Европа ОБСЕ

  во

  Македонија ќе добие нов американски амбасадор. На местото на актуелниот амбасадор Џес Бејли од Атина доаѓа Кејт Мери Брнс, каде од лани е заменик амбасадорка. ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Воените штети се морално прашање, а Грција и Полска може да ја притиснат Германија за ова прашање, вели Карл Хајт Рот за „Дојче веле“. Историчарот и доктор, ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Македонија во процесот на финални преговори со Грција влезе неподготвена без да ги користи меѓународните механизми и принципи и остави широк простор за маневар ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Американскиот амбасадор Џес Бејли до крајот на годинава си заминува од функцијата во Македонија, а на негово место доаѓа досегашниот заменик амбасадор од Атина ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Никола Димитров, министерот за надворешни работи, на Твитер објави дека денеска и утре ќе учествува на конференција во Минск за зближување и зголемување на ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Вмрежени како асоцијација за мултикултурно општество, Здружението на балканските Египјани во Македонија, Здружението за интеграција на Египјаните ПТАХ од ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе учествува на „Состанокот на Основната група на Минхенската безбедносна конференција“, што ќе се одржува од ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествува на „Состанокот на Основната група на Минхенската безбедносна конференција“, што се одржува од ...
  сите 11 | | | веќе видена

  – Предвидено е министерот Димитров да има излагање на тематските панели посветени на односите Исток-Запад, транснационалните закани и регионалните безбедносни ...
  сите 12 | | | веќе видена