Државниот

  во

  Под организација на АКК Скопје, на ридската патека на Водно се одржа последната трка од државниот шампионат на Македонија во автомобилизам на ридски патеки. На ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Нови документи за милионскиот скандал на компанијата Енерџи Деливери Солушнс (ЕДС) и наплатата на нејзиниот долг во ФЕНИ, открива „Економски Лидер“. ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Турските власти денеска издадоа наредба за апсење на десетици лица, осомничени за поврзаност со организацијата на исламскиот проповедник Фатулах Ѓулен, која ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Во рамките на соработката со Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА) за унапредување на податоците за населението, вклучувајќи го и Пописот на ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Поради оштетувањето на државниот буџет од над 6 милиони евра, испрани скоро 11 милиони евра, пари кои се основа за иницирање на истрага во случајот „Империја“ ...
  сите 301 | | | веќе видена

  Изработката на хоризонталната функционална анализа, решенија за воведување висока раководна служба како дел од реформите за оптимизација и професионализација ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Државата во 2019 планира да порошо рекордни 3,7 милијарди евра. Предлог буџетот за идната година денеска беше претставен пред јавноста. Според документот, ќе ...
  сите 123 | | | веќе видена

  Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, за МИА порача дека ДУИ останува на ставот дека додатокот за трето дете е добра мерка. Откако Министерството за ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Осомничените во предметот Империја го оштетиле државниот буџет од над 6 милиони евра и испрале близу 11 милиони евра. Преку писмено соопштeние Специјалното ...
  сите 301 | | | веќе видена

  Наредната фискална година ќе донесе и зголемување на платите. Лекарите, просветните работници и администрацијата се дел од секторите кои со новиот буџет ќе ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Со буџетот за 2019 година се намалува буџетскиот дефицит, односно јазот помеѓу буџетските приходи и расходи. Буџетскиот дефицит за в година е проектиран на 2,5 ...
  сите 123 | | | веќе видена