Драмски

  во

  Магијата на театарските штици ја носи во себе уште од неговото раѓање, вљубеник во уметноста во чиј тефтер се запишани бројни улоги, секоја одново сработена ...
  сите 30 | | | веќе видена

  За време на реставрирањето на една напуштена луксузна париска резиденција вредна 35 милиони евра, во подрумот било пронајдено распаднато тело што било таму 30 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Драмски театар- Скопје кој е чест гостин на „Охридско лето“ вчеравечер на фестивалот ја одигра театарската претстава „Чудесна терапија“ од Даниел Глатауер во ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Онлајн премиера на проектот Театарот во креативните индустрии – дисперзирана драматика во Скопје ќе се одржи вечер во 19 часот. На овој културен настан ќе ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Уметницата Биљана Кајевиќ, родена во Скопје, каде што заврши Факултет за ликовни уметности во класата на професор Рубенс Корубин, веќе 20 години работи како ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Беше една од најголемите sвезди на поранешната југословенска сцена … Бранка Петриќ, шармантна дама и ненадминлива актерка, ги откри деталите за нејзината љубов ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Во рамките на драмската програма, вечерва на Охридско лето е театарската претстава „Чудесна терапија“ од Даниел Глатауер во изведба на актерите на Драмски ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Драмската програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ беше отворена вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ со театарската претстава ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Драмската програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ беше отворена вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ со театарската претстава ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Писателката Исидора Бјелица почина во 53 година од животот, во станот на своите родители во Нов Белград, потврдила нејзината сестра. Пејачката Светлана Цеца ...
  сите 71 | | | веќе видена