Дневник

  во

  Ете како малите работи ги откриваат политичарите. А на предизборните митинзи сите тие поранешни или идни кандидати за парламентарни претставници се најголеми патриоти, најуспешни кормилари, најспособни економисти и најсилни чувари на мирот и на благосостојбата. Јавноста треба да ги знае овие мали тајни на „големите мајстори“ на локалната политичка кујна. Но, политичарите секогаш имаат подготвен одговор на секој евентуален вербален напад, секако имајќи ги предвид сите големи „фабрики“ што стојат зад нив. Тешко нам со вакви државни првенци. Владимир

  Мачно чекање без исход

  (Повод: „ Иднина бара пократок рок за посвојување дете“, „Дневник“, 22 мај)

  Крајно време е власта да се освести и да го скрати рокот за посвојување деца. Јас самата сум една од многуте што чекаат бебе за посвојување. Чекам веќе 2 години, ама нема закон за да се забрза постапката. Сите бараат помали деца и бидејќи процесот е многу долг, децата остануваат непосвоени. Во последно време, самите Македонци што ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерите на англиската постпанк-сцена, „Генг оф фор“, утревечер, во „зимскиот“ клуб „Хард рок “ ќе го отворат седмото продолжение на „Оф-фест“. Годинашното издание на музичката манифестација ќе трае шест дена, односно ќе заврши на 29 мај. На фестивалот, што се концентрира на „музиката на светот“, задутре во арт-киното „Фросина“ ќе настапи Вју Фарка Туре од Мали, а истата вечер ќе биде претставен документарен филм за легендата Али Фарка Туре. Во понеделник (26 мај), во клубот „Миднајт“ македонскиот музичар што живее и работи во Њујорк, Дуке Бојаџиев, ќе го промовира новиот студиски албум Love Is The Way, што неодамна го објави Скопскиот џез-фестивал. Дел од оваа вечер е ТК Вондер - Гаеа од САД. Во вторник, на 27 мај, во Универзалната сала ќе настапи „Фолтин“ и „Сењор Коконат енд хис оркестра“. На 28 мај во Кинотеката на Македонија ќе биде прикажан документарецот за Фела Кути, „Музиката е оружје“. Фестивалот ќе биде затворен в четврток, на 29 мај, со африканска вечер - ќе настапат „Оркестра Баобаб“ (Сенегал) и ...
  | | веќе видена | слични

  „Додека Македонија се занимава со избори, Грција прави се што може да ги урне нашите позиции во Европската унија, па деновиве успеа да го смени и извештајот на Ерик Мејер“- пишува УТРИНСКИ ВЕСНИК.

  „Иако во детали договорен и изгласан, тој осамна на сајтот на Европскиот парламент со сменето име на јазикот на македонската држава!"

  „Дури по интервенцијата на МНР и на македонската амбасада е исфрлен зборот славомакедонски јазик и е вратен договорениот термин македонски јазик , откако ваквата скандалозна грчка провокација фигурираше три дена на сајтот на Европскиот парламент", додава дописникот на УТРИНСКИ од Брисел.

  А ВЕЧЕР ги пренесува грчките весници кои пишуваат за Форумот во Бугарија каде дојде до кратка неформална средба меѓу македонскиот претседател Бранко Црвенковски и грчкиот премиер Костас Караманлис.

  Според грчкиот „Вима", за Караманлис и Црвенковски при краткиот разговор политиката воопшто не била тема.

  Откако Црвенковски и Караманлис испушиле по една ...
  | | веќе видена | слични

  Водачите на СЕЕЦП ветија дека ќе ја развијат регионалната соработка

  22 05 2008 Единаесетте членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа во средата усвоија декларација, ветувајќи понатамошен развој на регионалната соработка и заедничките напори на патот кон евроатланската интеграција. Тие, исто така, ги потврдија своите разлики околу прашањето на независноста на Косово.

  (AП, ДПА, Балкан инсајт, Софија ечо, СНА, БТА, Дневник, АНА-МПА, Бета, Б92, МИА, Макфакс, Тркиш прес, Бугарска влада - 21 05 08)

  Бугарскиот премиер Сергеј Станишев (во средината) и министрите за надворешни работи и шефовите на држави од Процесот на соработка во Југоисточна Европа (СЕЕЦП) присуствуваа на самитот. Getty Images

  Водачите на земјите од Процесот на соработка во Југоисточна Европа (СЕЕЦП) потпишаа заедничка декларација на крајот од самитот во бугарскиот црноморски град Поморие во средата (21-ви мај), ветувајќи понатамошен развој на регионалната соработка.

  Тие, исто така, ја ...
  | | веќе видена | слични

  Битката за името што Република Македонија ја води со Грција прилега на апсурд ако се анализираат постапките на македонските претставници во Парламентарното собрание на Советот на Европа. Дипломатите за „Дневник“ велат дека последниот скандал се случил пред еден месец, кога пратеникот од Либерално-демократската партија Андреј Жерновски поднесол предлог-резолуција која ја потпишал под референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“. Предлогот Жерновски го поднесол од името на Групата на АЛДЕ. Под реден број 2 е потпишан грчкиот пратеник Јоанис Бањас. На листата со потписи има уште еден Грк - Николаос Дендијас. Сите тие ја поддржале предложената резолуција за Интеграција на бегалците и на внатрешнораселените во Југоисточна Европа.Дипломати во Стразбур и во Скопје велат дека со тоа што Жерновски ставил потпис на документ под референцата го прекршил Уставот, но и придонесол битката за името да изгледа бесмислена. Не само Жерновски се потпишал под референцата. Во Стразбур стигнуваат документи од ...
  | | веќе видена | слични

  „Сенки“ на Милчо Манчевски, филм што ги собори рекордите на гледаност во киносалите низ Македонија, од денес е достапен на бесплатно и на легално дивиди заедно со весникот „Дневник“. Филмот ја доживеа премиерата на фестивалот во Торонто во минатиот септември, а потоа стана рекордер по гледаност во Македонија. Го видоа над 86.000 гледачи во услови кога бројот на киносалите во земјава се намалува. „Сенки“ беше македонски претставник за „Оскар“, се прикажува на голем број фестивали (Палм Спрингс, Санта Барбара, Сао Пауло, Копенхаген, Керала во Индија, Сингапур, Истанбул, Софија, Белград, Варшава), а е и во редовно киноприкажување на сите континенти.Најавата дека филмот е откупен за прикажување во Грција предизвика бран реакции, ТВ-емисии и анализи на филмот. Манчевски се огласи и со интервју во „Елефтеротпија“, во кое зборуваше за погромот на Егејските Македонци и им порача на грчките читатели да се запознаат со својата историја од независни извори.По извонредниот прием на филмот од нашата публика, авторот ...
  | | веќе видена | слични

  Во пресрет на изборите весниците го пренесуваат повикот на американската амбасадорка во Македонија Џилијан Миловановиќ дека предвремените парламентарни избори да поминат во фер и демократска атмосфера без насилство.

  „Меѓународната заедница очекува овие избори да бидат подобри од парламентарните избори во 2006 година, бидејќи тоа ќе влијае врз евроинтеграциите на земјата", ја цитираат весниците изјавата на американскиот дипломат.

  Лобист

  А во пресрет на американската трка за претседателската фотеља, УТРИНСКИ ВЕСНИК објавува дека советникот за надворешна политика на републиканскиот кандидат Џон Мекејн, бил лобист за Македонија.

  „Ренди Шојнеман, основач на компанијата „Орион стратеџис", од 2003 година до 1 март годинава бил лобист на владите на Македонија, Грузија и Тајван", пренесува УТРИНСКИ ВЕСНИК текст на „Ју Ес тудеј".

  Но, Шојнеман морал да се повлече од лобирањето поради судри на интереси, додава УТРИНСКИ.

  Дрога

  А ВРЕМЕ ја пренесува ...
  | | веќе видена | слични

  Државниот секретар во бугарското Министерство за внатрешни работи поднесе оставка

  21 05 2008

  СОФИЈА, Бугарија -- Државниот секретар во Министерството за внатрешни работи, Валентин Петров, во вторникот (20-ти мај) поднесе оставка. Петров беше назначен на крајот од минатата година, откако неговиот претходник беше принуден да поднесе оставка поради скандалот со нелегално издадените пасоши. Петров беше вмешан и во еден понов скандал, во врска со протекувањето на информации за криминалните „босови“, кој на крајот доведе до оставка на неговиот поранешен шеф, Румен Петков. Актуелниот министер за внатрешни работи, Михаил Миков, рече дека претпочита да не работи со Петров, што најверојатно влијаеше на неговата одлука за оставка. (Дневник, Сега - 21
  | | веќе видена | слични

  „Сенки“ на Милчо Манчевски, филм кој ги собори рекордите на гледаност во кино-салите низ Македонија, од денеска е достапен на бесплатно и легално ДВД. Филмот ја доживеа премиерата на фестивалот во Торонто минатиот септември, а потоа стана рекордер по гледаност во Македонија кога го видоа над 86.000 гледачи во услови кога бројот на кино-салите во државава се намалува. „Сенки“ беше македонски претставник во трката за Оскар, а се прикажува на бројни фестивали (Палм Спрингс, Санта Барбара, Сао Паоло, Копенхаген, Керала во Индија, Сингапур, Истанбул, Софија, Белград, Варшава, итн.), како и во редовно кино-прикажување низ светот.

  Најавата дека филмот е откупен за прикажување во Грција предизвика бран реакции, тв емисии и анализи на самиот филм, па дури и на поедини реплики кај јужниот сосед, а Манчевски се огласи и со интервју во „Елефтеротпија“ во кое зборуваше за погромот на Егејските Македонци и им порача на грчките читатели да се запознаат со својата историја од независни извори.

  По ...
  | | веќе видена | слични

  Филмот „Сенки“ на режисерот Милчо Манчевски утре ќе биде достапен на бесплатно и легално ДВД.

  Откако филмот ги собори рекордите на гледаност во кино салите низ Македонија, авторот Манчевски се одлучи филмот да биде издаден на легално ДВД, кое што бесплатно ќе се дели со весниците Дневник, Вест и Утрински весник, со првичен тираж од 100 илјади примероци.

  „Сенки“ својата светска премиера ја доживеа на фестивалот во Торонто во септември, минатата година, а потоа стана рекордер по гледаност во Македонија кога го видоа 86 илјади гледачи.

  Филмот беше македонски претставник во трката за Оскар, а досега е прикажан на бројни фестивали ширум светот.

  Најавата дека филмот е откупен за прикажување во Грција предизвика бурни реакции, телевизиски емисии и анализи на самиот филм.
  | | веќе видена | слични

  Врз Македонија не треба дополнителен притисок за името по компромисот на кој се согласи пред самитот во Букурешт, но во нејзин интерес е таа да излезе со иницијатива, бидејќи „светот нема да ја смени Грција“, вели Гералд Кнаус

  Генералниот секретар на НАТО да направи се што може за да се забрза зачленувањето на Македонија во алијансата, бараат дваесетина американски и европски дипломати и академици во писмото што му го упатија на Јап де Хоп Шефер. „Какво било одолжување, односно пречки на патот на Македонија кон НАТО или ЕУ ќе испрати вознемирувачка порака до регионот“, пишува во писмото. Потписниците на писмото велат дека ја разбираат и ја ценат ангажираноста на алијансата во Букурешт, што е посочено и во Декларацијата на самитот, каде што се потврдува дека Македонија ги исполнила критериумите за зачленување. Но, тие забележуваат дека според овој член, поканата за Македонија ќе следува откако ќе се постигне договор со Грција за името. „Ако е така, ова барање отстапува од обврската на Грција според ...
  | | веќе видена | слични

  Се плашам дека и оваа година македонските граѓани ќе останат гладни и завидливи кон трудољубивите соседи што успешно ги асфалтираа(т) автопатите кон ЕУ. Ние, пак, ќе мора да се задоволиме со асфалтирањето на неколкуте локални и селски патчиња (почнато во 2006), и со неколкуте закрпени дупки по нашата непроодна, но свежо калдрмисана улица - Македонија

  Лагите повторно цутат. Зошто имам чувство дека се е исто како и преклани? Читам што сум запишал во мојот блог-дневник на 24 мај 2006.: Изборите се ближат. Легендарната тема „Пато“ се повеќе добива на популарност. По објавувањето на програмата на ВМРО-ДПМНЕ, во која се ветува изградба на неколку регионални патишта, и другите партии почнаа да мобилизираат граѓани на тема „Пато“. Зошто на моменти имам впечаток дека ме транспортирале со временска машина во 2006?Се повторуваат предизборните ветувања, се повторувам и јас. Повторувањето е мајка на знаењето, а знаењето е моќ - барем така блада нашата влада.За оние што не паметат, колку за илустрација, еве што ...
  | | веќе видена | слични

  Понуди од Средоземјето за Вардар

  Борче Ристевски се уште ги влече конците во Вардар и стои зад една од двете странски понуди за финансирање што според информациите на „Дневник“ пристигнале до актуелното раководство на Вардар. Ристевски, кој беше претседател на „црвено-црните“, а во акцијата на навивачите против него и спонзорот Слободан Вујчиќ, единствено тој „преживеа“, наводно нашол фирма од Шпанија што ќе го спаси Вардар. Ристевски му ветил на новото раководство дека ќе обезбеди спонзор што ќе го финансира клубот во иднина, а на помош ќе му пристигнел менаџерот Фали Рамадани. Познатиот агент за продажба на играчи што го продаде Стеван Јоветиќ од Партизан во Фјорентина и заработи 50 проценти од вкупниот трансфер (околу 4 милиони евра) е главниот играч, но понудата според нашите извори е формална, колку да се одложат работите. Рамадани има проблем со кредити во германска банка и според тамошните медиуми должи околу 20 милиони евра со рок на враќање до 30 јуни. И втората понуда од Малта е со ...
  | | веќе видена | слични

  Покрај за писмото на повеќе западно-европски амбасадори и интелектуалци до генералниот секретар на Алијансата, УТРИНСКИ ВЕСНИК пишува дека изборите ги замрзнаа преговорите со Грција околу името.

  Весникот смета дека „иако зададениот рок е 9 јули, изнаоѓањето решение за името, како пишува весникот, изгледа никого не го загрижува“.

  „Прашањето за името се користи само во меѓусебните препукувања во изборната кампања“.

  „Од продолжување на преговарачкиот процес нема ниту трага ниту глас, со што се покажаа оправдани стравувањата дека изборите може да се покажат фатални за преговарачкиот процес", додава Утрински.

  И додека лидерот на опозицијата Радмила Шекеринска во најновиот телевизиска предизборна реклама го повикува актуелниот премиер Никола Груевски на телевизиски дуел, ДНЕВНИК пренесува дека лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на Демократската Унија за Интеграција, Груевски и Али Ахмети не одговориле на неколку покани од телевизиите за соочување пред гледачите.

  А по веста ...
  | | веќе видена | слични

  Дипломатски дневник: Канада со пофални зборови за соработката и економскиот раст на Хрватска

  20 05 2008 Канадскиот министер за надворешни работи го посети Загреб. Други дипломатски вести: грчка делегација во посета на Бугарија; главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц се сретна со српскиот обвинител за воени злосторства Владимир Вукичевиќ.

  „Канада целосно ја поддржува демократската преобразба на Хрватска“, рече канадскиот министер за надворешни работи Максим Берниер. Getty Images

  Во понеделникот (19-ти мај) канадскиот министер за надворешни работи Максим Берниер пристигна во посета на Загреб со цел да разговара за безбедносните прашања и ангажираноста на Хрватска во мисијата на НАТО во Авганистан. „Канада целосно ја поддржува демократската преобразба на Хрватска. Со постојаниот просперитет ќе се зголеми билатералната трговија и инвестициите“, рече Берниер. Тој истакна дека неодамнешната покана на Хрватска за членство во НАТО и учеството на 200 хрватски трупи во ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарскиот јавен обвинител потврди дека ќе побара одземање на имунитетот на Петков

  20 05 2008

  СОФИЈА, Бугарија -- Во понеделникот (19-ти мај) јавниот обвинител Борис Велчев потврди дека има намера да побара од парламентот да му го одземе имунитетот на пратеникот Румен Петков. Петков се врати во парламентот откако неодамна поднесе оставка од функцијата министер за внатрешни работи заради скандалот во кој информации од ова министерство им беа оддадени на криминалните босови. За време на скандалот, Петков го откри идентитетот на еден полицаец кој тајно работеше за Агенцијата за државна безбедност, дело кое се казнува до пет години затвор. (Дневник, 24 часа, Труд, Сега - 20 05 08; Медијапул, бТВ, БНТ - 19
  | | веќе видена | слични

  Ивановски: При пораз одговорноста е на Шекеринска

  Лидерката на СДСМ треба да понесе одговорност ако партијата доживее пораз на претстојните избори, смета Игор Ивановски, потпретседател на опозициските социјалдемократи. Во интервју за интернет-порталот „Кирилица“ Ивановски објаснува дека тоа произлегува од демократските норми во партијата.СДСМ е демократска партија и има демократски статут, кој предвидува конвенција по изборите и тука ситуацијата е јасна. Ако победи на изборите, а ќе се победи, раководството продолжува понатаму. Ако не се победи, во што лично не верувам, очигледно е дека ќе се почитуваат демократски и европски правила, но и правилата во СДСМ - дека ќе се понесе одговорноста, а таа очигледно се знае каде е - истакна Ивановски.Тој признава дека се стреми да биде лидер на партијата.Сакам амбициозни луѓе. Целата моја активност досега е чесна, амбициозна и макотрпна работа и напор, не само во партијата, туку и во животот. Нема да кажам дека апсолутно не се стремам да бидам лидер на СДСМ, ...
  | | веќе видена | слични

  Богатите Турци наскоро ќе го заменат традиционалното кафе со - златно. Кафето со златен прав е голем хит во таа земја, а швајцарска компанија почнала да произведува и златна чоколада. Научно е докажано дека консумирањето 0,2 грама злато на ден го прочистува организмот од токсини, има благотворно влијание врз кардиоваскуларниот систем и го продолжува животниот век. Ете, со тоа се занима светот денес. Со што се занимаваме ние? И ние приближно со исто. Пиеме кафе. Еве, баш пред некој ден, премиерот Груевски пиеше кафе со Мендух Тачи и доби ветување дека изборните рафали ќе престанат. Меѓу две голтки од премиерското кафе успеа телефонски да се чуе и со Али Ахмети, па и од него доби беса дека нема веќе кампањата да се води со огнени аргументи. Ама, бадијала. Уште не остинаа кафињата во политичките филџани, ветувањата добија сиктер-манџа, а „дејците“ на теренот ни „скуваа“ нови врели голки од изборните инциденти. Нашето изборно кафе, за жал, наместо честички злато, содржи честички барут. Иако е научно докажано ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот печат известува и за партиските предизборни активности кои се во тек.

  Така, УТРИНСКИ ВЕСНИК пишува дека „Лидерите на најголемите политички партии, Никола Груевски и Радмила Шекеринска, одбиле да учествуваат во ТВ-дуел на Македонската радио телевизија, со образложение дека не можат да се појават на телевизија поради кусата и набиена кампања.

  ДНЕВНИК пак околу кампањите пренесува експертски мислења дека странските политичари и аналитичарите вклучени во предизборните кампањи нема да влијаат врз изборот на гласачите.

  Весникот додава дека ниедна од партиите не кажала дали платила за ваквата јасна поддршка, велејќи дека таа е резултат на добрите односи со сестринските европски партии.

  Монопол?

  Околу економијата, УТРИНСКИ пишува дека надлежните за заштита на конкуренцијата допрва ќе испитуваат дали со влезот на „Дојче телеком" во ОТЕ, чиј што бренд е „Космофон", Македонија ќе добие монопол во мобилната телефонија.

  Според ВЕЧЕР, Европската ...
  | | веќе видена | слични

  ИСПЕРИХ, Бугарија -- Движењето за права и слободи (ДПС) официјално побара поголема власт во извршниот отсек, поточно потпретседателство, на церемонијата одржана во неделата (18-ти мај) по повод прогонувањето на етничките Турци од страна на поранешниот комунистички режим. Во неколку кампањи, во текот на 1980-тите години, комунистичкиот режим во Бугарија се обиде да го искорени идентитетот на етничките Турци со промена на турските имиња во бугарски. Ремзи Осман, потпретседател на ДПС, истакна дека партијата е неизбежен партнер во формирањето на стабилна влада. Таа е дел од три парламенти од 1990-та година наваму. (24 часа, Дневник, Сега - 19
  | | веќе видена | слични