Џуња

    во

    Авион „боинг 737“ на „Јат ервејз“, кој летал на релацијата Белград-Истанбул, завчера принудно слетал во Софија Патници изјавиле дека за време на летот дел од авионот се распаднал и влетал во моторот, предизвикувајќи пожар, но српското министерство за инфраструктура ги отфрлило овие тврдења. ЈАТ сé уште не излегол со официјално соопштение за инцидентот. - Пилотот прогласи вонредна состојба и ни нареди на сите да седнеме и да ги врземе појасите. Стјуардесата трчаше на сите страни, целосно испаничена. Сите бевме престрашени, а некои од жените почнаа да плачат. Многу се исплашивме - изјавил Мирко Џуња, еден од 100-те патници во авионот. Во моментот на несреќата, авионот летал над Истанбул, но поради лошото време пилотот одлучил да слета на аеродромот во Софија. По еден час летање со само еден мотор, „боингот“ слетал на посебна писта во Софија, каде што го пречекале десетина противпожарни возила, брза помош и полиција, пренесува српски „Блиц“.
    сите 2 | | | веќе видена