Елизабета

  во

  Имаше три периоди кога бев забранувана. Првиот кога имав 16 години, вториот период од 1985 година, кога во книжевните кругови повеќе бев позната како забранета ...
  сите 33 | | | веќе видена

  ЕУ повторно ѝ даде на британската премиерка уште малку време. Ако договорот за Брегзит биде усвоен следната недела, ќе добие два месеци, во спротивно-само две ...
  сите 274 | | | веќе видена

   92-годишниот монарх доминира каде и да се појави, а за тоа заслужен е еден нејзин моден трик. Кејт Мидлтон и Меган Маркл не се плашат да носат впечатливи ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Поетесата Ана Бландијана од Романија е овогодишен лауреат на „Златен венец” на Струшките вечери на поезијата. „За мене како романски поет, овој легендарен ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Врсничкото насилство или насилството меѓу учениците во основните и средните училишта е се’ поизразено – велат експертите. Покрај физичкото се’ почесто е ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Не сум сигурна како да ја изразам возбудата што ја почувствував кога ја добив прекрасната вест дека ќе ми го доделите Златниот венец во Струга. За да разберете ...
  сите 33 | | | веќе видена

  За мене како романски поет, овој легендарен венец е поважен од која било друга европска награда. И тоа не само затоа што е една од најстарите книжевни награди ...
  сите 33 | | | веќе видена

  За мене како романски поет, овој легендарен венец е поважен од која било друга европска награда. И тоа не само затоа што е една од најстарите книжевни награди ...
  сите 33 | | | веќе видена

  За мене како романски поет, овој легендарен венец е поважен од која било друга европска награда. И тоа не само затоа што е една од најстарите книжевни награди ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Романската поетеса Ана Бландијана е лауреат на годинашниот „Златен венец" на Струшките вечери на поезијата. Таа се вбројува меѓу најдобрите современи европски ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Кога станува збор за кралските семејства, навикнати сме да ги гледаме во скапи, елегантни костими или фустани. Со оглед на сите претпазливи мерки и криења на ...
  сите 7 | | | веќе видена