Дунав

  во

  Уредникот Александар Чомовски имаше интервју со поранешниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ, за состојбите во регионот во светлото на решавањето на ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Една година по средбата во Загреб на претседателите на Хрватска и на Србија, Колинда Грабар – Китаровиќ и Александар Вучиќ, и договорот во следните две години ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Престолнината на Унгарија е прекрасен град, неговото архитектонско и историско наследство се богати, па нуди неспоредлива комбинација на култура, гастрономија, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Повеќе од половина милион луѓе гласале во изборот за најдобра европска дестинација, на страницата „European Best Destinations“ . Оваа година тоа е главниот ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 јануари. Денеска е Св. маченици Ермил и Стратоник. Овие двајца маченици пострадаа во близина на ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Денеска е Св. маченици Ермил и Стратоник. Овие двајца маченици пострадаа во близина на Сингидунум, денешен Белград, во 315 година. Свети Ермил бил ѓакон кој ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Според срспките медиуми младата ...
  сите 16 | | | веќе видена