде вистински тоналитет и конечно да ги хармонизира фалш нотите за маркетиншки поени. Мора да ги надмине страстите и да настапува обединувачки со посмирени ноти. „Тоа е разумен компромис. Не можам да ви објаснувам, сфатете го. Веројатно како новинар треба да знаете за што станува збор во преговорите. Јас не можам да ви објаснувам сега“, изјави на 13 април Ѓорге Иванов, новоизбран претседател. Патриотскиот и прифатлив шлагер на Груевски досега главно добро се котираше кај граѓаните. „Ние не можеме да се откажеме од нашите цели за членство во НАТО, за членство во ЕУ“, вели Груевски, претседател на Влада. Опозицијата смета дека и Груевски сфатил дека шлагерот за двојна формула е за на ремонт. „За деталите ќе го прашате ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе делегати присутни на конференцијата за расизам на Обединетите нации која се одржува во Женева, денес ја напуштија салата во моментот кога иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го одржуваше својот говор.

  Само неколку минути откако се качи на подиумот, Ахмадинеџад предизвика контроверза со тоа што го нападна Израел.

  Тој ги обвини Израелците дека го користат Холокаустот и прогонот на Евреите за да окупираат друга земја и друга нација, за како што рече - да создадат расистичка држава.

  Забелешките на претседателот на Иран предизвикаа негодување меѓу демонстрантите во салата кои го нарекуваа „расист".

  Конференцијата уште пред почетокот беше бојкотирана од Израел и повеќе големи западни земји.

  Израелскиот министер за одбрана, Ехуд Барак рече дека не може да верува оти иранскиот претседател присуствува на конференцијата и покрај неговите анти-семитски ставови.

  „Да го имате Ахмадинеџат за гостин на светска конференција против расизмот, 65 години по ...
  | | веќе видена | слични

  Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во обраќање пред учесниците на Меѓународната конференција за прашањата на расизмот, го обвини Израел за расизам кон Палестинците. По завршувањето на Втората светска војна, сојузниците прибегнаа кон воена агресија, за да го лишат еден цел народ од неговата земја, при што за да го оправдаат тој чекор го користеа страдањето на еврејскиот народ, нагласи Ахмадинеџад во обраќањето на форумот, што се одржува во Женева. - Тие испратија имигранти од Европа, од САД и од светот на Холокаустот, за да формираат една расистичка влада во окупираната Палестина, рече иранскиот претседател. По овие зборови на Ахмадинеџад претставниците на Европската унија ја напуштија конференциската сала во зградата на Обединетите нации во Женева. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун претходно денеска изрази жалење поради одлуката на одредени земји да ја бојкотираат конференцијата, која денеска со учество на повеќе од 30 држави, почна во Палатата на нациите во Женева. - ...
  | | веќе видена | слични

  По големиот неуспех на тимот на Ферари во новата сезона , во која не освоија ниту еден бод, сепaк се надеваат дека Европа ќе им донесе среќа . Ако не, ќе се завртат кон идното првенство. Шефот на Ферари Стефано Доменикали вели дека заедно со целиот тим ќе останат смирени и покрај слабиот почеток на ово првенство. Сепак, Доменикали најави дека италијанскиот тим би можел да крене раце од ова првенство во рок од две трки, бидејќи од 1981 година за првпат на три трки не освои ниту еден бод. На тој начин заедно со тимот на Форца Индија се на последно место на конструктори. Според Доминикали, Ферари нема да се откаже од титулата без да одигра добра трка. Но, ако евентуално пилотите на ферари потфрлат и на трката во Шпанија, тогаш Италијанците ќе се концентрираат за натпреварите во идното првенство.
  | | веќе видена | слични

  Во соопштението се вели дека во законот за основно образование стои дека изучувањето веронаука е незадолжително и е слободен избор, тоа беше т.н. изборен предмет, каде родителите на учениците избираат дали нивното дете ќе изучува или нема да изучува веронаука. Уставниот суд на 15 илјади ученици и 30 илјади родители во Република Македонија им ја укина оваа можност и оваа слобода на избор. Законот не ги обврзуваше оние родители кои несакаат да мораат да ги праќаат своите деца на час по веронаука.Тој дава слобода на избор, а слободата на избор е човеково право.

  Тие велат дека денес во Европа 40 држави даваат можност за верско образование, а во 20 од нив е дури и задолжително. Сепак, очигледно е дека оние граѓани кои по своја воља одбраа нивните деца да изучуваат веронаука ќе продолжат да бидат жртва на комунистичкиот менталитет на поединци во општеството. Со овој чин околу 130 учители остануваат без работа.

  Понатаму се вели дека Уставниот суд како дел од партиската машинерија и инструмент на ...
  | | веќе видена | слични