Дневник

  во

  Тврдењата на група затвореници дека корупцијата раководи во затворот Идризово е најматен , а намалувањето на корупцијата во Катастарот е најбистар настан во месец март . Ова е оценка на 17 главни уредници во највлијателни печатени и електронски медиуми во Македонија во анкетата Бистро Матно на Независната новинска агенција Макфакс и на невладината организација Транспарентност нулта корупција . Најматен настан во март , според девет главни уредници , е состојбата во казнено поправната институција Идризово , каде што , според тврдењето на затворениците , со пари се може да се купи . Цената се одредувала во зависност од услугата , но и од имотната состојба на семејството на затвореникот . Викенд на слобода може да се купи за цена од 1 . 500 до 2 . 000 евра , а внесување на мобилен телефон од 50 100 евра . Се чини дека за овие состојби знаат сите досегашни раководства , но не преземаа сериозни мерки за нејзино сузбивање . На второ место на листата најматни настани во март , со осум гласови , е нетранспарентното ...
  | | веќе видена | слични

  Објекти како Римскиот форум во Стоби во првите векови од новата ера имало само во Рим , Помпеја , Херкуланум и уште во неколку градови во Римската империја . Објектот зафаќал површина од околу 1 . 000 квадратни метри , бил висок околу 15 метри и имал кат над приземјето . Овие податоци , до кои деновиве дојдоа археолозите што го истражуваат Форумот , за неколку скалила го издигнуваат значењето на Стоби и третманот што го имал градот во рамките на најголемата империја во новата ера . Истражувачите за Дневник ексклузивно ги претставуваат новите откритија . Дури размислуваат за ревидирање на вистинската намена на импозантната градба . Наидовме на нова ситуација . Го пронајдовме горниот дел од ѕидот што како домино се урнал и паднал врз друг објект . Ѕидот е целосно зачуван , но во хоризонтална положба . Тоа значи дека Стоби бил многу значаен и богат град уште во раноцарскиот период . Олку импозантна градба не можело да биде подигната на кое било место . Тоа е својствено само за големите антички центри вели ...
  | | веќе видена | слични

  Во Вардар најавуваат разгледување на договорите на актуелниот фудбалски погон со ветувања дека ќе се создава шампионски тим за идната сезона . Ова го вели новиот в . д . спортски директор Мирко Спасески . Меѓутоа , веројатно е дека новото раководство ќе ги има истите проблеми како и претходното , бидејќи квалитетот во нашиот фудбал е скромен , а за ангажман на добри фудбалери потребни се големи средства . Старите проблеми со исплатата на играчкиот кадар ги наследи и новото раководство . Повторно има недоразбирања , според искажувања на некои фудбалери . ЌЕ ИМА ЛИ ЧИСТКА Во изминатите две сезони имаше неколку штрајка на фудбалерите , кои беа незадоволни од темпото на исплата . Деновиве ќе ги разгледаме сите договори на играчите за да видиме кога им истекуваат . Јас дојдов во Вардар за да му помогнам на клубот . Побарав од сите играчи да ме информираат колку и дали сме им должни . Колку што сум информиран , 90 отсто од обврските кон нив се регулирани од претходното раководство . Останатото ќе им го исплатиме ...
  | | веќе видена | слични

  Потресни емотивни пораки испишани на листови хартија , фотографии на Тоше Проески наредени меѓу иконите , топло отпоздравување од татко му Никола и весел лаеж на неговото куче Бас . Ова е дел од амбиентот што репортерската екипа на Дневник ја пречека при посетата на крушевскиот манастир Св . Преображение , едно од омилените места на кое трагично загинатата македонска ѕвезда наоѓаше душевен мир . Вгнезден во пазувите на планината Баба , во живописен предел опколен со букова корија и ароматични треви , величествената градба од делкан камен го чува споменот за Проески . Крушевчани со почит и со емоции се сеќаваат дека Тоше беше еден од најголемите помагачи при изградбата на манастирот . Непосредно пред да загине на автопатот кај Нова Градишка во Хрватска , на 16 октомври минатата година , тој донирал 25 илјади евра за изградба на мермерен иконостас , каков што ретко кој црковен храм има на Балканот . ПРОЕСКИ СО СВОИ РАЦЕ ПОМАГАШЕ Нашиот водич и домаќин на манастирот , крушевчанецот Сашо Илиевски ( 39 ) , ...
  | | веќе видена | слични

  Горан Пандев бара од Лацио два милиона евра по сезона за да остане во римскиот клуб и да го продолжи договорот на дополнителни три години , дознава Дневник . Пандев ужива во својата најуспешна сезона во едно од најсилните европски првенства со својот рекорден 12 ти гол постигнат во неделата , но истовремено сериозно размислува за иднината . Клубот само што ми понуди нов договор , но останува да се договориме за моите примања . Имам многу побогати понуди од други клубови , но Лацио за мене е во преден план и мислам дека ќе се договориме за сума помеѓу еден и пол и два милиона евра . Се навикнав на животот во Рим и го совладав италијанскиот јазик , па засега мојот актуелен клуб има предност изјави Пандев во телефонскиот разговор за Дневник . СПОРЕД ЕФЕКТОТ , ЕДЕН ОД НАЈСЛАБОПЛАТЕНИТЕ Во моментов најдобриот македонски фудбалер е еден од најслабоплатените играчи од негов калибар во Серија А , со годишна заработка од нешто повеќе од 350 . 000 евра . Оваа сезона приходите на Пандев дополнително ги зголеми ...
  | | веќе видена | слични

  Учениците што учествуваат во кражба на дневници се соочуваат со затворски казни и до три години , но и со исфрлање од училиштата во кои учат . Голем дел од децата воопшто и не се свесни дека постојат вакви строги казни за кражба на дневниците во кои се забележуваат оценките и нивното поведение . За само еден месец , во март годинава , беа украдени 45 училишни дневници : 12 од гимназијата Кирил Пејчиновиќ во Тетово и 33 од средното земјоделско училиште Димитар Влахов во Струмица . И во двата случаја крадците не беа откриени , но во Струмица дел од украдените дневници се пронајдени . Во МВР објаснуваат дека полицијата работи на утврдување на идентитетот на крадците и на целосно расветлување на случајот . Против сторителите на вакви кривични дела најчесто се поднесува кривична пријава за кражба или , пак , за тешка кражба , во зависност од тоа како била сторена велат во полицијата . Според македонскиот Кривичен законик , за ваков вид кражба се предвидени парични казни или , пак , затворска казна до една година ...
  | | веќе видена | слични

  Секое споменување на Македонија во Загреб беше прекинувано со аплаузи Од нашиот известувач Димитар Чулев Загреб Македонија само во неколку дена доби толку голема американска јавна поддршка за да почувствува дека зад себе сигурно ја има како пријател најголемата светска сила Америка , но доби и порака македонските лидери да го завршат својот дел од работата и да најдат решение во компромис околу спорот за името . Отворената поддршка за Македонија на Џорџ Буш за време на посетата на Загреб , само два дена по мрачната одлука на НАТО во Букурешт , внесе поведро расположение кај македонските граѓани . По силната поддршка на Буш , сега ние треба да го завршиме својот дел од работата . Лидерски средби на политичките партии , собраниска седница , консултации со интелектуалци и експерти , се дел од активностите на македонскиот државен врв со цел да започне градењето стратегија за дефинитивно решавање на спорот околу името со Грција , кој минатата недела беше причина Македонија да не добие покана за членство во ...
  | | веќе видена | слични

  Детски џагор и весела игра во училиштето во тетовското село Палатица ја пречекаа екипата на Дневник , која вчера беше во селото во кое полицијата во средата откри деветгодишно девојче чиј татко ја продал за да придружува гости во една од селските кафеани . Додека децата од Палатица ја посетувале наставата , нивната врсничка од Скопје , на само дваесетина метри од училиштето и зад затемнетите стакла на кафулето Кафе цели две недели заработувала пари за својот татко Шефкет Н . ( 42 ) . Полицијата го откри случајот и го најде девојчето во кафеаната . Во акцијата беа уапсени таткото на девојчето и сопственикот на кафеаната Зуриет Лимани ( 43 ) од Требош . Против нив беше поднесена кривична пријава за трговија со малолетно лице . Истражен судија на тројцата им одреди 30 дневен притвор . Несовесниот родител пред истражниот судија го признал делото и рекол дека ја продавал ќерка си за да заработи пари бидејќи бил сиромашен . Дознаваме дека Шефкет за пари ја продавал и постарата ќерка , која има 14 години . Таа била ...
  | | веќе видена | слични

  Инспирирана од драмскиот текст Домот на Бернарда Алба на Федерико Гарсија Лорка , кореографката Рисима Рисимкин го создаде современиот танц Куќата на Алба , чија премиера ќе биде изведена вечерва во 20 часот , на малата сцена на Македонската опера и балет . По пауза од две години , Рисимкин прави нова кореографија , откако ја создаде трилогијата Дневник . Костимографијата и сценографијата се дело на Благој Мицевски , со кого Рисимкин соработуваше и во своите претходни дела . Автор на музиката е Американецот Ерик Фридлендер . Рисимкин објасни дека стапила во контакт со композиторот , кој и дозволил да ја користи неговата музика . Улогата на Бернарда Алба ќе ја толкува Саша Евтимова . Ќе настапат и Бобан Ковачевски , Матеа Киселичка , Марија Глигорова , Срна Кочевска , Марина Георгиевска и Цветанка Стојановска . Рисимкин рече дека паузирала од уметничката дејност за да може да и се посвети на работата на фестивалот . Две години ми тлее идејата за оваа танцова претстава . Сакав да го зацврстам фестивалот , ...
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот поет Фатос Арапи е добитник на наградата Златен венец на Струшките вечери на поезијата , дознава Дневник . Наградата требаше да му биде доделена синоќа на состанок што требаше да го одржи Управниот одбор на фестивалот . Арапи е избран како најдобар од осумтемина странски и домашни поети кои беа во конкуренција за наградата . Во најтесен избор со албанскиот поет беше и Љубомир Левчев од Бугарија . Изборот на Арапи се случи по речиси тринеделни консултации што раководството на фестивалот ги водеше со еминентни домашни автори и литературни критичари . Арапи е еден од водечките творци во современата албанска литература . Покрај светски познатиот романописец Исмаил Кадаре и Дритеро Аголи , автор на кратки раскази , тој е еден од водечките книжевни имиња што во шеесеттите години од минатиот век го создале современото албанско творештво . Арапи е роден во 1930 година во село во близина на пристанишниот град Влора . Автор е на филозофски стихови , љубовна поезија и на елегии . Студирал економија во ...
  | | веќе видена | слични

  Тие што се удираат в гради дека многу го сакаат Вардар , нека играат без пари . Јас сум професионалец , живеам од тоа и немам намера да останам без корка леб . А колку давам за Вардар , мерило се моите одбрани вели Јорде Георгиевски , голманот на најтрофејниот македонски клуб Вардар за шпекулациите дека ќе треба да играат од љубов до крајот на сезоната . Го предупредив господинот Шехтански ( нов в . д . претседател , н . з . ) дека нема да бранам ако нема плата . Нека истрчаат на терен тие што мислат дека треба така вели Георгиевски . Тој и останатите фудбалери се уште ја чекаат ветената премија од 5 илјади евра за триумфот против Силекс од Јордан Камчев , кој во меѓувреме му ја отстапи претседателската функција на адвокатот Шехтански . Наградата до вчера попладне не им беше исплатена . Привремениот претседател Шехтански платил од свој џеб 150 евра за патувањето на младинците на Вардар во Миравци , спречил резил и неодигрување на мечот за Купот на Македонија , со порака дека последен пат дава пари од свој ...
  | | веќе видена | слични

  Светската банка постојано ги предупредува државите во Југоисточна Европа дека системите за социјална помош сево постојана криза , која ги турка кон целосно распаѓање ако веднаш не се реформираат , објави хрватски Пословни дневник . Според весникот , вниманието на Банката е насочено кон Македонија , Хрватска , Босна и Херцеговина , Црна Гора , Србија и кон Албанија . Како главни проблеми се истакнуваат демографските движења , реформите што треба да го намалат учеството на државата во финансирањето на пензискиот , здравствениот и на другите системи за социјална помош , како и замената на моделот и начинот на финансирање преку поттикнување економскиот пораст . Се посочува дека Македонија и БиХ имаат највисока стапка на невработеност во регионот , но дека таа не е реална бидејќи на црно работат половина од регистрираните невработени .
  | | веќе видена | слични

  Генералот неколку денови беше во бегство поради убиство на четири лица ЗАГРЕБ Во брзата и молскавична акција на полицијата за апсење на хрватскиот генерал Иван Кораде , кој беше во бегство поради убиство на четири лица , еден специјалец е убиен , а бегалецот подоцна беше пронајден мртов . Откако специјалците упаднаа во куќата во која се криеше генералот , полицајците го пронајдоа мртов . Уште од првиот ден на потрагата по него полицијата најавуваше дека за време на неговото апсење би можело да дојде до големи проблеми и дека тој , најверојатно , нема мирно да се предаде . За жал , се потврдија предвидувањата . По првиот , инцидентите на генералот Иван Кораде продолжија да се повторуваат , а секој следен беше полош од претходниот . Генералот Иван Кораде ( 44 ) својата воена кариера ја почна во 1991 година како доброволец во единиците на специјалната полиција , но по формирањето на ЗНГ и се приклучи на Првата гардиска бригада Тигри , а во 1992 година стана нејзин командант . Летото 1992 година на фронтот кај ...
  | | веќе видена | слични

  Остануваме ваши најголеми партнери . САД ќе продолжат да ја поддржуваат Македонија во сите процеси . Знаеме дека многу сработевте изминативе години . За нас сте веќе поканети . Со овие зборови на утеха и охрабрување , претседателот на САД , Џорџ Буш , им се обратил на претставниците на македонскиот државен врв претседателот Бранко Црвенковски , премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски . На средбата , која траеше речиси цел час , присуствуваа и државниот секретар на САД , Кондолиза Рајс , нејзиниот заменик Даниел Фрид и американската амбасадорка во НАТО , Викторија Нуланд . Му ја пренесовме на американскиот претседател загриженоста што алијансата дозволи самоволие на една нејзина членка . Исто така , ја пренесовме големата разочараност кај македонските граѓани од фактот што не добиваме покана , иако ги исполнивме сите критериуми . Тој рече дека САД се подготвени да ги гарантираат безбедноста и стабилноста на земјата изјави за Дневник извор во државниот врв . Според некои ...
  | | веќе видена | слични

  Поканата за зачленување на Македонија во алијансата ќе биде одложена , а конечната одлука ќе биде донесена денеска , соопшти портпаролот на НАТО , Џејмс Апатурај , по синоќешниот состанок на алијансата . Постигнат е консензус две од трите земји кандидатки да добијат покана . Грчката делегација рече дека прашањето за името не е решено и додека не се реши не е можно да и се упати покана на ПЈРМ рече Апатурај . Тој истакна дека нема вето , но дека сите одлуки за проширување се донесуваат со консензус на 26 земји членки на алијансата . Тоа на грчките новинари им го кажа и министерката на грчката дипломатија Дора Бакојани , која рече дека нема да има вето , но нема да има ни покана . Апатурај со ова ги потврди зборовите на шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Ангел Моратинос . Грција не е во можност да се согласи со влез на Македонија во НАТО и први на ред ќе бидат Хрватска и Албанија изјави тој . Сепак , се чини дека не е се загубено . Според Апатурај , грчката влада јасно укажала дека проблемот со ...
  | | веќе видена | слични

  Скопјанката Станка Ќировска ( 45 ) , на чии измами наседнале голем број граѓани и која од Општина Крива Паланка зеде 5 . 000 долари за да посредува во добивање донација од 10 милиони евра , афера што ја откри Дневник , е уапсена во минатата недела . Таа е осомничена за измама на две лица , кои ја пријавиле во полицијата , по што била пронајдена и приведена , а истражен судија и одредил 30 дневен притвор . Според кривичната пријава поднесена против Ќировска , таа во 2006 година го измамила А . А . од Скопје на кого му се претставила како вработена во Министерството за финансии и му ветила дека ќе му среди да стане сопственик на државна парцела во Бутел . Тој за услугата во два наврата и дал вкупно 19 . 800 евра . Во вториот случај била измамена велешанка на која Ќировска во 2005 година и ветила дека за 3 . 500 евра ќе и обезбеди да купи деловен простор на НИП Нова Македонија во Велес . На неа и се претставила како вработена во Министерството за економија и член на Стечајниот одбор на НИП от . Откако подолго ...
  | | веќе видена | слични

  Пронајдени дел од украдените дневници во Струмица Станар од зграда на улицата Панче Пешев во Струмица завчера пронашол 27 од вкупно 33 дневници што беа украдени викендов од струмичкото Средното земјоделско училиште Димитар Влахов . Расфрланите дневници биле фрлени во влезот зад скалите , но не биле оштетени , а во некои од нив стоеле и медицинските белешки што учениците ги доставувале за оправдување на часовите . Недостигаат само седум дневници на класови од прва до четврта година . Дневниците ги забележал станар на зградата , кој веднаш се јавил во училиштето . Оттаму била алармирана полицијата , која извршил увид на местото на кое биле фрлени дневниците , а потоа ги зела за да изврши експертиза . Полицијата интензивно трага по крадците и работи на пронаоѓање на останатите седум дневници . Кражбата се случи ноќта меѓу петокот и саботата , а дневниците биле украдени од плакарот на наставничката канцеларија . Во 33 те дневници бил запишан успехот и поведението на вкупно 1 . 050 ученици од земјоделското ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Џорџ Буш на самитот во Букурешт , последен во неговата претседателска кариера , пристигнува со цврста намера да притиска врз своите партнери за прием на Македонија , Албанија и на Хрватска во НАТО и за отворање процес за зачленување за Украина и за Грузија . Во интервју за германскиот дневник Берлинер моргенпост Џорџ Буш од Киев рече дека Македонија ги исполнува условите за зачленување во НАТО и дека проблемот со името ќе биде решен . По оваа точка мора да се постигне согласност . Но , јас не би го нарекол тоа криза . Се работи за разлики помеѓу мислењата за името на една држава . Но , проблемот е решлив и ќе биде решен . Притоа јас го земам предвид суштинското прашање : дали Македонија ги исполни условите за зачленување ? Ние сме убедени дека таа ги исполни условите истакнува Буш . Одговарајќи на прашањето дали Албанија и Македонија се подготвени за пристапување во НАТО , Буш вели дека одлучно ги поддржува нивните перспективи за зачленување бидејќи смета оти ги исполнија условите ...
  | | веќе видена | слични

  Само еден од над 100 осомничени против кои е одреден притвор во Македонија добива шанса таа мерка да ја издржува во сопствениот дом . Куќниот притвор е релативно нова мерка за обезбедување на осомничените , која во државата е воведена во 2004 година , но во практика многу ретко се употребува . Единствено судот во Тетово и Кривичниот суд во Скопје одредиле куќен притвор за осомничен . Дневник истражуваше зошто оваа мерка не се употребува почесто , иако , освен што некои од предностите се што државата штеди пари и се ослободува простор во и така преполните затвори , се овозможува и похуман однос кон осомничените . Некои од луѓето што ги консултиравме велат дека во Македонија овој вид притвор е повеќе привилегија отколку нормална законска можност , која е далеку поблага од истражниот затвор . Ваква мерка била одредена за неколку звучни имиња како што се поранешниот гувернер на НБМ , Љубе Трпески , бившата директорка на УЈП , Петра Митева , поранешниот директор на ОХИС , Јорго Ќука , за еден од обвинетите во ...
  | | веќе видена | слични

  Грција се уште си игра топло ладно со Америка и по денешната владина седница во Атина останува на ставот од претходно , дека без решение нема покана . Само неколку часа претходно претседателот на САД , Џорџ Буш , со досега најјасна порака за Атина дека спорот за името не е криза , туку само различно гледање на работите , од кое не зависи приемот на Македонија во НАТО . Проблемот решлив и ќе го решиме клучното прашање дали се исполнети условите за прием во Алијансата . Ние сме убедени дека Македонија ги исполни сите услови , изјави Буш , во интервју за Берлинер морген пост . Дека американската администрација е цврсто решена Македонија да добие покана , потврди и портпаролот на Стејт департментот . Веруваме дека одлуките донесени за членството на НАТО , треба да се врз основа на тоа дали земјите ги исполнуваат условите и критериумите кои НАТО ги утврдил . Ние разбираме дека прашањето за името постои и дека тоа ги загрижува нашите сојузници , Грците , но извесно е дека нема план за одложување на самитот на НАТО ...
  | | веќе видена | слични