Друцас

  во

  ATИНА, Грција -- Министерот за надворешни работи, Димитрис Друцас, во неделата (3-ти април) рече дека режимот на Муамер Гадафи бара решение за конфликтот во Либија. Тој ја даде оваа изјава откако премиерот Јоргос Папандреу се состана со либискиот дипломатски претставник и вршител на функцијата министер за надворешни работи, Ати Ал-обеиди, кој пристигна во Атина на барање на либиските власти. „Ние ја повторивме јасната порака на меѓународната заедница -- целосно почитување и спроведување на резолуциите на ОН, итен прекин на огнот, и крај на насилството и непријателството, особено врз цивилите во Либија“, рече Друцас по состанокот со либискиот официјален претставник, кој следно патува за Турција. (Eлефтеротипија, То Вима, Нафтемборики - 04/04/11; AНА-МПА, Радио Слободна Европа - 03/04/11)
  сите 7 | | | веќе видена

  "Либија бара воените дејствија да бидат прекинати, изјавил пред грчкиот премиер Јоргос Папандреду вршителот на должноста министер за надворешни работи на Либија, Абдел Ати ал Обеиди. - Изгледа либиските власти сакаат решавање на конфликтот, рече шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас по средбата со Обеиди во Атина. Тој додаде оти „се неопходни сериозни напори за мир и стабилност во регионот“. Истовремено американскиот весник Њујорк Тајмс пишува дека најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта. Предлогот фрла ново светло врз внатрешната динамика во семејството на Гадафи во време кога полковникот многу смета на седумте синови. Лишен од еден од најдоверливите луѓе поради бегството на Муса Куса и изолиран со децении поради обиди за преврат и внатрешни раздори, тој гледа на синовите како на блиски советници и воени команданти, појаснува „Њујорк тајмс“. "
  сите 12 | | | веќе видена

  Пратеник на либиската Влада се очекува да пристигне во Анкара денеска за да „побара помош од Турција“ за постигнување примирје со бунтовниците. Вршителот на должноста министер за надворешни работи на Либија, Абдел Ати ал Обеиди беше вчера во Грција каде се сретна со премиерот Јоргос Папандреу и со министерот за надворешни работи Димитрис Друцас. Меѓународната заедница и режимот на Гадафи посакуваат потребно дипломатско решение за кризата, изјави по разговорите Друцас за грчки медиуми. Либија бара воените дејствија да бидат прекинати, изјави синоќа пред грчкиот премиер Јоргос Папандреду вршителот на должноста министер за надворешни работи на Либија, Абдел Ати ал Обеиди. - Изгледа либиските власти сакаат решавање на конфликтот, рече шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас по средбата со Обеиди во Атина. Тој додаде оти „се неопходни сериозни напори за мир и стабилност во регионот“.
  сите 12 | | | веќе видена

  Атина, 4 април 2011 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција. - Не станува збор за тоа дека Моамер Гадафи ќе емигрира во Грција, изјави шефот на грчката дипломатија Друцас за една локална радио станица во Атина по повод шпекулациите во јавноста дека либискиот лидер ќе добие азил во Грција. Овие неосновани тврдења се појавија синоќа, кога премиерот Јоргос Папандреу го прими на разговор либискиот министер за надворешни работи Абдулатиј ал Обеида. До средбата во Атина дојде по телефонски разговор меѓу либискиот премиер Али ал Махмуди со Папандреу. Либискиот претставник Ал Обеида денеска по посетата на Грција ќе отпатува во Анкара, по што ќе замине за Малта. Според грчкиот министер за надворешни работи Друцас, Атина е во „постојан контакт“ со режимот во Триполи како и со либиските бунтовници. Грција има традиционално добри односи со арапските ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција. - Не станува збор за тоа дека Моамер Гадафи ќе емигрира во Грција, изјави шефот на грчката дипломатија Друцас за една локална радио станица во Атина по повод шпекулациите во јавноста дека либискиот лидер ќе добие азил во Грција. Овие неосновани тврдења се појавија синоќа, кога премиерот Јоргос Папандреу го прими на разговор либискиот министер за надворешни работи Абдулатиј ал Обеида. До средбата во Атина дојде по телефонски разговор меѓу либискиот премиер Али ал Махмуди со Папандреу. Либискиот претставник Ал Обеида денеска по посетата на Грција ќе отпатува во Анкара, по што ќе замине за Малта. Според грчкиот министер за надворешни работи Друцас, Атина е во „постојан контакт“ со режимот во Триполи како и со либиските бунтовници. Грција има традиционално добри односи со арапските земји, како и со Либија и од самиот ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција. - Не станува збор за тоа дека Моамер Гадафи ќе емигрира во Грција, изјави шефот на грчката дипломатија Друцас за една локална радио станица во Атина по повод шпекулациите во јавноста дека либискиот лидер ќе добие азил во Грција. Овие неосновани тврдења се појавија синоќа, кога премиерот Јоргос Папандреу го прими на разговор либискиот министер за надворешни работи Абдулатиј ал Обеида. До средбата во Атина дојде по телефонски разговор меѓу либискиот премиер Али ал Махмуди со Папандреу. Либискиот претставник Ал Обеида денеска по посетата на Грција ќе отпатува во Анкара, по што ќе замине за Малта. Според грчкиот министер за надворешни работи Друцас, Атина е во „постојан контакт“ со режимот во Триполи како и со либиските бунтовници. Грција има традиционално добри односи со арапските земји, како и со Либија и од самиот ...
  сите 13 | | | веќе видена

  - Не станува збор за тоа дека Моамер Гадафи ќе емигрира во Грција, изјави шефот на грчката дипломатија Друцас за една локална радио станица во Атина по повод шпекулациите во јавноста дека либискиот лидер ќе добие азил во Грција. Овие неосновани тврдења се појавија синоќа, кога премиерот Јоргос Папандреу го прими на разговор либискиот министер за надворешни работи Абдулатиј ал Обеида. До средбата во Атина дојде по телефонски разговор меѓу либискиот премиер Али ал Махмуди со Папандреу. Либискиот претставник Ал Обеида денеска по посетата на Грција ќе отпатува во Анкара, по што ќе замине за Малта. Според грчкиот министер за надворешни работи Друцас, Атина е во „постојан контакт“ со режимот во Триполи како и со либиските бунтовници. Грција има традиционално добри односи со арапските земји, како и со Либија и од самиот почеток се залага да се отворат и „дипломатски канали“ за решавање на сегашната криза во оваа земја во Северна Африка. Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за решавање на ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Широка дипломатска акција околу Либија. Претставници на Гадафи тргнаа по влијателните медитерански држави за повторно да се воспостави мир во земјата. По синоќешната средба во Атина на либискиот министер за европски прашања во владата на Гадафи, Абделати Обеиди со премиерот Јоргос Папандреу, либиски високи политички претставници денеска заминаа во Турција. Од она што можеше синоќа да се открие, на средбите со грчкото водство официјален Триполи барал крај на борбите. „Од она што ни го кажа либискиот пратеник... се чини дека режимот во Либија бара решение. Постои потреба од сериозни напори за постигнување мир и за стабилност во регионот и Грција ќе продолжи да работи во таа насока, нудејќи ги своите услуги. Во контакт сме со сите наши сојузници и партнери“, рече Димитрис Друцас, министер за надворешни работи на Грција. Либискиот министер Обеиди не даде изјава, но не случајно замина во Грција, чии власти со години одржуваат добри односи со Моамер Гадафи. Во моментов Атина не учествува во воените интервенции, но ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Свет Заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абелати ал-Обеиди синоќа оствари средба со премиерот на Грција, Јоргос Папандреу. Грчките медиуми соопштуваат дека Папандреу добил порака од либискиот лидер, но содржината на истата не се соопштува. „Од коментарите на либискиот претставник, се чини дека тамошниот режим е во потрага по решение“, соопшти грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас, по одржувањето на средбата. Тој додаде дека грчките официјални претставници на средбата го нагласиле повикот на меѓународната заедница до либискиот лидер Гадафи да се стави крај на непријателствата. Според Друцас, пораката на грчката страна, била „Целосно почитување и спроведување на одлуките на Обединетите нации, итен прекин на огнот, крај на насилството и непријателствата, особено против цивилното население на Либија“. Грција ја поддржа меѓународната операција во Либија, која почна 19-ти март, а на созјуниците им ги отстапи воениот аеродром и една поморска база во Крит. Сепак, грчките сили не се ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Гадафи сака да се стави крај на воениот конфликт во неговата земја. Ваквата порака, либискиот заменик министер за надворешни работи, му ја пренел на грчкиот премиер. Обаиди во разговор со Папандреу рекол дека состојбата во Либија мора да се реши, но конкретни детали од средбата не се откриваат. „Изгледа дека либиските власти бараат решение. Мора да се дојде до сериозно настојување за мир и стабилност во регионот“, рекол Димитрис Друцас. Њујорк тајмс, објави дека синовите на Гадафи му предложиле план, власта да му ја предаде на синот Сајеф, кој би застанал на чело на транзиционата влада. Во истовреме, бунтовниците кои најавуваа дека целосно ќе го преземат градот Брега, но паднаа во заседа на силите на Гадафи. Тоа ги примора да се повлечат надвор од градот, оставајќи им на коалиционите авиони да се обидат да ги ослабнат позициите на владините сили. Експлозиите од правецот на Брега се слушале цела ноќ, а во акцијата учествувале и американски авиони откако челниците на НАТО ги замолиле да го продолжат своето ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Либија сака конфликтот да запре, рекол либискиот заменик министер за надворешни работи Абделати Обеиди, во разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, вчеравечер во Атина, јавува “Ројтерс“, пренесува Нетпрес. “Изгледа дека либиските власти бараат решение. Мора да се дојде до сериозно настојување за мир и стабилност во регионот“, рекол грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас, по разговорите. Обеиди информирал дека по Грција ќе ја посети Малта, а потоа и Турција. Според “Ројтерс“, Папандреу во изминативе два дена телефонски разговарал со челниците на Либија, Катар, Турција и Велика Британија.
  сите 20 | | | веќе видена

  Ројтерс: Гадафи сака прекин на борбите Либија сака прекин на судирите, рече либискиот заменик министер за надворени работи Абделати Обеиди на средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу одржана во неделата во Атина, јави Ројтерс. “Изгледа дека либиските власти бараат решение.Мора да се дојде до сериозно настојување за мир и стабилност во регионот“, изјави шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас, откако пратеникот на либискиот лидер Моамер Гадафи разговараше со грчкиот премиер. Обеиди, како што пренесува еРепортер, најави дека по Грција ќе ги посети Малта и Турција. Папандреу изминатиот викенд телефонски разговараше со лидерите на Либија, Катар, Турција и Велика Британија.
  сите 20 | | | веќе видена

  Абдул Ати ал Обеиди и Јоргос Папандреу Грција соопшти дека владата на либискиот лидер Моамер Гадафи очигледно бара начин за излез од конфликтот со бунтовнците кои се борат против режимот во земјата. Во меѓувреме, Соединетите држави, по барање на НАТО, се согласија за извесно време да ги продолжат воздушните напади врз Либија. Абдул Ати ал Обеиди кој порано беше премиер на Либија, а во текот на сегашната криза, вршител на должноста министер за надворешни работи синоќа разговарал со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, соопшти грчкото министерство за надворешни работи. ,,Од она што ни го кажа либискиот пратеник, се чини дека либискиот режим бара решение. Неопходни се сериозни напори за постигнување мир и стабилност во регионот и Грција ќе продолжи да ги нуди своите услуги, односно да контактира со сите наши сојузници и партнери. Ќе ги запознаеме со денешниот состанок.,, Изјави шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас, кој сепак не изнесе никакви детали за содржината на разговорот, ниту пак за тоа каде тој ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Режимот на либискиот лидер Муамар Гадафи бара решение на конфликтот во земјата, рече грчкиот министер за надворешни работи по состанокот меѓу грчкиот премиер и претставникот на Либија. - Според кажаното од страна на либиските претставник, се чини режимот бара решение, вели во изјава министерот за надворешни работи Димитрис Друцас. Либискиот министер за надворешни работи Абделати Обејди ќе патува денеска во Турција, а потоа и во Малта. Неговата посета на Атина е на барање на либиските власти. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу разговарал со либискиот колега по телефон во саботата. - Ние ја повторивме јасно порака на меѓународната заедница, вели Друцас. Станува збор за целосно усогласување со примената на резолуциите на ОН, итен прекин на огнот, крај на насилството и на активностите на војна, особено насочени против цивилното население во Либија. Претставникот на грчката Влада посочи дека Грција би можела да игра главна улога во изнаоѓање на политичко решение на конфликтот во Либија. Во меѓувреме, поранешниот ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Атина, 4 април – Моамер ал Гадафи, либискиот лидер му пратил порака на грчкиот премиер Јоргос Папандреу, во неделата навечер преку заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абтелати ал-Обеиди, чија содржина не е обелоденета, јави грчката државна телевизија. „Од коментарите на либискиот претставник, се чини дека тамошниот режим е во потрага по решение“, изјави Димитрис Друцас, шефот на дипломатијата на Грција, по средбата, пренесува „Телеграф“. Грчките официјални претставници на средбата го истакнале повикот на меѓународната заедница до либискиот лидер Гадафи да се стави крај на непријателствата. „Целосно почитување и спроведување на одлуките на Обединетите нации, итен прекин на огнот, крај на насилството и непријателствата, особено против цивилното население на Либија“, биле пораките од грчката страна до Гадафи. Грција ја поддржа меѓународната операција во Либија, која почна на 19 март, а на сојузниците им ги отстапи воениот аеродром и една поморска база во Крит, но тие не се директно вклучени во ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во неделата навечер имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абтелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија. Според телевизијата, премиерот на Грција добил порака од либискиот лидер Моамер Гадафи, но нејзината содржина не е обелоденета. По средбата, грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Друцас изјави: „Од коментарите на либискиот претставник, се чини дека тамошниот режим е во потрага по решение“. Друцас додаде дека грчките официјални претставници на средбата го нагласиле повикот на меѓународната заедница до либискиот лидер Гадафи да се стави крај на непријателствата. Според Друцас, пораката на грчката страна била „Целосно почитување и спроведување на одлуките на Обединетите нации, итен прекин на огнот, крај на насилството и непријателствата, особено против цивилното население на Либија“. Грција ја поддржа меѓународната операција во Либија, која почна на 19-ти март, а на сојузниците им ги отстапи воениот аеродром и една поморска база ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во неделата навечер имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абтелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија. Според телевизијата, премиерот на Грција добил порака од либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, но нејзината содржина не е обелоденета. По средбата, грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Друцас изјави: „Од коментарите на либискиот претставник, се чини дека тамошниот режим е во потрага по решение“. Друцас додаде дека грчките официјални претставници на средбата го нагласиле повикот на меѓународната заедница до либискиот лидер Гадафи да се стави крај на непријателствата. Според Друцас, пораката на грчката страна била „Целосно почитување и спроведување на одлуките на Обединетите нации, итен прекин на огнот, крај на насилството и непријателствата, особено против цивилното население на Либија“. Грција ја поддржа меѓународната операција во Либија, која почна на 19-ти март, а на сојузниците им ги отстапи воениот аеродром и една поморска ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во неделата навечер имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абтелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија. Според телевизијата, премиерот на Грција добил порака од либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, но нејзината содржина не е обелоденета. По средбата, грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Друцас изјави: „Од коментарите на либискиот претставник, се чини дека тамошниот режим е во потрага по решение“. Друцас додаде дека грчките официјални претставници на средбата го нагласиле повикот на меѓународната заедница до либискиот лидер Гадафи да се стави крај на непријателствата. Според Друцас, пораката на грчката страна била „Целосно почитување и спроведување на одлуките на Обединетите нации, итен прекин на огнот, крај на насилството и непријателствата, особено против цивилното население на Либија“. Грција ја поддржа меѓународната операција во Либија, која почна на 19-ти март, а на сојузниците им ги отстапи воениот аеродром и една ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Либија сака да стави крај на борбите и да се најде мирно решение за ситуацијата, порачал заменик министерот за надворешни на Либија, Абделати Обеиди во разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу за време на вчерашната посета на Атина. „Изгледа властите во Триполи бараат решение. Неопходно е да се вложи сериозен напор за воспоставување мир и стабилност во тој регион, рече шефот на грчката дипломатија Друцас, по средбата на Обеиди и Папандреу. Во меѓувреме во Либија се водат жестоки битки за градот Брега за кој и двете страни тврдат дека го држат под контрола. Поради ситуацијата на теренот, САД го прифатија барањето на НАТО за 48-часовно продолжување на своето учество во воздушните напади на коалициските сили врз Либија. Американскиот весник Њујорк Тајмс пак, тврди дека најмалку двајца од синовите на Гадафи преговараат со западните сили за нивниот татко да ја напушти власта. Тие предложиле транзиција кон демократски систем, со која се предвидува Гадафи да се повлече од власта.
  сите 28 | | | веќе видена

  Заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абелати ал-Обеиди вчера вечерта оствари средба со премиерот на Грција Јоргос Папандреу. Грчките медиуми соопштуваат дека Папандреу добил порака од либискиот лидер, но содржината на истата не се соопштува. -Од коментарите на либискиот претставник, се чини дека тамошниот режим е во потрага по решение, соопшти грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас, по одржувањето на средбата. Тој додаде дека грчките официјални претставници на средбата го нагласиле повикот на меѓународната заедница до либискиот лидер Гадафи да се стави крај на непријателствата. Според Друцас, пораката на грчката страна, била „Целосно почитување и спроведување на одлуките на Обединетите нации, итен прекин на огнот, крај на насилството и непријателствата, особено против цивилното население на Либија“. Грција ја поддржа меѓународната операција во Либија, која почна 19-ти март, а на созјуниците им ги отстапи воениот аеродром и една поморска база во Крит. Сепак, грчките сили не се ...
  сите 28 | | | веќе видена