Европа

  во

  Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, напиша денес на „Твитер“ дека е благодарен што шведската тинејџерка Грета Тунберг протестира против ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Снимките кои ги објави италијанскиот весник „Ла Верита“ за случајот „Рекет“ Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ги поседувало уште ...
  сите 747 | | | веќе видена

  Дан Петреску конечно нема да има шанса да се расправа со судиите, што како играч, и тоа одличен, му беше голема мана бидејќи вечерва од 21 часот на стадионот ...
  сите 61 | | | веќе видена

  Демонстрантите во Хонгконг планираат да го искористат симболичниот чин на покажување отпор од пред три декади, кој помогна за уривање на Советскиот Сојуз, ...
  сите 188 | | | веќе видена

  Во рамки на „Научната и уметничка визита“ што МАНУ ја организира во Охрид, вечер во Куќата на Уранија ќе бидат промовирани антологиите „Поети и раскажувачи од ...
  сите 14 | | | веќе видена

  На еден ден пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ви ги најавуваме програмите Земја во фокус – Германија, Чешка ...
  сите 45 | | | веќе видена

  На јубилејниот 25-ти „Сараевски филмски фестивал“, кој се одржува деновиве во Сараево, викендов премиерно беше прикажан веќе познатиот македонски документарен ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ годинава програмата „Земја во фокус“ ја посветува на Германија. Организаторите на фестивалот чијшто ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Во рамки на „Научната и уметничка визита“ што МАНУ ја организира во Охрид, вечер во Куќата на Уранија ќе бидат промовирани антологиите „Поети и раскажувачи од ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ годинава програмата „Земја во фокус“ ја посветува на Германија. Организаторите на фестивалот, чиј почеток ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Во  големото финале 14 – годишната Јана успеа да ја совлада најдобро рангираната тенисерка во Европа до 14 год. Алиса Барановска од Украина со  2-0 по сетови ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша денеска сподели нова видео-порака во која обвнува за „ грабежите направени ...
  сите 61 | | | веќе видена

  На книжевна резиденција во Скопје во месец август престојува писателката и преведувачка од Република Србија, Милена Илиќ. Во рамки на својот престој во Скопје, ...
  сите 43 | | | веќе видена