Египет

  во

  Македонија го победи Бразил со 31-28 и обезбеди место во денешното финале (18 ч.) на Трофејот на Македонија во Велес, со Египет. „Црвено-жолтите“ постојано беа во водство, но победникот мораше да биде решен во последните минути, благодарение на Влатко Темелков, Кире Лазаров и на Ванчо Димовски. Најпрецизен на теренот беше Темелков со 7 гола, Лазаров постигна шест погодоци, а кај Бразил, најефикасен со шест гола беше Рибеиро. - Задоволен сум од играта. Бразил е далеку поквалитетен противник од Бугарија. Овој натпревар покажа дека со квалитетните репрезентации секој пад на концентрацијата и секоја грешка веднаш се казнува. Исланд е поквалитетен тим од Бразил и затоа мора да ги искорениме тие грешки. Во финалето очекувам подобра игра во одбраната - изјави селекторот Илија Темелковски. Во натпреварот од група 2 Египет со 32-25 ја совлада Црна Гора и го освои првото место. МАКЕДОНИЈА - БРАЗИЛ 31-28 (17-13) Сала: СРЦ „Кале“. Гледачи: 500. Седмерци: Македонија 2 3, Бразил 3 3. Исклучувања: Македонија: 4 мин, Бразил ...
  | | веќе видена | слични

  Според податоците добиени од Светска банка, Македонците се позадолжен? и од Африканците. Сепак, на листата на должници според Светска банка, во однос на земјите од регионот, ситуацијата и не е толку лоша. Позадолжени од Македонците се Хрватите, Србите и Босанците. Сепак, покрај Црна Гора, зад нас на листата на должници се наоѓаат многу африкански држави, како Уганда, Етиопија, Гана, Кенија, Египет и Либан. При изработката на неодамнешната листа, Светска банка не ја зела предвид само висината на надворешниот долг, туку и бројот на жители и степенот на развој на земјата. Ако се анализира задолженоста по население, на светско ниво таа изнесува околу 8.000 американски долари. Секој Македонец должи околу 1.350 долари, во споредба на пример со жителите на Руанда, кои должат по околу 145 долари, а на Етиопија околу 45 долари. Во Црна Гора долгот е околу 1.000 долари по жител, Хрватите должат по околу 10.000 долари, Србите по околу 2.660 долари, а жителите на Босна и Херцеговина по околу 7.000 долари по жител.
  | | веќе видена | слични

  Нашата најдобра машка ракометна репрезентација, пак, има слободен ден пред утрешниот натпревар со Египет во Велес, во финалето на меѓународниот турнир трофеј Македонија, што се одржува во земјава.

  По двете победи над Бугарија и над Бразил во воведните кола, избраниците на Илија Темелковски посакуваат триумфална завршница на целиот настан, заради што подобар амбиент спроти претстојниот мундијалски бараж двомеч со Исланд, предвиден за наредните два викенда.

  Кој ќе се бори за третото, а кој за петтото место на турнирот, ќе се знае по вечерашните последни средби од фазата по групи, Црна Гора - Босна и Херцеговина, односно Бразил - Бугарија.
  | | веќе видена | слични

  Според податоците добиени од Светска банка, Македонија е позадолжена и од Африка. Сепак, на листата на должници според Светска банка, во однос на земјите од регионот, ситуацијата и не е толку лоша. Позадолжени од Македонија се Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина. Сепак, покрај Црна Гора, зад нас на листата на должници се наоѓаат многу африкански држави, како што се Уганда, Етиопија, Гана, Кенија, Египет и Либан. При изработката на неодамнешната листа, Светска банка не ја зела предвид само висината на надворешниот долг, туку и бројот на жители и степенот на развој на земјата.

  Ако се анализира задолженоста по население, на светско ниво таа изнесува околу 8.000 американски долари. Секој Македонец должи околу 1.350 долари, во споредба, на пример, со жителите на Руанда, кои должат по околу 145 долари, а на Етиопија околу 45 долари. Во Црна Гора, долгот е околу 1.000 долари по жител, Хрватите должат по околу 10.000 долари, Србите по околу 2.660 долари, а жителите на Босна и Херцеговина по околу 7.000 ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија го совлада Бразил со 31:28 и вечерва ќе игра за пехарот, најверојатно со Египет

  Победата над Бразил од 31:28 во Скопје, втора во рамките на групата по убедливиот триумф на Бугарија од 42:24, ја одведе македонската машка ракометна репрезентација во очекуваното финале на Трофејот на Македонија. Таму вечерва од 18 ч. во салата „Парк“ во Велес најверојатно противник ќе и биде Египет, кој, по минималната стартна победа над Босна и Херцеговина од 35:34, славеше со уверливи 32:25 против Црна Гора. Денеска од 14,30 ч. е мечот за петтото место, а од 16,15 ч. за третото.

  Како и против Бугарите, избраниците на селекторот Иле Темелковски и во дуелот со „кариоките“ влегоа фуриозно, поведоа со 4:0 и имаа водство до единственото израмнување на 12:12 во 25 мин. Со нова серија од пет погодока без одговор, Македонија повторно создаде солидна позитива, која само на моменти во второто полувреме паѓаше до два-три гола. За да нема ни простор за изненадување во вториот дел се погрижи најдобриот ...
  | | веќе видена | слични

  На списокот на Светската банка зад Хрватска со помал странски долг се: Словенија, Србија, Црна Гора, Македонија и Албанија, но и многу африкански земји како Уганда, Етиопија, Гана, Кенија и Египет. Помалку задолжени се со војна зафатените Ирак и Авганистан.

  За време на изработката на новата листа, Светската банка не ја зема предвид само висината на надворешниот долг, туку и бројот на жители, како и нивото на економски развој на земјите.

  Гледајќи ја задолженоста по жител, на светско ниво изнесува околу 8.000 американски долара по жител.

  Секој Хрват должи околу 10.000 долара, додека за споредба, жителите на Руанда должат околу 145 долара, жителите на Етиопија околу 45 долара.

  Црногорците должат околу 1.000 долара по жител, Македонците околу 1.350 долара, а Србите околу 2.600 долара, додека жителите на Босна и Херцеговина околу 7.000 долара по жител.

  Како што наведува Народната банка на Хрватска, на порастот на бруто надворешниот долг во првите три месеци оваа ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската ракометна репрезентација со очекуван и висок триумф над Бугарија (42-24) го започна турнирот „Трофеј на Македонија “ во салата СРЦ „Кале“, во Скопје. Вчера доцна попладне нашата машка репрезентација играше против Бразил, а денеска за нашите е ден за одмор. Утре, на последниот ден од турнирот, Македонија ги продолжува натпреварите во салата „Парк“ во Велес, каде што се играат мечевите за конечен пласман. Во Велес и денеска има ракомет на програмата: Босна и Херцеговина - Црна Гора (18 ч.) и Бугарија - Бразил (19:30). На овој турнир Македонија всушност се подготвува за бараж-натпреварите против Исланд, за пласман на Светското првенство. Бугарија беше добар противник на „црвено-жолтите“, по пет дена подготовки. Селекторот Илија Темелковски им даде шанса на сите ракометари да се појават на паркетот. Разликата во квалитет беше очигледна и не стануваше збор за неизвесност околу победникот. Селекторот е задоволен од првиот меч. Очигледно беше дека разликата во квалитетот е голема. Ме радува што, и ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобрата машка репрезентација со 42-24 ја совлада Бугарија во првото коло од Трофејот на Македонија. „Црвено-жолтите“ во текот на сите 60 минути ја имаа контролата на играта и на резултатот, а најефикасни, со по седум голови, беа Кире Лазаров и Ванчо Димовски. - Задоволен сум од играта во текот на целиот натпревар. Барам од момчињата да останат сконцентрирани цело време и да не го гледаат резултатот - изјави селекторот Илија Темелковски. Во првиот натпревар од група 2, селекцијата на Египет со 35-34 ја совлада БИХ. МАКЕДОНИЈА - БУГАРИЈА 42-24 (24-11) Сала: СРЦ „Кале“. Гледачи: околу 500. Судии: Карбеска и Илиевска од Македонија. Седмерци: Македонија 3 3, Бугарија 1 4. Исклучувања: Македонија 2 минути, Бугарија 2 минути. МАКЕДОНИЈА: Ристовски 10 одб., Ангелов 9 одб., Алушевски 5, К. Лазаров 7, Митков 3, Ангеловски, Темелков 5, Миркуловски, Марковски 1, Јовиќ 2, Мајсовски 4, Димовски 7, Ф. Лазаров 3, Макалоски 1, Ѓоргоновски 3, Стојановиќ 1. БУГАРИЈА: Симеонов, И. Иванов, Кобанов, Симеонов, Бошков 1, Борисов ...
  | | веќе видена | слични

  По убедливиот триумф над Бугарија пред малку во СРЦ „Кале“, го победивме и Бразил со 31:28 , во вториот дуел од турнирот трофеј на Македонија. Темелков постигна седум и Лазаров шест гола.

  Во овие моменти треба да почне натпреварот Црна Гора - Египет.
  | | веќе видена | слични

  Македонските ракометари одново го преслушаа источниот сосед, славејќи со 42:24

  Бугарите се покажаа лесен плен за македонските ракометари и во меѓусебниот дуел од првото коло од групата на Трофејот на Македонија, кој домаќинот во СРЦ „Кале“ го доби со 42:24. Многу понеизвесна беше првата средба од другата група, во која Египет славеше минимална победа од 35:34 против Босна и Херцеговина. Избраниците на селекторот Иле Темелковски синоќа требаше да ги одмерат силите со Бразил, а во другата група Египќаните требаше да се сретнат со Црна Гора. Од денеска шесте репрезентации-учеснички се селат во Велес, каде што во салата „Парк“ за 18 ч. е закажана ексјугословенската пресметка меѓу БиХ и Црна Гора, а од 19,45 ч. ќе играат Бугарија и Бразил.

  Од почетокот па до крајот на воведниот натпревар од турнирот постоеше само составот селектиран од Темелковски, кој постојано ја зголемуваше предноста што на крајот достигна 18 гола. Победникот се наѕре веќе по десет минути игра, кога Македонија имаше водство ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерашниот дуел против Бразил (18 ч. СРЦ „Кале“) треба да биде последното загревање за нашите најдобри ракометари, пред петочните финални мечеви од „Трофеј на Македонија“. Репрезентативците се надеваат на финале и победа против Бразил. Доаѓањето на „кариоките“ е реванш на нашето гостување во декември, каде што одигравме три средби. Синоќа нашите сениори требаше да играат со Бугарија, која е аутсајдер на овој турнир. Утре за нас е слободен ден, а в петок играме во Велес за пласман. Во другата група денеска играат Црна Гора и Египет. Утре во Велес играат:Бугарија-Бразил и БиХ-Црна Гора.На „Трофеј на Македонија“ и Црна Гора доаѓа со некомплетен состав, без Каписода, Ѓурковиќ, Стојановиќ. Планирано е поголема минутажа да добијат тие што досега повеќе седеа на клупата.
  | | веќе видена | слични

  Нашата ракометна репрезентација ја совлада Бугарија со 42:24 на отворањето на турнирот Трофеј Македонија кој е дел од подготовките за јунскиот мундијалски бараж со Исланд.

  Утре ќе играме со Бразил исто така во „Кале“, а потоа в петок во Велес во натпреварот за пласман ќе ги одредиме силите со соодветниот противник од другата група во која се Египет, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

  Во подготвителна фаза се и македонките ракометарки, но тие играат растоварено од резултатски императив затоа што ќе имаат сигурен настап на најголемиот ракометен собир сезонава, на европскиот шампионат во декември кај нас.

  Избраничките на Владимир Глигоров со четврти пораз се вратија од турнејата во Србија и во Хрватска. Денеска загубија од Србинките во Врњачка Бања со 29:26.
  | | веќе видена | слични

  По 11 години, машката репрезентација на Македонија пред домашна публика повторно ќе биде домаќин на турнирот „Трофеј на Македонија“, кој започнува денеска. Но во мислите на нашите ракометари ќе биде бараж-дуелот со Исланд за пласман на СП. Тој е најважниот меч во следните две недели, од што ќе зависи нашето враќање на големите натпреварувања на кои не нема веќе девет години. Денешниот дуел со Бугарија (18 ч. СРЦ „Кале“) ќе биде загревање за она што следи, мечевите со Бразил и евентуално финалето, на кое сите во нашата репрезентација се надеваат. Таму би играле со победникот од втората група, каде што се Босна и Херцеговина, Црна Гора и Египет. Првите две кола ќе се играат во Скопје, а потоа „Трофејот“ се сели во Велес, каде што ќе се играат и мечевите за пласман.Изборот на групите беше одамна направен и немаше шанса нешто да менуваме, би биле несериозни како организатори - вели Марјан Начевски, генералниот секретар на РФМ, на забелешката дали е подобро да играме веднаш со посилни репрезентации. За нас е ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските ракометари вечерва од 18 ч. стартуваат против Бугарија

  Роберт Димитриевски

  Со вечерашниот прв натпревар на Трофеј на Македонија против Бугарија од 18 ч. во СРЦ „Кале“, македонските ракометари ќе ја почнат втората и последна фаза подготовки со контролни средби за јунскиот двомеч со Исланд од баражот за Светското првенство 2009 во Хрватска. Утре противник на избраниците на селекторот Иле Темелковски ќе им биде Бразил, кој се подготвува за Олимписките игри во Пекинг. Во другата група се селекциите на Египет, на Црна Гора и на Босна и Херцеговина.

  „Очекувам прво место во групата и финале против најдобриот од другата група. Со Бугарите ќе биде загревање, следува посилен противник каков што е Бразил и најтешкиот во финалето. Овие мечеви се шанса за испробување варијанти за баражот со Исланд, во кој ќе се обидеме по десет години повторно да заиграме на едно големо натпреварување“, вели Темелковски.

  Со слични пораки и репрезентативците Радослав Стојановиќ и ...
  | | веќе видена | слични

  Со приклучувањето на Бранислав Ангеловски, Мите Стоилов и на тренерот Андон Бошковски, сениорската ракометна репрезентација на Македонија се комплетира, играчки и во стручниот штаб. Поранешниот помошник во првиот тим на Металург, Андон Бошковски, сега се приклучува во стручниот штаб и ќе им помага на селекторот Илија Темелковски и Звонко Шундовски. Задачата на Бошковски ќе биде да ги анализира противниците и да укажува на нивните слаби страни. За првпат во репрезентацијата постои ваква функција, што покажува на сериозност во пристапот на водењето на репрезентацијата. Ме радува што и стручниот штаб се екипира, па сега ќе имам помош и јас и ракометарите, од Андон Бошковски. Повеќе глави мислат подобро и полесно ги согледуваат сите слаби страни кај нас и кај противникот. Најважно за сите нас е што подобро да се уиграме, иако овие ракометари подолго време играат заедно - вели селекторот Темелковски.Бранислав Ангеловски треба од денеска да биде на тренинг со репрезентацијата, исто како и Стоилов кој доби неколку ...
  | | веќе видена | слични

  Селекциите во двете конкуренции ги реализираат подготовките за настапите на големите собири.

  Формата за дуелите со исланд во баражот за мундијалот во Хрватска, ракометарите ќе ја градат на трофејот Македонија.

  Најпрво во вторник и в среда во „Кале“ ќе играат со Бугарија и со Бразил, а потоа в петок во Велес и со Босна и Херцеговина, Црна Гора или пак со Египет.

  За овие натпревари селекторот Илија Темелковски повика 18 ракометари кои се во конкуренција и за мечевите со Исланд. Влатко Темелков и Бранко Ангеловски ќе го комплетираат персоналниот капацитет на селекцијата.

  Ракометарките пак, се на половина пат од четирите контролни средби на турнејата во Хрватска и во Србија која е дел од подготвителниот план за европското првенство во декември на кое ние ќе бидеме домаќини.

  Избраничките на Глигоров двапати беа поразени, но ќе имаат можност за да го поправат резултатскиот впечаток, утре против хрватките и во вторник против србинките.
  | | веќе видена | слични

  Илија Темелковски останува ракометен селектор

  Селекторот Илија Темелковски останува на функцијата како главен во стручниот штаб на сениорската ракометна репрезентација на Македонија, заедно со Звонко Шундовски. По состанокот на претставници на РФМ со Ристо Чокрев од Металург и Михајло Михајловски од Вардар про, договорено е засега да нема дополнителни проширувања на стручниот штаб, иако се очекуваше и вклучување на Јосиф Петковски.Влегувањето на Металург во финансирањето и стручните тела на репрезентацијата е официјално потврдено со назначувањето на Ристо Чокрев за директор. Досегашниот финансиер Михајло Михајловски останува координатор на машките селекции и ќе помага финансиски.Тој ќе го плаќа селекторот Темелковски, кој има двегодишен договор со РФМ за водење на репрезентацијата. На првата прозивка недостигаат тројца ракометари, Бранислав Ангеловски, Мите Стоилов и Влатко Темелков. Само Ангеловски ќе дојде в недела, додека другите двајца веќе синоќа требаше да бидат на тренинг.Натпреварот со ...
  | | веќе видена | слични

  Израелски борбени авиони го пресретнале авионот во кој се наоѓал поранешниот британски премиер Тони Блер затоа што авионот не се идентификувал. Екипажот на авионот во кој патувал Блер се идентификувал преку радиоврска откако двата воени авиони зазеле напаѓачка позиција, по што израелските авиони се вратиле во својата база јави „Би-Би-Си“. Блер, кој е специјален пратеник на блискоисточната мировна четворка (САД, Русија, ЕУ и ОН), се наоѓал на пат за Израел, по состанокот на Светскиот економски форум во Египет. Портпаролот на поранешниот премиер изјави дека Блер бил еден од неколкуте делегати кои се враќале од форумот и оти тие не разбрале за настанатиот проблем. Израелската противвоздушна одбрана е една од најстриктните во светот и честопати воените авиони реагираат на лажни тревоги.
  | | веќе видена | слични

  Неколку британски весници на своите насловни страници пишуваат за покачената цена на нафтата.

  Насловот во ИНДЕПЕНДЕНТ гласи „Возејќи на празно" и во него се вели дека се појавуваат докази за намалени резерви на нафта во светот поради што цената на суровата нафта достигнува 135 долари по барел.

  ДЕЈЛИ МЕЈЛ пак насловува „Да, ова е вистинска криза" и вели дека висок владин министер признава оти Британија е во економска криза поради цените.

  ГАРДИЈАН го разгледува проблемот од аспект на авионските летови цитирајќи претставник на компанијата „Бритиш ервејс" кој вели дека „Времето на евтините летови е завршено".

  Мировни преговори

  ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС пишува дека новиот обид за мир на Блискиот исток не смее да биде на штета на Палестинците.

  Сирија сака да се извлече од меѓународна изолација и верува дека приближувањето со Израел е најбрз начин колку-толку да ги нормализира односите со Соединетите држави.

  Израел пак сака да ја сврти Сирија од Иран кон ...
  | | веќе видена | слични

  Израелски авион-ловец пресретнал авион во кој се наоѓал поранешниот британски премиер Тони Блер откако екипажот не се идентификувал, јави Би-Би-Си.

  Екипажот преку радио врска се обидел да се идентификува, откако два воени авиони зазеле напаѓачка позиција.

  Блер бил на пат за Израел од Светскиот економски форум во Шарм ел Шеик во Египет во средата. Тој е специјален пратеник на блискоисточната мировна четворка - САД, Русија, ЕУ и ОН.

  Портпаролот на поранешниот премиер изјави за Би-Би-Си дека Блер бил еден од неколкуте делегати кои се враќале од форумот и оти тие не разбрале за настанатиот проблем.

  Би-Би-Си одбележува дека израелската противвоздушна одбрана е една од најстриктните во светот и честопати воените авиони реагираат на лажни тревоги.
  | | веќе видена | слични