Државниот

  во

  Транспарентност Македонија во вторник го претстави извештајот за месец ноември, во кој предупредуваат за корупција во шест случаи. Извештајот на државниот ревизор за работењето на Владата во 2008 година, празните места во обвинителството за криминал и корупција, новите вработувања во јавната администрација, набавката на вакцини за свинскиот грип, сметките за радиодифузна такса и политичкото влијание врз медиумите, според Транспарентност Македонија, се можните случаи на корупција и криминал во месец ноември. Според ТМ, загрижува фактот што Владата со наодите на извештајот на државниот ревизор е пример за неспроведување на одредбите од повеќе закони. „Дали Јавниот обвинител и Државната комисија за спречување на корупцијата имаат намера вистински да се соочат со предизвикот на корупцијата во рамките на Владата на РМ“? вели Ана Јаневска – Делева од ТМ. За ТМ, епилогот на последниот конкурс за пополнување на испразнетите места во Јавното обвинителство за гонење на организираниот криминал и корупција кога не се ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Транспарентност Македонија во вторник го претстави извештајот за месец ноември, во кој предупредуваат за корупција во шест случаи. Извештајот на државниот ревизор за работењето на Владата во 2008 година, празните места во обвинителството за криминал и корупција, новите вработувања во јавната администрација, набавката на вакцини за свинскиот грип, сметките за радиодифузна такса и политичкото влијание врз медиумите, според Транспарентност Македонија, се можните случаи на корупција и криминал во месец ноември. Според ТМ, загрижува фактот што Владата со наодите на извештајот на државниот ревизор е пример за неспроведување на одредбите од повеќе закони. „Дали Јавниот обвинител и Државната комисија за спречување на корупцијата имаат намера вистински да се соочат со предизвикот на корупцијата во рамките на Владата на РМ“? вели Ана Јаневска – Делева од ТМ. За ТМ, епилогот на последниот конкурс за пополнување на испразнетите места во Јавното обвинителство за гонење на организираниот криминал и корупција кога не ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Македонија - 15.12.2009 Транспарентност Македонија го претстави извештајот за месец ноември, во кој предупредуваат за корупција во шест случаи. Извештајот на државниот ревизор за работењето на Владата во 2008 година, празните места во обвинителството за криминал и корупција, новите вработувања во јавната администрација, набавката на вакцини за свинскиот грип, сметките за радиодифузна такса и политичкото влијание врз медиумите, според Транспарентност Македонија, се можните случаи на корупција и криминал во месец ноември. Според ТМ, загрижува фактот што Владата со наодите на извештајот на државниот ревизор е пример за неспроведување на одредбите од повеќе закони. „Дали Јавниот обвинител и Државната комисија за спречување на корупцијата имаат намера вистински да се соочат со предизвикот на корупцијата во рамките на Владата на РМ“? вели Ана Јаневска – Делева од ТМ. За ТМ, епилогот на последниот конкурс за пополнување на испразнетите места во Јавното обвинителство за гонење на ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Ректорите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и на Универзитетот ФОН, вчера потпишаа Меморандум за соработка во областа на научните дисциплини, самоевалуација на квалитетот на студиите, академскиот кадар и на факултетите на двата универзитета. - Секоја држава што сака да се развива во образованието и во науката и да даде придонес во градењето на заедничкиот европски истражувачки и образовен простор, треба да поттикнува соработка меѓу универзитетите - рече Велимир Стојковски, ректорот на УКИМ. Тој потсети дека државниот универзитет досега има потпишано договори со 72 универзитета во светот.Ректорот на ФОН, Александар Николовски рече дека овој меморандум означува поттик во истражувачката дејност, во програмите, кадарот и во учебните помагала.- ФОН сака да постигне квалитет во високото образование и тоа е главна и основна цел на универзитетот - рече Николовски.
  | | веќе видена

  По неколкумесечно затишје, Вашингтон повторно има намера да заземе поголема улога во решавањето на проблемот меѓу Македонија и Грција, најавува висок американски дипломат за еден грчки весник. Таквите најави доаѓаат откако се покажаа како неуспешни напорите на европските земји, пред се на претседавачот Шведска, да постигнат некаков напредок пред министерскиот состанок во Брисел. Оценките се дека Европската мисија, и покрај големите напори, се покажала неуспешна и дека американското влијание е неопходно за да се излезе од ќор-сокакот. Во негативна конотација, во текст со наслов „Американците подготвуваат замка за името на ПЈРМ“, грчкиот весник „Елефтеротипија“ објавува разговор со висок американски дипломат. Според него, САД го препорачуваат називот „Република Северна Македонија“ како решение за спорот за името меѓу Скопје и Атина, а употребата на терминот „македонски“ за одредувањето на идентитетот и на јазикот. - Време е да се стави крај на спорот за името и да се сфати значењето што би ги имале неговото ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Богатиот со нафта Абу Даби вчера му додели помош од десет милијарди долари на Дубаи, на кого му се закануваше банкрот. Помошта во последен миг од соседниот емират ќе му овозможи на Дубаи да врати дел од долговите на државниот конгломерат „Дубаи ворлд“, кои изнесуваат 60 милијарди долари Силно погоден од глобалната економска криза, Дубаи ги потресе светските пазари кога минатиот месец објави оти нема да може да ги плати долговите. Дубаи во моментов должи над 80 милијарди долари, вклучувајќи ги и долговите на „Дубаи ворлд“. Дел од помошта на Абу Даби, околу четири милијарди долари, ќе биде искористена за намирување на долговите на оваа инвестициска компанија, која е во сопственост на државата. Берзите во Дубаи и во Абу Даби вчера скокнаа за десет односно за осум отсто по веста за спасување на емиратот од банкрот, пренесува АФП. Аналитичарите велат дека помошта од најбогатиот емират значи дека Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), презеле национален пристап за да го спасат Дубаи, наместо да го остават сам да се ...
  | | веќе видена

  Учениците Ангела Попоска, Бранко Мирчески и Стефан Тасески од гимназијата „Мирче Ацев“ во Прилеп го освоија второто место на државниот натпревар за противпожарна заштита Учениците покажаа одлични знаења од областа на заштитата од пожари. Иако имаа ист број бодови со првопласираната екипа, победникот беше избран со ждребување. Натпреварот по 25-ти пат се одржа во гимназијата „Јаха Кемал“ во Струга. Екипата, под менторство на Гоце Ѓорѓиоски, практично ја бранеше шампионската титула од минатата година. Учениците претходно беа најдобри на општинскиот и регионалниот противпожарен квиз натпревар во Битола. Автор: Ка.М.
  сите 2 | | | веќе видена

  Црвените пиперки, кромидот, морковот и спанаќот се земјоделските производи што најмногу поскапеле на зелените пазари во ноември годинава, во однос на истиот месец лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. На зелените пазари најмногу се намалиле цените на црвените домати и на јајцата. На пазарите на големо, пак, најмногу поскапеле компирите, лукот и морковот, а поевтинеле зелените и црвените пиперки, бабурите и крушите.
  сите 2 | | | веќе видена

  Австриската влада објави дека ќе ја национализира групацијата „Хипо алпе адрија“, која е присутна и во Македонија. Од фирмата-ќерка на „Хипо алпе адрија“ во Македонија велат дека ова е позитивен чекор и оти значи дека ликвидноста веќе не е проблем. - Национализацијата на групацијата „Хипо алпе адрија“ може да ни донесе само позитивни последици - тврдат оттаму. Од германската банка Бајерн ЛБ вчера изјавија дека ќе го продадат својот дел од 67,08 проценти од вкупните акции во групацијата на Австрија за симболична цена од едно евро. Оттаму велат дека на тој начин се помага да се обезбеди ликвидноста на групацијата и оти од побарувањата од „Хипо алпе адрија“ ќе соберат 825 милиони евра. Државниот министер Георг Фахренсхоен вели дека трансакцијата е неопходна за систематски да се стабилизира банката, пренесуваат странските новински агенции. Франц Пинкл, претседател на извршниот одбор на „Хипо алпе адрија груп“, вели дека ефектите од кризата ќе продолжат уште некое време. - Благодариме на сите што беа вклучени во ...
  | | веќе видена

  Скоро ќе се знае кој ќе биде одговорен за тоа што на диво образова студенти, најавуваат од Министерството за образование и наука Министерството за образование и наука (МОН) веќе еден месец ги крие имињата на 48-те диви факултети за кои просветните инспектори утврдија дека работат без потребните документи од државата. Министерот Никола Тодоров не кажа за кои факултети и студиски програми станува збор. - Тој извештај на инспекторите се разгледуваше на затворена владина седница и сега се чекаат заклучоците. Треба скоро да се знае кој сé ќе биде одговорен за тоа што работел незаконски - рече Тодоров. Упорното молчење за извештајот создава сомневање дека газдите и одговорните лица на неакредитираните јавни и приватни факултети сакаат во меѓувреме да издејствуваат да ги добијат потребните документи, со цел да се избегнат строгите казни предвидени во Законот за високо образование - до три години затвор за одговорното лице (ректорот), како и до 100.000 евра парична казна за правното лице (универзитетот, ...
  | | веќе видена

  Доколку се вратиме една година назад, најдобро ќе согледаме како судските реформи и судските случаи се движат со брзина на полжав, освен, се разбира законските прописи што се носат со брзина на светлината 17 декември 2008 година: Бранителите и плаќаат отштета на државата. 23 декември 2008 година: Во случајот „Изгрев“ проневерени 6 милиони евра. 25 декември 2008 година: Судењето за „Мавровски работници“ одложено четврти пат. 27 декември 2008 година: Обвинителите ќе бидат и истражни судии. 29 декември 2008 година: Воведување забрана за децата, родителите и брачните другари на судиите истовремено да бидат адвокати во исто апелациско подрачје. Ова се накратко настаните што на судски план се случуваа во овој период, но минатата 2008 година. Изминаа речиси 365 дена, а истото ова сé уште се случува - бранителите и плаќаат отштета на државата, случајот „Изгрев“ не е расветлен, судењето за „Мавровски работници“ сé уште трае, се најавуваат законските измени со кои истрагата ќе премине во ...
  сите 5 | | | веќе видена

  ДУБАИ, 15 декември (АП) - Вчера Владата на Дубаи изјави дека добила помош во вредност од 10 милијарди долари од својот сосед богат со нафта Абу Даби, која ќе ја искористат за отплаќање на долговите на конгломератот "Дубаи ворлд", кој е во многу лоша состојба. Вчера беше крајниот рок за отплаќање на дел од долгот на државниот "Дубаи ворлд". Околу 4,1 милијарди долари од целокупната помош ќе бидат искористени за отплаќање на овој долг. Способноста на Дубаи да го исплати својот долг ќе биде клучен тест за кредитоспособноста на Емиратите.
  сите 2 | | | веќе видена

  Според неофицијалните  податоците на Државниот завод за статистика, регистрирано е  слабеење на инфлаторниот притисок врз економијата. Поради растот на потрошувачката и зголемувањето на бројот на невработени, притисокот од инфлација полека попушта. Во текот на денот се очекува да се објават официјалните податоци за движењето на инфлацијата и известувањето на потрошувачките цени.. Аналитичарите прогнозираат дека инфлацијата во ноември ќе се движи помеѓу 1 и 1,8%, или во просек би изнесувало некаде околу 1,3% и 1,5%.  Но ова ниво на инфлација не укажува на намалување на притисоците на инфлацијата, истакнуваат аналитичарите. Инфлацијата во Хрватска во септември 2002 година го достигна својот минимум, по тромесечниот пад. Во месец октомври е регистриран благ раст од 1,3%  споредено со лани истиот месец.
  сите 2 | | | веќе видена

  Четиригодишен план за намалување на дефицитите и за совладување на долгот, а исто така и за радикално реструктуирање на земјата објави синоќа грчкиот премиер Јоргос Папандреу на средба со социјалните партнери, на која беше поставен почетокот на националниот дијалог со нив, кој ќе трае три месеци, објавуваат грчките медиуми. Планот, кој претставува „патоказ“ за заздравување на економијата, предвидува драстични скратувања на расходите во државниот сектор и даночно регулирање на бонусите за банкарските службеници. Папандреу јасно укажа дека најслабите слоеви од општеството и средната класа ќе бидат заштитени. Грчкиот премиер даде рок на националниот дијалог, истакнувајќи дека кон крајот на февруари ќе започне применувањето на одлуките, кои ќе прозилегуваат од него. - Решени сме да не правиме ниту чекор назад. Имаме сили и ќе го докажеме тоа, рече Папандреу. Папандреу го обвини претходниот кабинет на конзервативците за сегашната тешка состојба на земјата. Тој како главен непријател го определи клиентелистичкото ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Четиригодишен план за намалување на дефицитите и за совладување на долгот, а исто така и за радикално реструктуирање на земјата објави синоќа грчкиот премиер Јоргос Папандреу на средба со социјалните партнери, на која беше поставен почетокот на националниот дијалог со нив, кој ќе трае три месеци, објавуваат грчките медиуми. Планот, кој претставува „патоказ“ за заздравување на економијата, предвидува драстични скратувања на расходите во државниот сектор и даночно регулирање на бонусите за банкарските службеници. Папандреу јасно укажа дека најслабите слоеви од општеството и средната класа ќе бидат заштитени. Грчкиот премиер даде рок на националниот дијалог, истакнувајќи дека кон крајот на февруари ќе започне применувањето на одлуките, кои ќе прозилегуваат од него. - Решени сме да не правиме ниту чекор назад. Имаме сили и ќе го докажеме тоа, рече Папандреу. Папандреу го обвини претходниот кабинет на конзервативците за сегашната тешка состојба на земјата. Тој како главен непријател го определи ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Четиригодишен план за намалување на дефицитите и за совладување на долгот, а исто така и за радикално реструктуирање на земјата објави синоќа грчкиот премиер Јоргос Папандреу на средба со социјалните партнери, на која беше поставен почетокот на националниот дијалог со нив, кој ќе трае три месеци, објавуваат грчките медиуми. Планот, кој претставува „патоказ“ за заздравување на економијата, предвидува драстични скратувања на расходите во државниот сектор и даночно регулирање на бонусите за банкарските службеници. Папандреу јасно укажа дека најслабите слоеви од општеството и средната класа ќе бидат заштитени. Грчкиот премиер даде рок на националниот дијалог, истакнувајќи дека кон крајот на февруари ќе започне применувањето на одлуките, кои ќе произлегуваат од него. - Решени сме да не правиме ниту чекор назад. Имаме сили и ќе го докажеме тоа, рече Папандреу. Папандреу го обвини претходниот кабинет на конзервативците за сегашната тешка состојба на земјата. Тој како главен непријател го определи ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Абу Даби на својот сосед Дубаи ќе му помогне со десет милијарди долари наменети за „исполнување на некои од идните обврски на Дубаи Ворлд“, соопштено е во понеделник во Дубаи. Државната инвестициона компанија Дубаи Ворлд, која западна во финансиски тешкотии, пак соопшти дека 4,1 милијарди долари ќе намени за исплата на долговите на нејзината компанија ќерка за недвижности Накхил. Овој чекор, според познавачите, е клучен за да се зачува сигурноста на Дубаи. „Денеска сме тука да ги смириме инвеститорите, доверителите, вработените и граѓаните. Нашата влада ќе работи во согласност со пазарните начела и меѓународно договорените деловни пракси. Нашите најдобри денови допрва претстојат“, изјави Саид Ал Мактум, од владеачкото семејство Мактум, кој е воедно и шеф на централниот јавнофинансиски орган во емиратот Дубаи. Берзата во Дубаи позитивно реагираше и забележа раст на курсевите од десет проценти, а слична еуфорија го зафати и Абу Даби. Дубајските власти прецизираа дека преостанатиот дел од парите ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Црвените пиперки, кромидот, морковот и спанаќот се земјоделските производи, кои најмногу поскапеле на зелените пазари во ноември годинава, во однос на истиот месец лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. На зелените пазари најмногу се намалиле цените на црвените домати и јајцата. На пазарите на големо, пак, најмногу поскапеле компирите, лукот и морковот, а поевтинеле зелените и црвените пиперки, бабурите и крушите.
  сите 3 | | | веќе видена

  Државниот инспекторат за транспорт во спроведената контрола од 26 ноември до 12 декември констатирал дека 64 лица не платиле надомест за користење автопат. Како што соопштуваат од Инспекторатот, според закон им е изречена глоба во износ од 200 евра во денарска противвредност, која треба да ја платат во рок од 8 дена од извршувањето на прекршокот, а доколку не го сторат тоа, за нив се поднесува барање за поведување прекршочна постапка до надлежен суд. Контролата е извршена на пунктови во близина на наплатните рампи кај Глумово, Петровец, Отовица, Миладиновци и Желино. Покрај контролата за наплата на патарината, Државниот инспекторат за транспорт изврши контрола во меѓуопштинскиот линиски превоз, при што се изработени 52 записници за констатирани прекршувања на Законот за превоз во патниот сообраќај, односно непоседување соодветна дозвола за вршење превоз или нерегистриран возен ред, како и контрола во меѓуопштинскиот слободен превоз на патници, при што се изработени 12 записници за констатирани прекршувања на ...
  | | веќе видена

  Комисијата за финансирање и буџет го поддржа Предлогот за изменување и дополнување на Законот за административни такси во прво читање, со кој се укинува таксата за патна исправа за лицата кои ја загубиле или им е украдена во странство. Како што образложи заменик-министерот за финансии Недим Рамизи, измените се однесуваат на можноста административните такси во дипломатско-конзуларните претставништа на Македонија да се плаќаат во валутата на земјата во која се наоѓаат, како и обврската средствата прибрани од такси да ги уплатат до петти во месецот на сметка на буџетот, наместо како досега двапати во годината. Укинување такси, како што појасни заменик-министерот, има кај Царинската управа, кај која по овој основ ќе се соберат помалку еден милион евра. Измени има кај таксите во Министерството за здравство, Државниот завод за индустриска сопственост, нови тарифи се воведуваат во Министерството за животна средина и просторно планирање, МВР и Министерството за транспорт и врски, каде што кое има и намалување на ...
  | | веќе видена