Елизабета

  во

  Повеќе од половината министри во новоизбраната влада на премиерот Никола Груевски, денеска го имаат првиот работен ден.

  Примопредавање на должноста од старите на новите членови на македонската влада треба да биде извршено претпладнево, според востановената практика.

  Најмногу нови членови на владата, шест, има од Демократската унија за интеграција.

  Новиот коалиционен партнер во власта ќе раководи со министерствата за здравство на чие чело беше избран Бујар Османи, Министерството за економија му е доверено на Фатмир Бесими, локалната самоуправа на Муса Џафери, министер за животна средина и просторно планирање е Неџати Јакупи, Џелал Бајрами е новиот министер за труд и социјална политика, додека вицепремиер одговорен за имплементација на Рамковниот договор е Абдулаќим Адеми.

  Нови министри се и Зоран Коњановски, во ресорот одбрана, Елизабета Канческа Милевска, министер за култура, Перо Стојановски за образование, а на чело на новото Министерство за информатика е Иво ...
  | | веќе видена | слични

  Владиниот кабинет брои 21 член, од кои најголем дел се министри од ВМРО-ДПМНЕ, дополнети од ДУИ

  Светлана Унковска

  Старо-новата Влада на чело со премиерот Никола Груевски, која во саботата доцна вечерта беше изгласана со 77 гласа „за“, во наредниот четиригодишен мандат ќе функционира со имиња кои во голем дел веќе им се познати на граѓаните. Покрај министрите на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа во кабинетот и во претходниот мандат, дополнети со тројца нови од оваа партија, нови се и имињата на министрите од редовите на новиот коалиционен партнер ДУИ, кои ги зазедоа министерските места на кадрите на поранешните соработници во власта - ДПА и НСДП. Премиерот Груевски за составот на новата Влада рече дека таа е спој на младоста и искуството, но пред се на луѓе со исклучителни вредности од кои се бара да работат чесно, транспарентно и одговорно.

  На седницата за избор на Владата не дојдоа пратениците од опозицијата и практично новиот владин кабинет беше изгласан само со гласовите на парламентарното ...
  | | веќе видена | слични

  Фабриката за производство на арматурна мрежа „Гаматроникс“ во Делчево увезува железо од Украина. Цената се менува речиси еднаш неделно и поскапува од 20 до 40 евра за тон

  Поскапувањето е последица на растот на цената на нафтата и големите инвестиции во Кина, Индија и Русија

  Билјана Ангеловска

  Вредноста на станбениот квадрат во новоградбите се очекува наскоро да порасне за околу 20 проценти од досегашната. Бранот поскапувања што ги зафати буквално сите сегменти во државата, не го одминува ни градежништвото, каде што веќе неколку месеци се чувствува голема раздвиженост на цените на градежните материјали. Според градежните работници, главен „виновник“ за поскапувањето е перманентниот раст на вредноста на нафтата и мазутот на светските берзи, што неминовно се одразува на поскапување на транспортот на одредени материјали, како што е на пример железото, но огромно влијание има и зголемената побарувачка од страна на огромните пазари во Кина, Индија, Русија, арапските држави. ...
  | | веќе видена | слични

  надворешни работи -

  Антонио Милошоски

  внатрешни работи -

  Гордана Јанкуловска

  правда -Михајло Маневски

  финансии - Трајко Славески

  земјоделство, шумарство и водостопанство -

  Ацо Спасеновски

  транспорт и врски-

  Миле Јанакиевски

  здравство Бујар Османи

  економија Фатмир Бесими

  локалната самоуправа -

  Муса Џафери

  труд и социјална политика Џелал Бајрами

  животна средина и просторно планирање - Неџати Јакупи

  одбрана - Зоран Коњановски

  култура - Елизабета Канчевска Милевска

  образование и наука -

  Перо Стојановски

  министерство за информатика Иво Ивановски.

  МИНИСТРИ БЕЗ РЕСОР

  Зоран Ставревски , одговорен за економските прашања

  Ивица Боцевски- евроинтеграциите

  Абдулаким Адеми-спроведување на Рамковен договор

  Веле Самак-странски инвестиции

  Неждет Мустафа- унапредување на ...
  | | веќе видена | слични

  Секое прекршување на наредбите и одлуките дебело удира по џебот на граѓаните

  Јулијана Кимовска

  Долга листа на забрани треба да запаметат граѓаните за да не им се случи да добијат висока парична казна ако прекршат некоја наредба или одлука. Во последниве неколку години се донесоа повеќе закони и одлуки со кои се регулираат повеќе сфери од секојдневниот живот. Пред две години владата го донесе Законот за забрана за пушење на јавни места, се забрани зборување на мобилен телефон додека се управува автомобил. Од март почна да се спроведува и Законот за забрана за фрлање догорчиња и отпад на несоодветни места, а една од забраните кои ги вознемири граѓаните е забраната за ненајавено движење во шумите, бидејќи се однесува и на прошетките во најблиските и најубавите излетнички места. Од септември стопанствениците ќе мора да направат дополнителни трошоци поради новините во Закон за употреба на македонскиот јазик. Фирмите чиишто имиња се на странски јазик ќе мора да ги менуваат своите рекламни паноа ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија вчера во рамки на осмата седница со 77 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ја избра новата Влада.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада и премиер Никола Груевски ја достави до Собранието, владиниот кабинет брои 21 министер.

  Со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, Министерството за ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија денеска ја одржува осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада Никола Груевски ја достави до Собранието во законски утврдениот рок, со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, Министерството ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на Влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада Никола Груевски ја достави до Собранието во законски утврдениот рок, со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, ...
  | | веќе видена | слични

  Уникатната изложба што го открива сјајот и гламурот на приемите што се приредуваат во Бакингамската палата и официјално беше одобрена од британската кралица Елизабета Втора, јавува британскиот весник „Дејли телеграф“. Кралицата завчера ја разгледа салата во која посетителите ќе можат да видат како се пречекуваат претседателите, членовите на кралските семејства и други великодостојници. Балската сала е декорирана исто како во неа да треба да се одржи прием од највисок ранг. Поставена е џиновска трпезариска маса на која можат да се угостат 170 гости и на која се поставени стотици парчиња садови за јадење направени од редок порцелан, кристал, како и посебни декорации за маса. При посетата на салата кралицата Елизабета Втора помина 90 минути во разгледување дали работите се поставени на вистинските места и дали се изгледа совршено, како што и доликува на кралски прием. За време на своето владеење кралицата досега има организирано 77 државни банкети во Бакингамската палата, 18 во замокот Виндзор и два во палатата ...
  | | веќе видена | слични

  Во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид вечерва, во 21 часот, концерт ќе одржи Ана Виницкаја - пијано (Русија), победничка на натпреварот „Чајковски“. На програмата се Шуман и Брамс.Ана Виницкаја студирала пијано на Конзерваториумот во Ростов на Дон и на Академијата за музика и театар во Хамбург, а својот прв рецитал го имала уште на 9-годишна возраст. Нејзината меѓународна кариера почнува со успеси на престижните натпревари, вклучувајќи го и натпреварот „Бузони“ во Италија, а особено значајни се победите на реномираните натпревари „Кралицата Елизабета“, Белгија и „Чајковски“, Русија. Активно настапува на концертните и фестивалските подиуми, соработувајќи со врвни оркестри. Во оф-програмата, за вечерва е закажан концерт на „Леб и сол“ во 23 часот во Долни Сарај. За утревечер (21) во „Света Софија“ е предвиден концерт на

  Јуки Мануела Јанке - виолина, Германија-Јапонија, победничка на натпреварот „Сарасате“. Младата студентка на Универзитетот „Моцартеум“ во Салцбург веќе изградила забележителна ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската репрезентација вечерва (21 ч) го игра решавачкиот натпревар за пласман во втората рунда. Противник е селекцијата на Бразил, која има идентичен резултат како и Македонија, по една победа над Австралија и два порази од фаворитите Кореја и Хрватска. - Сите досегашни средби треба да ги заборавиме. Ова за нас е да се биде или не. Имаме квалитет да славиме над Бразил, но ракометарките мора да одиграат максимално сконцентрирано во сите 60 минути. Мислам дека ќе успееме да славиме и да се пласираме во вториот круг - изјави Новко Георгиевски, селектор на женската јуниорска репрезентација. Како и што беа претходните најави на селекторот, шансата за пласман ќе мора да се бара токму преку Бразил, бидејќи Кореја и Хрватска во моментов се поискусни и поквалитетни репрезентации од нас. - Не можеме да се носиме со Кореја и со Хрватска. Да бидеме реални, тие се поквалитетни од нас и сосема заслужено победија. Нашите цели пред стартот беа повторување на успехот од СП 2003 година, поточно освојување на осмото ...
  | | веќе видена | слични

  Нашите спортисти на изминатите четири Олимпијади освиле само еден медал, бронзен на борачот Могамед Ибрагимов

  Миодраг Мицковиќ

  Откако Македонија стана самостојна држава, нашите спортисти досега настапија на четири Олимпијади, не сметајќи ја и оваа што ќе се одржи во текот на идниот месец во Пекинг. Билансот е мошне скромен, освоен е само еден медал, и тоа бронзен. Тој му припадна на борачот Могамед Ибрагимов, на Олимпијадата во Сиднеј 2000 година. Покрај него со успех може да се пофали и нашиот најдобар борач Шабан Трстена, кој во Атланта 1996 година го освои петтото место во својата категорија до 48 кг. Сите други настапи, на вкупно 37 спортисти, во петте спортови минаа незабележително, некои дури и катастрофално.

  Интересно е да се напише дека на досегашните четири Олимпијади, на кои настапиле македонските спортисти, како што веќе напишавме во пет спортови најмногу имаше пливачи, дури 14, потоа осум борачи, седум кајакари на диви води, петмина атлетичари и тројца стрелци.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Врвниот британец Пол Велер има нов материјал и се уште го зборуваат по одличниот настап на „Егзит“

  АЛЕКСАНДАР МИТЕВСКИ Годинава на фестивалот „Егзит“ публиката беше почестена со многу квалитетни имиња со респектабилни музички биографии, а секако реномето дополнително го подигна и ѕвезда од форматот на Пол Велер, кој имаше одличен настап на вториот ден од фестивалот. Во таканаречениот „британски музички поход“ на тврдината, водечко место имаше таткото на денешниот брит-поп, човекот кој дефинитивно ги удри темелите на тој правец и има зад себе успешна речиси тридецениска музичка кариера. Настапот во петокот одличниот британски музичар Велер го започна, за жал, пред премалку луѓе, но, сепак, судејќи според впечатоците на присутните, до крајот на настапот се повеќе и повеќе публика се воодушевувала од неговата хируршки одмерена мешавина на жестокост и нежност. Во неговиот настап (како што е случај со не толку познати ѕвезди кои имаат голем музички багаж) публиката, дефинитивно, имала што да види и да ...
  | | веќе видена | слични

  Со приказна за патување на натпревар за најдобар балкански автор

  Прозно-поетските текстови „Приватни светови“ од Лилјана Дирјан ќе ја претстават македонската литература на следното издание на наградата „Балканика“, што наесен ќе се одржи во Скопје. Дирјан стана првата жена-писател што ќе не претставува на 11. престижна манифестација. Книгата е во издание на Друштвото на независните писатели, чиј член е Дирјан. Комисијата во состав Ферид Мухиќ, претседател, Лорета Георгиевска-Јаковлева и Александар Прокопиев, членови, ги оценија деветте прозни дела што конкурираа. Освен делото на Дирјан, во потесна конкуренција беа „Нишан“ од Блаже Миневски,“Невестата на змејот“ од Влада Урошевиќ, „Помеѓу“ од Ирена Јорданова и „Чкртки“ од Румена Бужаровска, која влезе во последниот круг заедно со книгата на Дирјан. Георгиевска-Јаковлева рече дека иако годинава немало многу кандидати за награда, било многу тешко да се избере нашиот претставник.Во образложението за книгата „Приватни светови“ стои дека „делото се ...
  | | веќе видена | слични

  Книгата „Приватни светови“ на Лилјана Дирјан е избрана за годинашен македонски кандидат за меѓународната книжевна награда Балканика. Годинава изборот за Балканика ќе се одржи во Скопје. Според организаторот од Македонија, издавачката куќа „Магор“, добитникот на наградата ќе биде познат во октомври. За македонски претставник за оваа престижна награда за 2008 година конкурирале вкупно девет прозни дела. Жирито, во состав Ферид Мухиќ, претседател, Лорета Георгиевска-Јаковлева и Александар Прокопиев, во најтесниот избор ги издвоило книгите „Чкртки“ на Румена Бужаровска и „Приватни светови“ на Лилјана Дирјан. - Констатиравме дека прозните и поетските записи на Дирјан се реторика на емоции без отстапка, жестоко искрено и длабоко писмо, реставрирање на личното преку пронајдените собеседници од различни сфери на уметноста. Како жири заклучивме дека се работи за книга на изградена авторка која фасцинира - рече Лорета Георгиевска-Јаковлева. Според Александар Прокопиев, чиј роман „Ѕиркачот“ минатата година беше ...
  | | веќе видена | слични

  „Приватни светови“ од Лилјана Дирјан е добитник на наградата „Балканика“

  Книгата „Приватни светови“ од Лилјана Дирјан, издание на Независни писатели на Македонија, е македонски претставник за меѓународната книжевна награда „Балканика“ за 2008 година.

  „Прозните и поетските записи на Дирјан се реторика на емоции без отстапка, жестоко писмо на ултимативни и болни исповеди, реставрирање на личното преку пронајдените собеседници од различни сфери на уметноста“, вели Јаковлева-Ѓорѓиева.

  Од девет дела пријавени за наградата, во потесен избор влегле пет. Покрај книгата на Дирјан и романите „Нишан“ на Блаже Миневски, „Невестата на змејот“ на Влада Урошевиќ, „Помеѓу“ на Ирена Јорданова и збирката раскази „Чкртки“ на Румена Бужаровска.

  „Женските автори многу суверено влегуваат во македонската проза, во прозата што инаку по некои стереотипи, се смета за машки жанр“, рече Александар Прокопиев, член на жири.

  Изборот на најдобрата книга на Балканот и доделувањето на ...
  | | веќе видена | слични

  Книгата „Полноќните деца“ на контроверзниот писател со индиско потекло Салман Ружди, дело за кое тој е добитник на престижната британска литературна наградата Букер во 1981 година, неодамна е прогласена за најдобра од сите дела-добитници на оваа награда во 40-годишниот период од нејзиното востановување, здобивајќи се со титулата најдоброто од Букер. „Полноќните деца“ претставува магично-реалистична приказна во која се зборува за судбината на деца кои се родени на денот на независноста на Индија и на Пакистан. Ружди, кој на повеќето читатели им е познат по публикацијата „Сатански стихови“, со чија содржина го разбесни муслиманскиот свет, се стекна со титулата најдоброто од Букер благодарение на гласовите на верните читатели од целиот свет. - Прекрасна вест! Апсолутно сум воодушевен и сакам да им заблагодарам на сите читатели што гласале за моето дело - изјавил Ружди. Освен „Полноќните деца“, во потесниот избор за наградата биле уште пет добитници на високото признание, меѓу кои „Срам“ на Ј. М. Китзи, „Оскар и ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските олимпијци ќе учествуваат во пет спорта на најголемата спортска приредба во светот

  Миодраг Мицковиќ

  Седум спортисти од Македонија ќе настапат на Олимписките игри што ќе се одржат во текот на август во Пекинг, во Кина. Тројца од нив обезбедија олимписката норма. Тоа се борачот Мурат Рамазанов, кајакарот на диви води, Атанас Николовски и стрелецот Сашо Несторов додека пливачите Елена Поповска и Михајло Ристевски како и атлетичарите Ивана Розман и Селман Реџеп ќе настапат со вајлд карти.

  Ова е петто учество на македонските спортисти на Олимписките игри откако нашата држава стана самостојна. За првпат петте спортисти од Македонија се појавија на Олимписките игри во Барселона во 1992 година, кога настапија под олимписко знаме. Да се потсетиме на првите олимпијци во самостојна Македонија. Тоа беа: борачот Зоран Шоров, кајакарите Лазе Милоевиќ и Лазар Поповски, атлетичарката Елизабета Павловска и пливачите Наташа Мешковска и Кире Филиповски.

  Најбројна спортска ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската женска јуниорска репрезентација во салата „Биљанини извори“ во Охрид, утревечер со почеток во 21 часот, против селекцијата на Австралија го започнува Светското првенство во ракомет, кое ќе трае до 3 август.

  Мундијалот на кој ќе настапат 20 репрезентации ќе се одржува во четири градови низ Република Македонија: Скопје Охрид Гевгелија Виница

  Во групата „А“ која се игра во Скопје се репрезентациите на: Романија Словенија Унгарија Германија Исланд

  Во Гевгелија ќе одиграат репрезентациите од група „Б“ : Данска Црна Гора Казахстан Ангола Јапонија

  Македонската селекција како дел од групата „Ц“ ќе настапува во Охрид:: Македонија Кореја Хрватска Бразил Австралија

  Во последната „Д“ група која ќе одигра во Виница се наоѓаат избраничките на: Шпанија Франција Аргентина кинески Тајпех Алжир

  Македонската селекција на натпреварувањата ќе настапи со 16 ракометарки:

  Голманите: Елизабета Стојановиќ (Металург-Скопје) Фросина Крстевска ...
  | | веќе видена | слични

  Едицијата „Македонска книжевност“ ќе отвори нови страници
  од нашата литература

  Капитален обид да се стандардизира и професионализира македонската книжевност - така нашите писатели го оценија објавувањето на првите 35 тома од едицијата „Македонска книжевност“ што завчеравечер беа промовирани во Битола. Во рамките на проектот, на иницијатива на Друштвото на писателите на Македонија, до крајот на годинава ќе бидат објавени 130-те тома во кои ќе биде опфатена нашата книжевна историја од св. Климент Охридски до денес. Проектот парично го поддржа Владата. Целта на овој зафат, прв од ваков вид и обем е да се прикажат богатите историски книжевни вредности и да се отворат нови страници од нашата литература. Објавувањето на едицијата има и симболика зашто тоа се случува во Годината на македонскиот јазик и во Годината на јазиците во светот - рече Елизабета Канческа-Милевска, кандидат за министер за култура.На промоцијата присуствуваа повеќемина домашни творци што истакнаа дека објавувањето на едицијата ...
  | | веќе видена | слични