Ерван

  во

  „Политичката состојба во Македонија е трагична. Брисел треба да воведе таргетирани санкции кон претседателот Иванов и лица од ВМРО-ДПМНЕ“ – смета поранешниот амбасадор на ЕУ во земјава, Ерван Фуере во разговор за ТВ 24. https://www.youtube.com/watch?v=COh8KeFfeuM Според оценките на аналитичарите – вкупната состојба во земјава се движи кон радикализација.
  сите 19 | | | веќе видена

  Како и амерканскиот сенатор Меккејн и германскиот министер ја скока Македонија во балканската турнеја .Како да сме изолирани!? Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека балканските држави треба да протуркаат реформи и да работат за надминување на долгогодишните противречности , ако сакаат да се приклучат кон ЕУ , соопштува Ројтерс. Оваа недела Габриел ќе се сретне со лидерите на Србија и Косово за време на првата посета на регионот како министер за надворешни работи на Германија. Следната недела поранешниот министер за економија ќе ја посети и Албанија. ” Ќе уверам моите партнери на преговорите:” Патот кон ЕУ останува отворен, ако изберете реформи или напредок наместо поделба и застој “, истакна Габриел во порака. Според него раните од минатото кои доведоа до тензии во регионот , заздравуваат ,нагласувајќи дека е забележан извонреден напредок на Западен Балкан во последниве години. ” Сакаме да ги поддржиме земјите во регионот во развојот на демократијата и владеењето на правото ...
  сите 21 | | | веќе видена

  „Политичката состојба во Македонија е трагична. Брисел треба да воведе таргетирани санкции кон претседателот Иванов и лица од ВМРО-ДПМНЕ“ – смета поранешниот амбасадор на ЕУ во земјава, Ерван Фуере во разговор за Тв 24 Според оценките на аналитичарите – вкупната состојба во земјава се движи кон радикализација.
  сите 13 | | | веќе видена

  „Политичката состојба во Македонија е трагична. Брисел треба да воведе таргетирани санкции кон претседателот Иванов и лица од ВМРО-ДПМНЕ“ – смета поранешниот амбасадор на ЕУ во земјава, Ерван Фуере во разговор за емисијата Фактор 24 . Според оценките на аналитичарите – вкупната состојба во земјава се движи кон радикализација.
  сите 15 | | | веќе видена

  ,,Политичката состојба во Македонија е трагична. Брисел треба да воведе таргетирани санкции кон претседателот Иванов и лица од ВМРО-ДПМНЕ“ – смета поранешниот амбасадор на ЕУ во земјава, Ерван Фуере во разговор за емисијата Фактор 24 . Според оценките на аналитичарите – вкупната состојба во земјава се движи кон радикализација.
  | | веќе видена | слични

  „Политичката состојба во Македонија е трагична. Брисел треба да воведе таргетирани санкции кон претседателот Иванов и лица од ВМРО-ДПМНЕ“ – смета поранешниот амбасадор на ЕУ во земјава, Ерван Фуере во разговор за емисијата Фактор 24 . Според оценките на аналитичарите – вкупната состојба во земјава се движи кон радикализација.
  сите 21 | | | веќе видена

  „Политичката состојба во македонија е трагична. Брисел треба да воведе таргетирани санкции кон претседателот Иванов и лица од ВМРО-ДПМНЕ“ - смета поранешниот амбасадор на ЕУ во земјава, Ерван Фуере во разговор за емисијата Фактор 24. Според оценките на аналитичарите – вкупната состојба во земјава се движи кон радикализација.
  сите 30 | | | веќе видена

  „Политичката состојба во македонија е трагична. Брисел треба да воведе таргетирани санкции кон претседателот Иванов и лица од ВМРО-ДПМНЕ“ - смета поранешниот амбасадор на ЕУ во земјава, Ерван Фуере во разговор за емисијата Фактор 24. Според оценките на аналитичарите – вкупната состојба во земјава се движи кон радикализација.
  сите 24 | | | веќе видена

  ЕУ ако е сериозна во одбраната на демократијата и правата на македонските граѓани тогаш треба да воведе таргетирани санкции, не само против претседателот Ѓорѓе Иванов, туку и против владејачката партија, зашто тие ги игнорираат заложбите на кои самите се согласија според Пржинскиот договор. На пример, улогата на специјалниот обвинител, која е критична за владеење на правото вели поранешниот ЕУ амбасадор во Македонија, Ерван Фуере за емисијата ФАКТОР 24 . Според евродипломатот апсолутно е клучно овој притисок да се изврши што поскоро, пред состојбата во земјата да се вложи дополнително и да стане опасно нестабилна. „Апсолутно е неопходно да се зголеми притисокот врз претседателот на државата зашто е неприфталиво за претседател на земја -кандидат да го прекрши Уставот на овој начин, како што Иванов го направи во текот на последните недели, без никакви последици исто така е трагично што лидерот на владејачката партија, Груевски, зборува за одбрана на земјата, но ако добро погледнете што тој мисли, кога ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Во ЕУ владее конфузија. Секој си тера на сопствена страна и гледа од аспект на интересот на матичната земја. Ова, барем според странските познавачи на состојбите е најкусиот опис на актуелната ситуација во Унијата. Се покажа ли најдобро ова разногласие во Македонија? Три посети на различни европски челници донесоа и три различни пораки. Едно е јасно, како што се менуваше политичката ориентација на дотичните, но и нивниот статус во институциите на ЕУ, така варираше и кажаното. Дојде и црниот понеделник. Црн за некого и за нечии очекувања. Или, повеќе се пусти желби. За наша среќа, малку се на број, но за несреќа, набиени со толку многу необјаснива омраза и ненаситна жед за моќ и за власт. Ликуваа, предвреме славеа, од радости „пукнаа“, со денови со фанфари го најавуваа, уште малку и црвен тепих ќе му постелеа (иако, за волја на вистината, повеќе милуваат шарен), а се случи неочекуваното. Упс, статива! Доналд Туск предизвика страшен дебакл на силните очекувања и најави што ги пуштија нивните омилени и скапо ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Во ЕУ владее конфузија. Секој си тера на сопствена страна и гледа од аспект на интересот на матичната земја. Ова, барем според странските познавачи на состојбите е најкусиот опис на актуелната ситуација во Унијата. Се покажа ли најдобро ова разногласие во Македонија? Три посети на различни европски челници донесоа и три различни пораки. Едно е јасно, како што се менуваше политичката ориентација на дотичните, но и нивниот статус во институциите на ЕУ, така варираше и кажаното. Дојде и црниот понеделник. Црн за некого и за нечии очекувања. Или, повеќе се пусти желби. За наша среќа, малку се на број, но за несреќа, набиени со толку многу необјаснива омраза и ненаситна жед за моќ и за власт. Ликуваа, предвреме славеа, од радости „пукнаа“, со денови со фанфари го најавуваа, уште малку и црвен тепих ќе му постелеа (иако, за волја на вистината, повеќе милуваат шарен), а се случи неочекуваното. Упс, статива! Доналд Туск предизвика страшен дебакл на силните очекувања и најави што ги пуштија нивните омилени и скапо ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Поранешниот амбасадор на Европската Унија, Ерван Фуере, има проблеми со здравјето, пишува Телеграф.мк. Поранешниот амбасадор на Европската Унија, Ерван Фуере, има проблеми со здравјето, пишува .Тој на една телевизиска емисија беше забележан во инвалидска количка. Фуере беше претставник на ЕУ во Македонија до 2010 година кога пристигна Данецот Петер Соренсен.
  сите 3 | | | веќе видена

  Поранешниот амбасадор на Европската Унија, Ерван Фуере, има проблеми со здравјето, пишува Тој на една телевизиска емисија беше забележан во инвалидска количка. Фуере беше претставник на ЕУ во Македонија до 2010 година кога пристигна Данецот Петер Соренсен.
  сите 5 | | | веќе видена

  Емисија на Ал Џезира Балкан со Борјан Јовановски. Емисија на Ал Џезира Балкан со Борјан Јовановски. Гости се европратениците Сергеј Станишев, Јозо Радош и поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере
  сите 8 | | | веќе видена

  Изјавата на Ерван Фуере дека не постои принципот „победник со победник“, е чиста лага, вели Билјана Ванковска, која вели дека поради поголемиот број пратеници кои ДУИ ги имаше во 2006 година од ДПА, Фуере инсистирал ВМРО-ДПМНЕ да направи влада со ДУИ, а не со ДПА. -Оваа изјава на Евран Фуере е ЧИСТА ЛАГА! да го потсетам дека во 2006 година, Хелсиншкиот комитет (во чиј Борд членував и јас) излезе со извештај во кој нотираше отворено мешање на ЕУ амбасадорот во формирањето коалициона влада (дотичниов инсистираше дека ДУИ е легитимен претставник на Албанците поради поголемиот број освоени пратенички места и дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да прави коалиција со ДПА). Нашата забелешка беше принципиелна, токму во смисла на тоа дека никаде (ни во устав, ни во закони) не пишува дека треба коалицирање на победник со победник, а дека странците се мешаат во внатрешните работи. Истиот ден Фуере побара средба со наши претставници. Таа непријатна и безобразна средба ја опишав во колумна, објавена во „Фокус“ (тогаш бев нивен ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Ирецот Ерван Фуере, беше евроамбасадор и специјален претставник на ЕУ во Македонија од 2005 до 2011 година, односно во периодот кога е постигнат договор за формирање влада на победник со победник од двете најголеми етнички заедници, пишува Република. -Иако во Македонија, експерти, професори, новинари кои известувале за тоа се сеќаваат дека било така, Ерван Фуере како да дожиевал амнезија, па излезе со изјава со која тврди дека таков договор не се случил. Според него, единствениот принцип кој бил официјално прифатен е принципот на Бадинтер, со кој се гарантираат правата на малцинските заедници. Ова покажува дека Фуере не знае за граници, па своите лични фрустрации кон одредени луѓе од оваа земја кои не се негови истомисленици ги истура пред целата македонска јавност користејќи лаги, поигрувајќи си со значајни прашања за нашата земја. За иронијата да биде уште поголема, како шлаканица на неговите лицемерни тврдења во кои по сѐ изгледа верува само тој реагираше и Билјана Ванковска, која како сведок, тогашен ...
  сите 15 | | | веќе видена

  -Иако во Македонија, експерти, професори, новинари кои известувале за тоа се сеќаваат дека било така, Ерван Фуере како да дожиевал амнезија, па излезе со изјава со која тврди дека таков договор не се случил. Според него, единствениот принцип кој бил официјално прифатен е принципот на Бадинтер, со кој се гарантираат правата на малцинските заедници. Ова покажува дека Фуере не знае за граници, па своите лични фрустрации кон одредени луѓе од оваа земја кои не се негови истомисленици ги истура пред целата македонска јавност користејќи лаги, поигрувајќи си со значајни прашања за нашата земја. За иронијата да биде уште поголема, како шлаканица на неговите лицемерни тврдења во кои по сѐ изгледа верува само тој реагираше и Билјана Ванковска, која како сведок, тогашен член на Бордот на Хелсиншкиот комитет, тврди дека лично тој инсистирал дека ДУИ е легитимен претставник на Албанците поради поголемиот број освоени пратенички места и дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да прави коалиција со ДПА, пишува порталот. „Не постои ...
  сите 8 | | | веќе видена

  -Иако во Македонија, експерти, професори, новинари кои известувале за тоа се сеќаваат дека било така, Ерван Фуере како да дожиевал амнезија, па излезе со изјава со која тврди дека таков договор не се случил. Според него, единствениот принцип кој бил официјално прифатен е принципот на Бадинтер, со кој се гарантираат правата на малцинските заедници. Ова покажува дека Фуере не знае за граници, па своите лични фрустрации кон одредени луѓе од оваа земја кои не се негови истомисленици ги истура пред целата македонска јавност користејќи лаги, поигрувајќи си со значајни прашања за нашата земја. За иронијата да биде уште поголема, како шлаканица на неговите лицемерни тврдења во кои по сѐ изгледа верува само тој реагираше и Билјана Ванковска, која како сведок, тогашен член на Бордот на Хелсиншкиот комитет, тврди дека лично тој инсистирал дека ДУИ е легитимен претставник на Албанците поради поголемиот број освоени пратенички места и дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да прави коалиција со ДПА, пишува порталот. „Не постои ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Ирецот Ерван Фуере, кој беше евроамбасадор и специјален претставник на ЕУ во Македонија од 20015 до 2011, односно во периодот кога е постигнат договор за формирање влада на победник со победник од двете најголеми етнички заедници. Иако во Македонија, експерти, професори, новинари кои известувале за тоа се сеќаваат дека било така, Ерван Фуере како да дожиевал амнезија, па излезе со изјава со која тврди дека таков договор не се случил. Според него единствениот принцип кој бил официјално прифатен е принципот на Бадинтер, со кој се гарантираат правата на малцинските заедници. Ова покажува дека Фуере не знае за граници, па своите лични фрустрации кон одредени луѓе од оваа земја кои не се негови истомисленици ги истура пред целата македонска јавност користејќи лаги, поигрувајќи си со значајни прашања за нашата земја. За иронијата да биде уште поголема, како шлаканица на неговите лицемерни тврдења во кои по сѐ изгледа верува само тој реагираше и Билјана Ванковска, која како сведок, тогашен член на Бордот на ...
  сите 7 | | | веќе видена