Друцас

  во

  Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Димитриос Друцас, не верува во решение за прашањето за разликата за името на Македонија до самитот на Европска унија на 28 и 29 јуни во Брисел. „Не би се обложил на тоа. Постојат многу внатрешнополитички прашања што треба да се разгледаат во договорот“, изјави Друцас за авсртискиот весник „Курир“. На прашањето дали е потребен референдум во Грција, шефот на грчката дипломатија од септември 2010 до јуни 2011 година во Владата на Јоргос Папандреу, а потоа европратеник, одговара дека во основа ги поддржува референдумите, но не и во овој случај. „Ги поддржувам референдумите, но сметам дека референдумот е многу опасен по ова прашање. Тој ќе ги искомплицира работите. Во Скопје организирањето референдум веќе е објавено“, рече тој. Во однос на тоа, пак, дали воопшто може да се реши спорот околу името на Република Македонија, правникот по вокација смета дека во моментов шансите се поголеми од кога и да е. „Во моментов има интензивна дискусија меѓу Атина и Скопје, па ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ако Грците бараат фер компромис да нема иредентизам од наша страна кој реално го нема, треба и ние во рамките на тие преговори и да бараме малку посериозна дебата во Грција и контрола на такви изјави, бидејќи не е нормално во Парламентот на Грција да се поставуваат такви иредентистички прашања, а потоа да се говори дека Република Македонија има територијални претензии кон Грција, изјави професорот по историја на Филозофски Факултет, Далибор Јовановски во емисијата 360 Минути на Алфа Телевизија – Грците нас цело време ни сервираат една приказна дека нашата држава преку образовниот систем, преку настапот на политичарите, преку Уставот иако не знам каде го има иредентизмот во Уставот, постојано има територијални претензии кон Грција. Јас имав колумна во која јасно покажав каде има иредентизам, односно во Грчкиот Парламент, во дискусиите, во одговорот на поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Друцас, вели Јовановски. Тој потенцира дека во Република Македонија ниту во Парламентот ниту пак наш ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Повеќе од две децении сме сведоци на грчките обвинувања дека нашата држава имала територијални претензии кон Северна Грција и дека нашиот образовен систем поттикннувал иредентизам кон соседите. Овие неколку месеци забележуваме силна дипломатска активност на владите во Скопје и Атина за решавање на проблемот кој Грција го има со нашето име. Но, и тука слушаме дека решението мора го исклучи македонскиот иредентизам. За првпат во четвртокот и македонската страна побара во договорот да биде вклучен иредентизмот на двете страни. Грците, според тоа што може да се прочита и слушне, биле изненадени од нашето барање. Тоа најдобро може да се види по реакцијата на лидерот на грчката опозиција Киријакос Мицотакис, но и реакцијата на грчкото министерство за надворешни работи дека ставовите на нашиот министер Димитров не биле ставови на Коѕијас. Според грчките размислувања, нивната држава никогаш немала аспирации кон нашата територија, но дали е тоа вистина? При крајот на Втората светска војна во Грција постоеле ...
  сите 329 | | | веќе видена

  За оние што сеуште сметаат дека Грција нема проблем со нашиот идентитет како што е медијаторот Нимиц кој не видел таков став во Атина, еве едно видео во кое јасно и гласно грчки министер за надворешни работи укажува дека Македонија не смее да ја користи придавката Македонски. Според екс шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас користењето на придавката значело нејзина ексклузивност што за Атина не е прифатливо. Вербалниот судир меѓу Друцас и Милошоски кој беше министер за надворешни работи, се случи во 2010 година кога Македонија беше претседавач со Советот на Европа. По преслушувањето на оваа дебата во најстарата европска организација никој нема дилема со што се соочува Македонија во преговорите. Позициите на Друцас изложени во Стразбур се позиции на сите грчки влади од 2006 година кога се усвоени грчките “црвени линии” за името. Материјалот објавен на Јутјуб е од емисијата “Ние” (ТВ Сител) на новинарот Драган Антиновски.
  сите 15 | | | веќе видена

  Апсурдноста на ситуацијата се зголемува кога човек ќе сфати дека оние што ги повикуваат Македонците да се откажат од своето име, идентитет и јазик не се диктатори, туку дипломати и политичари што ги претставуваат токму ентитетите што требаше да бидат чувари на човековите права, вели д-р Вера Лалчевска од женевскиот Институт за меѓународни и развојни студии.Лани во септември Лалчевска ја одбрани својата докторска дисертација со наслов „Важноста да се биде Македонец: потеклото и последиците од 'прашањето за името' меѓу Грција и Македонија“. Дисертацијата истражува што им значи „прашањето за името“ на Македонците и тврди дека, далеку од тоа да е само технички спор за името на земјата, тоа се врти околу едно од најосновните и најсуштински човекови права: правото на македонскиот народ на свој етнички и национален идентитет, како и на свој јазик. Лалчевска подолу го опишува своето истражување, како и методологијата, наодите и заклучоците.Може ли да нè потсетите што е „прашањето за името“ меѓу Грција и ...
  | | веќе видена

  Во пресрет на предвремените парламентарни избори во Македонија, во грчката јавност и натаму се изразува незадоволство поради очекувањата дека владеачката ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари удобна победа и нема да ги смени позициите околу името, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Безбедносни извори за весникот Демократија најавуваат дека по изборите во Македонија се очекува притисок од Вашингтон и Берлин за решение за името, но и дека поради тоа што во Атина нема јасна позиција, сигурно е дека Скопје ќе оставарува континуирани победи. Безбедносни извори велат дека Вашингтон и Берлин нема да притиснат за името пред изборите во ПЈРМ во јуни, но непредвидливо е што ќе се случува по (најверојатната) нова доминација на националистичката ВМРО на Груевски, пишува весникот Демократија. Според истите извори, летово во посета на регионот се очекува да пристигне и медијаторот за името Метју Нимиц, но бидејќи неговите нови идеи не будат надеж, се повеќе се размислува за префрлање на прашањето од ОН во Вашингтон и Берлин. Весникот ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Државниот врв на Македонија не реагираше на шизофените изјави на грчките политичари. Нашите лидери очигледно се многу позаинтересирани за неуставниот договор од Пржино и покорно ги веднат главите пред хулиганското однесување на европските амбасадори, се вели во соопштението на Македонски манифест.Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос пред неколку дена изјави дека „Македонија е грчка, Македонија е една, Македонија е натопена со крв и никој нема право да преговара за нејзиното име!“На оваа изјава се надоврза и грчкиот претседател Прокопис Павлопулос кој рече: „Македонија засекогаш ќе остане грчка. Оние што го негираат грчкиот карактер на Македонија се смешни поради своите бесмислени тврдења.“„И вообичано, од страна на државниот врв на Република Македонија немаше никаква реакција. Нашите лидери очигледно се многу позаинтересирани за неуставниот договор од Пржино од кој веројатно им зависат кариерите и наместо жестоко да реагираат кога се во прашање националните интереси, тие изиграваат бриселски вазали и ...
  | | веќе видена

  Дали токму Коѕијас е човекот што ќе ја донесе добрата атмосфера? Кој е Никос Коѕијас? Какви се неговите досегашни ставови за спорот за името? Каков договор требало да направи Грција со албанскиот фактор во Македонија во врска со името и што требало за возврат да добие Албанија? Како требало Грција да ѝ врати мило за драго на Србија во врска со Македонија, признавајќи го Косово? ГРЧКОТО МНР ЗАКАЖА ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА ЗА 24 ЈУНИ На повидок ли е квалитативен исчекор во односите меѓу Република Македонија и Република Грција откако грчкото министерство за надворешни работи вчера и официјално, за 24-ти овој месец, ја закажа долгонајавуваната посета на шефот на својата дипломатија на Македонија? Актуелниот грчки министер за надворешни работи Никос Коѕијас, кој беше поставен на таа функција по драматичната победа на неговата левичарска коалиција СИРИЗА на изборите во јануари годинава, покажува поинакви знаци на однесување во врска со македонската држава во однос на неговите претходници. Тој најави мерки за ...
  сите 78 | | | веќе видена

  Мистериозниот грчки дипломат Алекс Рондос со кој се врзани шпекулации за тајна дипломатија со македонската влада за спорот за името ќе биде изведен пред суд под обвинение за проневера на девет милиони евра од грчкото Министерство за надворешни работи. Се работи за корупциски скандал кој ја потресе Грција минатата година дека преку невладината организација „Интернешнл мајн инишијатив“, која работела на отстранување мини во Босна, Ирак и Либан биле проневерени девет милиони евра. Парите со кои е оштетена грчката држава се сомнева дека биле користени за лично богатење на првиот човек на организацијата, Константинос Ѕевелекеос, кој е главниот осомничен во случајот и веќе една година е во притвор.Рондос, кој важи за еден од најмистериозните дипломати во грчкото Министерство за надворешни работи и поранешен соработник на Јоргос Папандреу, заедно со уште седум други осомничени учесници во невладината ќе бидат изведени пред кривичниот суд во Атина со цел да одговараат за кривичното дело измама и оштета на државата ...
  | | веќе видена

  Мистериозниот грчки дипломат Алекс Рондос, со кој се поврзани шпекулации за тајна дипломатија со македонската влада за спорот за името, ќе биде изведен пред суд под обвинение за проневера на девет милиони евра од грчкото Министерство за надворешни работи. Се работи за корупциски скандал кој ја потресе Грција минатата година. Според обвинението, преку невладината организација „Интернешнл мајн инишијатив“, која работела на отстранување мини во Босна, Ирак и Либан, биле проневерени девет милиони евра. Парите со кои е оштетена грчката држава се сомнева дека биле користени за лично богатење на првиот човек на организацијата, Константинос Ѕевелекеос, кој е главниот осомничен во случајот и веќе една година е во притвор. Рондос, кој важи за еден од најмистериозните дипломати во грчкото Министерство за надворешни работи и за поранешен соработник на Јоргос Папандреу, заедно со уште седум други осомничени учесници во невладината организација ќе бидат изведени пред кривичниот суд во Атина за да одговараат за кривичното ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг. - Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза, изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе“. Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила. - Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население, смета Друцас. Тој наведува дека ЕУ треба да ...
  сите 257 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг. - Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза, изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе". Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила. - Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население, смета Друцас. Тој наведува дека ЕУ треба да ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг.- Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза, изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе".Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила.- Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население, смета Друцас.Тој наведува дека ЕУ треба да покаже ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг. - Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза, изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе“. Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила. - Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население, смета Друцас. Тој наведува дека ЕУ треба да ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг. - Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза – изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе“. Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила. - Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население – смета Друцас. Тој наведува дека ЕУ треба да ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг. - Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза, изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе“. Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила. - Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население, смета Друцас. Тој наведува дека ЕУ треба да ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг.– Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза, изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе“. Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила.– Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население, смета Друцас. Тој наведува дека ЕУ треба да ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека се залага за промени во програмата на ЕУ за помош на Грција со цел да се стави крај на страдањето на стотици илјади Грци, но дека не смета оти е потребен отпис на грчкиот државен долг.- Сосема е легитимно и разбирливо правото на секоја нова грчка Влада да настапи пред партнерите од ЕУ со барање за нови преговори, бидејќи досегашниот рецепт ја вовлече Грција во длабока социјална криза, изјави Друцас во интервју за виенскиот весник „Пресе“. Тој смета дека и покрај најавите на новата грчка Влада за наспроведување на презмените обврски, Грција, како и секоја друга земја-членка на ЕУ, ќе се придржува кон меѓународните договори што ги склучила.- Новата грчка Влада сака да најде нов пристап во договорите со партнерите од ЕУ. Треба да се прифати постоењето на финансиската рамка меѓу Грција и ЕУ, но во таа рамка може да се променат оние делови кои придонесуваат за социјални кратење на грчкото население, смета Друцас. Тој наведува дека ЕУ треба да ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Ако треба да се избира кој е настанот што ја обележи дипломатската активност на македонската држава, тој ќе треба да се бара во најголемата и најмоќна земја во ЕУ, Германија. Во конкуренција влегуваат неколку изјави на високи германски политичари, пред сè на канцеларката Ангела Меркел и на министерот за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, и конференцијата што официјален Берлин ја организираше за земјите од Западен Балкан во август. Сепак, за авторот на овој текст најважен момент е еден мал и навидум неважен чекор на германската канцеларка направен на конгресот на нејзината партија ЦДУ која пред две недели со убедлива поддршка ја избра за свој старо-нов лидер. Се работи за моментот кога во текот на својот завршен говор Ангела Меркел земјава ја спомна како Македонија, а не со референцата од Обединетите нации. Се разбира, по дваесетина години битка за употреба на уставното име веќе не е вест кога некој ќе нè нарече Македонија, но, сепак, во оваа ситуација мора да се следи контекстот. Само еден месец ...
  сите 204 | | | веќе видена

  Искусниот новинар, повикувајќи се на свои извори тврди дека за ваквите позиции на Наумовски, за двојна формула, не било воопшто потребно да реагира грчкиот преговарач бидејќи на Нимиц му било веќе познато дека овој став не може да биде ниту точка на почеток на преговори за Атина. Уште во периодот кога ПАСОК беше на власт, а Димитрис Друцас министер за надворешни работи, Грција јасно кажа дека нема да преговара за двојна формула,бидејќи тоа не е во согласност со нејзините позиции. И сега, со Венизелос на позицијата шеф на дипломатијата, и барањата за промена на македонскиот устав, уште еднаш се потврдува дека Атина не би прифатила ништо друго освен име коа би се користело и за внатрешна и за надворешна употреба, што ги вклучува и билатералните односи со земјите кои не признале под уставното име. Грчкиот преговарач, веднаш по завршувањето на разговорите во Њујорк за државната новинска агенција АПЕ рече нови идеи ќе има следната година, потенцирајќи дека кој месец ќе се случи тоа, зависи од медијаторот Нимиц.
  сите 39 | | | веќе видена