Друцас

  во

  AТИНА, Грција -- Министерот за надворешни работи, Димитрис Друцас, во четвртокот (28-ми април) го увери српскиот вицепремиер во посета на земјата, Ивица Дачиќ, во поддршката на Грција за евроинтегративните напори на Србија. Дачиќ му се заблагодари и рече дека очекува билатералните односи да бидат уште повеќе зајакнати. За време на претстојот во Атина, Дачиќ, кој е истовремено и министер за внатрешни работи, се состана со грчкиот министер за заштита на граѓаните, Христос Папуцис, на разговори околу договорот за взаемно признавање на возачките дозволи и договорот за реадмисија. Тие, исто така, разговараа околу соработката меѓу нивните полициски служби, како и соработката во борбата против нелегалната имиграција и организираниот криминал. (Taнјуг, Политика, РТС - 28/04/11)
  сите 2 | | | веќе видена

  БРИСЕЛ - Неколку земји-членки покажаа подготвеност да ги поддржат обидите на Франција и на Италија да се олесни процедурата за земјите повторно да воведат гранични контроли, следејќи го приливот на мигранти од Северна Африка. Германија, Холандија, Грција и Малта изразија поддршка за барањето од Париз и Рим да се направат измени на Шенгенскиот договор за патување без пасоши во поголем дел на ЕУ, а во исто време да се нагласи значењето на „отворена Европа“. „Доколку може да се подобри шенгенскиот систем, тогаш тоа е добро и треба да се направи“, изјави германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле, јавува АФП. „Но, слободата за патување во Европа е толку значајно достигнување што не треба повторно да се преговара“. На парламентарна дебата холандскиот министер за имиграции, Герд Лирс, рече: „Ќе се спротивставам на оние кои бараат повторно воспоставување на гранични контроли, бидејќи тоа е против отворена Европа, но ја поздравувам дебатата како да зајакнат и да се подобрат шенгенските правила за ...
  | | веќе видена

  Ниту министерството за надворешни работи ниту министерството за култура на Грција не се надлежни за текстот на македонската евровизиска песна. Куријакос Велопулос од ЛАОС доби одговор од министерствата на прашањето поставено пред месец и половина. За него Македонија преку Русинка на Влатко Илиевски шири пропаганда и ја фалсификува грчката историја. Но одговорот од министерствата не беше многу поволен за членот на ултра десничарската партија. “Прашањето што го поставувате не е во надлежност на министерството за надворешни работи. Но, ја користиме оваа можност да повториме дека министерството постојано ги следи евентуалните провокации од ФИРОМ за да може да ги преземе соодветните мерки“ – пишува во одговорот од грчкото МНР, потпишан од министерот Друцас. Исто како и Велопулос, и грчките блогери сметаат дека Македонија преку Евровизија шири пропаганда. Лани им пречеше спотот на Ѓоко Танески, а годинава и видеото и текстот, зошто Влатко пее дека е Македонец и зошто на официјалниот видео клип на ѕидот е ...
  | | веќе видена

  Енергетика , гасификација, економска соработка и туризам. Ова се сферите во кои Русија има интерес да соработува со Македонија, порача Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на средбите со македонскиот државен врв во Охрид. Приоритет на двете земји ќе биде вклучување на Македонија во проектот “Јужен Поток”. - Денешната средба е во насока на натамошно искористување на поврзаноста и тежнеењето за взаемна комуникација, која историски постои меѓу нашите земји за изградба на современи односи за развивање на соработката во духовно-културната и во сферата на економијата и инвестициите, како што беше договорено на средбата на претседателите на Руската Федерација и на Македонија Медведев и Иванов минатата година во Санкт Петерсбург, рече Лавров, руски министер за надворешни работи. - Оваа посета може да биде значаен импулс за отворање на ново поглавје во насока на натамошно продлабочување на и онака добрите односи меѓу Македонија и Русија. Таа има современ, но и историски симболизам бидејќи денес се одбележува ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Засилување на економските односи меѓу Русија и Македонија и спорот за името се очекува да бидат главни теми на денешните средби во Охрид на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров со македонскиот државен врв. На средбите што Лавров ќе ги има со својот домаќин Антонио Милошоски, како и со премиерот Никола Груевски и со претседателот Ѓорге Иванов, ќе се констатира дека двете земји имаат одлични билатерални односи, но дека на полето на економијата има простор за поголема соработка. Според информации од македонската влада, Македонија посакува Русија поотворено да застане зад земјава во спорот за името со Грција поради тоа што таа е една од трите земји во Советот за безбедност на Обединетите нации што не имаат признаено под уставното име. Македонскиот претседател Иванов очекува од Лавров да го чуе ставот за процесот што тече во ОН со Република Грција. - Русија е членка на Советот за безбедност, таа не призна под уставното име, тоа го користи во билатералните односи и тоа никогаш не било спорно за нив - рече ...
  сите 58 | | | веќе видена

  Русија е една од петте постојани членки на Советот за безбедност што ја призна Македонија под уставното име уште во 1992 година, политика на којашто и остана верна. Македонскиот претседател Иванов очекува од Лавров да ја чуе руската позиција за преговарачкиот процес со Грција што се води во ОН Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска пристигнува во Македонија, во рамките на балканскате турнеја во којашто ќе ги посети и Србија, Црна Гора и Словенија. По теркот на европските функционери Жозе Баросо и Штефан Филе и рускиот шеф на диполматијата го избра Охрид наместо Скопје, како место каде што ќе се сретне со македонскиот државен врв. Сакал да ја види престолнина на кирилската писменост, велат од МНР. Балканот е на пат да биде стабилен". Ова е пораката со која Лавров ќе ги охрабри своите домаќини во регионот. Во интервју за подгоричка Побједа" тој вели дека Русија е подготвена да развива билатерални односи со сите балкански држави и е заинтересирана за целосно нормализирање на случувањата ...
  сите 89 | | | веќе видена

  Норвешка очекува Македонија што е можно побрзо да го надмине спорот со името и да стане членка на НАТО. Шефот на норвешката дипломатија, Јонас Гар Стор, го пофали ангажманот на македонските војници во Авганистан и ја потврди поддршката од официјален Осло. Богатата нордиска земја изрази спремност и за поголема економска соработка. Во таа насока двајцата министри потпишаа договор за избегнување на двојно оданочување. - Ние ги поддржуваме евроатлантските аспирации на Македонија и би сакале да ја видиме како норвешки сојузник во НАТО што е можно поскоро. Ова се должи на тоа што норвешките и македонските војници рамо до рамо се борат заедно во Авганистан. Очекуваме да биде отстранета и последната пречка за приемот на Македонија во НАТО и ветуваме норвешка поддршка и помош за континуираните реформи во земјата - истакна Јонас Гар Стор. - Го запознавме гостинот за македонско-грчкиот дијалог и за посветеноста што Македонија ја дава на разрешувањето на ова прашање се со цел, како што рече, да може да се стигне до ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, по свое барање, средбите со македонскиот политички врв ќе ги одржи во Охрид Охрид вторпат месецов е домаќин на висок странски гостин. По претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, кој по негово барање со македонските политичари се сретна во Охрид, утре таму ќе пристигне и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. - Охрид е избран по инсистирање на Лавров, бидејќи тој сакал да ја види престолнината на кириличната писменост - велат од Министерството за надворешни работи Оттаму испланирале дека високиот руски гостин ќе го прошетаат во црквата „Св. Богородица Перивлепта“, Галеријата на икони и црквата „Света Софија“. Со таа прошетка, како што е предвидено, Лавров ќе ја заврши еднодневната посета на Македонија. Инаку, тој во земјава ќе пристигне во среда наутро и попладнето, веднаш по завршувањето на предвидените средби, ќе замине. Според планот, посетата ќе ја почне со средбата со неговиот домаќин, македонскиот шеф на дипломатијата Антонио ...
  сите 90 | | | веќе видена

  Исполнување на ветувањата кои ги даде унгарската власт, вака претседателот Ѓорѓе Иванов ја коментира изјавата на премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, кој сугерираше датум за преговори со Унијата, па потоа решение за проблемот со името. Поддршката за почеток на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ претставува поместување од статус кво позицијата во однос на проширувањето, смета Иванов. “За да се помести статус кво позицијата во однос на прашањето на името неопходно е лидерство и визија. Тоа лидерство го гледаме преку изјавите на Орбан, затоа што преку сите разговори што ги имавме сето тоа што го ветија еве сега го исполнуваат. Меѓутоа, и на секоја идна средба на Европскиот совет и секаде кога ќе стане збор за проширувањето нашите унгарски пријатели ќе го потенцираат тоа што беше истакнато од премиерот Орбан“, изјави Иванов. Но, позитивната изјава за Македонија наиде на негодување од грчка страна. Шефот на грчката дипломатија, Димитрис Друцас, протестирал кај неговиот унгарски колега, Јанош ...
  | | веќе видена

  Унгарија треба да ги почитува договорите и едногласните одлуки на ЕУ и да има во предвид дека како претседавач зборува во името на целата унија и сите нејзини земји членки. Ова, според атинската новинска агенција му го кажал Димитрис Друцас на Јанош Мартоњи на средбата во Берлин во рамките на неформалниот НАТО самит. Грчкиот министер за надворешни работи реагирал кај својот унгарски колега за изјавите на премиерот Орбан дека е апсурдно спорот за името да биде пречка за Македонија да започне преговори со ЕУ. Според истите дипломатски извори на агенцијата АПЕ, изјавите на унгарскиот премиер биле причина постојаниот претставник на Грција во ЕУ, да испрати протесна нота до неговиот унгарски колега. А Македонците од дијаспората од Метју Нимиц бараат итен прекин на преговорите со Грција. Претставниците на Обединетата Македонска Дијаспора на вчерашната средба со медијаторот истакнале дека резолуцијата на ООН според која се бара од Република Македонија да преговара за нејзиното официјално име е без ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас протестирал кај својот унгарски колега Јанош Мартоњи поради изјавата со поддршка за Македонија што премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, ја даде на конференцијата за Западен Балкан во Брисел Друцас, како што пренесува грчката агенција АНА-МПА, на маргините од министерскиот состанок на НАТО во Берлин го предупредил Мартоњи дека Унгарија како претседавач со ЕУ треба да се држи до институционалните рамки и договори на ЕУ. Будимпешта треба да ги почитува едногласно донесените одлуки на Советот на ЕУ и да разбере дека кога зборува за прашањето за името тоа треба да го прави како претставник на ЕУ и сите нејзини членки, рекол Друцас. Унгарскиот премиер Орбан вчера на конференција за Западен Балкан во Брисел побара Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ и покрај нерешениот спор за името. - Случајот „Македонија“ како еден од најтешките проблеми, ако треба да го окарактеризирам, е чист апсурд. Дури и како претседавач на Советот на ЕУ треба да размислувам како ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Атина - Грција ја прекори Унгарија за изјавите на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, за побрзо започнување на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, дури и без решение на спорот за името. Како што пренесува грчката информативна агенција АНА, изјавите на премиерот Орбан за апсурдноста на спорот за името како пречка за отпочнување преговори со ЕУ биле дел од главните теми за кои дискутирале шефот на грчката дипломатија, Димитрис Друцас, и неговиот унгарски колега, Јанош Мартони, при средбата на маргините на неформалниот состанок на министри за надворешни работи на НАТО во Берлин. Друцас го потсетил Мартони дека Унгарија, како претседавач со ЕУ, не треба да заборави дека зборува и дејствува во име на цела Унија и нејзините членки, поради што треба да ги почитува едногласните одлуки на Советот на ЕУ, треба да ја следи институционалната рамка и да ги почитува договорите на ЕУ. Според дипломатски извори на АНА, грчкиот постојан претставник во ЕУ, амбасадорот Теодорос Сотиропулос, во средата поднел протесна ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, се сретна вчера со Лук Симпкинс, член на Парламентот на Австралија и член на парламентарната група за пријателство и соработка со Македонија. На средбата се разговарало за билатералните односи меѓу двете земји, можностите за нејзино унапредување, како и за положбата на македонската иселеничка заедница во Австралија. Ова беше прво јавно појавување на шефот на дипломатијата откако отсуствуваше при посетата на првиот човек на ЕК, Жозе Мануел Баросо, и вчера и завчера на состанокот на НАТО во Берлин каде што покрај Карл Билт, Гвидо Вестервеле, Димитрис Друцас, Хилари Клинтон и други функционери, Македонија ја претставуваше заменикот Зоран Петров. Официјално, Милошоски беше болен од пневмонија и во почетокот на минатата недела накратко беше згрижен во Инфективната клиника, па поради тоа по којзнае кој пат пропушти средба со американската државна секретарка. (Н.Р.)
  сите 2 | | | веќе видена

  За да се помести статус кво состојбата во однос на прашањето за името неопходно е лидерство и визија. Тоа лидерство го гледаме преку изјавите на унгарскиот премиер Орбан, оцени претседателот Ѓорѓе Иванов Со активната унгарска поддршка за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, може да се очекува поместување на статус кво состојбата на евроинтеграцискиот пат на земјава. Вака претседателот Ѓорѓе Иванов го оцени последниот настап на унгарскиот премиер Виктор Орбан во Брисел, каде тој побара почеток на пристапните преговори со Македонија и без решено име. Според Иванов, отворената поддршка од Орбан е исполнување на ветувањата што тој ги добил од унгарските власти за време на неговата посета на Будимпешта во почетокот на неделава. - Да се помести статус кво состојбата во однос на прашањето за името неопходно е лидерство и визија. Тоа лидерство го гледаме преку изјавите на Орбан затоа што преку сите разговори што ги имавме, сето она што го ветија, сега го исполнуваат. Ваквата поддршка ќе продолжи ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас протестирал кај неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи поради вчерашната изјава на премиерот на Унгарија Виктор Орбан на конференцијата за Западен Балкан во Брисел дека е апсурдно да се блокира Македонија поради билатералниот проблем за името со Грција и оти земјата треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ. Друцас, како што пренесува грчката агенција АНА-МПА, на маргините од министерскиот состанок на НАТО во Берлин, му кажал на Мартоњи дека Унгарија како претседавач со ЕУ треба да се држи до институционалните рамки и договори на ЕУ. Будимпешта треба да ги почитува едногласно донесените одлуки на Советот на ЕУ и да разбере дека кога зборува за прашањето за името тоа треба да го прави како претставник на ЕУ и сите нејзини членки, рекол Друцас. Унгарскиот премиер Орбан вчера на конференција за Западен Балкан во Брисел побара Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ и покрај нерешениот спор за името. - Што се однесува до Македонија, тоа е еден од ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас протестирал кај неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи поради вчерашната изјава на премиерот на Унгарија Виктор Орбан на конференцијата за Западен Балкан во Брисел дека е апсурдно да се блокира Македонија поради билатералниот проблем за името со Грција и оти земјата треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ. Друцас, како што пренесува грчката агенција АНА-МПА, на маргините од министерскиот состанок на НАТО во Берлин, му кажал на Мартоњи дека Унгарија како претседавач со ЕУ треба да се држи до институционалните рамки и договори на ЕУ. Будимпешта треба да ги почитува едногласно донесените одлуки на Советот на ЕУ и да разбере дека кога зборува за прашањето за името тоа треба да го прави како претставник на ЕУ и сите нејзини членки, рекол Друцас. Унгарскиот премиер Орбан вчера на конференција за Западен Балкан во Брисел побара Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ и покрај нерешениот спор за името. - Што се однесува до Македонија, тоа е еден од ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас, протестирал кај неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи поради вчерашната изјава на премиерот на Унгарија Виктор Орбан на конференцијата за Западен Балкан во Брисел дека е апсурдно да се блокира Македонија поради билатералниот проблем за името со Грција и оти земјата треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ. Друцас, како што пренесува грчката агенција АНА-МПА, на маргините од министерскиот состанок на НАТО во Берлин, му кажал на Мартоњи дека Унгарија како претседавач со ЕУ треба да се држи до институционалните рамки и договори на ЕУ. Будимпешта треба да ги почитува едногласно донесените одлуки на Советот на ЕУ и да разбере дека кога зборува за прашањето за името тоа треба да го прави како претставник на ЕУ и сите нејзини членки, рекол Друцас. Унгарскиот премиер Орбан вчера на конференција за Западен Балкан во Брисел побара Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ и покрај нерешениот спор за името. - Што се однесува до Македонија, тоа ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Грција протестира за изјавата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој во улога на претседавач со Европската Унија спорот со името и неможноста Македонија да започне преговори поради тоа ги нарече апсурд. Незадоволството од настапот на Орбан лично шефот на грчката дипломатија, Димитрис Друцас, му ја пренел на неговиот унгарски колега, Јанош Мартоњи, на неформална средба на маргините од состанокот на шефови на дипломатии од земјите на НАТО што се одржува во Берлин. Како што јавува агенцијата АНА-МПА, повикувајќи се на дипломатски извори, Друцас на Мартоњи му посочил дека Унгарија како земја претседавач мора да се придржува до институционалната рамка воспоставена со меѓународните договори. Истовремено, Друцас подвлекол дека ротирачкото претседателство мора да ги почитува едногласните одлуки донесени од страна на Европскиот Совет.
  сите 10 | | | веќе видена

  Друцас, како што пренесува грчката агенција АНА-МПА, на маргините од министерскиот состанок на НАТО во Берлин, му кажал на Мартоњи дека Унгарија како претседавач со ЕУ треба да се држи до институционалните рамки и договори на ЕУ. Будимпешта треба да ги почитува едногласно донесените одлуки на Советот на ЕУ и да разбере дека кога зборува за прашањето за името тоа треба да го прави како претставник на ЕУ и сите нејзини членки, рекол Друцас. Унгарскиот премиер Орбан вчера на конференција за Западен Балкан во Брисел побара Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ и покрај нерешениот спор за името. - Што се однесува до Македонија, тоа е еден од најтешките проблеми, ако треба да го окарактеризирам, ќе кажам дека е чист апсурд. Дури и како претседавач на Советот на ЕУ треба да размислувам како да се обратам, треба да размислувам дали смеам да кажам Македонија, или треба да користам ПЈРМ, тоа е апсурдно. Ако една земја ги исполнува условите, задачите, треба да и се даде шанса на земјата да ги започне ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Атина, 15 април 2011 (МИА) - Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас протестирал кај неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи поради вчерашната изјава на премиерот на Унгарија Виктор Орбан на конференцијата за Западен Балкан во Брисел дека е апсурдно да се блокира Македонија поради билатералниот проблем за името со Грција и оти земјата треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ. Друцас, како што пренесува грчката агенција АНА-МПА, на маргините од министерскиот состанок на НАТО во Берлин, му кажал на Мартоњи дека Унгарија како претседавач со ЕУ треба да се држи до институционалните рамки и договори на ЕУ. Будимпешта треба да ги почитува едногласно донесените одлуки на Советот на ЕУ и да разбере дека кога зборува за прашањето за името тоа треба да го прави како претставник на ЕУ и сите нејзини членки, рекол Друцас. Унгарскиот премиер Орбан вчера на конференција за Западен Балкан во Брисел побара Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ и покрај нерешениот спор за името. - Што се однесува до ...
  сите 10 | | | веќе видена