Ерван

  во

  Во прашање се часови , а не денови за ДПА да излезе од Владата , изјави лидерот на ДПА , Мендуха Тачи , по вчерашната средба со претставници на американската амбасада . Со образложение дека тоа ќе се случи бидејќи не им биле исполнети барањата и поради несериозното функционирање на институциите , Тачи потврди дека веќе одлучил да ја напушти Владата на Никола Груевски . За вчеравечер се очекуваше одлуката да ја потврди и Централното претседателство на ДПА . По Тачи и лидерот на ДУИ Али Ахмети имаше средба во американската амбасада , а потоа и двајцата имаа одделни средби и со евроамбасадорот Ерван Фуере . Во Владата одбија да ја коментираат најавата на Тачи , а лидерот на НСДП Тито Петковски порача дека до самитот на НАТО не е време за владина криза . СДСМ процени дека ваквото однесување е исклучително штетно за Македонија , особено пред самитот на НАТО . Ахмети побара предвремени избори по самитот во Букурешт . Тој повтори дека не е заинтересиран за влез во Владата . но , побара широк етнички и политички ...
  | | веќе видена | слични

  Евроамбасадорот Ерван Фуере по средбата со лидерот на ДПА Мендух Тачи што траеше околу два часа не даде изјава за медиумите . Тоа беше редовна средба со политичките партии , изјави кратко Фуере по средбата која се одржа во Собранието на Македонија . Средбата Фуере Тачи , уследи по најавата на лидерот на Демократската партија на Албанците ( ДПА ) дека ќе ја напушти Владата , која треба да ја потврди вечерва раководството на партијата Претходно , лидерот на ДПА Мендух Тачи имаше средбата со американската амбасадорка Џилијан Миловановиќ .
  | | веќе видена | слични

  Учеството на ДПА во Владата е веќе завршено , изјави денеска лидерот на Демократската партија на Албанците ( ДПА ) Мендух Тачи , по средбата со американскиот амбасадор Џилијан Миловановиќ . Тачи додаде дека вечерва ќе излезе со предлог за напуштање на власта пред централното претседателство на партијата , со очекување дека претседателството тоа ќе го прифати . Во прашање се часови , а не денови кога ДПА ќе ја напушти власта , изјави попладнево Тачи . Како главна причина за ваквиот чекор тој ги наведе шесте барања доставени до премиерот Никола Груевски , кои не ги прифатил . Лидерот на ДПА додаде дека има и други причини поради кои се решил на ваков чекор . Се забележува една несериозност во функционирањето на државните институции во овие многу важни и историски моменти за Република Македонија . Не би сакал мојата партија да биде дел од една таква несериозност , рече Тачи . Одговарајќи на новинарско прашање дали сега е тајмингот за ваква одлука , Тачи рече дека во овој момент само го вклучува црвениот семафор ...
  | | веќе видена | слични

  Владата функционира нормално , изјави за Макфакс владиниот портпарол Ивица Боцевски , коментирајќи ги изјавите на лидерот на ДПА Мендух Тачи дека оваа партија ќе ја напушти владината коалиција . Боцевски додаде дека нема да ги коментира изјавите на Тачи дека ќе излезат од власта , додавајќи дека Владата се фокусира врз реализација на програмата . Лидерот на ДПА Мендух Тачи , по денешната средба со американската амбасадорка во Македонија Џилијан Миловановиќ , рече дека прашање на часови е останувањето на ДПА во власта . Тој попладне треба да оствари средба и со евроамбасадорот Ерван Фуере , за да му ги соопшти причините за напуштање на коалицијата . Попладнево прес конференција за случувањата во владината коалиција најавија и од опозиционата Демократска унија за интеграција ( ДУИ ) .
  | | веќе видена | слични

  Ќе ги реновираме постојните и ќе градиме нови казнено поправни установи со највисоки стандарди , рече вчера министерот за правда Михајло Маневски , при предавањето во употреба на реконструираниот затвор во Прилеп . Европската агенција за реконструкција вложи околу 200 илјади евра за подобрување на условите во прилепскиот затвор , кој сега има капацитет за издржување на казни за 28 лица . Маневски рече дека подобрувањето на условите во затворите е услов за интеграција во евроатланските структури , а евроамбасадорот Ерван Фуере истакна дека реформите се значајни заради поуспешна подготовка на Македонија на патот кон ЕУ . За реконструкција на казнено поправните домови ќе се потрошат 14 милиони евра , од кои 10 милиони се кредит од Европска банка за развој , а четири милиони евра од Македонија . Реконструкциите опфаќаат реновирање на притворскиот оддел во затворот во Скопје и нови објекти за 500 лица и дом болница за 400 лица во Идризово .
  | | веќе видена | слични