Днипро

  во

  Шкендија и Номе Калју ќе го играат реванш-дуелот од осминафиналето во квалификациите за Лигата на шампионите во Скопје денеска, од 17 часот, а токму 17-та е ...
  сите 143 | | | веќе видена

  Модерниот фудбал може да биде многу суров, а тоа најдобро го почувствува украинскиот клуб Днипро. Тоа е клубот кој во 2015 година играше во финалето на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Фудбалот е суров и тоа е јасно од поодамна, многу работи се менуваат и доколку не го одржувате чекорот со времето ќе ве снајде лоша судбина. Денес многу ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Арсенал се надева на магијата на Унаи Емери и на продолжување на перфектната низа победи во финалните мечеви на Шпанецот во Европа Лигата. Емери досега трипати ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Атлетико Мадрид потврди дека му дале тригодишен договор на хрватскиот напаѓач Никола Калиниќ, кој пристигнува на „Ванта метрополитано“ по една лоша сезона за тимот на Милан. 30-годишниот напаѓач пред сезоната за Милан играше за Фиорентина, каде што постигна 33 гола во 84 мечеви, а претходно играше и за Хајдук, Блекбурн и Днипро. Калиниќ има 15 гола во 42 меча за хрватската репрезентација, но ќе остане познат по тоа што беше избркан од селекторот Златко Далиќ по првиот меч на СП во Русија, по што Хрватска стигна до финалето. Иако не се откриваат деталите на трансферот, италијанските медиуми тврдат дека се работи за сума од околу 15 милиони евра. Nikola Kalinic will join our club on a permanent transfer from @acmilan . Welcome, Nikola! ⚪ ➡ https://t.co/JZuuQ13KYS #AúpaAtleti pic.twitter.com/JDB5wgzolH — Atlético de Madrid (@atletienglish) August 9, 2018
  сите 27 | | | веќе видена

  Никола Калиниќ речиси десет години беше најскапиот играч во историјата на Хајдук, клуб за кој напаѓачот даде три гола во неговата последна сезона таму за три победи над најголемиот ривал Динамо. За Днипро даде гол во финалето на Лига Европа, а како напаѓач на Фиорентина оствари хет-трик против Интер и гол за победа над Јувентус, што му го осигура трансферот во Милан вреден 20 милиони евра. Во поглед на хрватската репрезентација, седум играчи од самостојна Хрватска имаат дадено повеќе голови од Калиниќ. Но, со оглед на тоа дека 15 гола постигна во само 42 натпревари, што е во просек 0,35 голови од средба, од Калиниќ во Хрватска поефикасни се само Шукер (69 настапи/45 голови/0,65 по натпревар) и Едуардо (64 настапи/29 голови/0,45 по натпревар). На Никола Калиниќ никој ништо му нема подарено во кариерата. Но, со напредокот на неговата кариера, почна да го бие глас на арогантен, себичен и дека „изигрува примадона“ што прави драма секогаш кога не е по негово. Ваквото негово однесување честопати излегувало од ...
  сите 6 | | | веќе видена

  За следната сезона, Милан потпиша уште еден фудбалер без никаква отштета откако постигна договор за тригодишна соработка со левиот бек Иван Стриниќ кој самиот го потврди трансферот. – Сезоната е завршена и бидејќи веќе не сум играч на Сампдорија можам да кажам дека потпишав тригодишен договор со Милан, мислам дека клубот ќе го објави трансферот по Светското првенство. Договорот ми истекуваше и не потпишував нов, а Сампдорија реши да ме изолира, па затоа настапив на само три натпревари во вториот дел од сезоната. Челниците на Милан ме сакаа, не им беше важно колку ќе играм во овие последни месеци бидејќи веруваат во моите квалитети, изјави Стриниќ. Стриниќ пред да го облече дресот на Сампдорија настапуваше за Наполи, а претходно три сезони мина во украински Днипро.
  сите 5 | | | веќе видена

  Стигна потврдата, потпишан е договор на три години! Вакво нешто се очекуваше веќе подолго време, а сега добивме и потврда од самиот играч, Милан и Гатузо добиваат нов дефанзивец. 30 годишниот досегашен член на екипата на Сампдорија, Иван Стриниќ е ново засилување за „росонерите“. „Сезоната сега е завршена и можам да кажам дека повеќе не сум фудбалер на Сампдорија и дека потпиша договор на три години со Милан“, изјави Иван Стриниќ. Стриниќ е лев бек го носи дресот на репрезентацијата на Хрватска и многу веројатно ќе се најде на Мундијалот во Русија. Покрај Сампдорија до сега во својата кариера го носеше дресот на Ле Мане, Драговољац, Хајдук Сплит, Днипро и Наполи. Иван Стриниќ во Милан ќе му се придружи на Никола Калиниќ, секако доколку напаѓачот не го напушти италијанскиот клуб. Потврди самиот играч: Првото засилување за Милан е – дефанзивец!
  сите 6 | | | веќе видена

  Во пресрет на финалето од Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул, пет метро станици во Киев биле затворени по дојава за поставена бомба. Во пресрет на финалето од Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул, пет метро станици во Киев биле затворени по дојава за поставена бомба. Анонимна дојава за бомба придонесе попладнево пет метро станици да бидат затворени. Веста на медиумите ја потврди и самата метро служба, која на Фејсбук соопшти дека затворени се станиците „Днипро“, „Хидропарк“, „Ливобережна“, „Арсенална“ и „Херои Днипра“. Како што пренесуваат медиумите, на овие пет станици бил забренет влез и излез се додека антитерористичките тимови не извршиле детална проверка. Целиот инцидент се случи на само неколку часа пред финалето од Лигата на шампионите и дуелот помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул на Олимпискиот стадион.
  сите 31 | | | веќе видена

  Навивачите на Ливерпул и на Реал Мадрид во пријателска атмосфера го дочекуваат финалето во Киев, но органите на редот во украинската метропола попладнево се соочија со неочекувани проблеми по дојавите за бомби во неколку метро-станици. Како што потврдија полициски извори, имало дојава за бомби во пет станици, сите околу центарот на Киев, при што сите пет експресно биле евакуирани. Засега не е пронајдена експлозивна направа во ниту една од петте метро-станици, Днипро, Хидропарк, Ливобережна, Арсенална и Хероив Днипра, но истите најверојатно ќе бидат затворени до крајот на денот. извор: ekipa.mk
  сите 13 | | | веќе видена

  Украинската полиција ги затвори метро-станиците Днипро, Хидропарк, Ливобережна, Арсенална и Хероив Днипра по телефонските закани за поставени бомби, но на крајот ова се покажа како лажна информација. За среќа, ниту една од овие станици не се наоѓа во близината на стадионот „Олимписки“, каде што се концентрирани навивачите на Реал Мадрид и на Ливерпул пред финалето на Лигата на шампионите. „Анонимните закани тврдеа дека постојат закани за бомбашки напад на овие станици. Тие беа затворени, а истрагата продолжува. По кратката пауза, тие се отворени“, се вели во соопштението на метро-системот. Околу стадионот на кој вечерва ќе се одлучува владетелот на европскиот фудбал има огромен број на полициски сили. Фото: ЕПА
  сите 14 | | | веќе видена

  Неколку часа пред финалето во Лига на шампиони помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул пет метро станици во Киев беа испразнети поради аларм за бомба. Имено, имало лажен повик за бомба, па пет метро станици веднаш биле испразнети и блокирани поради безбедносни мерки, пренесуваат украинските власти. Анонимен глас се јавил за да предупреди дета станува збор за станиците „Днипро“, „Хидропарк“, „Ливобережна“, „Арсенална“ и „Хериов Днипра“. Специјални антитерористичка единица веднаш изврши проверка, но не најде ништо, па беше установено дека станува збор за лажен аларм. Аларм за бомба ги исплаши сите во Киев пред финалето!
  сите 15 | | | веќе видена

  Во пресрет на финалето од Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул, пет метростаници во Киев беа затворени по дојава за поставена бомба.Анонимна дојава за бомба придонесе попладнево пет метростаници да бидат затворени.Веста на медиумите ја потврди и самата метрослужба, која на Фејсбук соопшти дека затворени се станиците „Днипро“, „Хидропарк“, „Ливобережна“, „Арсенална“ и „Херои Днипра“.Како што пренесуваат медиумите, на овие пет станици бил забранет влез и излез сѐ додека антитерористичките тимови не извршиле детална проверка.Целиот инцидент се случи на само неколку часа пред финалето од Лигата на шампионите и дуелот помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул на Олимпискиот стадион.
  сите 51 | | | веќе видена

  Милан ја заврши сезоната во Серија А на шестото месо и осигура пласман во Лига Европа за наредната сезона, но веројатно нема да може да игра затоа што ќе му забрани УЕФА. УЕФА одлучила да го одбие барањето на „Росонерите" околу договорот за финансиски фер-плеј, па Милан се најде во големи проблеми. Доколку УЕФА остана доследна на принципите, како што постапи и со претходните клубови како Галатасарај, Днипро, Сион, Панатинаикос... тогаш Милан нема да игра во Европа наредната сезона. „По детално прегледување на документите и анализа на објаснувањата на претставници на клубот заклучивме дека сме далеку од договор со клубот. Основниот проблем е поврзан со нејаснотии околу рефинансирањето на заемот што клубот го земал, а треба да го исплати до октомври", објавија од УЕФА. Сепак, тоа е највисоката можна казна за „Росонерите", бидејќи не е исклучено да биде полесно казнета со забрана за донесување на играчи во некој од наредните преодни рокови. Милан минатото лето потроши повеќе од 200 милиони евра на ...
  сите 38 | | | веќе видена

  УЕФА одлучила да го одбие барањето на „Росонерите" околу договорот за финансиски фер-плеј, па Милан се најде во големи проблеми. Доколку УЕФА остана доследна на принципите, како што постапи и со претходните клубови како Галатасарај, Днипро, Сион, Панатинаикос... тогаш Милан нема да игра во Европа наредната сезона. „По детално прегледување на документите и анализа на објаснувањата на претставници на клубот заклучивме дека сме далеку од договор со клубот. Основниот проблем е поврзан со нејаснотии околу рефинансирањето на заемот што клубот го земал, а треба да го исплати до октомври", објавија од УЕФА. Сепак, тоа е највисоката можна казна за „Росонерите", бидејќи не е исклучено да биде полесно казнета со забрана за донесување на играчи во некој од наредните преодни рокови. Милан минатото лето потроши повеќе од 200 милиони евра на засилувања, но не е познато од каде ги добија тие пари. Долгот кон компанијата Елиот од каде се земени парите уште е висок, а треба целосно да биде покриен до октомври во спротивно ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Шпанската доминација во европските натпреварувања е навистина застрашувачка, а беше продолжена со триумфот на Атлетико Мадрид против Марсеј во вчерашното финале од Лигата на Европа. Ниту една лига не може да се мери со клубовите од Ла Лига. Податоците кои ќе ви ги претставиме потврдуваат дека Примера во последните години го надмина она што беше Серија А во 90-те и подоцна Премиер лигата. Од сезоната 2013/2014 шпанските клубпви дури осум од девет пати ги освојувале трофеите во Лигата на Европа и Лигата на шампионите. Единствениот клуб кој во тој период ја расипа шпанската забава во Европа беше Манчестер Јунајтед со минатогодишното освојување на Лигата на Европа. Ако одиме понатаму, шпанските клубови освоија девет од последните 15 во Лигата на Европа, седум од последните 12 во Лигата на шампионите и 10 од 15 Суперкупови, помеѓу кои осум од последните девет. Манчестер Јунајтед е единствената екипа која не доаѓа од Шпанија и која освоија еден од последните 12 европски трофеи: Лигата на шампионите, Лигата на ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Во тимот на Милан минатата година пристигнаа многу фудбалери од кои навивачите и раководството очекуваа многу. Сепак, повеќето од нив потфрлија, а оној кој најмалку се прослави на „Сан Сиро“ е хрватскиот интернационалец, Никола Калиниќ кој дојде од Фиорентина. Јасно е дека во Милан повеќе не сметаат на неговите услуги, па се подготвени да го пуштат да си замине во овој преоден рок. За него интерес постоеше од неколку екипи од Кина, а како што пишува „Тутоспорт“ негова следна дестинација би можела да биде Русија. Наводно, за Калиниќ постои интерес од рускиот гигант Спартак Москва. Раководството на Спартак според пишувањата на италијанските медиуми успеало да договори доста поволна цена за напаѓачот кој во минатото со успех настапуваше во Хајдук, Днипро, Блекбурн и Фиорентина.
  сите 30 | | | веќе видена

  Мечот ќе се игра на Олимпискиот стадион во Киев, а за пехарот ќе се борат Реал, кој е најтрофеен со 12 титули, и Ливерпул, петкратниот европски шампион Киев, главниот град на Украина, привршува со подготовките за големиот настан, финалето на Лигата на шампионите (ЛШ) во фудбал, на 26 мај (20.45 часот). За трофејот ќе се борат шпанскиот Реал Мадрид, кој е најтрофеен со 12 титули, од кои две во последните две години и англискиот Ливерпул, петкратниот европски шампион. Мечот ќе се игра на Националниот спортски комплекс (НСК), односно на Олимпискиот стадион во Киев, кој е со капацитет од 70.500 места (за финалето ќе биде редуциран на 63.000 места). Стадионот е изграден во 1923 година за потребите на тогашната Спартакијада, потоа е реновиран неколкупати, за мечевите на фудбалскиот турнир на Летните олимписки игри (ЛОИ) 1980 и последен пат во 2011-та, пред завршниот турнир за Европското првенство (ЕП) 2012 што се одржа во Украина и во Полска. На него тогаш беа одиграни пет натпревари, меѓу кои и финалето меѓу ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Македонскиот главен град Скопје е на 14. место меѓу 26 градови во Европа во кои може да се живее со помалку од 600 британски фунти месечно, според „Бизнис инсајдер". Магазинот пресметал дека трошоците за нормален живот во Скопје во текот на еден месец достигнуваат најмногу 600 евра. Во пресметката се вклучени цената на храната, просечната плата, економската ситуација во државата, опциите за домување, комуналиите, станарините, даноците, трошоците за одмор, па дури и цената на кафето во кафуле. Најевтин град за живеење на Балканот е Приштина, каде што може да се живее со 500 евра месечно. Најевтино во Европа се живее во украинскиот град Днипро. За споредба пред четири години, односно во 2014-та година Скопје бил втор на листата најевтини градови во Европа.
  сите 6 | | | веќе видена

  Македонскиот главен град Скопје е на 14. место меѓу 26 градови во Европа во кои може да се живее со помалку од 600 британски фунти месечно, според „Бизнис инсајдер“. Магазинот пресметал дека трошоците за нормален живот во Скопје во текот на еден месец достигнуваат најмногу 600 евра. Во пресметката се вклучени цената на храната, просечната плата, економската ситуација во државата, опциите за домување, комуналиите, станарините, даноците, трошоците за одмор, па дури и цената на кафето во кафуле. Најевтин град за живеење на Балканот е Приштина, каде што може да се живее со 500 евра месечно. Косовскиот главен град е четврти на листата најевтини на стариот континент, на која на првото место е Днипро во Украина со 450 евра. Од градовите во опкружувањето Сараево е на 26. место со нешто помалку од 700 евра, а Бања Лука е 18. со 620. Во Нови Сад може да се живее со 590 евра месечно, во Ниш со 540 итн. Листа на градови со најниски трошоци за живот во Европа: 1. Днипро (Украина), 2. Лвов (Украина), 3. Харков (Украина), ...
  сите 8 | | | веќе видена