Дортмунд

  во

  Фудбалската евро понуда продолжува со реванш натпреварите од првото коло во Купот на УЕФА.

  За нас интересни петте екипи во кои настапуваат 6-мина македонци.

  Литекс на Дарко Тасевски почнува од 1:1 против Жилина. Александар Лазевски и Драган Чадиковски со Партизан имаат предност од 2:1 против Темишвар.

  Херенвен на повредениот Горан Попов има 1:1 во дуелот со Виторија Сетубал. Гоце Толески и Славија Прага се фаворити против романскиот Васлуи.

  Златко Таневски во полскиот Лех Познањ со негатива од 2:1 ќе стартува против Австрија Виена. Копенхаген - Москва (2:1) Астон Вила - Литекс (3:1) Штутгарт - Черно Море (2:1) Сент Ентиен - Тел Авив (2:1) ЦСКА Москва - Славен (2:1) Спартак Москва - Бањик (1:0) Депортиво - Бран (0:2) Калмар - Феенорд (1:0) Униреа - Хамбургер (0:0) Мадервел - Нанси (0:1) Манчестер С. - Омонија (2:1) Гимараеш - Портсмут (0:2) Рапид - Волфзбург (0:1) Васлуи - Славија Прага (0:0) Лех - Австрија (1:2) Металист - Бешикташ (0:1) Левски - Жилина (1:1) Динамо ...
  | | веќе видена | слични

  Баерн Минхен падна на деветтото место на табелата откако со 1-0 беше поразен во Хановер и го доживеа вториот пораз по ред во германската Бундес-лига. Со победата од 1-0 над Борусија Менхенгладбах, Хамбургер го презеде водството на табелата, искористувајќи го поразот на Шалке од 0-1 на гостувањето во Келн. По пораз од 2-5 минатото коло од Вердер, Баварците во 6. коло повторно се покажаа во очајно светло. Младиот голман Михаел Ренсинг беше на погрешна нога во моментите кога унгарскиот интернационалец Шабол Хушти го изведе слободниот удар во 23. минута и го зголеми незадоволството на навивачите на Баерн од неговите настапи. По подолго време во тимот се најде и францускиот плејмејкер Франк Рибери, но и тој не успеа да помогне да се избегне поразот. - Рано е да се говори за криза. Не бевме комплетни на подготовките, а голем број играчи настапуваа на Европското првенство. Нормално е да се има пад во формата. Се надевам дека доаѓа период на пораст на формата, а тоа ќе го докажеме на средбата од Лигата на шампионите ...
  | | веќе видена | слични

  Баерн Минхен падна на деветтото место на табелата откако со 1-0 беше поразен во Хановер и го доживеа вториот пораз по ред во германската Бундес-лига. Со победата од 1-0 над Борусија Менхенгладбах, Хамбургер го презеде водството на табелата, искористувајќи го поразот на Шалке од 0-1 на гостувањето во Келн. По пораз од 2-5 минатото коло од Вердер, Баварците во 6. коло повторно се покажаа во очајно светло. Младиот голман Михаел Ренсинг беше на погрешна нога во моментите кога унгарскиот интернационалец Шабол Хушти го изведе слободниот удар во 23. минута и го зголеми незадоволството на навивачите на Баерн од неговите настапи. По подолго време во тимот се најде и францускиот плејмејкер Франк Рибери, но и тој не успеа да помогне да се избегне поразот. - Рано е да се говори за криза. Не бевме комплетни на подготовките, а голем број играчи настапуваа на Европското првенство. Нормално е да се има пад во формата. Се надевам дека доаѓа период на пораст на формата, а тоа ќе го докажеме на средбата од Лигата на шампионите ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Карлсруе победија на гостувањето кај Волфсбург со 2:1 и така го нанесоа првиот пораз за домашната екипа во шампионатот на Германија.

  Карлсруе поведе во 51. минута со голот на Масимилијан Порсел од слободен удар, а Себастијан Фрис го дуплира водството на гостите во 75. минута.

  Фудбалерот на Волфсбург Рикардо Кошта на 10 минути пред крајот им даде надеж на домашните навивачи дека можат до бод, меѓутоа Волфсбург не успеа да искористи неколку одлични шанси за изедначување.

  Фудбалерите на Волфсбург после шестото коло се наоѓаат на осмото место на табелата со девет освоени поени, додека со шест, Карлсруе е на 14. место.

  Во последниот натпревар од шестото коло Ајнтрахт од Франкфурт и Арминија одиграа нерешено 1:1.

  Гостите од Билефелд поведоа во 7. минута со голот на Артур Вичнијарек, Ајнтрахт изедначи во 87. минута, а стрелец беше Бенјамин Келер.

  Резултати од 6. коло во Бундес лигата: Ајнтрахт Франкфурт - Арминија Билефелд 1:1 Карлсруе - ...
  | | веќе видена | слични

  Баварците загубија од Хановер со 1:0, Вердер го победи новиот бундеслигаш Хофенхајм со 5:4

  Јирген Клинсман дефинитивно нема мирен сон. По „петардата“ од Вердер во минатото коло, Баерн (М), викендот во Хановер, го запиша и вториот пораз во низа во бундеслигашката конкуренција. Истоимениот противник славеше со 1:0 со погодокот на Хушти во 23 минута од слободен удар иако Баварците беа доминентен тим во текот на целиот натпревар, но нивната иницијатива не вроди со плод.

  Вистинска голеада и трилер проследија гледачите во Бремен каде Вердер со играч помалку го порази новиот бундеслигаш, Хофенхајм, со 5:4. Распродадениот „Везер“ стадион „експлодира“ уште во осмата минута кога Оцил им обезбеди предност на домашните. Осум минути по примениот гол Хофенхајм успеа да израмни преку Ибишевиќ, но Вердер ја врати позитивата по неполни 60 секунди, откако Пизаро со пета ја затресе противничката мрежа. Четири минути подоцна во листата на стрелци се запиша и Диего за водство на составот на Томас Шаф со 3:1, ...
  | | веќе видена | слични

  Баерн се рехабилитира во купот

  Бранителот на трофејот во националниот германски куп, Баерн Минхен се пласираше во осминафиналето, откако со 2-0 ја доби локалната баварска пресметка со ривалот Нирнберг. Клосе и Боровски во 7 и 69 минута ја затресоа противничката мрежа. Финалистот од минатата сезона, Борусија Дортмунд, во продолжението ја победи Херта со 2-1. Фрај го отвори резултатот во 7 минута, а за гостите од Берлин израмни Пантелиќ во 22 минута. Климовиц во 104 минута се погрижи за натамошен пласман на „милионерите“. Амбициозниот Хофенхајм загуби со 1-3 на гостувањето кај второлигашот Фрајбург, иако по првото полувреме водеше со голот на Салиховиќ.

  Останати резултати: Хамбургер - Бохум 2-0, Офенбах кикерс - Карлсруе 0-2, Обернуланд - Волфсбург 0-7, Вехен - Ахен 1-0, Карл Цајс Јена - Франкфурт 1-0, Штутгарт - Арминија 2-0.
  | | веќе видена | слични

  Лев го прескона самитот на УЕФА

  Селекторот на Германската фудбалска репрезентација, Јоаким Лев го повреди коленото додека играше мал фудбал со пријателите.

  - Моментално не можам нормално да одам и морам да внимавам на коленото. Кога отокот ќе спадне, се надевам дека ќе можам нормално да се движам - изјави Лев, кој поради повредата ја пропушти седницата на УЕФА во Виена.Според првичната дијагноза Лев ги повредил лигаментите и менискусот на коленото, но хируршки зафат нема да биде потребен.Тренерот на панцирите потврди дека повредата нема да го одвои од работното место.

  - Секако дека некое време нема да можам да спортувам, но припремите за натпреварите со Русија и Велс нема да ги пропуштам - додаде Лев.Репрезентацијата на Германија ќе се собере на 7 октомври за мини-подготовки пред натпреварите на 11 октомври против Русија во Дортмунд и четири дена подоцна против Велс во Менхенгладбах.
  | | веќе видена | слични

  Вердер го посрамоти Баерн

  Баерн Минхен го доживеа еден од најтешките порази во поновата клупска историја, а со тоа и Јирген Клинсман во тренерската кариера. Во мечот што привлече најголемо внимание во петтото коло во германското фудбалско првенство Баварците на сопствениот тревник беа „покосени“ од Вердер со убедливи 2:5. Гостите од Бремен имаа изненадувачки плус пет. За тоа се погрижија Розенберг во 30 и 67 минута, Налдо во 45, Оцил во 54 и Пизаро во 60. Бламажата на домашните ја ублажи екс играчот на Вердер, Тим Боровски, со головите во 71 и 85 минута, но тоа нема да му ја олесни работата на Клинсман да им објасни на навивачите на својот клуб за причините за овој, за нив, срамен пораз. На тој начин Вердер ја прекина серијата од 20 натпревари без пораз на домашен терен на Баерн (М) што е рекорд во Бундеслигата.

  „Ова е црн ден за нас. Добивме голема шлаканица“, изјави кормиларот на Баварците, Јирген Клинсман, за чиј тим ова е прв пораз во оваа сезона.

  Иако и двете екипи не можат ...
  | | веќе видена | слични

  Се израдува на првата победа во дресот на Милан: Роналдињу

  Македонија остана без преставник на меѓународната клупска сцена. Македонскиот фудбал во Купот на УЕФА останаа да го претставуваа само неколку фудбалери. Репрезентативецот Дарко Тасевски ги одигра последните 30 минути за Левски кој одигра нерешено 1-1 на гостувањето против Жилина. Напаѓачот на Партизан Драган Чадиковски влезе во судиското дополнување против Поли Темишвар. „Црно-белите“ победија со 2-1 во Романија. Гоце Толески остана на клупата за резервни играчи за Славија Прага која на свој терен одигра без голови против Васлуј.

  Првиот фаворит за титулата во најмасовното фудбалско натпреварување во Европа, Купот на УЕФА, италијанскиот Милан победи со 3-1 на „Сан Сиро“ во првиот меч против Цирих. Вкупно 40 меча се одиграа ширум Европа во борба за пласман во групите на Купот на УЕФА. Возвратните мечеви од првото коло се играат на 2 октомври. Повеќекратниот европски првак Милан немаше многу проблеми и со 3-1 го победи швајцарскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Стартуваше првото коло од Купот на УЕФА, без многу неочекувани резултати, погодни за љубителите на обложувањето.

  Мало изненадување претставува ремито на Униреа во Хамбург, како и сигурната победа на норвешки Бран над Депортиво Ла Коруња.

  Во еден од дерби мечевите, Наполи во многу интересен меч ја победи Бенфика, додека Удинезе во Дортмунд стигна до предност која тешко дека ќе ја испушти во реванш натпреварот на свој терен.

  Вреди да се напомене и победата на Милан од 3:1 во дуелот со Цирих, како и триумфот на Манчестер Сити од 1:2 на гостувањето против Омонија.

  Резултати од првото коло во Купот на УЕФА: Москва - Копенхаген 1:2 Литекс - Астон Вила 1:3 Черно Море - Штутгарт 1:2 Тел Авив - Сент Ентиен 1:2 Славен - ЦСКА Москва 1:2 Бањик - Спартак Москва 0:1 Бран - Депортиво 2:0 Феенорд - Калмар 0:1 Хамбургер - Униреа 0:0 Нанси - Мадервел 1:0 Омонија - Манчестер С. 1:2 Портсмут - Гимараеш 2:0 Волфзбург - Рапид 1:0 Славија Прага - Васлуј 0:0 Австрија - Лех 2:1 Бешикташ - ...
  | | веќе видена | слични

  Милан на поправен во УЕФА-купот

  По пауза од седум години италијанскиот гигант Милан повторно ќе настапува во најмасовното клупско натпреварување - Купот на УЕФА, а натпреварите во 1. коло денеска ги започнува на гостувањето во Цирих. „Росонерите“, кои немаат трофеј во УЕФА-купот, со порази од Болоња и Џенова во Серија А ја почнаа новата сезона. За мечот против Цирих на листата повредени, покрај Алесандро Неста, Џенаро Гатузо и Филипо Инзаги, се најде и плејмејкерот Андреа Пирло.Севилја, актуелниот најдоброрангиран тим во Купот на УЕФА, по една година пауза се враќа во ова натпреварување, кое го освои во 2006 и 2007. Андалузијците ќе се соочат со богатиот австриски бундеслигаш Салцбург.Тотнем, првиот освојувач на УЕФА-купот во 1972, поради слабите резултати во премиерлигата, е под притисок да победи против Висла Краков, која беше елиминирана од Барселона во квалификациите за ЛШ.

  Ајакс, освојувачот на трофејот во 1992 и четирикратен европски првак, гостува кај Борац, а на клупата на ...
  | | веќе видена | слични

  Во Купот на УЕФА на програмата е последниот филтер пред формирањето на групите, а во него ќе учествуваат четири македонски интернационалци. Напаѓачот Гоце Толески со Славија Прага, откако не успеа да обезбеди пласман во Лигата на шампионите, ќе ја нагости романската екипа Васлуи. Бугарскиот шампион Левски Софија, во кој главната улога во средниот ред ја има репрезентативецот Дарко Тасевски, му гостува на словачкиот претставник Жилина. Драган Чадиковски со Партизан патува во Темишвар, исто како и Златко Таневски кој со Леч Познањ игра со Австрија Виена. Прв фаворит за освојување на титулата е италијанскиот Милан кој во најмасовното натпреварувањето ќе почне со Цирих на „Сан Сиро“. Белгискиот шампион Стандард Лиеж, по елиминацијата од Ливерпул во квалификациите за ЛШ, повторно патува во овој англиски град, на гости кај Евертон. Двојки за прво коло: Милан - Цирих, Темишвар - Партизан, Баник - Спартак Москва, Металист - Бешикташ, Портсмут - Гимараеш, Кајзериспор - ПСЖ, Севилја - Салзбург, Волфсбург - Рапид ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобриот стрелец во историјата на чешката репрезентација потврди

  „Разговарав со селекторот и останав на својот став дека веќе нема да играм. Имам 35 години и е време да застанам. Ги гледав момчињата на пријателскиот натпревар против Англија на „Вембли“ (2:2) и мислам дека им е убаво без мене“, изјави корпулентниот напаѓач, кој за репрезентацијата постигна 55 гола во 90 натпревари.

  Јан Колер кариерата ја започна во прашка Спарта, мина во Локерен, а во својата богата меѓународна кариера играше за Андерлехт, Борусија Дортмунд, Монако и Нирнберг. Моментално е член на рускиот тим Крилја Совјетов од Самара.

  Роналдо во Манчестер сити?  Како што се наведува во шпанскиот весник „Ел Мундо Депортиво“, некогаш најдобриот светски фудбалер Роналдо, ја прифатил понудата на англискиот клуб тешка девет милиони евра. Роналдо ќе потпише договор на една сезона, а доколку двете страни бидат задоволни, тој ќе се продолжи.

  Меѓутоа, само неколку часа по оваа информација ...
  | | веќе видена | слични

  Многу постигнати голови и еден смртен случај го одбележаа 4. коло во Бундеслигата. Црна точка на мечот Келн - Баерн Минхен, на кој гостите победија со 3-0, остави смртта на 47-годишен фудбалски навивач, кој почина на стадионот. Причините за трагедијата не се познати. Хамбургер го презеде врвот на табелата по победата над Баер Леверкузен со 3-2, иако губеше со 2-0. Борусија Дортмунт направи уште подобар камбек откако по водството од 3-0 на Шалке, освои бод постигнувајќи 3 гола во второто полувреме.Два натпревари по ред Хамбургер победува со пресврт откако двапати имаше негатива од 2 гола. Фудбалерите на Мартин Јол во драматичен натпревар го победија Баер Леверкузен кој уште во првото полувреме остана со играч помалку.

  -Направивме многу грешки на почетокот од натпреварот што не смеат да се повторат. Задоволен сум што играчите се вратија во игра. Голот кој го постигнавме пред полувремето беше доста важен - изјави Мартин Јол.Баер со головите на Барнета и Хермес имаше водство од 2-0 против Хамбургер ...
  | | веќе видена | слични

  Дерби-натпреварите во кои се сретнаа Борусија Д. со Шалке и Хамбургер со Баер Леверкузен донесоа и најголеми возбудувања во четвртото коло на германската Бундес-лига. Баерн Минхен немаше проблеми на гостувањето во Келн, исто како и Вердер на домашен терен против Енерги Котбус на македонскиот интернационалец Игор Митрески. Во Хамбург домаќинот направи пресврт по водството на Баер од 0-2. Барнета во 4. минута и Хелмес во 24. минута ги постигнаа головите за Леверкузен, а радоста на домашната публика им ја донесоа Гуереро (36.), Олиќ (52.) и Петриќ во 73. минута. Од 40. минута Баер остана со играч помалку бидејќи беше исклучен Фридрих. - Убаво е да се биде на првото место во Бундес-лигата. Ме радува што на секој натпревар постигнуваме гол повеќе од противникот. Сепак, мора многу повеќе да се внимава на одбраната, бидејќи постојано мораме да бркаме дефицит. Досега успевавме да се враќаме во игра, но тоа не може да трае вечно - изјави Мартин Јол, тренер на Хамбургер. Во Дортмунд средбата заврши без победник 3-3, ...
  | | веќе видена | слични

  Мурињо: Требаше да ја добиеме Катанија со 5:1!

  Актуелниот шампион на Италија, Интер во саботата го одигра својот прв меч пред својата публика во новата сезона и успеа тешко да ја совлада Катанија со 2:1 и тоа со играч помалку (во 45 минута исклучен беше Мунтари, само три минути по водечкиот гол на Катанија преку Пласмати и две по израмнувачкиот на Кварезма - победата ја донесе Терлизи со автоголот во 48 минута). Но тренерот Жозе Мурињо, кому ова му е 99 домашен натпревар без пораз (низата започна уште 2003 година, кога седеше на клупата на Порто), вели дека неговиот тим играл добро и дека требало да слави со 5:1.

  „Во првиот дел додека бевме 11 игравме многу добро. Добивме гол, но тимот реагираше одлично и веднаш израмни преку Кварезма. Катанија играше свој меч, но мислам дека реалниот резулат ќе беше 4:1 или 5:1“, изјави Мурињо и додаде: „Читав дека Зенга најавува победа во Милано. Но на терен тоа не го приметив“.

  Од друга страна Зенга му порача на Мурињо дека претерува: „Какви ...
  | | веќе видена | слични

  Вердер продолжува со слабите резултати и по три кола во Бундес-лигата нема забележано победа. Хамбургер надополни дефицит од два гола и стигна до три бода на гостувањето во Билефилд кај Арминија, а Шалке пред своите симпатизери минимално го совлада Бохум. Убедлив на домашен терен беше Баер Леверкузен, а полн погодок на гости постигна Борусија Дортмунд.
  Вердер со 2-3 загуби во Менхенгладбах. Домашните дојдоа до недостижна предност со головите на Матмоур, Фриенд и на Баумјохан. Вердер до крајот само да го намали резултатот, преку Пизаро и со голот на Диего. - Не знам што се случува со играчите. На подготовките се функционираше како што треба, но не и на стартот на првенството. Доцна се освестивме од почетниот шок. Да имаше уште малку време, ќе можевме да се надеваме на еден бод. Честитки за домаќините за одличната претстава. Се уште е почетна фаза на првенството, но мислам дека ги потрошивме сите кредити и од следниот меч ќе мораме да победуваме - вели Томас Шаф, стратег на Вердер. Хамбургер губеше во ...
  | | веќе видена | слични

  Зенит го освои Суперкупот

  Руската фудбалска машина конечно проработи, на почетокот на 21. век наговестувајќи комплетна фудбалска експанзија и атака на европскиот трон. Репрезентацијата на оваа земја стигна до полуфиналето на неодамна завршеното европско првенство, екипата на ЦСКА од Москва во 2005 година го освои Купот на УЕФА, а три години подоцна успехот го повтори и тимот на Зенит. Екипата од Сант Петербург направи и чекор повеќе, па така во петокот вечерта во Монако, Русите го освоија Супер- купот на Европа. Тимот со кој командува Холанѓанецот Дик Адвокат го победи актуелниот владетел на Стариот континент, Манчестер јунајтед со 2:1. „Ова е последното предупредување за фудбалска Европа. Ако досега некој не не разбираше сериозно, најверојатно по оваа средба ќе го промени мислењето. Можеби некому средбата против тимот на Манчестер му делуваше како пријателска, меѓутоа јас знам што имам во раката“, изјави холандскиот стручњак држејќи го победничкиот пехар во рацете. Инаку, тимот на Зенит е актуелен ...
  | | веќе видена | слични

  Расинг Сантандер и Болтон Вандерерс постигнаа договор за полскиот интернационалец Еби Смоларек, кој ќе игра како позајмен играч една година во Англија.

  23 годишниот напаѓач, кој има 40 настапи за полската селекција, во Сантандер во 2007 година од тимот на холандскиот Фејенорд, а претходно играше и за бундеслигашот Борусија Дортмунд.

  Смоларек, кој е син на поранешниот полски репрезентативец Влодзимиерз Смоларек, беше именуван за најдобриот играч на Полска и тоа три години по ред, во 2005-та, 2006-та и 2007-ма.

  Смоларек беше дел од полскиот тим на Еуро 2008 и постигна девет гола.
  | | веќе видена | слични

  Милан со Цирих во првото коло на УЕФА

  Италијанскиот клуб Милан ќе игра со Цирих во првото коло од Купот на УЕФА, кое е квалификации за влез во фазата по групи во второто по квалитет клупско фудбалско натпреварување во Европа. Милан по подолго време не е дел од Лигата на шампионите и откако летово се засили со повеќе познати играчи, сега е кандидат број еден за пехарот во Купот на УЕФА. Првото коло се игра по системот на елиминација (дома-гости) на 18 септември и 2 октомври по што ќе останат 40 екипи кои потоа ќе бидат поделени во 8 групи по пет тима. Фазата по групи почнува на 23 октомври. Финалето е закажано за 20 мај 2009 на стадионот „Шукру Сараџоглу“ во Истанбул.

  Од учесниците во годинашниот Куп на УЕФА има три европски експрваци: Милан, Ајакс и Бенфика. Двојки за 1 коло: Милан - Цирих, Темишвар - Партизан, Херта - Сент Патрик, Бањик - Спартак Москва, Металист - Бешикташ, Портсмут - Гимараеш, Кајзериспор - ПСЖ, Севилја - Салцбург, Волфсбург - Рапид Букурешт, Сампдорија - Каунас, ...
  | | веќе видена | слични